Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Petice studentů a rodičů zabrala, třídy pro primány na jihu Moravy vydrží

Studenti a rodiče školáků na jižní Moravě zabodovali. Po vlně protestů se první ročníky gymnázia ve Šlapanicích spolu s dalšími deseti třídami prim v kraji prozatím rušit nebudou. Hejtman jižní Moravy Michal Hašek totiž pozastavil rozhodnutí rady kraje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pjotrrrr

Ach jo, když už něco kloudného udělají ,

tak to zase populisticky zruší Rv Rv

0/0
1.2.2011 7:49

standas_m

Re: Ach jo, když už něco kloudného udělají ,

Naprosto s Váma souhlasím. To zas bude intoušů co by se chtěli učit nesmysly, místo toho, aby s Váma soutěžili, kdo dál dočurá;-€

0/0
1.2.2011 8:27

JZO

Podlehnout nátlaku

se nevyplácí. Takto neprosadí už téměř nic. Je to jasné selhání. Je možné, že rozhodnutí bylo špatné, ale musí si za ním stát. Protože jinak ztrácí půdu pod nohama a téměř nic nebude schopen v budoucnu prosadit. Už jednou se mýlil, když odvolal ředitele GML a poměrně krkolomně ho vracel zpět. Hodně to SOCDEM přeji, aby tento člověk byl v jejím čele. Každý ho porazí, pro soupeře bude jednoduchá kořist.

Nedokážu si představit jak bude odborná veřejnost rušit školy. Každý soudný člověk chápe, že optimalizace je nutná, ale proboha hlavně ne ta jejich škola. Dálnice se stavět musí, ale ne u mě za domem a tak dál a podobně. Petice vždy budou, občanské iniciativy také, ale pokud budou rozhodovat, k ničemu kloudnému se nedobereme.

0/0
31.1.2011 20:44

Stone_Pilot

Re: Podlehnout nátlaku

Ten příměr s dálnicí je mimo, i když vím, jak to myslíte ( sobecký přístup "jen ne u mýho baráku"). Optimalizace škol je ale na rozdíl od dálnic  velice diskutabilní (tj. proč jen 3-5% dětí a ne třeba 10% na 8-leté gymply, o tom by mohla být ale dlouhá debata....). Ale hlavně - na zrušení prim byly navrženy gymply s převisem poptávky, kdežto ty nenaplněné ne. Jasně, ve finále to bude rozhodnutí politické, ale odborníci aspoň jako poradní orgán jsou žádoucí.

0/0
31.1.2011 20:52

JZO

Re: Podlehnout nátlaku

Jasně dálnice a vzdělávání je o něčem jiném. Ale tím jak se do jakéhokoliv problému u nás vloží občanská iniciativa, tak je vše akorát ztraceno. Viz R43, kde nic nebude ještě mnoho let a chudáci lidé ve vesnicích kolem současné silnice 43.

Pamatujete si na protesty, když slučovala školy předchozí rada kraje, kde byla ODS a lidovci a teď to dělá ČSSD. Tak já nevím, asi to nebude o politice, ale o nutnosti.

3% jsou akorát, 10% je smrt pro základní školství.

0/0
31.1.2011 21:17

per1

Re: Podlehnout nátlaku

Vážený pane, 3% z 25-tihlavé třídy je 0,75 dítěte. Oněch 10% jsou 2 celé děti. Myslíte si, že 2 děti spasí oněch zbývajících 23 dětí? Současný stav je asi takový, že (nad)průměrné děti si přejí odchod těch 2 "exotů" na víceleté gymnázia, aby pak mohly ony aspoň v něčem vynikat. Dnes tu šanci nemají. Podprůměrné děti si přejí, aby tam ti 2 "exoti" zůstali, protože zaměstnají učitele a ten pak na ně nemá čas. Když odejdou tak zbude více času i na ty podprůměrné a ti jsou si vědomi toho, že budou muset "hrábnout kopytem". Pokud tam ti nejlepší zůstanou, tak se budou nudit a postupem času se dostanou na onen průměr.

Co je proto lepší?

PS: máte děti?

0/0
31.1.2011 21:58

JZO

Re: Podlehnout nátlaku

Předně mám děti, dvě. Jedno půjde letos do školy, druhé je moc malé.

Za nás žádná víceletá gymnázia nebyla a myslím (tedy podle průzkumů) byla úroveň vzdělávaní docela dobrá.

Taky jsme na ZŠ byli jen osm let a nemyslím si, že bychom tím nějak trpěli.

