Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Silvestr oslaví v Brně šest tisíc cizinců, více jich zamíří jen do Prahy a Krkonoš

Až šest tisíc cizinců oslaví příchod nového roku na jihu Moravy, nejvíce z nich zamíří do Brna. Moravská metropole tak po Praze a krkonošských lyžařských střediscích obsazuje třetí místo. Podle Tomia Okamury ale Brno obecně turisty příliš neláká.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

corsa

Pokračování "Škoda, že"

Žiji v Brně již 30 let a jsem původem z Karlína. Tudíž nemám problém poznat rodilého Pražáka, který je většinou vzdělaný a inteligentní. Ostudu Praze nedělají jenom přespolní politici (zejména chachaři) a místní mafie, ale naplaveniny pracující jako ajťáci, obch. zast. a pod. A Brnu moc fandím, protože se zde po letitých ústrcích vybudovalo opravdu hodně. Už za bolšánů se nejvíc cpalo do Prahy, Bratislavy a Ostravy. Takže ti, kteří berou Brno jako vísku oproti Praze, ať se nejdřív podívají do vlastní minulosti.?! 

0/0
1.1.2011 20:54

corsa

Škoda,

že pan Okamura je pouze mluvčí Asoc-cest-kanc. Určitě by svůj talent na bázi arogance, zlehčování a podceňování coby šef, projevil naplno. Stačilo mně ho vidět v pořadu ČT p. Pokorného, kde byl v komisi pro výběr nových zlepšovatelů, či podnikatelů. Ač má v tomto případě v něčem pravdu, dá se to prezentovat jinak. Kdo ví jak by reagoval, kdyby ládoval tu svou rýži někde v malém česko-moravském aglomerátu. Jistěže nelze v mnohých oblastech Prahu a Brno srovnávat. Ale vždy je nějaké ale. Např. konečně padl mýtus o pražské lékařské péči a vědě jako nejlepších v ČR. Tu najdete v Brně. Vědecká činnost je v Brně i v jiných oborech na lepší úrovni. A je toho víc. Celkově ovšem je Praha jako hlavní město, nejvíc dotována ve všem. Má však světový punc, užasnou historii, takže není divu, že ji navštěvuje nejvíc turistů. Ale taky nejvíc turistů žehrá na pražské zlodějské taxikáře (pane Okamuro) a různé služby spojené s radnicí.

0/0
1.1.2011 20:53

majlont

Komplexy Uko Ješity

Pan Okamura se často vyjadřue posměšně na adresu Brna.Jestli tím chce pozvednout Prahu, nebo má komplex vůči Brnu nevím. Praha je Praha, Brno je Brno. Spíše bych v tom viděl závist,že Brno se dost zvedlo zejména ekonomicky a je tu lepší zázemé pro zahraniční firmy, vědu oproti Praze a role Brna má být pouze vesnice, tak je problém a nutnost hanění.

0/0
31.12.2010 16:44

PIsa.lek

Re: Komplexy Uko Ješity

Zkus se na to podívat očima cizince - co vlastně Brno nabízí. Historických památek, a míst pro aktivní odpočinek zase tolik není, ale hlavní problém jsou služby. Nejsou sice v průměru zase o tolik horší, než v Praze, ale právě proto, že Praha má spousty památek a genius loci, tak návštěvník některé nedostatky překousne snáz.

0/0
31.12.2010 19:44

Morava69

Re: Hlavní zemské město Moravy...

... již 60 let ponižováno Čechy (komunisty) až na úroveň krajského města jako je Jihlava, Pardubice či K. Vary ... čemu se pak divíte, kdo by takový atak ustál ?

0/0
31.12.2010 21:01

Levicový populista XVIII.

Re: Hlavní zemské město Moravy...

Bezte podekovat do Vyskova k rodnemu domku moravaka Klementa Gottwalda

0/0
1.1.2011 13:22

expat47

Re: Hlavní zemské město Moravy...

..........poturčenec horší Turka........:-/

0/0
1.1.2011 13:26

tomas_tod

Re: Komplexy Uko Ješity

Myslím že nemá zapotřebí Brno nijak hanět, prostě má pravdu, bohužel.

