Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Proč Brno milovat? Mezi lákadla patří kavárny, umění v ulicích i památky

Procházka po břehu Brněnské přehrady, piknik v lužáneckém parku či posezení v kavárně, ve které na vás dýchne duch první republiky. To jsou jen některá z lákadel, která může metropole přespolním i místním nabídnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ronousek

Brno

To se mi snad zdá. To, že ze soch, parků, kaváren, muzeí, kašen, katedrály, dětských hřišť, studentů, noční městské dopravy se udělá událost roku, tak to se může stát snad jen v Brně. Žiji v Brně několik let a opět se mi potvrdilo, že je to město v první řadě zakomplexované a zamindrákované.

0/0
22.4.2011 9:33

Mildred

Re: Brno

No, ono to bude přesně naopak. Mě připadá, že nekteří lidé - jako třeba přesně Vy - se nemohou smířit s tím, že se z Brna stává postupně velmi sebevědomé město, ve kterém se lidé nebojí přiznat k tomu, že ho mají rádi a že se jim v něm dobře žije. To je panečku rána pro takové zakomplexované jedince, viďte? A co teď máte dělat, když jste byl zvyklý svádět svoje životní neuspěchy a selhání na to, že žijete v Brně a jediné uspokojení Vám přinášelo nadávání a urážky, že? No budete se holt muset snažit také něco pozitivního dokázat, ale to jde tak těžko, že? 

0/0
24.4.2011 8:40

portall

Re: Brno

... pak není nic jednoduššího, než se odstěhovat ...

0/0
24.4.2011 20:36

KdysiBedlam

hmmm

V Brne bych nechtel mit ani hrob. A to jsem Moravak. S Prahou se to neda srovnat a je to o trosicku lepsi nez Ostrava a nebo Olomouc.

0/0
18.4.2011 18:18

holes4

Re: hmmm

kdyby na radnici neseděli kariéristi, polomozci a tuneláři, tak by Brno mohlo být krásný město ;-€

0/0
18.4.2011 19:21

Mildred

Re: hmmm

Upřímně řečeno, kdyby tady byl pohřben takový pytel žluče jako jste Vy, byla by to urážka všech slušných lidí v Brně. Ale částečně máte pravdu - s Prahou se opravdu naše příjemné, upravené a přírodou prodchnuté město nedá srovnávat. Naštěstí.

0/0
24.4.2011 8:09

eBacil

Ještě bych několik bodů přidal (3)

8) Velice čistá voda přímo pod městem. Unikátní situace, kdy díky nepropustné vrstvě jílu se přímo pod průmyslovým městem drží velmi čistá voda, kterou dnes na několika místech čerpají vrty (Žabovřesky, Floriánův pramen v Černovicích, Balbínův pramen nedaleko Makra)

9) Křižovatka dálnic. Díky tomu, že už léta funguje, je Brno zbaveno těch největších starostí s tranzitní dopravou, kdežto Praha začíná tyto problémy řešit až nyní. Zbývá jen ten nešťastný směr na Svitavy.

10) Hrad Veveří, královský hrad, kterému se konečně začíná dostávat důstojnosti odpovídající jeho významu.

0/0
15.4.2011 9:09

fitzie

Re: Ještě bych několik bodů přidal (3)

tak doprava v Brně je prostě brutální. jestli máte pocit, že je dobře vyřešená, tak se jděte podívat do nějakého normálního města. Hradce. Zlína. Ostravy. Brno je v tomto ohledu horor srovnatelný s Prahou.

0/0
17.4.2011 7:42

eBacil

Ještě bych několik bodů přidal (2)

4) Fenomén zvaný koniklece. Vždycky na samém začátku jara jich vykvete spousta hned na dvou místech dobře dosažitelných MHD – na Kamenném vrchu a na Stránské skále.

5) Pravěk. Brno je tradičně centrem výzkumu prehistorie, ať už přímo z Brna (třeba ze Stránské skály), z Moravského krasu nebo Věstonic. Unikátní je i pavilon Anthropos.

6) Rodáci a přistěhovalci. Je jich víc, než se obecně ví, protože Brno z ne zcela pochopitelných důvodů zapomíná zejména na ty, kteří hovořili německy, a přitom to byly osobnosti světového významu, jako Ernst Mach, Kurt Gödel a celá řada dalších.

