Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Krumlovští pochodují na Prahu, protestují proti stěhování epopeje

Na náměstí v Moravském Krumlově, kde se konal happening za zachování pláten Alfonse Muchy na místním zámku, se sešlo zhruba dvě stě lidí. Podepisovali petici adresovanou pražskému zastupitelstvu, které rozhodne o osudu všech pláten. Někteří obyvatelé Krumlova na protest pochodují do Prahy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

TigerM

zlodeji z krumlova

Ještě v lednu toho roku (1950) rada Ústředního národního výboru města Prahy schválila žádost ONV Moravský Krumlov (čj. 5100/50-IV) o zápůjčku obrazů cyklu Slovanské epopeje a jejich vystavení v zámku. Důvodem k vydání souhlasu byl mimo jiné i fakt, že epopej byla po havarii vodovodu v Masarykově škole deponována ve Veletržním paláci jen provizorně a bylo nutné pro ni najít nějaké bezpečnější a dlouhodobější útočiště.

0/0
30.10.2011 11:17

TigerM

Re: zlodeji z krumlova

Ale jen za pár týdnů se jeho zdravotní stav natolik zlepšil, že 19. dubna zaslal na pražskou městskou radu nabídku provedení oprav na obrazech Slovanské epopeje. (Obrazy visely v té době vypnuty v kovových rámech v bývalé kapli holešovické školy U studánky.) Městská rada 5. května 1939 schválila (čj. 23118/39), aby po vyjádření uměleckého poradce obce pražské prof. Ladislava Šalouna byla mistru Muchovi zadána oprava všech obrazů Slovanské epopeje dle jeho nabídky, za úhrnnou a nepřekročitelnou částku 80 000 Kč. Oprava obrazů měla být provedena do 4 měsíců od započetí prací …

Koncem května (možná následkem značného fyzického vypětí při provádění restaurátorských prací) ale došlo k náhlému zhoršení umělcova zdravotního stavu. Jak se můžeme dočíst v dobovém denním tisku: „Mistr Mucha vážně onemocněl, a to právě v době, kdy měl dokončit opravu Slovanské epopeje.“

Dne 14. července 1939 Alfons Mucha zemřel. Pohřeb do Slavína se konal na náklad radnice.

0/0
30.10.2011 11:18

TigerM

Re: zlodeji z krumlova

Práce byly dokončeny následujícího roku, kdy městská rada vzala na vědomí (čj. 6440/40), že dle zjištění odborné komise z 1. února 1940 byly náležitě provedeny a dokončeny restaurátorské práce na epopeji zadané dekretem čj. 23.118-OH/39, a že tudíž pozůstalost po mistru A. Muchovi se propouští ze závazků smlouvy. 

Téhož roku v červenci zadala městská rada za částku 12 440 K zhotovení transportních válců pro obrazy epopeje. Měly sloužit k tomu, aby velké obrazy SE mohly býti bez poškození z dosavadního skladiště ve škole U studánky (kde byly provizorně umístěny) přestěhovány v případě potřeby do bezpečnějšího úkrytu.

0/0
30.10.2011 11:20

TigerM

Re: zlodeji z krumlova

V září 1943 umělecký poradce obce pražské prof. Šaloun na žádost pražské vypracoval posudek k možnosti bezpečného uložení uměleckých děl z majetku pražské obce ve sklepeních na zámku Slatiňany u Chrudimi. V prosinci téhož roku bylo za transport 3 velkých Brožíkových pláten (Hus před koncilem kostnickým, Zvolení krále Jiřího z Poděbrad, Defenestrace pražská) a 20 pláten Muchovy Epopeje do zámku Slatiňany u Chrudimi uhrazeno 55 614 K. Dokladem uskladnění ve Slatiňanech jsou také evidenční karty obrazů Epopeje vyhotovené za války, v nichž je jako místo uložení uvedeno „Slatiňany“. Tyto za války vystavené evidenční karty jednotlivých obrazů Slovanské epopeje byly vlastně jakési průvodní listy, kde měly být zapisovány nejen všechny restaurátorské zásahy, ale i přesuny a případné zápůjčky. Po válce však město Praha jako vlastník Epopeje od tohoto systému bohužel upustilo a tím se připravilo o možnost mít přesnou dokumentaci jednotlivých obrazů cyklu.

