Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Brněnští vědci hledají cesty, jak zaměstnávat lidi nad padesát let

Vědci brněnské Masarykovy univerzity varují, že republice hrozí potíže kvůli velké nezaměstnanosti padesátiletých lidí. Udělali průzkum a zjistili, že jen v Brně tvoří ti, jimž je přes padesát let, čtvrtinu všech nezaměstnaných.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

hlava.dvacetdva

Prase se v tom vyznej

personalisté, většinou, jsou hledači svatého grálu. Hledají dvacitileté superodborníky na všechno, manuálně zručné, umících  pět světových jazyků s praxí nejmíň třicet let.

0/0
7.1.2012 13:49

kostej_

Re: Prase se v tom vyznej

A pokud takového najdou, tak ho automaticky odmítnou, protože předpokládají, že bude chtít astronomický plat a hned jim s ním uteče.

0/0
7.1.2012 14:18

sámvelkýmao

no

spíš je problém zkušeného najít. za loňský rok se nám na jednu pracovní pozici přihlásilo postupně cca 20 lidí, údajně "velmi zkušených" v oboru.. nejmladšímu bylo 40, nejstaršímu 57. to by vůbec nevadilo, jen kdyby se uměl postavit k mašině. po pár dnech v provozu museli být odejiti, páč nepochopili základní požadavky výroby a problematiku práce v kolektivu. a když se mě "zkušenej" fachman přijde za hodinu 5x zeptat na jedno a to samý, je to o ničem. a firma není výuční středisko, ani zaopatřovací ústav, či charita, abysme tu rok někoho zaučovali s nejistým výsledkem. problém je, že nevyrůstají noví fachmani v dělnických profesích, ale vysokoškolské kádry stojící na pracáku, protože to, co vystudovali, je zhola k ničemu. kde máme svářeče, nástrojaře, truhláře, zámečníky...kde...kde...kde?.....

0/0
7.1.2012 13:25

hlava.dvacetdva

Re: no

No jo, rozbíjet atomy kladívkem to hned nedáš:-) i když máš praxi z hospody.

+1/0
7.1.2012 13:50

pavel.n

závěr je nejlepší

Odvolávat se na firemní kulturu , která dnes prakticky neexistuje - pro dnešní zaměstnavatele jsou starší lidé spíše přítěží .Setkal jsem se s názorem u personální agentury , že lidé , kteří za 5 let alespoň jednou nezmění firmu jsou neflexibilní .........znám managera , co razí heslo , že kdo prošel v minulosti nejvíc firem má největší zkušenosti - takže vítězí fluktuanti a nemakačenka , které odevšad vyhodili pro neschopnost !!!

Zkušenosti a znalosti jsou dnes spíše na obtíž.........

0/0
7.1.2012 10:52

Rubik1

Lidé zapomínají, proč se důchody posunují.

Jana z Brna i při svém vzdělání zřejmě nepochopila, že je nutné zvyšovat věk odchodu do důchodu nikoliv proto, že v zájmu o staré lidi se můžou podnikatelé přetrrhnout, ale proto, že vláda chce ušetřit na důchodech a získat tak peníze na financování větších a větších tunelů. Vláda už vidí, že získávání peněz prodejem státních dluhopisů jim zkracuje čas, který si u koryta užijí než přijde státní bankrot.

0/0
6.1.2012 19:12

bezdukátů

brněnští vědci

ještě ne pražští

0/0
6.1.2012 16:21

zrušený3x

ježišmarjááááá zase vědci

Takže nezaměstnanost je vědecký problém. No já myslel, že ekonomický a sociální. Bohužel si myslím, že jedním z důvodu, proč jsou u nás lidé nad 50 let považování za staré železo je ten, že spousta politiků je pod touto věkovou hranicí a myslí si, že jim stále bude tak max. 35. :-/

+1/0
6.1.2012 15:30

Guitarus

Re: ježišmarjááááá zase vědci

Zajiste, Sherlocku, politici tvori obrovske procento populace.

