Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nadaní absolventi a krásné prostředí, chválí kraj The New York Times

Oslavný článek o kraji vydaly na svých stránkách v neděli prestižní noviny The New York Times. Jižní Moravu v něm představují jako jednu z nejrychleji se rozvíjejících oblastí ve střední Evropě, kde nechybí kvalifikovaní odborníci ani podpora vědeckých oborů ze strany politiků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

certik_bertik

tak

když budu chtít programátory tak si o ně napíšu do Číny tam mi za pytel rýže utrhají ruce

0/0
26.5.2011 20:42

Robodruh

Re: tak

Doporučil bych nejdříve znát realitu a pak teprve blábolit nesmysly. ;-)

0/0
26.5.2011 23:36

certik_bertik

Re: tak

takže ještě za míň?

0/0
27.5.2011 0:23

Jerry7650

Hlasujte

Na stránkách letiště Charleroi se dá nyní hlasovat pro budoucí destinace a Brno je mezi navrženými šesti kandidáty. Neváhejte propagovat dále.

http://www.charleroi-airport.com/

0/0
26.5.2011 13:53

Grimkin

Re: Hlasujte

No to je fajn, ale ať hlasují ti, co budou létat, co to využijí, jinak to pak stejně zruší jako nerentabilní... A taková anketa o tom až tak moc nerozhoduje... Oni i vidí, odkud kdo hlasuje...

0/0
26.5.2011 16:22

Grimkin

...

Investoři zapomínají dodat, že jdou do Brna za levnou pracovní silou, takže mnozí po 2leté praxi jdou raději do Prahy... Inovační centra a vědecká centra jsou super, jde ale jen o to, aby se prostavěly miliardy / vyčerpaly [>-] a hlavně EU dotace - co bude pak se nyní neřeší, kdo ty vědce bude platit za 5 let, když si na sebe nevydělají?

0/0
26.5.2011 11:52

el_salamo

Re: ...

Investoři z oblastí IT si z Brna přechodnou stanici nedělají a věřím tomu, že i vědci z vědeckých center si na sebe vydělají - mají k tomu dobrou možnost právě v Brně s tou spoustou různýho výzkumu, co tu vzniká... a z Brna se do Prahy moc neodchází - osobně teď vím o prvním člověku z IT z asi stovky, kterej se chystá odejít do Prahy za prací...

0/0
26.5.2011 14:08

Mildred

Re: ...

Také bych to tak viděl. V Brně se dělá v některých oborech velmi dobrý základní i aplikovaný výzkum a klíčoví lidé jsou zvyklí se o sebe a svůj tým postarat (granty a pod.). Měli by to zvládnout i v budoucnu. A z oblastí vědy a výzkumu se lidé z Brna do Prahy stěhují opravdu jen výjimečně. Jinak z čeho já mám jako rodilý brňák v poslední době největší radost, je vzrůstající sebevědomí a hrdost místních lidí na svoje město. Pomaloučku polehoučku ubývá zakomplexovaných a ukřivděných vzlyků (zejména vůči Praze), dříve tak běžných. Lidé si postupně začínají uvědomovat, že i Brno má své přednosti (krásná příroda, klidnější život, určitá větší srdečnost lidí a pod.). Výhled do budoucna bych viděl docela optimisticky.......

0/0
26.5.2011 15:22

el_salamo

Re: ...

Osobně si myslím, že lehký nadávání na Prahu k Brnu prostě patří, samozřejmě ne nějak intenzivní nebo zbytečně agresivní... nicméně nějaké zásadní větší srdečnosti lidí si zase nevšímám, maximálně to může souviset s tím klidnějším životem.

Velký štěstí Brna je kromě, řekněme, lokálního patriotismu i ohromný množství studentů VŠ prakticky všech směrů. Pomalu 100k studentů je holt docela vidět...

0/0
26.5.2011 15:44

Grimkin

Re: ...

Do Brna se ale budu rád vracet.