Kromě obřího tamponu tady stejně nic není :-D

0/0
31.12.2010 21:23

expat47

Re: Komplexy Uko Ješity

...nemáš pravdu kamarád fajka,............tedy až na ten tampon.........to je fakt úlet a doufám že to jednou zboří..........;-)

0/0
1.1.2011 13:42

kostej_

Re: Komplexy Uko Ješity

Tak je fakt, že třeba Špilberk se snad částečně opravil, ale když jsem tam byl naposledy, ráz věznice z R-U byl pořád zachovaný :-/

0/0
1.1.2011 5:36

pětrandočepice

Re: Komplexy Uko Ješity

Není v tom nic posměšného. Je to pravda, neposměšně napsaná. Jsem z Brna, miluju Brno, je to pohodové město. Ale na Prahu s jejím pohádkovým kouzlem nemá. Aspoň pro turisty. Máme tu tak setinu památek oproti Zlaté kapličce - Hrad, chrám sv. Víta, Malá Strana se svými středověkými paláci, Vltava, Karlův most ....:-)

A nevím, jestli byl včer nějaký silvestrovský program na Náměstí svobody nebo jiném. Nikde jsem to nemohla najít. A jestli nebyl, tak je to další důvod, že by tu turisté mohli být zklamáni.;-)

0/0
1.1.2011 18:28

Levicový populista XVIII.

Panove, nezlobte se na me

s tim neustalym lhanim o ovladani nebohych Moravaku krvelacnymi prazaky. Jen namatkou zminim jmena Necas, Topolanek, Paroubek, Sobotka, Hasek, Skromach a dalsi a dalsi, zjistete si, odkud panove pochazi...

0/0
31.12.2010 15:55

Stone_Pilot

Re: Panove, nezlobte se na me

To je teda squadra ;-D Zrovna takoví se po přestěhování za pár měsíců mění na Cajzly ;-D  Proti normálním slušným Pražákům přece Moravák nic nemá. Jinak ale vážně - přece dobře víš, že všude na světě se nadává na centrum, tak to přece neber osobně. Já jsem rád, že mám jako hlavní město Prahu a věř mi, že jsem šťastnej, když můžu spolupracovat s Pražákem a ne s nějakým Holanďanem, Britem, Indem nebo Číňanem ;-D To by si měl každej zkusit, pak si člověk uvědomí ty rozdíly a  že války mezi Brnem a Prahou jsou k smíchu!

0/0
31.12.2010 16:04

Levicový populista XVIII.

Re: Panove, nezlobte se na me

tak to se rozhodne shodneme :-)R^ Tak vse nej do roku 2011 a maly rypanec na zaver: "vo jak dlouho driv vlastne mate na vychode pulnoc nez my v Praze"? ;-);-D Tak nic ve zlym a ahoj

0/0
31.12.2010 16:13

Stone_Pilot

Re: Panove, nezlobte se na me

 :-) Hodně štěstí v novém roce!

0/0
31.12.2010 17:11

Morava69

Re: Vážený pane ...

... když tak sleduji Vaše příspěvky ( nejen dnes) tak soudím, že jste takový ten malý pročeský (pragocentristický) moravský kolaborant ! Na takových jako Vy stojí celý ten krajský komunistický bordel !  Vy těm pražákům pěkně lezete do řiti a ještě jste na to hrdý, a nad věcí-. že ?

0/0
31.12.2010 20:56

Levicový populista XVIII.

Re: Vážený pane ...

Nikoli, jsem rodily Prazak a vam doporucuji v pripade recidivy podobneho vyronu komplexu vyhledat odborneho lekare

0/0
1.1.2011 13:24

expat47

Re: Vážený pane ...

.........a to všichni pražáci navštěvují odborné lékaře nebo jen vy?;-)

0/0
1.1.2011 13:39

Stone_Pilot

Re: Vážený pane ...

