Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Za špachtli zašitou v těle pacientky dostala sestra podmínku

Za 28 centimetrů dlouhou špachtli, již zdravotníci ivančické nemocnice zapomněli v těle pacientky, udělil brněnský městský soud podmínku. Dostala ji sestra Romana Hanušová, která na chybějící nástroj sice přišla, sadu nástrojů ale doplnila o novou špachtli a nikomu nic neřekla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Dunja

Soudit se?

Proč to už je ten nadstandard. Měli by ještě zaplatit za nadstandartní materiál.;-D 

(Jinak smutný ale ne první a zřejmě asi ani ne poslední případ)

0/0
5.7.2011 21:58

dehtak

nj ceske lekarstvi

Poplatky to jo , ale nest odpovednost za nedbalost , to uz ne !!!! RvRvRvRvRv

0/0
1.7.2011 14:23

Bandit_R6

To už je docela síla!

Mě je z toho docela dost smutno! Podle informací z článku, podle mě, odsoudili tu nejnevinnějšího člověka! Operující doktor nechá nástroj v těle pacientky = pochybení, 1. sestra přímo zodpovědná za odpovídající počet nástrojů vůbec na nic nepříjde = pochybení, 2. sestra příjde na chybějící nástroj, ale nic neřekne = pochybení, 3. sestra (už týden po operaci) zjistí, že v sadě nástrojů jeden chybí, tak ho logicky doplní = pochvala za pečlivost, ale podle naší justice, podle naší skvělé senzační justice je vinna právě ona! No to už je plivanec do tváře paní Spravedlnosti!!! Rv

0/0
1.7.2011 13:34

Bubulus Extremus

Re: To už je docela síla!

Nemůžete doplnit něco, co nesmí chybět - navíc bez jakéhokoli dotazování. Tady je vidět, jak pracuje systém v nemocnicích. V oné nemocnici zřejmě o chirurgické nástroje zakopávají na chodbách.

0/0
1.7.2011 13:44

Bandit_R6

Re: To už je docela síla!

To jsem si prvně myslel taky, že jak to mohli doplnit jen tak, ale když jsem se dočetl, že to bylo až týden po operaci, tak to už přece jenom není nic, co by se mělo trestat u soudu jako jediného viníka. Lidi přímo odpovědní za takovou věc byli sproštěni viny, to přece není normální....

0/0
1.7.2011 13:48

Bubulus Extremus

Re: To už je docela síla!

Důležitý je úmysl, a prokázat úmysl lékaře nechat pacientce v těle špachtli je zcela nemožné. Zatímco sestry úmyslně zatajily své pochybení (nebo chtěly krýt lékaře). Sestry tam ty nástroje nosí, sestry je podávají i odebírají a kontrolují. Lékaře zajímá jen, to co potřebuje mít v ruce, hromada vercajku není jeho starost. Stávat se to nemá, ale v břiše je vše červené, počítají se i krvavé tampóny, ale špachtle jim nějak unikla.

0/0
1.7.2011 13:57

jamski

Re: To už je docela síla!

Jen pro úplnost - to, že lékař ten nástroj v břiše nechal, je neoddiskutovatelný fakt.

Dopustil se tím velmi závažné chyby, což je další neoddiskutovatelný fakt.

Ručí za celý průběh operace, tedy i za práci personálu - což mu nikdo neodpáře, a to je další nezvratný fakt.

Ovšem kdyby se mu podařilo prokázat úmysl, . . .  jak tady píšete vy, . . . pak už by se nejdnalo o chybu, ale o trestný čin, zřejmě -  pokusu vraždy.

A to už je úplně jiná písnička, nazdá se vám ?

0/0
1.7.2011 14:10

Bubulus Extremus

Re: To už je docela síla!

No právě, žádný lékař úmyslně nenechá v pacientce špachtli.

Sestry úmyslně zatajovaly skutečnost.

Mezi úmyslným a neúmyslným pochybením je právě takový rozdíl, jako mezi vraždou a zabitím.

Ručí za průběh operace i za personál - ano, to je ještě de facto hodně hodný, protože správně by měl osoby, které si chybějící špachtle nevšimly okamžitě nechat vyhodit, ale neudělal to.

0/0
1.7.2011 20:37

jamski

Re: To už je docela síla!

Takže ten třiceticentimetrový nástroj v břiše podle vás nechaly sestry ?