Pokud jde o ty studenty, tak kam se hrabe Praha. V Brně jich je na počet obyvatel mnohem více... ale pak to uplatnění... někteří jsou rádi, když seženou SŠ práci, ale na druhou stranu, kde dříve stačila maturita, nyní je potřeba alespoň bakalář, což je vidět v nejrůznějších kanclech, ačkoli práci dělají totožnou / musejí se během 2 až 3 měsíců zaškolit, takže je někdy jedno, z čeho ten Bc. je, hlavně prokazuje úroveň jedince...

0/0
26.5.2011 16:16

Grimkin

Re: ...

Nadávání je hlavní město je normální - děje se to i v jiných zemích, kde mají pocit, že to jejich 2. největší město nebo region jsou zanedbávány - na Slovensku si třeba v Košicích nebo Prešově zanadávají na Blavu, ale ta je od nich fakt dost daleko, linka Praha - Brno je krátká / rychlá, oni jedou někdy raději po maďarské dálnici..., když tu svou tam ještě nemají protaženou...

0/0
26.5.2011 16:21

good_luck!

Re: ...

no já bych rivalitu Brna s Prahou viděl v tom, že Brno je hlavním městem Moravy. Přestože mnozí dnes neví z čeho "brněnský komplex" pochází, přesto ho nasávají. Něco jako Praha a čehůni vůči Vídni a Rakušákům/Němcům nedávno. A to Habsburk Prahu ponížil jen tím, že si na hlavu neposadil českou korunu...

PS po 1.WW chtěla Morava zůstat s Rakouskem..... a jen díky tomu nezačlenil Masaryk Moravu pod Čechy už v osmnáctém....

0/0
26.5.2011 22:09

Grimkin

Re: ...

Dobře, ano, IT firmy jedou, ale i u nich platí, že v Praze by museli těm samým lidem zaplatit více, i když Brno v něčem levnější je, ale třeba bydlení vychází nastejno, byty jsou někdy stejně tak drahé, ale platy nižší než v Praze, takže v některých oborech je lepší jít pak do Prahy.

Navíc Brno je až moc univerzitní město, tolik absolventů se tu nemůže uplatnit, takže někteří zjistí, že i u nich na "dědině" je vlastně slušná práce, ale Brno mají rádi, tak tu nejprve práci hledají. A firmy to vědí, absolventi jsou na každém kroku a snad i ze všech oborů, nebo skoro ze všech.

Jsem z Nymburka, v Brně díky VŠ studiu usazený, mám ho rád, ale pro sebe vidím větší možnosti uplatnění v Praze, centrály nejrůznějších firem a nejen těch tu prostě až na výjimky nebudou, protože budou vždy v hlavním městě. Zakomplexovanost sám necítím, ale nebyl jsem a nejsem jvyloženě jen mezi rodilými Brňany, vlastně tvoří menší část lidí v mém okolí...

0/0
26.5.2011 16:14

el_salamo

Re: ...

Tak jistě, že cena práce oproti Praze hraje pro Brno (ostatně Praha a Berlín jsou asi jedinný regiony z Vých. Evropy, kde se můžou jistý věci srovnávat se západem), ale platy zaměstnanců prostě nejsou ten hlavní důvod... navíc myslím, že ambice Brna nesahají k velkým centrálám velkých firem, ale spíš k R&D oddělením.

Jasně že spousta absolventů odchází, ale firmy sem jdou právě proto, že je tu těch absolventů taková spousta... prostě mají z čeho vybírat. Ostatně kdyby v Brně každý rok přibylo nějakých 20000 obyvatel, tak bychom se sem brzo nevešli :).

A navíc to fakt neberte jenom podle peněz - já jsem rodilej Brňák a i přes pár zkušenosti s životem jinde ve světě jsem nejspokojenější tady a ani za trojnásobek by mě třeba do Prahe nebo Vídně nikdo nedostal :)... a to bych z obojího mohl být za 2 hoďky doma.

0/0
26.5.2011 16:49

Robodruh

Re: ...

V Brně jsou samozřejmě i firmy, které platí zaměstnancům stejně, jako v Praze, ostatně - mzdy se dnes porovnávají i přímo mezi firmami a snaží se je sladit. Osobně jsem zažil situaci, kdy velká skupina dostala nabídku na přesun do Prahy včetně relokační podpory a téměř všichni se na to vykašlali. Sehnat srovnatelně placenou práci není problém, pokud někdo něco opravdu umí.