0/0
30.10.2011 11:20

TigerM

Re: zlodeji z krumlova

Po válce, v lednu 1946, schválila městská rada úhradu nákladů na převoz Brožíkových a Muchových obrazů ze Slatiňan do Prahy v ve výši 64 000 Kč. Důvodem pro urgentní přesun ze slatiňanského zámku byl požadavek Ministerstva zemědělství, které zřídilo v místnostech zámku (stájích) pokusný hřebčinec.

Pokud se týká umístění Epopeje po válce, veškerá dosavadní literatura uvádí, že se Epopej vrátila zpět na své původní místo, to je do školy U studánky. Toto stanovisko dosud zastává i Archiv hlav. města Prahy (dr. Svatošová).

0/0
30.10.2011 11:22

TigerM

Re: zlodeji z krumlova

V zápisech městské rady jsou ale jako místo poválečného uložení epopeje několikráte zmiňována dvě různá místa v Praze: škola U studánky a Masarykova škola. Připustíme-li, že nikdo na zasedání rady úmyslně nelhal, pak ti, kdo v zápisech mluvili o Epopeji a věděli, kde se skutečně nachází, uvedli místo jejího skutečného uložení, ti, kteří o jejím aktuálním uložení nebyli informováni, pak uvedli místo, kde byla uložena dříve. Z toho lze vydedukovat, že skutečným místem poválečného uložení epopeje byl suterén Masarykovy školy v Holešovicích, kde předtím nikdy nebyla. Navíc tu existuje ještě svědectví z roku 1950 o havárii vodovodu v Masarykově škole, kvůli níž musela být Epopej provizorně přemístěna do dvorany Veletržního paláce. Jak je v zápise výslovně uvedeno, „jen včasným zjištěním této havarie nedošlo tehdy k žádnému poškození obrazů“

0/0
30.10.2011 11:22

ketapdopa

Re: zlodeji z krumlova

A viděl jste dobové záznamy toho, v jakém stavu epopej byla, když ji krumlovští našli?

Nehledě na to, že město Praha nemělo celá léta problém prodlužovat smlouvu o zapůjčení pláten - o cyklus obrazů nejevila žádný zájem. Jediným problémem bylo, že ten minulý termín pro prodloužení smlouvy připadal na období před volbami a noví lidé na radnici si řekli, že zrovna z přesunutí Epopeje zpět do Prahy si udělají politickou akci.

0/0
2.11.2011 14:09

pakostič

Apeluji na slušnost a morálku pražských zastupitelů,

kteří

budou o osudu epopeje rozhodovat," řekl starosta Moravského Krumlova

Tomáš Třetina. Tomáši Tomáši, nebuďte naivka! Pražané ve své nenasytnosti to nepustí a jakékoliv poukazování na jejich morálku je více než směšné.

0/0
29.10.2011 18:25

TigerM

Re: Apeluji na slušnost a morálku pražských zastupitelů,

Meli by to dat na puvodni misto do skoly  U studanky, ...

0/0
30.10.2011 11:07

TigerM

Re: Apeluji na slušnost a morálku pražských zastupitelů,

Slusnost je nekrast - mirne receno neprivlastnovat si neco co mi nepatri - Je dost tezky po tom, co predvedl Hasek jako hejtman jen kvuli tomu, ze je v opozici aby si zajistil politicke body proti vlade spolecne se starostou MK, chtit opet Epopej byt jenom zapujcit... I Muchuv dedic nezpochybnuje vlastnictvi Prahy a prostory pro Epopej se hledaji...

Kde je vase slusnost, ... Kolik turistu se tam za tu dobu ukazalo? Spousta lidi do te "afery" ani nevedela, ze tam Epopej je - Krumlov na propagaci nic neudelal a ani nechtel udelat, nebo o to Prahu slusne pozadal - ale, to by Haskovi neprineslo politicke body?

0/0
30.10.2011 11:28

antimultivitamin

Ať si pochodují, prospěje to jejich zdravý a vyčistí halvy.

Tak ono kromě té Epopeje v Krumlově nic zajímavého nikdy nebylo, takže se jim nedivím, že protestují. Nicméně jim to nebude nic platné.