Jo, s váma moravskýma nacionalistama bysme to vyhráli - v prvních volbách jsem volil to moravské hnutí za samosprávnou demokracii a co dokázali? Co pro Moravu udělali? Kulový... Bodejť ne, když jsem následně zjistil, že  polovina z nich byli komouši nebo estébáci. Je nás deset milonů;vy byte to pořád dělili na menší části (mimochodem, jsem i proti současnému rozdrobení krajů;tomu bordelu, jak vy říkáte). Pár neschopných politiků, co se neprosadili v Praze, si na "moravské otázce" přihřívá polívčičku a bulííkuje nás, že samostatná Morava by byla něco jako Kuvajt. No, ve volbách dostanete 0,2% jako vždy a pak brečíte nebo urážíte na diskusích. Velký štěstí pro mě, protože kolaboranti se věší, že jo? Sestěhujte se všichni národnostní Moravané někam ke Slovensku a založte si vlastní stát, pokud vám ten současný s hlavním městem v Praze nevoní.  Nám 90% obyvatel Moravy s českou národností dejte pokoj. Nebo už konečně akceptujte, že většina obyvatel Moravy vaše bludy nesdílí.

0/0
1.1.2011 14:23

Skeptik Pavel

Re: Vážený pane ...

Proč jste tedy volil HSD - SMS? A pak takový pěkný názorový veletoč. Já jsem rovněž  v té době podporoval obnovu zemského zřízení, nikoli samostatnost jak demaqgogicky a lživě  o snahách o obnovy samosprávy Moravy tehdejší media a pražské "elity" psaly či referovaly. Jsem této myšlence věrný a stále věřím, že návrat k zemské samosprávě historických zemí na spolkovém principu je dalo by se říci nutností, jak vymanit Český stát z provinčnosti, nebot´udržování tradice zemí, které jsou státoprávní konstantou po celé české dějiny při současném respektování modernity a efektivity správy země je přesně to, co čase odstraní onu komunistickou a postsovětskou gubernátorskou pachut´ze života této země. A vy Pilote jste možná takovým ukázkovým příkladem, jak celé řadě "Moravanů" ta česká rádobyobjektivní media jen vymyla mozeček.

0/0
1.1.2011 16:12

Skeptik Pavel

Re: Vážený pane ...

Snad dobře víte, že v té době mnohé průzkumy jednoznačně ukázaly že pro obnovu zemského zřízení byla velká většina obyvatel moravy a Slezska a kupodivu moc nerozhodovalo, kdo se k jaké národnosti hlásí. Češství na Moravě nevylučovalo se cítit i zemsky Moravanem. Jenže jsem sobně zažil ty hloupé výkřiky, že jsme přeci jeden národ, tak proč cheme nějakou obnovu Moravy. Vůbec společnost v Čechách a v Praze byla tehdy velmi zaskočena a začaly v tisku i z úst některých osobností postupně jízlivé útoky  kde se to zastrašováním  separatismem jen hemžilo. To pochopitelně nezanedbatelnou část lidí na Moravě , kterým prostě přišlo přirozené obnovit něco, co tady odjakživa fungovalo a co komunisté v roce 1949 po mnoha staletí zrušili. popudilo atak s eotevřeně přihlásilo k moravské národnosti, tehdy skoro 1,2 milionu lidí, což pražský svět jaksi vyděsilo. A tak se nám to tady bohužel i pod vlivem rozpadu ČSFR začalo polarizovat.

0/0
1.1.2011 16:23

Skeptik Pavel

Re: Vážený pane ...

A strach z nacionalismu a separatismu  uměle ještě živený servilními medii sehrál svoji roli. Dostalo to div ne národně obrozenecký rozměr, místo věcné diskuse jen demagogie v tisku a protikapaně ve stylu hnutí mlčících Moravanů. I Karel Kryl byl jednoznačně pro obnovu zemského zřízení. Nakonec když česká společnost Kryla v naivním porevolučním zápalu za jeho kritiku pravdoláskařů  a společenských nešvarů vypískala, pochopil jsem, že zřejmě v této zemi nelze o ničem věcně  diskutovat a problémy řešit. Politika Prahy byla a je že se buď o problému nediskutuje, neboť o čem se nemluví, to neexistuje a pokud už to nejde ututlat, tak se věc buď zesměšní a bagatelizuje no a pokud  ani to nezabere, začne mediální masáž. Nejsmutnější je právě to, že se vše zvrhne v nechutnou kampaň, ve které se  rády prostituují naše "celebrity" od zpěváků po herce. To, že do moravského hnutí infiltrovali i lidé morálně a politicky nečistí je logické, neboť jak hnutí uspělo bylo potřeba jej zevnitř rozložit.

