Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Brněnští studenti vyrazí kvůli reformě vysokého školství do ulic

Podobně jako v Praze zvažují i brněnští vysokoškolští studenti, že budou demonstrovat v ulicích. V protestech proti reformním návrhům ministra Josefa Dobeše je podporují i jejich profesoři.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

lukumuisti

Student politologie

no jo no.

0/0
25.1.2012 14:58

jupikjupik

není to snadný

Celý už je to postavený na hlavu, praxe je taková, že aby školy měly na výplaty, tak musí nabrat kvanta bakalářů, které není už kde brát. Výsledkem jsou studenti, kteří by před patnácti lety neudělali učňák s maturitou s vš bakalářským titulem. totání degradace. Takže buď chceme výběrové vzdělání, nebo masovku. Když masovku, školné povede k dalšímu propadu požadavků učitelů. Pokud výběrové, znevýhodníme nižší střední třídu ...

0/0
25.1.2012 9:52

Franta z hor

Konečně se studenti (a jejich učitelé) rozhýbali.

Držím jim palce, nepolevujte ! Je třeba této vládě zatopit, je to nejhorší sebranka co nám od listopadu vládne. A když se dají do pohybu studenti, tak je každé vládě horko. A proto držím studentům palce a věřím, že vytrvají. R^

0/0
24.1.2012 22:39

Keltman4u

Re: Konečně se studenti (a jejich učitelé) rozhýbali.

Tady se nejde proti vládě, ale proti té konkrétní reformě

0/0
24.1.2012 22:48

brblovka

Myslím...

....že školné určí, které obory studia jsou pro život nezbytné a které nepřináší NIC! Pokud studuji obor, kde mám perspektivu solidního zaměstnání, není prblém si vzít půjčku na studium... A taky by ubylo "věčných" studentů - když to budu platit, tak se budu snažit studovat bez zbytečných průtahů a opakování ...

0/0
24.1.2012 17:46

Sidonie_11

Re: Myslím...

A co vnímáte jako perspektivní solidní zaměstnání? Bankéř? Obchodník na burze? Nebo třeba i sociální pracovník v nízkoprahovém zařízení, kam docházejí třeba i bezdomovci? U prvních dvou zaměstnání se náklady na školné vrátí, u toho třetího sotva.

A "věční studenti" - kdo přetahuje víc, než 1 rok, tak už platí. Měli by ale platit i ti, co studují třeba dva (nebo i 3, 4 či víc) samostatné obory, nebo dvě či víc VŠ a ti, co ukončí jednoho Bc. či Mgr. a jdou v denní formě studovat dalšího.

+3/0
24.1.2012 19:34

konstruktér problémů

Re: Myslím...

Nevidím problém v tom, kdyby se člověk, studující obor, který zakládá na dalším působení ve "státním", upsal státu na 5, 10, ... let. Samozřejmě pokud by stát pro toho člověka neměl uplatnení, tak by to bylo na škodu státu -- platit by nic nemusel. A protože je 5 let studia hodně dlouhá doba na to, aby stát věděl, jak to s ním bude v budoucnu vypadat, tak by se toto mohlo aplikovat třeba až na magisterském studiu, které by mohlo být dražší než bakalářské.

0/0
24.1.2012 20:08

Sidonie_11

Re: Myslím...

No, tady je ale háček v tom, že ne každý, kdo studuje obor "A" na bakaláři, jde na obor "A" i na navazujícího magistra. Kolikrát jde na obor "B", nebo dokonce "C" - jak by se pak řešilo toto? ;-)

0/0
24.1.2012 20:18

konstruktér problémů

Re: Myslím...

Právě proto by bylo směrodatné až ono navazující magisterské, předchozí bakalářské by nebylo bráno v potaz. Popř. pokud by bylo dostačující bakalářské vzdělání pro výkon nějakého funkce, tak by se mnou navržený model mohl aplikovat na něj. :-)

0/0
24.1.2012 20:46

Sidonie_11

Re: Myslím...

A to by teda studenti, co by šli ve zkratce řečeno "A"->"A", byli nějak zvýhodněni oproti studentům "A"->"B" či "A"->"C", třeba by platili nižší školné? A na mnoho funkcí a pozic stačí Bc. vzdělání, to je však bohužel přehlíženo a považování jako "polovzdělání"... :-/

0/0
24.1.2012 20:49

konstruktér problémů

Re: Myslím...

Asi jsem to nedostatečně vysvětlil...