0/0
29.10.2011 15:23

pakostič

Re: Ať si pochodují, prospěje to jejich zdravý a vyčistí halvy.

promrskejte pravopis, je ještě horší než vaše myšlenky

0/0
29.10.2011 18:26

pakostič

Re: Ať si pochodují, prospěje to jejich zdravý a vyčistí halvy.

váš pravopis svědčí o mnohém

0/0
29.10.2011 18:27

thomas0000

Situace je ošemetná

praha má na epopej jednoznačně právní nárok. Nicméně si mylsím že epopej by měla zůstat v Krumlově. A to především z ekonomického hlediska. Pokud se epopej přestěhuje do prahy (na nádraží kamkoli jinam) počet návštěvníků prahy to dle mého názoru vůbec neovlivní (když tak naprosto minimálně) ale do Krumlova (řekněme si to upřímně) už nepáchne ani noha. Zámek na spadnutí, služby příšerné,vzezření města stejné jako před 40-ceti lety. A to je dle mého názoru naprosto v rozporu s politikou podpory regionů kteru se dnes ohání prakticky všichni. Proto bych byl aby praha moravskému krumlovu skutečně nechala za nějakých předem daných podmínek protože současný stav krumlovského zámku podle mě epopeji opravdu moc neprospívá.

0/0
29.10.2011 13:24

TigerM

Re: Situace je ošemetná

vite to je problem, taky se sveho majetku nevzdam, jen proto, ze se nekomu libi a ze na tom nekdo jiny muze vydelavat...

0/0
30.10.2011 11:08

thomas0000

Re: Situace je ošemetná

Je-li epopej pražského magistrátu pak je vlastně majetkem českého státu, který na vystavování epopeje vydělá tak jako tak ať už v Praze nebo Krumlově. Jen si myslím že v Krumlově na tom vydělá víc.

0/0
1.11.2011 0:20

Smelldor

Nevím kdo má na epopej větší morální právo a je mi to fuk

Jedno vím na 100% Moravský Krumlov je otřesná díra a epopej si nezaslouží. Byl jsem tam cca před pěti lety, než vypukla tahle aféra a už tehdy jsem si říkal, že se musí Mucha v hrobě obracet. Když je epopej pro obyvatele Krumlova taková srdcová záležitost, jak se s tím všude ohání, tak ať místo peticí a pochodů udělají něco pro rozvoj služeb a zkrášlení města. Je to tam jak skanzen socialismu. Otrávená bába v pokladně, poslední prohlídka v 16, fixem napsaná a opršelá směrová tabulka k zámku. Zámek na spadnutí, opadaná omítka, všude bordel. Hotel Epopej na náměstí, otřesný podnik, jiné ubytování tam snad ani nemají. Restaurace v hotelu, tam kdyby vlezl Pohlreich, tak to s ním sekne. Kuřecí kapsa na 100 způsobů a řízek Epopej s kečupem, gastronomie jak stehno. Ochota a amatérismus personálu, škoda mluvit. Čím dřív se to přestěhuje, tím líp. Ať to jde třeba do Brna nebo Olomouce, když všichni tak nenávidí Prahu, ale hlavně pryč z téhle díry, to si ta epopej nezaslouží.

+3/0
29.10.2011 12:45

ketapdopa

jsem z Krumlova

Jaký má Krumlov právní nárok na epopej? Žádný.

Ale každý z nás ví, co je to národní hrdost. A epopej je pro Krumlováky taková obecní hrdost.

To je jako když na procházce lesem najdete zbědovaného pejska. Na obojku najdete číslo majitele, zavoláte mu a on vám řekne, že psa nechce a když vám na něm tolik záleží, tak ať se o něj klidně staráte. A tak si pejska vezmete domů, přestože tam zrovna nemáte dvorek ani hezkou boudu, ale pejska i tak milujete jako člena své rodiny. A pak se najednou po letech zničehonic objeví původní majitel a řekne, že z právního hlediska je pes jeho a chce ho zpět. Taky byste ho nechtěli dát pryč, zvlášť ne majitelovi, který už toho psa jednou ztratil a svou nedbalostí téměř zahubil...

Jaký má toto význam pro politiky? Žádný. Bohužel.

+1/0
28.10.2011 23:26

TigerM

Re: jsem z Krumlova

...on to take cele vyvolal hejtman kraje, ...

0/0
30.10.2011 11:10

musoad

Na nádraží ne!

Jsem Krumlovák, ale s těmito pochody a zejména s dopisy o morálce a cti nesouhlasím. Epopej je srdcová záležitost Krumlova, snad jediný turistický tahák a velký zdroj příjmů (o příjmy jde panu starostovi samozřejmě až na posledním místě). Nicméně Mucha si ji přál v Praze, tak ať si ji vezme, ale dávat ji na nádraží???

0/0
28.10.2011 22:00

antimultivitamin

Re: Na nádraží ne!

Jsem z Prahy a na nádraží bych jí taky nedával.