Žáků v ročníku v JmK je přibližně 9 tis. (nyní je v prvním ročníku asi 10 tis. Kč a v devátém kolem 8 tis.) - je z toho patrný demografický vývoj. Zdroj dat www.uiv.cz. Pokud umožníme 3% těchto žáků studovat na osmiletém gymnáziu a dalším řádově 5-7% studovat na čtyřletém, bude ke studiu přijato v osmiletém 270-300 žáků, následně ve čtyřletém dalších 450-700 žáků. Tedy kapacita všech gymnázií v kraji by mohla být někde kolem 1 tis. žáků. Současnou kapacitu přesně neznám, ale v kraji bylo v roce 2009 přijato k 8 letému studiu celkem 1058 žáků, tj. více jak 10% a dalších 294 žáků na 6 leté gymnázium a dalších 1604 žáků na 4 leté G. Tedy v kraji máme nadaných žáků na G v prvním ročníku SŠ celkem 2956 žáků, tj. asi 30%.

0/0
31.1.2011 22:47

per1

Re: Podlehnout nátlaku

30% žáků, kteří mohou získat maturitu. Jaký bude propad se uvidí tento rok při státních maturitách (Na gymnáziu ve Šlapanicích udělalo těžší variantu maturit po revizi hodnocení v Praze 100% studentů bez maturitní přípravy - v přísném hodnocení školy by 2 žáci neuspěli).

Cíl EU je 40%. Jak z toho ven? Každý zaměstnavatel chce bumážku o maturitě a lépe z VŠ.

Také jsem byl nucen chodit 8 let na ZŠ, ale naši hodní učitelé na nás byli hodní a nad rámec výuky nás honili v matice a fyzice před/po vyučování. Za to jim dík. Tím suplovali právě ona víceletá gymnázia. To bohužel dnes ve většině případů není a spíše se platí asistenti pro ty, co zaostávají, čímž těm chytřejším nepomůžou. Za nás se ti pomalejší posílali do zvláštních škol, čímž se zvedla úroveň základních škol. Dnes je to téměř trestný čin.

Odpověď není jednoduchá a ani ve světě není jednoznačná odpověď, který model je lepší.

0/0
31.1.2011 23:07

Juras

Re: Podlehnout nátlaku

Proč diktátem omezovat kapacity? Ať zaniknou školy, o které není zájem. Pokud bude velký zájem o víceletá gymnázia, nevidím důvod, proč nabídku naopak nerozšířit.  Zavřením některých z nich sice dosáhnete poklesu procenta studujících na VG, kvalitu ale nezvýšíte. Na zachovaná VG budou chodit ti stejní žáci, kteří by na ně chodili i bez rušení - děti z oblastí se zrušenými VG jezdit do jiných oblastí většinou nebudoua zůstanou na základkách. Nebo si dokážete představit, že byste byl ochoten, aby vaše jedenáctileté dítě jezdilo místo 10 min do sousední obce do obce vzdálené 20 km, kam se musí s jedním nebo dvěma přestupy a celkově trvá cesta do školy a ze školy nejméně 2,5 hodiny denně?

0/0
1.2.2011 5:38

JZO

Re: Podlehnout nátlaku

Zkusím nějak reagovat na oba příspěvky. To, že je přístup některých učitelů lepší a jiný horší bylo je a bude. To se nezmění ani vyšším ani nižším počtem G. Myslím si, že zaměstnavatelé chtějí hlavně připravené lidi a protože takové téměř po škole nelze sehnat, berou aspoň ty vzdělané. I když dneska se často dozvíte, že jste pro ten a ten post zbytečně převzdělaní. Každý zaměstnavatel ví, že se bude muset absolventovi v prvním roce hodně věnovat.

Síť škol stejně jako dalších státem garantovaných služeb je tak hustá, jak je stát bohatý nebo spíš rozumný. Bydlíte-li na vesnici, prostě je nutné počítat s tím, že za prací, za kulturou, za specifickou školou, za ... je třeba dojíždět. Zase kvalita bydlení je s městem nesrovnatelná. Je to každého volba.

Potřebujeme kvalitní základní školství a nikoliv větší počet "výběrových" škol, které se logicky s větším počtem stávají méně výběrovými a tudíž méně kvalitními.