0/0
6.1.2012 17:23

kremsa

Ten příklad s finskými důchody je naprostý nesmysl

Pokud bude stát (tak jako Finsko) výrazněji postihovat ty, kteří budou chtít odejít do předčasného důchodu, jak to způsobí, aby zaměstnavatelé byli více ochotni zaměstnávat starší zaměstnance?

0/0
6.1.2012 15:20

Vaclav Hanus

Re: Ten příklad s finskými důchody je naprostý nesmysl

Jednoduse! Ti predduchodci budou pak ochotni pracovat pro ne i za zebrackou mzdu...

0/0
9.1.2012 13:13

jose.vomacka

Špatná východiska

Pokud platí to, co je psáno v článku, totiž že lidé nad 50 let tvoří až 1/4 všech nezaměstnaných, jsou na tom lépe než zbytek populace. Lidí ve věkové skupině 50-65 let je totiž v populaci cca 20 %, lidí v rozmezí 20 - 50 let cca 44 %. Poměr ekonomicky aktivních mladších padesáti let ku ekonomicky aktivním starším 50 let je tedy zhruba 2,2:1, zatímco nezaměstnaných 3:1. Míra nezaměstnanosti je tedy u ekonomicky aktivních mladších 50 let vyšší než u lidí nad 50 let. Není tedy co řešit a studie je jen ztráta peněz.

A když budu brát jenom věkovou skupinu 50 - 60 let, která je zastoupena v populaci 14 %, jsou na tom potom v podstatě identicky jako zbytek populace.

0/0
6.1.2012 14:57

pczl

Re: no jo matematika

ta se ale u nás nenosí, takže to málokdo pochopí. Možná je ale problém v tom, že zvýšenou nezaměstnanost skupiny 20-50 let zhoršují mladí do 30, kde je % nezaměstnaných vyšší.

0/0
7.1.2012 17:40

PIsa.lek

Re: Špatná východiska

> Špatná východiska

Nikov - špatné pochopení, ovšem tvoje. Studie neřeší aktuální problém se zaměstnáváním ve věkové kategorii 50+ (v současnosti jsme na tom dobře i v rámci EU, v kategorii 50-54 dokonce na samé špici), ale nutnost připravit se na nástup velmi silných populačních ročníků (Husákovy děti) do této věkové kategorie za 10-15 let. Což už řada evropských zemí (v podstatě všechny až na nás a Slováky) činí a vzor si berou právě z Finska, kde tento problém přišel téměř nejdříve (protže Fini měli velmi silné těsně poválečné ročníky).

0/0
7.1.2012 19:19

Hybes

Na to nemusim bejt vedec proboha"""

Zakonem snizim zakladni pracovni dobu z 8,5 na pet hodin denne,vyhodim cizince,zamestnam povine cechy vcetne tech co maj skraloup v zaznamu trestu,zakazu prescasi a pak teprve po provedene statystice otevru hranice.Jenze vedcum a Drabkovy neco vysvetlovat je jak hazet hrach na zed.Ted me omluvte jdu verejne makat pro obec 30 hodin tejdne-Zadarmo.Zdravim ceskou vedu.

0/0
6.1.2012 14:37

jose.vomacka

Re: Na to nemusim bejt vedec proboha

Snížíte rovněž zákonem platy o ty 2/5, o které pokrátíte pracovní dobu?

+2/0
6.1.2012 14:45

Hybes

Re: Na to nemusim bejt vedec proboha

A co??To radeji budete platit dane na socialni davky nezamestnanym??Sori-mam nedokoncenou stredni ekonomickou.

0/0
6.1.2012 16:46

eQuido

Re: Na to nemusim bejt vedec proboha

"zamestnam povine cechy vcetne tech co maj skraloup v zaznamu trestu" - a tím zvýšíte zaměstnanost dvojnásobně, protože ke každýmu takovýmu budete muset postavit ochranku, aby vám něco neukrad.

Není to tak dávno, co jsem byl svědkem pohovoru do bezp. agentury (podmínkou byl čistý rejstřík):

Máte čistý rejstřík? -- Ne. Mám podmínku za krádeže. Dělal jsem hlídače v obchoďáku, kradl v drogerii parfémy a kámoš je pak prodával.