Bylo by jedno, jaká je kombinace bakalářského a navazujícího magisterského. Za jakýkoliv bakalářský obor by se platila nějaká částka, vyjma případu, kdy pro výkon funkce stačí bakalářské vzdělání a dotyčný se upíše státu. (Pokud by chtěl přesto dále pokračovat, musel by si NMS zaplatit.)

Pokud by na výkon funkce bylo potřeba mag. vzdělání, tak by stát "proplatil" až ono magisterské vzdělání. ==> Stát by zbytečně neplatil "převzdělání" státním zaměstnancům a budoucí stát. zaměstnanci by nemuseli hradit školné.

A co se týká toho Bc., tak ve většině případů to je jen "polovzdělání", proto nechápu, proč v některých oborech (pedagogika, strojírenství, chemie, ...) bakalářský stupeň vůbec zavedli. :-)

0/0
24.1.2012 21:05

Sidonie_11

Re: Myslím...

Ono ale na spoustě pozic Bc. vzdělání stačí, ale zaměstnavatelé chtějí rovnou Mgr., protože právě žijí v domnění, že Bc. je jenom "polovzdělání", což je pravda jenom u některých oborů, u mnohých ale ne. Tak jak by se toto bralo? Bc. = VŠ vzdělání, ale u spousty pozic, kde chtějí VŠ vzdělání, Bc. prostě nevezmou. Dokud sami zaměstnavatelé budou vnímat Bc. jako "polo", tak se to nehne z místa... ;-)

0/0
24.1.2012 21:11

konstruktér problémů

Re: Myslím...

Souhlasím s tím, že existují obory, kde Bc. stačí. Bez problémů si to dokáži představit v oblastech sociální péče, administrativy, ošetřovatelství... Na druhou stranu -- desítky let zde fungoval systém: vysokoškolské vzdělání = Mgr./Ing. Proto bude léta trvat, než se novému trendu (no, on zase až tak nový není) přizpůsobí soukromí sektor. Do té doby asi bude jistota toho "inženýra" (či "magistra") dostudovat. ;-)

0/0
24.1.2012 23:17

BaronOfHell

Re: Myslím...

Těmto názorům opravdu nerozumím... školy mají utvářet takové vzdělání, které bude prospěšné pro budoucí povolání. Studenti si nemají vybírat školy, ze kterých nemají uplatnění (protože stejně na to sami pak dojedou)... Ale proč proboha zavádět kvůli tomu školné, které postihne úplně všechny? A v době, kdy je situace na trhu práce naprosto nejistá a jaká bude struktura za několik let je ještě horší předpověděť, tak argument " není prblém si vzít půjčku na studium" je naprosto zcestný. A pokud se podíváte, jak jsou nastaveny poplatky za studium, tak zjistíte, že standardní doba studia + 1 rok jsou zdarma a další léta už jsou za docela hodně peněz. Takže i Váš poslední argument je holý nesmysl, protože věční studenti, o kterých píšete, jsou většinou rozmazlení .., kterým je to úplně jedno, kolik bude stát školné, protože tito studenti od svých rodičů tyto peníze bez problémů dostanou.

0/0
25.1.2012 7:30

Leto_II

studenti

jako studenta už mě tahle sebranka opravdu štve, pořád se mluví o studentech, ale pořádní studenti na takovéto nesmysly nemají čas. všichni studenti v mém okolí buď studují nebo se baví. ale to mluvíme jenom o studentech na technických školách, medicích a dalších. jenomže studenti na všech těch FSS, TS a GS a bůh ví čeho ještě nevědí roupama co dělat a tak prostestují proti všemu. čím hlasitěji daná fakulta křičí, tím více bych se zamýšlel nad možností jejího zrušení. myslím že prodavač v lidlu to zvládne i bez vystudovaní filozofické fakulty.

+3/0
24.1.2012 17:11

Potkanka

Re: studenti

někdo studuje a baví se, někdo holt studuje a ještě se zajímá o společenské dění. Bylo by smutné, kdyby se studenti VŠ nevyjadřovali k aktuálnímu dění, tím spíš k reformě vysokých škol :-P

+3/0
24.1.2012 17:19

Leto_II

Re: studenti

tak to se zajímají tak nějak všichni. a k reformě by se měli vyjadřovat spíše absolvent větou: "já vystudoval, ale tohle bych změnil" a ne stávající student: "zkouška je těžká, zružte ji"

a hlavně proti školnému křičí nejvíc ti, jejichž obory jsou naprosto zbytné. většina mých spolužáků je pro školné, protože vědí že školné se jim brzy vrátí, a u většiny by ho dotoval soukromý sektor protože absolventy potřebuje.