0/0
1.2.2011 6:01

Juras

Re: Podlehnout nátlaku

Nevím, nakolik je Vám blízká problematika školství, ale pokud budete chtít zlepšit podmínky na základce, budete muset separovat grázlíky a zdravotně postižené děti, které bourají výuku. Dnes je situace taková, že se škola nikoho nesmí zbavit. Škola může rodičům navrhnout, aby šli třeba na psychologické vyšetření s dítětem, které trpí mimovolními pohyby, neudrží pozoronost a potřeboval by speciální péči, pokud ale rodič řekne ne, nikam se mi s ním nechce, nikdo nic nenadělá. A stačí jeden takový ve třídě, aby byli kantoři vystresovaní a museli neustále řešit kázeňské problémy s někým takovým místo toho, aby se venovali všem třiceti ostatním. Na té "výběrové" je aspoň plus, že tam nejsou ti nejhorší rušiči a i méně nadaní (ale ukáznění) žáci mají lepší podmínky k práci. Přitom náklady na žáka jsou stejné, aˇt je na víceletém gymplu nebo na základce.

To zkvalitnění základky nevidím nadějně - dnes je pravým heslem integrace, zvláštní školy politici populisticky nechcou.

0/0
1.2.2011 7:58

JZO

Re: Podlehnout nátlaku

Myslím si, že jsem s problematikou školství obeznámen poměrně hodně a snažím se tady věcně argumentovat.

Ano asi došlo k nějaké změně stran zvláštních škol od doby, kdy jsem byl na základce, ale tak vážné to nebude. Prostě stále nevidím důvod proč by to nyní mělo být o hodně jiné než v době naší (pro kolegu jinde v diskusi, je to doba osmdesátých let, kdy byla základní škola na 8 let).

Jistě jsou problémoví žáci, jistě není v celé třídě jednotná úroveň schopností se vzdělávat, což se výběrem a to jakýmkoliv (nadaní, méně nadaní, nevzdělavatelní) jistě řeší. Ale nevím jestli chceme, aby existovaly školy, kde se budou vzdělávat jen nevzdělavatelní (kolik budou muset brát učitelé na takové škole?). A řekněme si na rovinu, že takových škol pár v Brně je.

0/0
1.2.2011 8:47

Juras

Re: Podlehnout nátlaku

Mám pocit, že v této diskusi svými názory navzájem moc nepohneme. Jenom Vám doporučím tento blog (je to PRO VG od starého učitele z učiliště) http://matejka.blog.idnes.cz/c/131472/Zrusit-viceleta-gymnazia.html

0/0
1.2.2011 8:53

JZO

Re: Podlehnout nátlaku

To možná neposuneme, ale zase je to jedna z mála diskusí, kde nejsou jen výkřiky. Blog jsem četl, názor je to jistě zajímavý, ale pokud připustíme, že je lepší, aby na ZŠ byly děti jen pomalejší, kterým je potřeba se věnovat, stoupne výrazně tlak na zvyšování počtu G a nebo nových škol, kde budou ti chytřejší nebo bystřejší nebo snaživější (jak chcete). Protože nikdo nechce mít dítě průměrné, natož podprůměrné, že.

0/0
1.2.2011 9:00

JZO

Re: Podlehnout nátlaku

Polemika s náklady. Není tomu tak. Příkladem jsou Šlapanice, ať je to jednodušší než velké město. V okolí Šlapanic je nějaký počet žáků a nějaký počet ZŠ (ty zřizují obce). Pokud kraj zřídí jednu třídu na G, nutně musí někteří žáci chybět na těch ostatních ZŠ. Takže vlastně celá třída na G navíc. Jasně peníze od MŠMT přijdou stejné, ale kdo zaplatí ty provozní náklady (obce na míň žáků a kraj). A kolik, že je to vlastně žáků? V případě Šlapanic 120 (4x30), kteří chybí na ZŠ. To je prostě jeden hodně velký druhý stupeň na ZŠ (protože na ZŠ není kapacita naplněna).

A to je jedno G a co další v kraji? Takže úplně stejné ty náklady nebudou.

0/0
1.2.2011 8:49

Juras

Re: Podlehnout nátlaku

Úplně stejné ne, samozřejmě. Paušálně se to hodnotit nedá - školy by měly mít rezervy v místech - samozřejmě pro ně je ideál mít plno - provozní náklady na budovu a energie jsou asi spíš konstantní a víc žáků znamená víc peněz pro školu. Měl jsem samozřejmě na myslíi víc peněz zaplacených "námi". Hlavní rozdíl tady asi je, odkud do které školy přitečou. Jestli z kraje nebo z obce.

0/0
1.2.2011 8:58

standas_m

Re: Podlehnout nátlaku

Nevím, kdy přesně je ta toba "za nás" kdy byla docela dobrá. Je-li to před zřízením 8letých gymnázií, je to zhruba doba, kdy základním kvalifikačním předpokladem učitelů bylo schvalování okupace. Sám jsem byl v té době vzděláván(  jako spousta jiných Husákových dětí) a s tou úrovní s Váma rozhodně nesouhlasím.