Zejména staniční, která u operace vůbec nebyla, takže je vinna  za všechny, viďte ;-D;-D;-D.

Poslyšte s vámi je docela legrace.

0/0
1.7.2011 21:41

Bubulus Extremus

Re: To už je docela síla!

Lékař by měl prostě velký problém, kdyby to sestra po zašití ihned oznámila. Před zašitím by jednoduše nástroj vytáhl - i tak by to mohl být problém. Sestry udělaly všechno proto, aby maximum odpovědnosti spadlo na ně. Masochismus je ale každého soukromá věc...

0/0
3.7.2011 16:40

lubka

Re: To už je docela síla!

Co to plácáte Bubulusi ???Více takových jako vy a vítej Anarchie. FUJ 8-o

0/0
1.7.2011 14:28

Rudý přízrak lucha la libertad

Re: To už je docela síla!

taky to naprosto nechapu, ale chyba lekare urcite na odsouzeni nebyla, ten je v tom temr nevinne - lekar se ma soustredit na samotny zakrok a provest ho spravne - od pocitani nastroju tam je instrumentarka (sestra). Mimochodem rikala mi jedna zdravotni sestra, ze se ty zapomenute nastroje obcas stavaji, ale prave proto, ze by mel existovat soupis toho co bylo pred operaci a co zbylo po operaci, tak se na to vzdy prijde. V tomhle pripade ale fatalni selhani sestry, ktera to mela spocitat a dalsich sester, ktere o chybejicim nastroji vedeli, ale mlceli. Dost mozna i chyba managementu nemocnice, pokud nema nastavene interni predpisy tak, aby sestry chybejici nastroj okamzite hlasili. !

0/0
1.7.2011 14:08

Rudý přízrak lucha la libertad

Re: To už je docela síla!

taky to naprosto nechapu, ale chyba lekare urcite na odsouzeni nebyla, ten je v tom temr nevinne - lekar se ma soustredit na samotny zakrok a provest ho spravne - od pocitani nastroju tam je instrumentarka (sestra). Mimochodem rikala mi jedna zdravotni sestra, ze se ty zapomenute nastroje obcas stavaji, ale prave proto, ze by mel existovat soupis toho co bylo pred operaci a co zbylo po operaci, tak se na to vzdy prijde. V tomhle pripade ale fatalni selhani sestry, ktera to mela spocitat a dalsich sester, ktere o chybejicim nastroji vedeli, ale mlceli. Dost mozna i chyba managementu nemocnice, pokud nema nastavene interni predpisy tak, aby sestry chybejici nastroj okamzite hlasili. !!

0/0
1.7.2011 14:10

comm

Zaráží mě vyjádření znalce.

"Operace patřila k velmi náročným. Nemůže být uplatňován žádný standard, jak přesně postupovat. Důležitá je záchrana života, nic víc." - Právě ta zapomenutá špachtle mohla pacientku zabít. Hlavním problémem nebyla chyba operatéra, ale naprosté ignorování bezpečnosti (kontrola po operaci, zda nezapomněli nějaký nástroj v pacientce).

A o odstavec níže "Nově existují jmenné seznamy nástrojů a před operací se navíc pořizuje fotodokumentace síta s nástroji, podle které mohou instrumentářky počty zpětně zkontrolovat." - asi stav techniky velmi pokročil, že nyní už je možné udělat seznam a fotku nástrojů před operací a pak to porovnat.

Jsem zvědavý jestli podle tohohle vzoru neodsoudí taky stavbaře ze Studénky - "My za nic nemůžeme, dělníci nám nenahlásili, že konstrukce padá."

0/0
1.7.2011 12:50

Mak76

Chyba lekare..?

Zkuste se nekdy podivat nazivo na operaci v brisni dutine. Ztratit tam nejakou svorku nebo tampon opravdu neni tezke.. Proto musi instrumentarka vse prepocitat. Jestli nekdo chyboval, tak ne lekar.

0/0
1.7.2011 12:25

mubu

Re: Chyba lekare..?

RvRvRv naprostý nesouhlas, doktoři chtějí být bohatě placeni, ale nemít žádnou odpovědnost.

0/0
1.7.2011 12:32

fargo2

Re: Chyba lekare..?

souhlasím

0/0
1.7.2011 18:52

jamski

Re: Chyba lekare..?

Podle vás tedy nechal tu špachtli v břiše kdo ???