Aha. A jakou práci byste si představoval? -- Nó, já nevim, asi zase někde jako hlídač v obchodě, tam se mi to líbilo.

Víte co mi dalo práce nezačít se smát nahlas???

+3/0
6.1.2012 14:57

Hybes

Re: Na to nemusim bejt vedec proboha

Milej zlatej vědče:

Ja mam skraloup v rejstriku trestu,za to,ze me napadl cikan a ja mu rekl,ad tahne emigrovat do Kanady delat bordel.On se porezal a sel policii vykladat ze sem ho napadl.Byl sem obvinen,sedel 4 mesice ve vazbe a odsouzen ke 4 mesicum.Ted se bezte zeptat co Vam na to rekne naborar u bezpecnostni agentury.Preji prijemnou zabavu.Ne vsochni sou souzeni jen za kradez.Ale to personalni polityka nerozlisuje.Jednou je tam zaznam,a nazdar.

0/0
6.1.2012 16:44

eQuido

Re: Na to nemusim bejt vedec proboha

No, pokud půjdete do bezp. agentury, která převáží peníze, pak musíte splnit podmínky dané zákonem. Třeba trestní bezúhonnost pro násilné trestné činy, krádeže apod. Ono je to celkem pochopitelné, když si uvědomíte, že má zodpovědnost za peníze a na boku nabitou zbraň.

A k vašemu případu se asi moc vyjadřovat nejde - nebyl jsem u toho, spis jsem neviděl, ...

+1/0
6.1.2012 16:51

Hybes

Re: Na to nemusim bejt vedec proboha

Tak se pridte podivat letos k mestskemu soudu v Brne.Ceka me dalsi obzaloba.a doporucuji schlednout videa typu:..

http://www.youtube.com/watch?v=DjNeaBwCLNY..

pak me neco poradte

0/0
6.1.2012 16:58

PIsa.lek

Re: Na to nemusim bejt vedec proboha

> Na to nemusim bejt vedec proboha

Ano, podle toho, co jsi k tomu vykakal, ani nikdy být nemůžeš :-Q.

0/0
7.1.2012 19:21

ingarchkrasa

Vědci...

Vědci můžou bádat jak chtějí, stejně vymyslí h....., tedy nevymyslí nic nového. Podnikatelé starší lidi nezaměstnávají, protože se jim to prostě nevyplatí, a to z nejrůznějších důvodů. Nebo si někdo myslí, že pokud by to bylo výhodné, bude podnikatel zaměstnávat mlaďocha, i když by na tom tratil? Řešení jsou v podstatě dvě: 1. Nějaké dotace na zaměstnávání starších lidí, tím se ovšem pokřiví pracovní trh, otevřou se dveře ke korupci a různým podvodům...   anebo 2. sbížit daně a vytvořit tak podmínky pro rozvoj podnikání a tím i vyšší poptávku po pracovní síle. Takže by práci našli i starší lidé... Nebo nemám pravdu?

0/0
6.1.2012 13:35

nestačímsedivit

Re: Vědci...

Platí poslední věta. Nemáte pravdu.

+3/0
6.1.2012 13:57

ingarchkrasa

Re: Vědci...

Možná nemám. Ale nějaké argumenty by nebyly?

0/0
6.1.2012 14:00

Lord Helma

Re: Vědci...

Kolik myslíte, že musí zaplatit mladému bez zkušeností a kolik zkušenému paďochovi? U mě to dělalo 100% rozdílu, ten, koho přijali dostal 15 hrubého. Další problém je, že personalisty dělají vetšinou mladí arogantní absolenti škol s nulovou praci, někteří i nabiti teoretickými vědomostmi, ale bez jakéhokoliv citu pro potřeby podniku. Osobně jsem to zažil několikrát, včetně toho, že mi dokonce z jedné firmy asi čtvrt roku po pohovoru s takovým šamponkem přišel omluvný dopis s nabídkou místa přímo od technického ředitele. Jiná věc, že pro mě už bylo pozdě. A to mi ještě není padesát...

