Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Staré pověsti české si Pražané čtou i v hantecu: „Traťůvka Cajzlů“

Národní muzeum v Praze připravilo výstavu Staré pověsti české. Popisky k nim si návštěvníci mohou přečíst nejen v češtině a v angličtině, ale i v brněnském hantecu. Překládal je brněnský písničkář a bavič Honza Hlaváček.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kocourkovský radní

Honzo

nenech se vyštengrovat chytréma Cajzlama a maké s hantecem furt dál!

0/0
17.2.2011 11:30

saldo

Nezlobte se pane Hlaváčku,

ale brněnský hantec je mi z duše odporný. Tedy aspoň ve formě, kterou se někteří rádobypatrioti snaží za každou cenu držet při spektakulárním životě. Už to nelibozvužné pojmenování "šalina" mi bylo odjakživa protivné a nepoužívám ho, byť jsem rodilý brňan. Podobně mi vstávají chlupy na těle, když slyším hlavně na periferii hojně používané příslovečné určení místa "důle". Ve formě, kterou současní záchranáři hantecu prezentují, je hantec podobný šifře, vytvořené přístrojem Enigma... Ovšem pražáci mají taky máslo na hlavě díky nádherně odpornému pojmenování sestry - SÉGRA. To je tedy opravdový hnus.

0/0
30.1.2011 13:29

sadd

Re: Nezlobte se pane Hlaváčku,

Jak může brňák napsat, že je brňan ? 8-o Jinak šalina není jen tramvaj, ale taky elektrika. A elektrika je vlastně taky tramvaj :-) Jinak podle mě je každej brňák patriot a každej z nás hantec používá a ani si to neuvědomujeme. Akorát to nemá nic společnýho s tím, jak je to tady v tom článku.

0/0
30.1.2011 14:14

ezekiel25-17

Re: Nezlobte se pane Hlaváčku,

Věřím, že pan Hlaváček se zlobit nebude. Můžu se ale já na něco zeptat: a je "nějaká forma hantecu", která by vám nebyla z duše odporná ?

0/0
30.1.2011 14:19

Stojan_Jakotyc

Re: Nezlobte se pane Hlaváčku,

heftni to tady, dé to do tróby, vypucuj ten flek, co furt kéruješ, rosviť, podé šufánek, dé mi ňáky love, su švorcové...takhle mluví spousta brňáků, není to žádný umělý hantec, je to živý jazyk Musíte si uvědomit, že ty příběhy jsou převyprávěné stylem ad absurdum. Ještě za dob mýho dědy se normálně mluvilo stylem štunébla na ganku pucovala vixem štiblety,... 

0/0
30.1.2011 15:44

Tangua

Re: Nezlobte se, pane Saldo,

ale mně se "hantec" velice líbí - nikoli jako řeč, ale jako výborný humor. Osobně sice (k mé lítosti) nemám s Brnem přílišné styky, byl jsem tam asi tak pětkrát, ale vždy se mi tam líbilo - příjemní vtipní lidé, dobré hospůdky, zábava, nicméně s tím skutečným hantecem jsem se tam moc nesetkal, spíše později a spíše z literatury. Byl by hřích toto humorné a kuriosní nářečí nezachovat.

0/0
30.1.2011 19:44

Kleinerwald34

Re: Nezlobte se pane Hlaváčku,

Pane Hlaváčku,

než začnete kritizovat náš hantec, naučte se laskavě pravopisu. Brňan a Pražan se píší s velkým začátečním písmenem, jsouť to jména obyvatelská. Poučte se o tom, kdo byli pražané.Rv

0/0
30.1.2011 22:48

Kleinerwald34

Re: Nezlobte se pane Hlaváčku,

Pane "saldo",

píšete:

"Podobně mi vstávají chlupy na těle, když slyším hlavně na periferii hojně používané příslovečné určení místa "důle". "

Radím Vám, nepoštějte se do mluvnických problémů, jímž zřejmě rozumíte jako kráva kulometu. "důle" není příslovečné určení místa, ale slovním druhem, jenž se zove příslovce, neboli adverbium.

0/0
30.1.2011 23:02

brzy budu člověk v tísni

no a když se do hantecu přeloží technickej výkres

normálního orloje, tak z toho vznikne to, co maj v Šalingradě na nádvoří;-D;-D;-D

0/0
29.1.2011 15:53

steve007

Ostuda hantecu

To je pan Hlaváček a všichni jemu podobní tupci, kteří si myslí, že mluví hantecem, ale ve skutečnosti mluví větami založenými na české syntaxi a obsahující slova vytvořená zkomoleninou češtiny a některého z cizých jazyků, nejčastěji němčiny. Když se zeptáte jakéhokoliv jazykovědce, co je to hantec, řekne vám, že to byl argot, kterým mluvila brněnské podsvětí a který ve 20. letech vymizel.

0/0
29.1.2011 15:29

trasprd

Re: Ostuda hantecu

To je omyl, pane. Jazykovědec vám ještě řekne, že se hantec v 60. letech stal mluvou brněnské mládeže, v 90. letech byl potom znovuobjeven a značně znetvořen do dnešní komerční podoby, která nemá s původním hantecem téměř nic společného a které v Brně nikdo nerozumí.