Snad- duch svatý ???

Jo - nééé vždyť on ji tam nechal pan doktor. . . .  :-)

Já to nezlehčuji, vím že je to velice náročná práce, zejména po psychické stránce, ale to nic nemění na tom, že ten lékař v ráně nástroj nechal, a tím udělal zcela nepochybně mnohem větší chybu, než odsouzená staniční sestra, která přítomna vůbec nebyla. V tom se doufám shodneme.

0/0
1.7.2011 12:45

Bubulus Extremus

Re: Chyba lekare..?

Větší chybu neudělal, protože neudělal úmyslnou chybu, což ty sestry udělaly všechny tři - úmyslně zatajily velmi důležitou informaci. V době, kdy se počítá každý acylpyrin je toto naprosto nepochopitelné !

0/0
1.7.2011 13:39

jamski

Re: Chyba lekare..?

Nesouhlasím. Lékař operaci vede a ručí za práci celého týmu. On se má ujistit, že je všechno v naprostém pořádku.

Sestry jistě chybu udělaly, protože zápis o chybějícím nástroji se měl objevit v protokolu, o tom žádná. Potom by se totiž okamžitě rozběhl kolotoč dotazování, hledání, včetně ultazvuku, případně rentgenu, který by takto velký nástroj odhalil hned.

V praxi to však často je i takhle - sestra - chybí špachtle, lékař - snad si nemyslíš že jsme slepí a něco takhle velkého bychom nechali v břiše, - počítej znova, máte v tom bordel, sestra - prošli jsme všechno třikrát- fakt chybí. Nesmysl - tak je někde v pytli s bordelem. Sestra tak je máme prohrabat ? Lékař - blbost - kdyby to byla čepelka, tak snad, ale TOHLE ? nechte to plavat.

JENŽE - když není v zápise, že sestra upozornila, tak nese vinu. A je jen málo sester, které dokážou doktora přinutit, napsat tohle do porotokolu, nebo udělat revizi( čímž prosím toho lékaře z téhle praktiky NEVINÍM !! jen píšu, co se v praxi stává)

0/0
1.7.2011 14:01

Guarana12

Re: Chyba lekare..?

Přesně tak.

Instrumentářka má dokonce povinnost přepočítat nástroje na závěr operace. Právě proto, aby nenastal takový případ.

Připravuje nástroje, podává je a nakonec je přepočítá.

Každý má u operace své povinnosti. Jiné má anesteziolog, jiné sestra instrumentářka, jiné lékař operatér, jiné asistující lékař. Operace není oprava vozu a musí se odehrávat vše neprodleně, aby byla narkóza co nejkratší.

0/0
1.7.2011 17:31

kebab

takováhle špachtle O_o

kdyby to bylo nějaké párátko, ale zapomenout něco tak velkého? 8-o

0/0
1.7.2011 12:16

jamski

Re: takováhle špachtle O_o

Jo, tohle rozum fakt nebere.

0/0
1.7.2011 12:18

Guarana12

Re: takováhle špachtle O_o

To fakt není problém, operační rána je jeden velký krvavý sajrajt.

Proto se nakonec instrumenty přepočítávají. Když něco chybí, je to šrumec.

0/0
1.7.2011 17:32

jamski

Další příklad

naprosto otřesné práce našich soudů.

Lékař udělá revizi operačního prostoru - lajdácky, protože nástorj nenajde. Ale - Je NEVINNÝ !  . . . Instrumantářka spočítá nástroje - špatně, ale přesto - je NEVINNÁ - . . . .sterilizační setra přijde na to, že nástroj chybí, a je neviná - v tomto případě zřejmě právem. . . . .Staniční dostane hlášení od sterilizační, že nástroj chybí, ale zřejmě skončil v odpadu,  tak ho doplní a - NESE VINU ZA VŠECHNY , protože prý neprojevila LÍTOST a nepřiznala se . . . ??? Proboha k čemu ???

Právník nejsem, ale jestliže TOHLE může soud myslet vážně, tak je bez ironie na čase, aby rozsudky byly přezkoumatelné a soudci nesli za svoje výroky trestní odpovědnost. 

Tohle je totiž výsměch nejen právu, ale i zdravému rozumu.

0/0
1.7.2011 11:57

gentlastwo

Re: toto může napsat člověk..

který podobnou  operaci či situaci v životě neviděl..