0/0
6.1.2012 15:15

kremsa

Re: Vědci...

Taky bych řekl, že nemáte pravdu v té druhé variantě. Pokud se sblíží daně, jakým mechanismem se tím "vytvoří podmínky pro rozvoj podnikání a tím i vyšší poptávku po pracovní síle, takže práci najdou i starší lidé"?

0/0
6.1.2012 15:24

ingarchkrasa

Re: Vědci...

Nejde o "sblížení" daní...  V původním příspěvku jsem napsal , že je třeba "sbížit" daně.. což mělo být "snížit" (písmenka "n" a "b" jsou hned vedle sebe). No a že snížení daňové zátěže vede k rozvoji podnikání, to snad je celkem známá a vyzkoušená věc...

0/0
8.1.2012 10:33

John Xavier

Takhle jsme se v práci už dlouho nenasmáli....

Vědci z Masarykovy univerzity nyní dokončují příručku, která

bude popisovat výhody zaměstnávání starších lidí. Personalisté a lidé

na úřadech práce se v ní dozvědí,.......Zdroj: http://brno.idnes.cz/brnensti-vedci-hledaji-cesty-jak-zamestnavat-lidi-nad-padesat-let-pyf-/brno-zpravy.aspx?c=A120106_1711573_brno-zpravy_dmk

0/0
6.1.2012 12:51

venda44

Re: Takhle jsme se v práci už dlouho nenasmáli....

Smích by vás přešel, kdyby u toho i zveřejnili na kolik tento pro lidstvo naprosto nezbytný výzkum přijde. Kolik miliónků z kapes nás všech asi tak schlamstne?

0/0
6.1.2012 13:22

Já to nebyl, já to nebil!

Re: Takhle jsme se v práci už dlouho nenasmáli....

No, ale třeba ten výzkum prováděli padesátníci a tím problém se zaměstnáváním lidí nad padesát alespoň částečně vyřešili ;-)

0/0
6.1.2012 13:24

dzejty

Re: Takhle jsme se v práci už dlouho nenasmáli....

Proč nesmyslný? Je nesmyslné zkoumat jak zaměstnat kupu lidí v současnosti nezaměstnaných? Mě se teda nezdá.

+1/0
6.1.2012 13:27

Já to nebyl, já to nebil!

Re: Takhle jsme se v práci už dlouho nenasmáli....

Určitě to není nesmysl. Ale uvádět jako příklad Finsko a jeho

"Finsko se snaží udržet "skupinu padesát plus" v práci tak,

že stát finančně zvýhodňuje ty, kteří pracují déle. "Člověk, který ve

Finsku odejde do důchodu v 68 letech, má o 22 procent vyšší důchod než

ten, kdo pracuje o pět let méně,""Buď je to špatně napsané, nebo mi to hlava nebere :-/

0/0
6.1.2012 13:34

dzejty

Re: Takhle jsme se v práci už dlouho nenasmáli....

http://www.online.muni.cz/udalosti/2641-cesku-hrozi-narust-ekonomicky-zavislych-lidi odkaz na celou studii je v textu. Pěkné odpoledne přeju ;)

0/0
6.1.2012 13:41

Já to nebyl, já to nebil!

Re: Takhle jsme se v práci už dlouho nenasmáli....

No, tímhle raději zabiju jeden dlouhý zimní večer  ;-)