7) Ponávka. Říčka opředená řadou mýtů, zejména ohledně toho, kudy vlastně doopravdy teče. Rozhodně ale pro Brno hodně znamenala v minulosti, a i dnes je to "řeka Brňáků" snad víc než Svratka a Svitava.

0/0
15.4.2011 9:08

fitzie

Re: Ještě bych několik bodů přidal (2)

v Brně jsou zajímavá - extrémně zajímavá - keltská naleziště. škoda, že se o nich skoro neví. našly se tu skvosty!

fenomén Ponávka je mi záhadou. "kraj říčky Ponávky" je... no takový normální les (byť Babí Lom má své velké kouzlo). ale upínat se na potok za městem, který v létě skoro vysychá, to mi připadá dost divné.

0/0
17.4.2011 7:44

eBacil

Ještě bych několik bodů přidal

Za sebe bych přidal ještě pár bodů, proč rád žiji v Brně.

1) Lesy kolem Brna. Pozor, to není totéž jako výhled z Medláneckých kopců. Myslím teď lesy po stránce jejich skladby a estetické úrovně. Zvlášť v těsné blízkosti Brna, a také v lesích obhospodařovaných Školním lesním podnikem Mendelovy univerzity jsou lesy smíšené, roste v nich řada zajímavých dřevin, najdeme v nich spoustu zajímavých zákoutí, pomníčků a studánek, i lesní arboreta, třeba u Řícmanic nebo u Křtin. Ne náhodou se právě v těchto lesích zrodily příběhy lišky Bystroušky.

2) Kamenná kolonie s její neopakovatelnou atmosférou, výhledem na Brno a lesem v těsné blízkosti. Úplně jiný svět pár metrů od Mendlova náměstí.

3) Trolejbusy jako ekologické řešení. Na rozdíl od Prahy se jich Brno nezbavilo ani v době, kdy byla levná nafta (byla jen zrušena traťdo Tuřan) a dnes má Brno (pokud to stále ještě platí) nejrozsáhlejší síť trolejbusovů v republice.

(pokračování v dalším příspěvku)

0/0
15.4.2011 9:07

pragina

ŠPATNÍ - "konšelé"- tím je Brno - proslavené

 - nezájem o propagaci, prosazení .požadavků . nároků ... jenom koryta a podlézání - " pražákům - centralizace a pak ... hupky dupky do centrálního dění .. a  a na prosazení toho, co slibovali - zapomenou !!!!!!!!

0/0
13.4.2011 21:43

pragina

ZEMSKÉ ZŘÍZENÍ - ach JO - MORAVÁCI -

 - toho se nedočkáme , - to by PRAŽÁCI .. umřeli hladem .. ;-D;-D;-D;-D

0/0
13.4.2011 21:29

pragina

nocenko

- nikdo Tě tu nedrží - BĚŽ - kam Tš srdce táhne ... ALE na BRNO - " nehaň " !!!! neb Brno je - NAŠE VVV !!

0/0
13.4.2011 21:23

Levicový populista XX.

Ad umeni v ulicich

gratuluji Brnu dodatecne k oceneni ''Never More'' v poslednim Reflexu: "Never more mestu Brno. Rozhodlo, ze pred hotelem Continental bude podzemni parkoviste a tomu ustoupi jedinecna nefigurativni plastika Olbrama Zoubka spolu s bazenkem Evy Kmentove. Tato dila byla navrzena pro hotel postaveny v ciste bruselskem stylu jako soucast vstupni japonske zahrady. Na realizaci hotelu a jeho okoli se podileli umelci skupiny Trasa, nyni zpustly bazenek byl vybagrovan, socha odstranena." "Never more prude v Brne." ..... Jste si jisti, ze opravdu milujete to Brno, ktere boura umeni a na namesti postavi obri falus?

0/0
13.4.2011 10:25

oldiess

Re: Ad umeni v ulicich

tak když hotel Continental zůstal estébákům, co jej řídili už za totáče, nesmíme se divit, straýho psa novým kouskům nenaučíš;-D

0/0
21.4.2011 13:47

nocenka

Brno nevermore

Mám dojem, že ten článek je o nějakém úplně jiném městě. Měla jsem tu (z mého pohledu pochybnou) čest tu žít a po pár letech jsem utíkala pryč. Zatím ještě pořád příliš blízko Brna, ale doufám, že v nejbližších letech celý tento kraj opustím.