.

Mimochodem, znám lidi, dojíždějící dnes do Brna pracovat nejen z Prahy, ale například tam létají pracovat každý týden z Londýna. ;-)

0/0
26.5.2011 23:41

Grimkin

Re: ...

V jakých oborech? Asi tuším.

Z Londýna? A že nezůstanou... ale stěhovat celou rodinu... když pak dostane zase kontrakt na 3 roky jinde v Evropě... k tomu v Brně nejsou nebo není tolik mezinárodních škol pro jejich děti, v tomhle by se měl někdo v Brně probudit, pokud sem chtějí dostat cizince. Ne každý vědec je sám... a dát pak malého cizince do české školky?

Ale našei borci a občas borkyně zase létají do Londýna nebo Ruska, na víkend domů... a zjistili, že tahat rodinu někam do Ruska nemá smysl... Takže to funguje i opačným směrem.

0/0
27.5.2011 17:46

Grimkin

Re: ...

Ano, ano, ty firmy sem jdou za absolventy, kam jinam, že? To je logické... tak proč tu nezůstat, když tu seženu práci a zvyknu si, někoho poznám / dívku...

Ale vešli - postaví se Jižní centrum, zastaví se byty bývalá Zbrojovka, nové byty budou i v centru na Veveří u zastávky Grohova, dostaví se celý blok - a počítá se s tím, že zrovna tihle absolventi si ty byty budou kupovat... A jsou tu i další volná místa...

A vím, že nejde jen o peníze - ideální to mají ti, co spojují Prahu a Brno - Prahu má na práci, Brno pro život, 4 dny tam, 3 dny tady. Ale to není pro každého. V některých oborech musíte být v Praze. Alespoň několik dnů v týdnu.

0/0
27.5.2011 17:39

Grimkin

Re: ...

Dobře, ano, IT firmy jedou, ale i u nich platí, že v Praze by museli těm samým lidem zaplatit více, i když Brno v něčem levnější je, ale třeba bydlení vychází nastejno, byty jsou někdy stejně tak drahé, ale platy nižší než v Praze, takže v některých oborech je lepší jít pak do Prahy.

Navíc Brno je až moc univerzitní město, tolik absolventů se tu nemůže uplatnit, takže někteří zjistí, že i u nich na "dědině" je vlastně slušná práce, ale Brno mají rádi, tak tu nejprve práci hledají. A firmy to vědí, absolventi jsou na každém kroku a snad i ze všech oborů, nebo skoro ze všech.

0/0
26.5.2011 16:10

Skeptik Pavel

No tak

sice přímé letecké spojení Praha - Brno je problém ale co už, čím dál více lidí využívá Vídeň, nakonec vazby Brno - Vídeň jsou historicky přirozenější a pro Brno přínosnější. A pokud bude dálniční spojení, bude Brno posilovat především vazby na podunají, kam vždy inklinovalo. Snad potom konečně ta polarita Praha - Brno skončí a město se bude moci normálně rozvíjet. No a taky by to současně  chtělo trošku pozměnit tu brněnskou zaprděnou mentalitu, kterou tak rádi využívají (či spíše zneužívají) zelení khmérové.

0/0
26.5.2011 11:04

libedejroznec

jo jo..

..takovej klid tu byl a teď z toho děláte druhou Prahu..  všeho moc škodí..

0/0
26.5.2011 10:14

Lukas1000

Re: jo jo..

celej zivot chtel hospodu a pak mu tam chodili lidi ...

0/0
26.5.2011 10:27

sombreri

Re: jo jo..

;-DR^

0/0
26.5.2011 12:13

medved.m

"Nadaní absolventi"

Tak zase takovou legraci by si z našeho NADANÉHO soudruha primátora a jeho neméně NADANÉ náměstkyně

v Timesech dělat nemuseli ;-D

0/0
26.5.2011 10:09

ronousek

Re: "Nadaní absolventi"

;-D;-D;-D

0/0
27.5.2011 9:44

takyumimkecat

Metro pro Brno

0/0
26.5.2011 9:17

takyumimkecat

Re: Metro pro Brno

K tomu přidejte nějakou Openkrad a jste světoví....