0/0
1.1.2011 16:35

Skeptik Pavel

Re: Vážený pane ...

Ono taky nešlo čekat něco jiného. Snem českých politických elit vždy bylo Moravu  absolutně opanovat a už v průběhu 19. století se čeští obrozenci chovali farizejsky, když na Moravě prosazovali českou národní myšlenku s tím,  že přeci nechtějí blízkou Moravěnku zrušiti avšak ve skutečnosti vše k tomuto spělo s cílem o všem v Praze rozhodovat , což se také stalo. Největším a dlouhodobým myšlenkovým lapsem české politiky je doktrína, že existence zemí je v rozporu s ideou jednotné čeké etnicity. Omyl, kterému se naopak vyhli v Německu a Rakousku. Omyl který nás neustále brzdí  a udržuje  ve stavu jekési obrozenecké bdělosti, díky níž reagujeme často chybně, díky níž nám jaksi unikají mnohé souvislosti, jejichž poznáním bychom nalezli odpovědi na mnoho otázek a byli společnostía bohatší a strukturovanější. Nakonec je smutným faktem, že zrušení našich zemí je obrovskou kulturní ztrátou. A nenechte se mýlit, institucionalizace zemí je nositelem  zachování tohoto bohatství i do budoucna.

0/0
1.1.2011 16:52

Stone_Pilot

Re: Vážený pane ...

Poslední 3 ze 4 premiérů byli rodilí Moraváci. Jak to, že nikdo z nich nezdvihl tu otázku Moravy? Taky mají vymyté mozečky? Jak to, že tato diskuse neprobíhá v normálních politických stranách na regionální úrovni? Že je to jen téma pro naprosto okrajové politické straničky s mizivou podporou? O co je Morava kulturně ochuzena? Byla by samostatná Morava lépe prosperující než nyní (Slovensko mě moc nepřesvědčuje). Není snaha o institucionalizaci Moravy jen snaha o korýtko pro některé lidi? Můj názor je takový, že prosperitu pro Moravu nevybudujeme nějakým zázračným státoprávním uspořádáním již tak malého státečku. Moje přání je, aby byly daně co nejnižší - toje pravá decentralizace. Nehodlám tu budovat Moravu s hlavním městem v Brně, o kterou by Chachaři, Jihlaváci ani Valaši atd. nestáli, neboť bychom pro ně byli stejně jenom brněnskými cajzly.

0/0
1.1.2011 18:03

Skeptik Pavel

Re: Vážený pane ...

Stále nechápete rozdíl mezi samostatným státem  a samosprávou. Nidko soudný nechce samostatnou Moravu. To, že dnes není Morava a  Slezsko názorově konsenzuální je jen výsledkem té protimoravské kampaně v 90. letech a bohužel k tomu přispěl i rozpad Československa. Brno bylo logicky motorem moravského hnutí na počátku 90. let. Vždy bylo městem, které generovalo významný politický kapitál a elity. A právě to se v Praze nelíibí, proto to rozeštvávání  a strašení Brnem. Jihlava je známá svými nenávistnými invektivami proti Brnu. Jenže to bylo vždy pokrytecké volání zloděje křičícího chyťte zloděje, jdoucí na ruku Praze. Lidé z jihlavské ODA lobbovali proti Brnu za kraj Vysočina s centrem v Jihlavě.   Brno se sice snaží z tohoto začarovaného kruhu vystoupit ale jakmile je cítit tah na branku ozve se  - Pozor aby nám moc nepřerostlo přes hlavu. Takže abychom náhodu nebyli považováni za brněnské cajzly, tak budeme korektní a raději strpíme to házení klacků pod nohy že ?

0/0
1.1.2011 20:45

Skeptik Pavel

Re: Vážený pane ...