Omlouvám se všem místním patriotům, ale Brno a jeho okolí mi prostě těžce nesedí.

0/0
13.4.2011 9:41

Skeptik Pavel

Re: Brno nevermore

Tak pochopil bych ještě, že vám život v  Brně nesedí ale zrovna okolí má jedno z nejhezčích, co se týče velkých měst. Objektivní kriterium ale neexistuje.  Jinak to mají rodilí, jinak ti, co se do Brna přistěhovali. Jinak atraktivitu města dělá dělá i to, že vněm žijí lidé, kteří navzodry pragmatismu a jeho lákadlu jít za lepším, přesto tak nějak umanutě na něj nedají dopustit a také pro něj něco dělají. Pasivně čekat, že se všechno jaksi automaticky vyřeší je naivní. vždycky to bylo o těch patriotech a pozitivních ostrůvcích deviace.  Třeba v meziválečném období do Brna přišla velká skupina architektů, umělců, literátů  a město jim přirostlo k srdci. A my je dnes hodnotíme jako brněnské patrioty a už k městu neodmyslitelně patří, namátkou Jiří Mahen, Leoš Janáček, Rudolf Těsnohlídek, Jan Skácel, Oldřich Mikulášek a mnoho dalších. Bez takových by neexistovalo ani ono genius loci, které je vždy tam, kde se lidé o něco snaží, kde je jim místo domovem  a ne pouhou kulisou.

0/0
13.4.2011 10:12

Skeptik Pavel

Re: Brno nevermore

Takže  sorta lidí,  ktří se jak stěhovaví ptáci stěhují za lepší  a lepší prací, si těžko mohou k místu kde pobývají  vytvořit nejaký hlubší vztah  a zájem. O tom je dnešní hektická doba, kdy se permanentní migrace stává normalitou. Jak se vůbec dá na neustálé se měnící požadavky ragovat, třebas  v oblasti  územním plánování a řízení města? A jak to zařídit aby se ve velkém městě, které je kotlem různých, často protichůdných tužeb  a potřeb dalo žít? Toť úkol někdy nadlidský.

0/0
13.4.2011 10:22

nocenka

Re: Brno nevermore

Ano, objektivní kritérium neexistuje - proto se mně okolí Brně tedy rozhodně nelíbí, i když někomu třeba ano;-)

0/0
13.4.2011 10:35

Levicový populista XX.

Re: Brno nevermore

Ja kdyz musim na Moravu tak se Brnu uz take radeji vyhybam. Je to dost unyle mesto, moc tam toho neni. Ale okoli je fakt pekne - ja vymenil svuj brnensky byt za bydleni severne od mesta v lesich a tam se mi libi moc. Zase nize pisete, ze jste z Hane - tam bych se ja z te placky zblaznil, tam se mi velmi nelibi...

0/0
13.4.2011 10:44

nocenka

Re: Brno nevermore

Jo, jo a já ji miluju;-D Teď bydlím shodou okolností taky severně od Brna v "lesích" - a děs a hrůza. Navíc zdejší lesy, to je skoro samá smrková monokultura, fujtajbl. Není nad lužní les;-)

0/0
13.4.2011 10:50

Levicový populista XX.

Re: Brno nevermore

tak to nevim, kde zijete mezi smrky. Ja treba v Cechach takove krasne a rozlehle buciny , jako jsou na sever od Brna, nevidel...

0/0
13.4.2011 10:54

nocenka

Re: Brno nevermore

Já jsem zas na sever od Brna neviděla rozlehlé bučiny;-) Asi by to chtělo konkrétní lokalitu.

0/0
13.4.2011 11:38

Levicový populista XX.

Re: Brno nevermore

okoli Narodni prirodni rezervace Byci skala, od Utechova pres Adamov, Krtiny, Olomucany k Blansku. A kde vy mate na sever od Brna ty smrky?

0/0
13.4.2011 12:05

Levicový populista XX.