0/0
1.2.2011 8:25

JZO

Re: Podlehnout nátlaku

Nemyslím si, že v osmdesátých letech bylo vzdělávání na ZŠ nějak nekvalitní. Myslím si, že v té době jsme poměrně v pohodě konkurovali v úrovni vzdělávání jiným zemím, což se dnes říci nedá.

Ano jistě (stejně, jen trochu jinak) bylo někdy jedinou kvalifikací učitele příslušnost ke straně, ale ne rozhodně nějak plošně.

0/0
1.2.2011 8:51

standas_m

Re: Podlehnout nátlaku

Tak samozřejmě, že v některých oblastech bylo vzdělání opravdu na úrovni. Ti rakouští troubové třeba v 80. letech po půlnoci po probuzení nevysypali z rukávu, kdy byla VŘSR!!!

0/0
1.2.2011 9:38

Juras

Re: Podlehnout nátlaku

No jo. Z tohohle čiší manažerské školení. Nejenom rozhodnout a stát si za tím, ale před rozhodnutím se s nikým jiným neporadit - správný manažer nesmí dát najevo, že není nejchytřejší. Prostě mám nějaký názor a musím ho prosadit.... :-)

0/0
1.2.2011 5:50

JZO

Re: Podlehnout nátlaku

Pokud se radní za školství s nikým neporadil a nemá dost informací od svého úřadu, pak je to chyba. Ale nemyslím si, že se prostě kluci sešli a řekli si, tak dneska zrušíme pár gymnáziím třídu. Tak třeba Šlapanice a pak třeba Řečkovice. Myslím si, že to asi bylo nějak jinak. A to ty pány, kteří tam sedí dnes nevolím.

0/0
1.2.2011 6:15

Juras

Re: Podlehnout nátlaku

A to já si myslím. Podklady pro výběr škol se zrušenými gymnázii nebyly zveřejněny, nikdo ani po výzvách neřekl, jak seznam vznikl. Výběr škol působí protekcionisticky - Juránek maturoval na Jarošce, Hašek v Tišnově a Cacková v Boskovicích (ostatní radní JMK absolvovali buď jiný typ školy než gymnázium, nebo jsem tto pro ně nedokázal vyhledat. Ani jeden z těchto tří gymplů postižen není. Naopak mei rušenými byly Bučovice, tam maturoval Sobotka. Když jsem tohle řekl s kolegy na obědě, tak jeden poznamenal: "Tak to Bučovice zavřeli úplně, ne?" ;-)

Hoši a děvčata rozhodli netransparentně, nic neřekli, proto můžeme jenom spekulovat. Ale mně je to jasné - o Juránkovi se to všeobecně ví, že protěžuje Jarošku a o ostatních nemám sice povědomost, ale nedělám si iluze. Hašek jednak maturant, dvak zastupitel Drásova a tuším i Tišnova - je tam hodně vazeb...

0/0
1.2.2011 7:44

Juras

Re: Podlehnout nátlaku

Tak Tišnov ne. Ale bydliště Drásov - myslím, že by ho místní sežrali, kdyby coby hejtman dopustil, aby se nějak zaškodilo Tišnovskému gymplu. Je to malá vesnice...

0/0
1.2.2011 7:48

JZO

Re: Podlehnout nátlaku

To je sice možné, ale je to hodně v rovině spekulací. Pokud připustíme, že takové rozhodnutí probíhá podle vašich předpokladů, pak je to smutné. Problém bude asi spíš to, že Juránek je zemědělec, Hašek je zemědělec, takže tomu školství rozumí je proto, že taky chodili do školy. Ale pokud učinili rozhodnutí, které nemají ničím podložené, tak jsou blázni, protože reakce rodičů a škol se dala čekat. Pak jsou to prostě amatéři.

0/0
1.2.2011 8:54

Juras

Re: Podlehnout nátlaku

Ano, jsou to jen spekulace. Nic jiného k dispozici nemáme. Kluci si třeba řekli: tak to zkusíme. Zkusili to - a neustáli to. :-)

0/0
1.2.2011 9:00

JZO

Re: Podlehnout nátlaku

Vyvolalo mi to úsměv na tváři a připouštím, že to tak může klidně být. Oni kluci asi občas moc nepřemýšlí. Navíc Hašek nemá moc čas se věnovat věcem v kraji a Juránek je rád, že pro svůj kraj zachránil lidovcům aspoň nějaké peníze pro sekretariát, když je jinde musí rušit. Prostě mají hoši jiné priority a to školství berou tak nějak bokem.

0/0
1.2.2011 9:09Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.