Praha celá staletí skuhrala, když se ouřady přestěhovaly do Vídně a brala to jako křivdu a to stále zůstala zemskou metropolí Čech. Nevím proč by se mělo Brno s obdobnou křivdou  spáchanou komunisty v roce 1949 smiřit. Drážďany, Lipsko, Magdeburk atd. také za éry DDR pozbyly statutu zemských metropolí, po sjednocení Německa se země obnovily  a s tím i statut těchto měst. Tento stát nemusí být tak byrokratický, zemské zřízení není původcem byrokracie ale pražský moloch a jím ovládaných a finančně nesvéprávných14 krajů  jej naopak vytváří.V rámci zemí by bylo naopak žádoucí členění na menší jednotky než kraje.

0/0
1.1.2011 20:55

Stone_Pilot

Re: Vážený pane ...

Máte velmi obsáhlé příspěvky, pořád mě obviňujete z nechápavosti - proč ted jednoduše nevysvětlíte, jak a proč zemské zřízení přinese ty zázraky? Vy si fakt myslíte, že prosperita je závislá na tom, kde sedí úředníci?

0/0
2.1.2011 15:45

yarrda

Tak bacha s Paroubkem,

Do šesti let vyrůstal u prarodičů v Olomouci, pak ho převeleli do Prahy. Za ten osud ho spíš lituju, ale žádný Moravák to rozhodně není!!!

0/0
31.1.2011 22:57

Passenger

Nesouhlasím

Ikdyž vím, že má Brno ještě mnoho rezerv, nemohu souhlasit s názorem pana Okamury.

Jak již někdo níže napsal, Brno je město pro život - a musím dodat, pro velmi příjemný život. Kdo trochu zná Brno i Vídeň, musel si všimnout, že k sobě tyto města mají opravdu docela blízko. A to nejen tím, že obě města mají podobnou strukturu, ale hlavně pocitově. Samozřejmě, ani s Vídní, ani s Prahou, se Brno srovnávat nedá a ani nemá. Já ani netoužím žít ve "druhé" Praze. Ten, kdo tvrdí, že v Brně "nic není" a je tu "nuda", pak ukazuje pouze na to, že buď není schopen vnímat to, co Brno (a krásné okolí) nabízí nebo je z nějakého osobního důvodu zaujatý proti Brnu. Znám mnoho mimobrněnských a to i z daleka a je zajímavé, že jsem se nesetkal s tím, že by se v Brně někomu nelíbilo. Dokonce většina známých, co tu studovala, tady zůstala a založili tu rodinu a zůstali tu natrvalo - a to i ze zahraničí, původem s daleko krásnějších míst (např. Petrohradu, z Nizozemí, atd.). Tak přemýšlím, proč asi...?

0/0
31.12.2010 13:09

Levicový populista XVIII.

Re: Nesouhlasím

Pardon, ale ja si prijemny zivot predstavuji preci jen jinak: http://brno.idnes.cz/lidem-ze-sidlist-na-okrajich-brna-chybi-tramvaje-skolky-i-lekar-p7p-/brno-zpravy.asp?c=A101230_1506506_brno-zpravy_dmk

0/0
31.12.2010 13:25

Stone_Pilot

Re: Nesouhlasím

:-) Ten článek je taky samozřejmě blábol - resp. co by lidi chtěli, když se odstěhují k lesu? Měli zůstat v centru, když chtějí mít všude blízko. V Praze je to stejný, ne? Mimochodem, znáš nějaké město nebo čtvrť v ČR, kde je dostatek míst ve školkách?

0/0
31.12.2010 13:32

Levicový populista XVIII.

Re: Nesouhlasím

ne, rozhodne to v Praze stejne neni, uz kvuli metru. Infrastruktura v Brne je tragicka. A ver, ze vim o cem mluvim, coby Prazak jsem kvuli praci prave v Brne uz sesty rok, z toho 4 jsem zil primo v Brne a opravdu na to nerad vzpominam. Ted jsem se prestehoval do male obce na kraji Moravskeho Krasu a jsem spokojen, ani uz nemam nutkani co tyden se vracet do Prahy. Se skolkou tu take neni problem, jako jsem zazil prave v Brne. Bohuzel si podminky v Brne pripomenu kazde rano pri ceste do prace v KrPoli. Zvlaste pokud nejedu autem ale hromadnou dopravou. Nekdy mi prijde, ze si predstavitele mesta tech zahranicnich firem ani nevazi, kdyz vidim tristni spojeni napr. do Technologickeho parku. Ci soucasne rozkopane hlavni tepny a zoufale a zbytecne zacpy.