Re: Brno nevermore

takze jak psal nekdo nize - Moravsky kras

0/0
13.4.2011 12:08

nocenka

Re: Brno nevermore

Znám, ovšem o rozlehlých bučinách bych nemluvila;-)

Ty smrky v podstatě kdekoliv (pokud poznáte smrk).

0/0
13.4.2011 12:19

Levicový populista XX.

Re: Brno nevermore

no spis vy nepoznate buk, bukove porosty a jestli vam Moravsky kras neprijde rozlehly, tak se opravdu nemame o cem bavit. PS Tak treba namatkou - ze napr. tady ty vase smrky pred zimou ale opadaly, co? ;-D http://maps.google.com/maps?ll=49.302279,16.66523&spn=0.009738,0.021865&z=16&lci=com.panoramio.all&layer=c&cbll=49.302279,16.66523&cbp=12,0,,0,0&photoid=po-48015704

0/0
13.4.2011 12:28

nocenka

Re: Brno nevermore

Tak každý má rohcu jiná měřítka, což;-)

Ale jinak máte pravdu: ten odkaz buď nefunguje, jak má, nebo nechápu, co jste s ním chtěl sdělit - proto se skutečně nemáme o čem bavit. Hezký den.

0/0
13.4.2011 12:51

regina1

Re: Brno nevermore

Lužní les a Haná?? :-P

0/0
14.4.2011 8:45

Skeptik Pavel

Re: Brno nevermore

Opět jen  váš subjektivní pohled. Ono, pokud má člověk v sobě k někomu či něčemu averzi, vždy spíše akcentuje to negativní a to pozitivní upozaďuje. Já třeba nemusím Prahu, byť je zcela evidentní, že jeto překrásné město svojí architekturou a i poloha v údolí Vltavy je jedinečná. Nicméně  Prahu jako instituci - tj. byrokratický moloch a mocenské centrum, která Moravu (a nejen ji) poškozuje, rád nemám, jako nemám rád, že život této země určují (často odjinud naplavené) "celebrity", které skrz media vymývají mozek a prezentují skrz pražskou optiku  svůj výklad české reality a hodnotové vzorce. Jak se říká žít a nechat žít. Morava nejsou Čechy, Praha není Brno. A je to tak dobře.

0/0
13.4.2011 11:27

nocenka

Re: Brno nevermore

Však já nikde netvrdím, že to není subjektivní. Je to subjektivní stejně jako ty důvody v článku, proč Brno milovat;-)

0/0
13.4.2011 11:46

Levicový populista XX.

Re: Brno nevermore

No vidite, a ja jako prazak vam reknu, ze je nam Brno celkem ukradene. Ten, kdo vas poskozuje jsou lide z Moravy, ktere jste si sami zvolili: Necas, Paroubek, Onderka, Hasek, Skromach, Langer, Topolanek atd atd.

0/0
13.4.2011 11:57

nocenka

Re: Brno nevermore

Hmm, já bych řekla, že zatáhnout toto téma do debaty úplně jiného charakteru, to je zajímavý kousek;-D

0/0
13.4.2011 12:02

Skeptik Pavel

Re: Brno nevermore

nemyslím, že zrovna Hašek s Onderkou patří mezi tuhle squadru a to nemám socdemáky moc v lásce. ZEMSKÉ ZŘÍZENÍ je řešením.

0/0
13.4.2011 12:04

pragina

Re: Brno nevermore

!!R^!!R^!!R^

0/0
13.4.2011 21:25

Mr. Datel

Re: Brno nevermore

A odkud jste sem přišla?

0/0
13.4.2011 10:20

nocenka

Re: Brno nevermore

Z Hané a tam se taky hodlám vrátit;-)

0/0
13.4.2011 10:31

Skeptik Pavel

Re: Brno nevermore

No vidíte, jak je to subjektivní, dané tím, kde jste zažila dětství. Já jako moravák fandím i Hané ale žít bych tam nemohl. Na mě je ta krajina příliš placatá  a bezlesá. Jakkoli jsou třeba  Kroměříž  a Olomouc krásná města, Brno mi příjde svým posazením do lesnatých svahů okraje Českomoravské vrchoviny s výhledem na jižní Moravu s Pálavou útulnější a teplejší. A jen historické jádro město nedělá, Brno se mi jeví jako komplexní město. A k těm lesům, právě sever Brna je typický svým zastoupením teplomilných doubrav, dubohabřin, sutˇových a smíšených lesů, bučin. Takže kulturních smrčin tu najdete pomálu.