0/0
29.1.2011 15:39

steve007

Re: Ostuda hantecu

Není to omyl. Rozdíl mezi skutečným hantecem a tím, co se od 60. let v Brně za hantec považuje, spočívá v odlišné syntaxi. Na počátku 90. let vydal p. Jílek knihu o hantecu, kde byla ukázka hantecu z počátku 20. století. To byl skutečný hantec. Pokud srovnáte jeho syntax s povídkami Franty Kocourka nebo p. Hlaváčka, zjistíte, že se tam objevují jazykové jevy, které by lidská spodina nikdy nepoužila - knižní výrazivo, složitá souvětí atd. Hantec byl mluvou zlodějů, ti se potřebovali vyjadřovat stručně a zároveň slovy, kterým bude rozumět zase jen spodina. Vzhledem k tomu, že Brno bylo staletí zejména německy mluvícím městem, bylo by užívání zkomolených výrazů z němčiny mezi kriminálními živly zcela neproduktivní, nemyslíte? Nevím jak vy, ale absolvoval jsem dialektologické semináře prof. Šrámka, jehož argumentace byla přesvědčivější než Vaše.;-)

0/0
30.1.2011 7:55

nestačímsedivit

Re: Ostuda hantecu

Škoda, žeste neabsolvoval i kurz slušného chování. Primárně je nutné někoho urazit (v přechozím příspěvku, odshora) a potom dělat chytrého, že? Pokud se zmiňujete o Fr. Kocourkovi, jeho podíl na oživení hantecu byl asi méně významný než jaký se mu přisuzuje. Velkou čát toho přisuzovaného byly výmysly herce Donutila, který si na těch svých vyprávěních (mnohdy kašírovaných) budoval pověst vypravěče. V každém případě je tento fenémén, hantec, zajímavý jev. Je ale otázkou zda mu přísluší až tak velká pozornost aby se samostatně studoval. Snad jen v souvislosti s jinými jazykovými anomáliemi. 

0/0
30.1.2011 10:58

steve007

Re: Ostuda hantecu

1. Kurzy nepotřebuji, protože jsem nikoho neurazil, tj. nikoho jsem křivě nepojmenoval, což jsem se pokusil doložit popisem jazykových zvláštností "hantecu" p. Hlaváčka.

2. Fr. Kocourka jsem zmínil jen proto, že právě v Jílkova kniha byla v mnohém postavena na Kocourkových textech, které vešly ve známost.

0/0
30.1.2011 14:55

ezekiel25-17

Re: Ostuda hantecu

Ačkoli na příspěvky tohoto zoufalce reaguju i o něco níž, pro pořádek musím tady dodat, že dotyčný má zřejmě buď problém s porozuměním psanému textu anebo s názorovou integritou. Věta obsahující tvrzení " protože jsem nikoho neurazil.." je v kontextu s jeho prvním výpotkem, kde nepřímo tvrdí, že je pan Hlaváček tupec, jasným příkladem.

0/0
30.1.2011 16:39

steve007

Re: Ostuda hantecu

Urazit někoho znamená, že dotyčného označuji přívlastkem, který mu objektivně nenáleží. V tomto smyslu v souvislosti s vysvětlením, proč "hantec" pana Hlaváčka nepovažuji za skutečný hantec, jsem nikoho neurazil. Víc k tomu nemám co dodat, buď tomu porozumíte nebo ne.

0/0
30.1.2011 19:11

Scarlett O Hara

Re: Ostuda hantecu

To je zajímavé, já se narodila v sedmdesátých letech v Brně a hantecem tehdy mluvilo ještě hodně lidí, i když to nejčastěji byly solviny a ajzboňáci-prostě déčka celkově.

0/0
29.1.2011 18:43

sal.....

Re: Ostuda hantecu

Ahojky. Jak to jde? Heč, furt mám stejně teček.

0/0
29.1.2011 18:45

chrobaktruhlik

Re: Ostuda hantecu

si se narodila a hned si to pamatuješ jo....

0/0
29.1.2011 19:08

pavla40

Re: Ostuda hantecu

To je zajímavé, já jsem žila v šedesátých letech a neznala jsem nikoho kdo by tak mluvil. Asi jsem se nestýkala se spodinou a grázly.

0/0
30.1.2011 6:51

steve007

Re: Ostuda hantecu

Děkuji za reakci, detailněji mou argumentaci naleznete o pár řádků výše.

0/0
30.1.2011 7:56

ezekiel25-17

Re: Ostuda hantecu

Á, pán je purista..! Asi z Plzně, že ?

0/0
29.1.2011 23:58

steve007

Re: Ostuda hantecu

"Zes" Plzně nejsem. Detailněji mou argumentaci naleznete o pár řádků výše.