0/0
31.12.2010 14:29

Guitarus

Re: Nesouhlasím

Ke dnesnimu dni nevim o zadne zasadni rozkopane tepne. Pokud tedy za hlavni tepnu nepovazujete Komenskeho namesti ;-D Mensi omezeni je na Sportovni, ale to nema zasadnejsi vliv na zacpy. Problemem Brna z hlediska dopravy jsou tradicne ulice typu Koliste, Dornych, Zvonarka apod., ale tam se nyni nekope.

0/0
31.12.2010 15:01

rlpcr

Re: Nesouhlasím

Tak to já bych věděl. Například Hradecká, Žabovřeská.

0/0
1.1.2011 8:03

Stone_Pilot

Re: Nesouhlasím

Pokud nejsi v Praze přímo na metru, jsi na tom podstatně hůř než v Brně. Minimálně se musíš nějakým busem k tomu metru přiblížit. Metro se v Brně stavět nevyplatí, ale pokud bydlíš u šaliny, jsi v centru za chvillku. Ty vzdálenosti jsou tu oproti Praze  kratší a tedy doprava rychlejší (platí i pro auto). Z Líšně přímo do centra šalinou 20 minut, samozřejmě ne vždy sedím, ale nemačkám se. Autem mimo špičku 10 minut, ve špiččce i s přískokama na Olomoucké max. 30 minut. Pokud jedu do Bystrca, objedu to po dálnici. Infrastruktura v Brně jistě ideální není, ale nazvat ji v porovnání s jinými městy tragickou, to je víc než přehánění. Že to rozkopali vše naráz, to není o infrastruktuře, ale o inteligenci socdem radních. A to jsem si až teď vzpomněl na luxus nočních rozjezdů. který nám nejedno město jako podporu kalení závidí :-)  A co vím o školkách na venkově i v Brně - všude je to stejné - místa prostě nejsou. Tvoje obec je světlá vyjímka, kterou ti bude závidět většina obyvatel republiky.

0/0
31.12.2010 15:16

yarrda

Re: Nesouhlasím

Souhlasím s tím, že zaslepení patrioti Brno brzdí v rozvoji, tohle město ma co dohánět. Jako ostatně celá ČR. Víc cizinců, víc světoběžníků, a Brno jednou bude tam, kde bylo kdysi, než byli "odsunuti" Židé a Němci, tolik důležití pro jeho význam. Hoďte za hlavu nevraživosti. Brno muže být super město, až se zbaví maloměstských manýrů.

0/0
31.1.2011 23:08

bob52

Re: Nesouhlasím

Pochopitelně se s prahou nemůžeme srovnávat, tam v každém sídlišti na okraji i satelitu mají školek plno a jezdí tam jeden autobus za duhým.

0/0
31.12.2010 14:53

Levicový populista XVIII.

Nejak nechapu

co je do Brna, krome levneho chlastu, muze pritahnout. Nudne mesto

bez pamatek a turistickych atrakci. Uz jsem doufal, ze se alkoholova

turistika presunula dale na vychod za hranice republiky... :-(

0/0
31.12.2010 10:28

rlpcr

Re: Nejak nechapu

Úplně stejně lze položit otázka na Prahu. Taky nechápu, co je tam táhne.

0/0
31.12.2010 10:47

Levicový populista XVIII.

Re: Nejak nechapu

Na to ti snadno odpovím - památky, muzea, divadla, taneční sály, zázemí vyšperkované pro jejich pohodlí vč. služeb na úrovni, atmosféra (ať už rádi historii, secesi, kubismus či Kafku), a nepřeberné množství atrakcí jako třeba akvaparky, bobová dráha, plavba po Vltavě počínaje a Genius Loci vubec, ktere provincni Brno se svymi zakomplexovanymi obyvateli nema a nikdy mit nebude... Tak treba mi odpovis take neco o Brnu, ptal jsem se prvni...