0/0
26.5.2011 9:18

sartoricz

doprava

Chybi VMO, rozbite vlakove nadrazi (hlavne ze je v centru), chybi R52 na Viden, D1 na Prahu taky zadna slava. Turany s tim jejich regionalnim vyznamem to nevytrhnou. Stesti ze redaktorka NYT nepotkala brnenske aktivisty...

0/0
26.5.2011 8:31

el_salamo

Re: doprava

VMO chybí, i když se aspoń staví - ale to asi není tématem článku. R52 chybí hodně, stejně jako rychlejší vlaky do Vídně. Jinak je nádraží v centru poklad: spojení centrum-centrum je třeba do Blavy hoďka a půl, do Budapešti 4, do Prahy necelý tři (tady je výrazně lepší jet autem), Vídeň hodinka a půl... škoda jen, že letiště máme spíš na okrasu :)

0/0
26.5.2011 8:58

chrobaktruhlik

Re: doprava

R52 se dokončí - protlačí to Rakušani a bude jen dobře že bude podstatně lepší spojení z Vídní

0/0
26.5.2011 9:09

stag333

Re: doprava

Brněnské HLN je rozbité? Že jsem si nevšiml. Budova je nově opravená a omítnutá. Podchody a nástupiště sice působí poněkud sešle, ale rozbité nejsou a svůj účel plní. Hlavní nádraží by sice mělo být více reprezentativní, ale rozbité není.

0/0
26.5.2011 9:11

Stojan_Jakotyc

Re: doprava

Další, kterýmu stačí kýbl s vápnem a štětka. Píše se rok 2011!

0/0
26.5.2011 10:03

el_salamo

Re: doprava

Jinak problém nádraží je ještě v jedné věci: 80 let se spekuluje o jeho přesunu, tak do něj nikdo neinvestuje nějaké zásadní peníze.

0/0
26.5.2011 10:10

Lukas1000

Co

Nechci byt nejaky rejpal ... ale muze mi popsat ten problem jak se dostat z letiste Turany do centra? Jakoze primy autobus co vas odveze na nadrazi za 20 minut je nedostupnost??? O tom se muze Praze jenom zdat, tam se dostat z letiste primou linkou je nadlidsky vykon (v noci).

0/0
26.5.2011 8:08

DahliaPinata

Re: Co

Taky to nechápu... navíc ani taxíkem to není daleko do centra a hlavně vás v Brně taxikář většinou neokrade. Velký problém je ovšem dálnice z Prahy a spojení do Brna z Ruzyně. Přímé autobusy už nejezdí a přestup a čekání na Florenci, zejména po setmění, je noční můrou všech, kteří to absolvují.

0/0
26.5.2011 8:29

Lukas1000

Re: Co

To samozrejme vim, nicmene to jaksi neni problem moravy, ale prazaku.

0/0
26.5.2011 8:44

Levicový populista XX.

Re: Co

To jako myslis, ze se prazaci trapi mizernym nocnim spojenim na Brno? ;-D;-D;-D Ty jsi hodne naivni, coz?

0/0
26.5.2011 9:06

Lukas1000

Re: Co

Hehe, koukam, ze si umis dat dve a dve dohromady a mas komplet rozhled. Je snad jasne, ze do Prahy nepriletaji jen prazaci. Praha potrebuje letiste, letiste potrebuje pasazery a kdyz je potrebuje tak musi byt navazujici spojeni.

0/0
26.5.2011 10:30

Levicový populista XX.

Re: Co

A co me v noci odveze v Brne z letiste? Povez nam, kde je ten rozjezd ;-D;-D;-D

0/0
26.5.2011 9:07

thesilentman

Re: Co

A co tak linka 89? ?

0/0
26.5.2011 9:53

kahoona

Re: Co

to je fakt,ráno když přilrtíte do Prahy (cca ve 4) tak dostat se na Florenc je výkon....

0/0
26.5.2011 14:17

kahoona

Re: Co

pokud se nechcete spoléhat na taxi...a to v Praze nechci!

0/0
26.5.2011 14:18Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.