0/0
1.7.2011 12:03

jamski

Re: toto může napsat člověk..

Z čeho tak soudíte ?

Podle vás tedy lékař před tím než ránu uzavře nereviduje oprační pole ?

Podle vás instrumentářka nepočítá a neskládá nástoje na sterilizační síta v přesně určeném schematu, aby se dalo přijít i na každou chybělící čepelku skalpelu ???

Nebo si je snad instrumentáři se sterilačními nepředávají protokolem ?? O čem se se mnou chcete přít ??

Já vím, že je to velice náročná a stresující práce, ale ti lidé za ni nesou odpovědnost, což soud tímto rozsudkem naprosto nesmyslně a nelogicky popřel. Tedy - odvedl velmi lajdáckou práci.

0/0
1.7.2011 12:09

student006

Re: toto může napsat člověk..

Ppo zjištění co se stalo byl na oddělení nejspíš pořádný šrumec se snahou, jak se vyhnout zodpovědnosti. Že to nakonec na sebe vzala staničí a pomohla tomu doktorovi pro ni asi nebylo zadarmo.

0/0
5.7.2011 19:24

ňak

Re: Další příklad

kdybyste si případ prostudoval pečlivěji tak zjistíte, že operace patřila k velmi náročným, kdy lékař postupuje spíše po hmatu. chyba je to samozřejmě politováníhodná, ale opravdu vám jako správné řešení připadá potrestání lékaře, který navzdory jedné chybě (a ruku na srdce, všichni chybují, jen u doktorů to jde bohužel víc vidět) může zachránit stovky dalších životů?

0/0
1.7.2011 12:18

jamski

Re: Další příklad

Já vám rozumím, a přesto  odpovídám - ANO ! trval bych na velmi přísném potrestání lékaře.

I kdyby operace byla sebenáročnější, tak po jejím skončení se všechno počítá, a to do poslední roušky, do poslední čepelky, do posledního nástroje.

A jestliže něco nesedí - je třeba OKAMŽITĚ!! - zjistit PROČ.

A za výsledek je v první řadě odpovědný ten, kdo operaci vede. A to je onen lékař

0/0
1.7.2011 12:24

jamski

Re: Další příklad

Navíc se nástroje na sterilizační síta skládají v přísně určeném schematu, aby bylo možno i vizuálně kontrolovat, zda je vše v pořádku. A takto velký nástroj v uvedeném případě rozhodně přehlédnutelný není ( o tom ostatně svědčí i to, že na sterilizaci na to, že chybí přišli.)

Já vím, je to úkol a odpovědnost instrumentářky, která má hlavní vinu, ale i za její bezchybnou práci ručí ten, kdo operaci vede. On si má zkontrolovat, že je všechno v pořádku. A tohle lékaři často hodně podceňují, dokonce bagatelizují i případy, kdy jim sestra ohlásí, že něco chybí a potom si naopak sestra musí dát velký pozor, aby se její upozornění dostalo do protokolu, protože v opačném případě, to lékař nepochybně zapře.

0/0
1.7.2011 12:33

Bandit_R6

Re: Další příklad

Souhlasím v tomto s váma a děsím se názorů těch lidí na váš příspěvek, oni to považují za správné, že odsoudili tu nejméně vinnou v tomto případě?!! No tohle jestli zůstane tak jak to teď je, co se rozsudku týče, tak nazdar hodiny teda! V ČR je to vážně rok od roku shnilejší a prohnilejší a není za tím nikdo jiný než lidi a to, že někdo obhajuje skoro 30 cm velký nástroj ponechaný v těle pacientky tím, že to byla náročná operace a to v době, kdy česká medicína momentálně slaví ve světě nemalé úspěchy co se lékařů týče, tak to je opravdu člověk lehce mimo realitu!!!

0/0
1.7.2011 13:45

pgjed

Viník je přece operatér a ne sestra!

Špachtli mohl ze sálu třeba někdo ukrást. Primárně sestra vinu nenese. Operatér si má zkontrolovat operační pole, než zašije ránu. Jenomže to je ta doktorská soudržnost při posuzování. Znají jenom dvě varianty.: Já nic, já muzikant, nebo hodit vinu na jiného a soudce(kyně) se ukázal(a) jako hloupá. Přinejmenším měl dostat operatér stejný trest jako sestra. Operaci řídí a za její výsledek nese primárně odpovědnost operatér. Rv

0/0
1.7.2011 11:43

LUCKA.KOBRA

Re: Viník je přece operatér a ne sestra!

nástroje připravuje a kontroluje instrumenářka. I kdyby ji někdo ze sálu ukradl, měla to nahlásit.