0/0
31.12.2010 10:55

Stone_Pilot

Re: Nejak nechapu

Praha má úžasný památky, který mít samozřejmě Brno nikdy nebude. A taky ta řeka uprostřed města s mosty, to je nádhera.  Ale to je tak všechno. Neříkej mi, že zahraniční turista jede do Prahy kvůli akvaparku. S těmi službami na úrovni jsi mě pak vysloveně rozesmál - zřejmě jsi nikdy v Praze nejel taxíkem nebo se nenechal obsluhovat od otráveného personálu 90% gastronomických a hotelových zařízení. A to neříkám proto, abych si do Prahy rýpnul - naopak, jako v první řadě  Čecha a pak až Brňáka mě to dost mrzí. Jinak v Brně se toho taky dá dost vidět (namátkou vila Tugendhat, sušení mniši u Kapucínů, Špilas, Petrov, lodí se projet po přehradě a spojit to s prohlídkou Veveří; + přilehlé okolí jako krasové jeskyně, vinice kousek za Brnem atd. atd.).Ano, je toho o dost míň než v Praze, ale my si opravdu nemyslíme, že bychom měli v turistickém ruchu soupeřit s Prahou nebo Vídní, to jen nějaký novinář to tak nesmyslně postavil v tomto článku.

0/0
31.12.2010 11:48

Levicový populista XVIII.

Re: Nejak nechapu

Tak abych nebyl jen negativni - na Brne se mi spise libi uroven vysokych skol a na to navazujici rust center vyznamnych svetovych firem, ktere davaji zamestnani odbornikum (ne tedy jak vsude jinde komukoliv v prostych montaznich halach).

0/0
31.12.2010 12:21

Stone_Pilot

Re: Nejak nechapu

Ano, to je asi jediná reálná šance, jak udělat Brno atraktivní. Jinak se budeme muset časem všichni přestěhovat do Prahy a to by asi ani Pražáci nechtěli. Z turistiky tady tolik lidí jak v Praze nebo Vídni nebude žít nikdy; ten článek je prostě nesmysl, srovnává nesrovnatelné. Brno je a bude jen lokální centrum a ne turistická atrakce.

0/0
31.12.2010 13:00

Skeptik Pavel

Re: Nejak nechapu

Já tak nějak nechápu spíš to ty myšlenkové stereotypy o Praze a Brnu. Brno zaplatilo obrovskou daň za svůj vzestup v 19. století. Díky rozvoji zde bylo zbouráno velké množství památek  - několik kostelů, celá jezuitská kolej, stovky historických domů dvě desítky rozsáhlých městských paláců z 17. - 18. století, likvidace Svrateckého náhonu s mosty a starými mlýny a Mendelova náměstí  se Starobrněnskou radnicí - kdo viděl staré fotky, viděl obdobu pražské Kampy, barokní  a empírové zahrady na Starém Brně v okolí letohrádku mitrovských, staré vinařské domy na Hlinkách atd, zmizel klášter u Sv. Anny, stará zástavba Pekařské a mnoho dalších staveb.

0/0
31.12.2010 14:11

Skeptik Pavel

Re: Nejak nechapu

I přes tyto ztráty je brněnský památkový fond stále poměrně bohatý.  I Olomouc projdete za den, Salzburg v poklusu také. Kdysi mi jeden britský turista při rozhovoru řekl, že byl v Brně a velmi na něj zapůsobilo, hodnotil jej jako příjemné  a zajímavé město. Koneckonců člověk tady narazí na spoustu studentů architektury ze zahraničí, ktří jedou shlédnout brněnskou meziválečnou modernu. Tak nevím, objektivní kriterium neexistuje, názor zahraničního turisty však beru jako relativně objektivní postoj, neznaje ty naše pražsko-brněnské či moravské tahanice. Jistě, Praha je opravdu krásné město ale mě už to mediální sebestředné tlachání o matičce stověžaté lehce unavují.  Člověk by se asi neměl nechat ovlivnovat těmi stereotypy a objevovat si i jiná města po svém. Není vše o velikosti a počtech. Mnichov taky památkami (na svoji velikost a význam) zrovna neperlí,

přesto tam jezdí dost turistů, takže je to i opřístupu místních  a o PR

image města.