0/0
13.4.2011 11:10

nocenka

Re: Brno nevermore

Nebudu vás přesvědčovat, každý má svůj pohled.

Pro mě třeba konkrétně teplejší podnebí není žádné plus, spíš naopak (ovšem v tom zase paradoxně s ohledem na mé preference Brno příliš nezaostává za Hanou). Pokud tvrdíte, že je to krajina bezlesá, tak jste asi moc nezcestoval něco jiného než tu Kroměříž a Olomouc, ono stačí zajet kousek dál a máte lesů dost (z KM na Chropyň, Tovačov, kolem obcí Kyselovice, Vlkoš nebo do Litovelského Pomoraví atd. atd.)

A pokud jde o sever od Brna, tka já vám nevím, ale já vidím smrky, smrky, jedle, borovice... sem tam něco málo listnatého, ovšem v počtu, který se rozhodně nedá označit za převažující;-)

0/0
13.4.2011 11:45

Mr. Datel

Re: Brno nevermore

Moravský kras! Tam jsou listnaté lesy. Viz mapa, žlutě jsou listnaté lesy

http://www.uhul.cz/prehl_map_cr/images/ORP_les%20resize1.jpg

0/0
13.4.2011 11:52

nocenka

Re: Brno nevermore

No, já bydlím kousek od Moravského krasu a věřte mi, že navzdory mapě to s těmi listnatými lesy zdaleka tak růžové není (ostatně ono i té na mapě je vidět, že je to celkem promíchané).

0/0
13.4.2011 12:01

Mr. Datel

Re: Brno nevermore

Nahoře píšete něco jiného. Do smrkových monokultur to má velmi, velmi daleko.

0/0
13.4.2011 12:06

nocenka

Re: Brno nevermore

Co píšu jiného?

0/0
13.4.2011 12:17

Mr. Datel

Re: Brno nevermore

Dyť je to jedno. Připadá mi z této konverzace, že na sever od Brna jsou podle Vás samé jehličnany (tak 95%) a sem-tam listnáč.

0/0
13.4.2011 12:34

Mr. Datel

Re: Brno nevermore

viz Váš příspěvek v 10:50

0/0
13.4.2011 12:35

nocenka

Re: Brno nevermore

Tak ono záleží asi na tom, jak to kdo vnímá. Na můj vkus je jich prostě příliš mnoho a velmi málo listnáčů, ok. Vám to možná přijde jinak. A je to jedno, to máte pravdu. Jenom jsem vyjádřila svůj subjektivní dojem z Brna a jeho okolí, který není příliš pozitivní. Vy si můžete gratulovat, pokud bydlíte na místě, které máte rád.

0/0
13.4.2011 12:48

nocenka

Re: Brno nevermore

A mimochodem, tak úplně to dané tím, kde prožil člověk dětství není. Můj manžel je úplně odjinud, z hornatého kraje, a přesto mu učarovala taky Haná a horám rozhodně nijak nefandí;-)

0/0
13.4.2011 12:03

dzolendzo

Re: Brno nevermore

R^R^R^R^R^

0/0
19.4.2011 12:20

lynxxx

Jako Brňák žijící v centru

Musím bohužel akceptovat i negativní stránky - obrovské stále rostoucí množství žebráků a bezdomovců, častý pohyb nenechavců, špína (žvýkačky, hovínka, chcánky a jiný nepořádek všude možně), množství vandalů (neustálé ničení našeho domu, které nás stojí obrovské peníze), liknavý magistrát a jeho ještě liknavější úředníci, neřešené parkování, zničené vozovky i chodníky, zanedbané domy, velké množství hospod, které zaručeně zklamou (bez doporučení znalce, radši ani nezkoušet).

Přesto se to tu v lecčem zlepšilo - halvně těch zanedbaných domů je méně, pár ulic se vydláždilo, občas se někde i uklidí, pár hospod je taky dobrých, ale pořád je to bída.

No ale v Praze to není s těmito problémy ani kapánek lepší, v lecčem ještě horší.

0/0
13.4.2011 0:35Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.