0/0
1.7.2011 11:56

John Xavier

re: Viník je přece operatér a ne sestra! - právě že naopak

Přesně tak R^R^

0/0
1.7.2011 12:01

halagajda

Jen jedna podminka??

A jen pro tu posledni osobu co s tim mela neco do cineni? A zadne odskodneni? ;-€:-(

0/0
1.7.2011 11:38

mubu

Sestra to prostě odskáče

za doktora, který tam tu špachtli zapomněl. Doktor z toho vyjde beztrestně. Tomu říkám spravedlnost :-((

Připomíná mi to žida Salzmanna (kdysi ředitele Komerční banky), který umožnil jinému židovi podvod asi za 8 miliard. Prý to jen podepsal. Ale odskákaly to podřadnější pracovnice, přestože o transkaci v takové výši vůbec nemohly rozhodovat.

0/0
1.7.2011 11:28

halagajda

Re: Sestra to prostě odskáče

R^;-(

0/0
1.7.2011 11:38

Dagiss

hmm

další výsměch od našeho soudnictví. A co bolestné,nic?? pěkně by jí měli zacálovat a pořádnou sumu.

0/0
1.7.2011 11:21

lubka

Kde to žijeme

Fikce-řiditel firmy se sejkretářkou jedou někam služebně a po cestě srazí osobu, způsobí ji zranění, neposkytnou první pomoc a ujedou. Druhý den nějaký podřadný pracovník tsm firmy kontroluje vozidlo, zjistí, že nejspíše bylo bourané, jenže nic neohlásí a néchá karoserii opravit. Po několika měsících se hlupák diví, že je odsouzený za neposkytnutí první pomoci při dopravní nehodě. Bych tomu hlupákovi, co si říká soudce, rozpáral tou špachtlí úsměv a svedl to na jeho matku, že si vybrala tatu s blbým ksichtem. Kde to žijeme ?!?!;-O

+2/0
1.7.2011 10:49

indnes

To je nieco...

Keby tu bola sprava, ze niekto v nemocnici "cmajznul spachtli" a ta bola posazena s diamantmi, tak by som sa nicomi nedivil. Ale ze niekto nieco zadarmo daruje... Asi sa moralka zacina zlepsovat !;-D

0/0
1.7.2011 10:41

Flegmatik Pohoda

To je dnešní doba.

Zodpovědnost na bodu mrazu. Zodpovědnost v práci, k partnerovi a dětem, všichni myslí jen na sebe a ostatní jsou všem volní. Zapomenout takovo špachli někomu v těle, to se tam na tom sále snad ožrali. Rv

0/0
1.7.2011 10:19

milujemadmina

Re: To je dnešní doba.

myslíš akože s tou špachtlí otvárali lahváče ?

0/0
1.7.2011 10:31

Flegmatik Pohoda

Re: To je dnešní doba.

No vypadá to tak. :-)

0/0
1.7.2011 10:33

RAT

Re: To je dnešní doba.

ale aby si zapomneli zarvat o vetsi prachy, to ne! ;-O

+1/0
1.7.2011 10:37

milujemadmina

to

to tam v tej pani rýpali omietku ?

0/0
1.7.2011 10:19

COM1

Mě vadí ten občansko právní spor...

OK sestru odsoudili a poškozená může mít dobrý pocit - a teď další soud (posuzování a rozhodování) jestli dostane pár korun. Rovnou měli rozhodnout o nějaké slušné částce ať chudinka může kopnout do vrtule a jet relaxovat do mariánek - třeba.

0/0
1.7.2011 10:18

jack007jac

neuveritelny

8-o

0/0
1.7.2011 10:17

H0PE1@seznam.cz

To

já jednou nechal zakazníkovi v autě kleště. Ale on mě nežaloval. Normálně mi je zatajil.

0/0
1.7.2011 10:16

richu.ch

cesky narod zlodeju?

Bodejd by to ta sestra nahlasovala. Si myslela, ze tu spachtli nekdo ukrad, no. To je prece normalni.

+1/0
1.7.2011 10:14Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.