0/0
31.12.2010 14:30

Skeptik Pavel

Re: Nejak nechapu

A to v zemi, kde se pějí ódy jen na Prahu a vše podstatné

se řídí odtamtud, není zrovna snadné aby se Brno zviditelnilo  do zahraničí. V zemi, kde na Prahu nadáváme ale zároven jsme jí v podstatě posedlí je to oříšek, kde pořád přežívají hloupé a pro ucelený rozvoj země nebezpečné sterotypy medii živené, že vše mimo Prahu je vlastně buranov příp. východ republiky. Jenže průměrný český človíček je medii vysoustružený tak, že hloupě přejímá vše, co mu naservírují.

0/0
31.12.2010 14:41

Levicový populista XVIII.

Re: Nejak nechapu

ani se takovymto, pro brnaky typickym, nazorum nedivim, jelikoz mimo Brno nadavaji moravsti lide obdobnym zpusobem prave na Brno ;-)

0/0
31.12.2010 14:48

Skeptik Pavel

Re: Nejak nechapu

Milý populisto, nadává se na každé větší město, a je to logické, když centralismus u nás po válce  jen kvetl a kvete dodnes. a rozeštvávání mezi městy bylo zjevně v intencích politiky rozděl a panuj. Fenoménem pragocentrismu vyškolený lid pak vidý centralismus takřka ve všem. Ale je to u nás jistý zvykjiž od 19. století - však také obrozenectví představovalo pár pražských intelektuálů, kteří jezdili na Moravu kázat o češství, že Praha i Vás Moravany bude chránit před germánem ujišťujíc, že samosprávu země Moravské nezruší. Chránila a ujišťovala tak vytrvale až Moravu zrušila.

0/0
31.12.2010 15:39

Skeptik Pavel

Re: Nejak nechapu

Jinak populisto, z tebe čiší hloupá nenávist či snaha vytáčet více emotivně laděné brněnské patrioty.  Věcně uvažující člověk však cítí, že  tvoje hloupá demagogie je věrohodná jen pro masu pitomečků, kteří nad tím, proč je v tomto státě stále mnoho špatného, nechce přemýšlet. Člověk více věcí znalý ví, že tenhle komunistický gubernátorský systém po roce 1948 zničil nenahraditelně mnoho a hlavně pokřivil a překroutil mnohé, jak je cítit z vašich postojů. Kdybyste si přečetl parlamentní rozpravy z první republiky, jak tam moravští poslanci hájí mnohé věci, třebas zemskou samosprávu s ohledem na rozvoj Moravskoslezské země, již chtěl už prvorepublikový parlament zrušit, tak by dnešnímu člověku vůbec nepřišly současné hlasy po obnově Moravy jako extremismus. Nebo máte pocit, že ti moravští poslanci byli extremisté, když hájili uchovat to, co tady po staletí dobře sloužilo? Extremismem byly vždy kroky zrušit to osvědčené a země u nás představovaly kontinuitu tedy to, co tady citelně chybí.

0/0
31.12.2010 16:03

Stone_Pilot

Re: Nejak nechapu

No, teď nevím, jestli to byla reakce na mě nebo už samostatná esej :-) Ale dobrý, se spoustou věcí souhlas. Nicméně já si opravdu nemyslím, že by Brno mělo v turistickém ruchu soupeřit s Prahou. Když pojedeš do Francie a jsi fanda na památky (a to je asi cíl většiny turisttů), asi taky spíš navštívíš Paříž a pokud něco jiného, tak pak až na druhém místě, ne? Brno může být solidním prosperujícím městem s dobrými univerzitami a kvalifikovanými prac. příležitostmi (tak bych si to přál), s Prahou soupeřit třeba ve výstavách, aby BVV se rovnalo výstavnictví v ČR atp.; a pokud sem budou jezdit i turisté, kteří si to naplánují v rámci nějaké cesty po ČR kromě Prahy, tak je to skvělý. Ale na turistickým ruchu bych Brno fakt nestavěl.

0/0
31.12.2010 15:28Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.