0/0
30.1.2011 7:57

ezekiel25-17

Re: Ostuda hantecu

A to zas není zač. A nebýt tvé argumentace, tak bych ani nenapsal. Takže tuto syntaxi snad není třeba dále rozebírat. Ale pokud to nevyšlo napoprvé, pokusím se tu zkratku, kterou jsem použil, vysvětlit pomaleji. Jistěže o tom "pravém" brněnském hantecu platí to, že to byl argot brněnské plotny používaný počátkem 20.století a jistěže tímto pravým hantecem dnes nikdo nemluví (nebo jen málokdo). Stejně jako už dnes po Brně nejezdí tolik fiakrů, šlapky nechodí za pětikačku a šaliny nám vyrábí pan Porsche. Ta zuřivá obrana neposkvrněného hantecu smíchaná s osobním výpadem vůči panu Hlaváčkovi mi ovšem trochu připomíná snahu ortodoxních občanů státu Izrael, kterých se někdo zeptá, jak se řekne (dosaď sám) v JIDIŠ. Oni přece mluví HEBREJSKY ! Na tomto malém prostoru nechci rozebírat podrobnosti této paralely (taky by to byla nuda), zkráceně však : mnohem víc si cením těch, kteří jakýkoliv jazyk udržují a rozvíjejí, než rigidních fouňů, kteří "hážó machrovanó a prdijó v kině".

0/0
30.1.2011 8:25

steve007

Re: Ostuda hantecu

Jak vidím, ve Vašem případě musím také pomalu. Takže: Páně Hlaváčkům "hantec" není žádným rozvíjením hantecu z počátku 20. století, protože nedodržuje primární komunikační cíl hantecu, kterým je jazyk, jimž se domluví vybraná skupina lidí. "Hantecu" pana Hlaváčka rozumí každý se základní znalostí němčiny. Nejsem tedy žádným ortodoxním zastáncem, ale naopak tím, kdo jen upozorňuje na to, aby se věci nazývali pravými jmény. Snad to už je srozumitelné, pomaleji už to bohužel neumím.

0/0
30.1.2011 15:02

ezekiel25-17

Re: Ostuda hantecu

Ano, to tempo sis už začal konečně přizpůsobovat. Páně HlaváčkůV (!) hantec naopak JE přesně tím, čím má být (ačkoliv cest může být mnoho, ale vícesměrnou komunikaci bych v tvém ultraortodoxním smýšlení neriskoval, nerad bych, aby ses někde ztratil), tedy rozvíjením hantecu z počátku 20.století. Už sama podmínka, že mu rozumí KAŽDÝ, kdo má základní znalost němčiny (ovšem i to by byla omezená skupina lidí) není dodržena. Rodilý Liberečan musí chvíli PŘEMÝŠLET, než ocení obrat "Ctirad pak tu šmetynu Šárinu poslal čuchat diviznu vodspoda." Tak to máme minimálně hned DVĚ uzavřené skupiny.Jestlipak aspoň do jedné z nich zapadneš? A to je to jádro pudla: zřejmě je v tom celém osobní antipatie, možná namíchaná s uražeností "..já přece jsem ten jediný, kdo ví, co to je hantec, mám na to přece kurs...!" Hantec není mrtvý jazyk, zakonzervovaný ve skriptech,a proto je jeden jediný (i nadsazený) pokus o jeho rozvinutí cennější než stokrát omílaná zaprášená poučka. Proto označení "ortodoxní".

0/0
30.1.2011 16:30

steve007

Re: Ostuda hantecu

Nevím, co je ortodoxního na tom, že posuzuji "hantec" objektivně, tedy syntaktickým a jazykovým rozborem, tedy patřičnými postupy ve vědě, do níž oblast hantecu spadá. Vy argumentujete pouze domněnkami, což má nulovou informační hodnotu, takže nabízí se k zamyšlení, kdo ve skutečnosti je ortodoxní v trvání na svém. Nakonec se snižujete k tomu, co mi na jiném místě vytýkáte, tj. k pejorativnímu posuzování mé osoby výroky o zoufalci, osobní antipatii, uraženosti apod., aniž byste narozdíl ode mne takové pouzení doložil nějakými fakty. Že jste se připojil k jinému diskutujícímu, abych navštívil kurzy slušného chování, a že sám mi nezdvořile tykáte, nechávám bez komentáře.

0/0
30.1.2011 19:19

ezekiel25-17

Re: Ostuda hantecu

Nic naplat, z prasete modelku neuděláš...!

0/0
30.1.2011 20:01

Si0 po třetím zákazu

Až bude celé Švédsko šprechčit hantecem,

to bude teprvá olt.

0/0
29.1.2011 14:31

Quasi

prazane

Prazane dostavaji i slovnik?

0/0
29.1.2011 14:25

quagaar

humot

to bude taková ta obvyklá výstavka na chodbě vlevo vzadu u hajzlíků? jinak si nějak neumím představit, čím by tohle téma v NM dokázali naplnit. a chybí mi tam faska popisky od ostravaka ...

0/0
29.1.2011 14:22

Marusha

Re: humot

dcera tam včera byla a přišla úplně nadšená, takže zas takový průšvih to asi nebude:-)

0/0
29.1.2011 14:58

brblovka

Super!

Bezva nápad!R^;-D

0/0
29.1.2011 13:53Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.