0/0
29.10.2011 15:27

TigerM

Re: Na nádraží ne!

ja zas jo, jsou tam nevyuzite prostory pred rekonstrukci, ... jen tu magistralu by to chtelo zklidnit...

0/0
30.10.2011 11:11

frostp

jestli starosta krumlova apeluje na morálku a slušnost

pražských zastupitelů, ta to apeluje zbytečně, nic takovýho lidi , co sedí na magistrátu neznají.... jestli to ty k.ret. éni opravdu prosadí, tak to opravdu "přispěje" ke zlepšení vztahů...máme toho v praze málo?zase budem nenažraný pražáci a krumlov přijde o pár tisíc turistů ročně a po těch desítkách let to bude brát jako velkou křivdu, i přesto, že v darovací smlouvě je jako obdarovaný praha.....

0/0
28.10.2011 19:29

TigerM

Re: jestli starosta krumlova apeluje na morálku a slušnost

...Krumlov a hlavne hejtman kraje se zachovali jako zlodeji, Epopej byla v Praze a do Krumlova byla zapujcena,...

0/0
30.10.2011 11:12

Aqua

Přijedou venkovani na nákupy

postrach velkoměst;-D

+1/0
28.10.2011 16:52

Sub7

...

Já na tom trvám ...? Aby vrátili ...? Arogance moci ...? A není to náhodou tak, že do Moravského Krumlova byla ta plátna ZAPŮJČENA?

0/0
28.10.2011 15:12

socyálňy inženyr

Re: ...

;-)R^

+2/0
28.10.2011 15:52

villík

Vážení, když se to tak vezme kolem a kolem, ....

..mám takovej dojem, že Epopej je jeho nejvíc odfláknutý dílo.....:-P

0/0
28.10.2011 15:00

Sub7

Re: Vážení, když se to tak vezme kolem a kolem, ....

No odfláknuté rozhodně není, to zas prrr... Ale smrdí na dálku falešnou ideologií stejně jako Hankou zfalšované a podstrčené Rukopisy.

0/0
28.10.2011 15:16

kostej_

Re: Vážení, když se to tak vezme kolem a kolem, ....

Myslíte tu ideologii, která popírá, že germáni a románi měli kulturní okruhy nadřazené slovanským?

+1/0
29.10.2011 0:21

nosded

Epopej

Ať se Moraváci hezky projdou a můžou tady rovnou zůstat v předstihu na nějakou odborářskou manifestaci. Na nádraží bude epopeji dobře. Občas jí i nějaký vlak zahouká pro radost

0/0
28.10.2011 14:16

kostej_

postavila Praha už důstojný palác

kam lze z právního hlediska jedině přemístit epopej?

0/0
28.10.2011 13:09

Mychal.B.

Re: postavila Praha už důstojný palác

Tak zatím poslední nápad umístění byla Fantova kavárna na Wilsoňáku, aby to tam do železničního šmíru chytlo tu správnou patinu :-)

0/0
28.10.2011 13:41

Sub7

Re: postavila Praha už důstojný palác

V darovací smlouvě není řečeno, komu plátna připadnou, pokud Praha nedodrží slovo a pro plátna nevybuduje odpovídající prostor. Zcela určitě v takovém případě nebylo zmíněno město Moravský Krumlov. Ani tam odpovídající prostory nevybudovali, jen adaptovali prostory v zámku. To už v Praze lze ta plátna vystavit např. v Průmyslovém paláci a bude to přinejmenším srovnatelné. Chcete-li se ohánět nějakými "právními nároky", pak Moravský Krumlov nemá vůči těm plátnům žádný takový oprávněný nárok. Bylo by možné diskutovat o tom, jestli nedodržení podmínek darovací smlouvy znamená propadnutí pláten ve prospěch dědiců Alfonse Muchy. Těch je ale dnes více a museli by se nejprve shodnout na tom, jak s plátny naložit. Až pokud by úspěšně soudně napadli darovací smlouvu pro neplatnost a následně se dohodli, že plátna věnují či prodají Moravskému Krumlovu, mohli by krumlovští remcat a táhnout na Prahu s vozovou hradbou a sudlicemi, aby ji vyplenili a plátna dobyli. Jinak si můžou raz dva tři.

0/0
28.10.2011 15:31

antimultivitamin

Re: postavila Praha už důstojný palác

I to nádraží je lepší než Krumlovský squat :-)

0/0
29.10.2011 15:30

Vifon

Epopej patří Praze!!!

Až se moravisti trhnou, zůstaly by Čechům jen oči pro pláč!!!!;-O;-O

+2/0
28.10.2011 13:02Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.