0/0
6.1.2012 14:19

Mikec Vykec

Můj nevědecký názor

Je to sice pěkné, že bude někdo bádat, ovšem myslím si, že nic nevybádá. Státní kasa nemá na důchody a proto odchod do důchodu prodlužuje, a to až za hranice, kdy i dnes je to nesmyslné - viz vtipy. Je několik kategorií, které se neskutečně liší v možnosti zaměstnání. 1. kategorie - pracuje manuálně, tedy jsem omezen tělem - silou - třeba zedník. 2. jsem omezen mentálně-právník, 3. kombinace 1.a2. chirurg (prim. Sova) - potřebuje být duševně fit + sílu na zákrok. A konečně 4. kategorie, která nepotřebuje mít ani sílu, ani rozum, jen potřebuje mít zdravou hubu-například poslanec.Přičemž 4. kategorie rozhoduje o předchozích kategoriích. Takže vývoj půjde tím směrem, že se všude budou rušit pracovní místa (i policie, hasiči...všude) a dopadne to tak, že 1/2 národa bude chodit 16 hodin denně do práce a bude platit čím dál větší daně, aby udržela při životě všechny ty, kteří nemohou pracovat. Sociání smír. Odsouvání hranice důchodu je jen odsouvání problému.

+3/0
6.1.2012 12:36

malaloginka

Problém

Jo ono seto blíží, v 89 roce nám bylo 28 let,a teď 50. Týká se to mnoho lidí a není možné to zlehčovat a brát na lehkou váhu, což se tady děje. Za 3 měsíce rekvalifikace na jinej obor je podle mne hloupost a zbytečně vyhozený peníze. Firmy a zaměstanvatelé si neuvědomují, že pokud je člověk v oboru a přijímá nové poznatky, je pro firmu svým způsobem nenahraditelný.

Společnost je negativně naladěna na každého kdo chce snad poctivě pracovat. Mají možnost potom jen šejdíři.

0/0
6.1.2012 12:33

Harpa-gon

Bohužel

studie hovoří, že od 45.roku se intelektuální potenciál snižuje.

0/0
6.1.2012 12:16

Jan9002

Re: Bohužel

ale zato má člověk víc času, nevadí mu přezčasy, nemusí spěchat vyzvednou děcka z jeslí a loajalita ze taky zvětšuje.

+2/0
6.1.2012 12:19

Jan9002

Re: Bohužel

Jo, a člověk má větší zkušenosti.

+1/0
6.1.2012 12:19

noboty666

Re: Bohužel

Ovsem na druhe strane je to vyvazeno zkusenostmi.

BTW: Ten ubytek dusevnich sil je v radu procent ...

+1/0
6.1.2012 12:29

malaloginka

Re: Bohužel

Studie hovoří :- ), asi ji psal ten komu je 25 let. Záleží na jedincích.

+1/0
6.1.2012 12:34

Harpa-gon

Re: Bohužel

http://www.nzz.ch/nachrichten/hintergrund/wissenschaft/schlechte_nachrichten_fuer_mittvierziger_1.14155557.html

0/0
6.1.2012 12:42

malaloginka

Re: Bohužel

Copak to je ??? všechno špatně ;-D

0/0
6.1.2012 16:06

Pro patria V.

.

Co takhle snížit daně, přestat financovat pochybné výkzmné a sociální projekty a především přestat krást ?

0/0
6.1.2012 12:09

legadema

No a ....

dostali na výzkum dotaci z Unie?      ;-D

0/0
6.1.2012 12:08

Já to nebyl, já to nebil!

To už přeci vyřešila Kalouskova TOP09

Líní padesátníci prostě budou zdarma chodit zameta města :-P

+1/0
6.1.2012 11:59

Jan9002

Re: To už přeci vyřešila Kalouskova TOP09

A co budou dělat ti padesátníci, co nejsou líní? Manželka přišla o práci krachem firmy, celý život pracovala a pracovat chce. Chodí na konkurzy, vzdělává se, na každém konkurzu skončí na skvělém druhém místě, ale práci nemůže sehnat. Ještě se těším, až z tebe bude jednou líný padesátník a budeš zametat chodníky. Pitomče.

+2/0
6.1.2012 12:17

Já to nebyl, já to nebil!

Re: To už přeci vyřešila Kalouskova TOP09

Když už jsi nepochopil, tak sis alespoň ulevil ;-)

+1/0
6.1.2012 12:23

pakostič

Re: To už přeci vyřešila Kalouskova TOP09

a vy jste skutečně nepochopil, že to autor míní ironicky? Zkuste se pokusit lépe chápat a méně nadávat chytřejším

+2/0
6.1.2012 12:31Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.