+4/0
24.1.2012 17:34

Sidonie_11

Re: studenti

Pro oblast sociální práce, což je obor, co studuju, je už nyní vyžadováno minimálně vyšší odborné vzdělání, časem to určitě bude VŠ. A spousta sociálních pracovníků, co pracují v nízkoprahových zařízeních apod. nikdy neuvidí tolik peněz, aby se jim případné školné vrátilo.

A nikdy jsem u nás na škole nezažila, že by někdo žádal zrušení zkoušky, protože je moc těžká. Buď to lidi dali, nebo letěli.

0/0
24.1.2012 19:23

thomas0000

Re: studenti

Nicméně naprostá většina sociálních pracovníků je živa z prostředků pocházejících ze státního rozpočtu tudíž kdyby bylo zavedeno školné je možné snížit prostředky na školství a zvýšit platy vysokoškolsky vzdělaným státním zaměstnancům. Navíc nikdo neříká že student práv bude platit stejné školné jako například vy na sociálních studiích. Tudíž lze výši předpokládaného budoucího platu do výše školného.

0/0
24.1.2012 19:38

thomas0000

Re: studenti

chybí mi tam slovo promítnout :-)

0/0
24.1.2012 19:39

Sidonie_11

Re: studenti

Už vidím, jak jsou lidi nadšení a jásají nad tím, jak se státním zaměstnancům zvyšují platy... :-P

0/0
24.1.2012 19:47

thomas0000

Re: studenti

No já myslím, že nadšený by z toho skutečně nikdo nebyl, ale byl by to naprosto logický krok. Navíc v návrhu zákona bylo uvedeno, že student bude případnou studentskou půjčku splácet až ve chvíli kdy dosáhne určitého palatu. Takže pokud by byly podmínky dobře nastaveny tak Vás splacení této částky určitě na kolena nepoloží. Nicméně pochybuji že byste na sociálních studiích platila stejnou sumu jako například za ekonomii, práva, informatiku a podobně. Tudíž částka kterou byste musela splatit by se pohybovala spíše v řádu desetitisíců. Což si myslím může každý kdo skutečně pracuje dovolit jako investici do svojí budoucnosti.

0/0
24.1.2012 19:58

Sidonie_11

Re: studenti

Na logické kroky se v naší republice nehraje... :-P A jestli bude školné přímé, nebo odložené, to ještě nikdo neví. Co je napsané v návrhu zákona, to se může ještě 100x změnit. A spoléhat se na to, že by u nás bylo školné nižší? Ne, to radši budu počítat se stropem a přemýšlet, kde na to pak vezmu. Protože pokud by se skutečně zavedlo, že se školné bude splácet až v momentě, kdy absolvent dosáhne průměrné mzdy, to by zase spousta lidí křičela, že jak je možné, že někdo ani po VŠ nemá ani průměrný plat a že teda zase někdo studoval za jejich peníze. Kdepak - odložené školné podle mého názoru neprojde.

0/0
24.1.2012 20:04

Potkanka

Re: studenti

kdo volá po zrušení zkoušek? Stávajících studentů se reforma dotýká, proč by se nemohli ozvat - i s názorem s nímž nesouhlasíte? Navíc, nejde o odmítnutí školného obecně, ale odmítnutí školného, tak jak ho reforma nastavuje - školné by mělo být dalším zdrojem peněz do rozpočtu univerzity, zatímco současná reforma to staví spíše tak, že školné nahradí část peněz od státu. U technických oborů školné možná bude dotovat soukromý sektor, ale jsou i další obory, které jsou potřebné (ať už si z výšin vašeho technického vzdělání myslíte cokoliv) kde tomu tak s největší pravděpodobností nebude.

0/0
25.1.2012 8:58

PIsa.lek

Re: studenti

> myslím že prodavač v lidlu to zvládne i bez vystudovaní filozofické fakulty.

Kolik prodavačů v Lídlu asi tak tu filozofickou fakultu má?? A tušíš vůbec, jaké obory se tam studují?? Netvrdím, že úplně všechny humanitní obory jsou nezbytné, ale tak, jak to podáváš ty, je to typický postoj technicistního "fachidiota" (pozor, to není nadávka, kdybys to náhodou netušil).

0/0
24.1.2012 18:50

konstruktér problémů

Re: studenti

Kolega spíše narážel na Fakultu sociálních studií, spíše než na Filosofickou fakultu. Některé nesmysle z FSS by skutečně nebylo špatné zrušit, třeba Katedru enviromentálních studií, Oddělení genderových studií a podobné... :-P

0/0
24.1.2012 19:20

thomas0000

Re: studenti

Já bych se nevyhýbal ani té filozofické fakultě. Ať si říká kdo chce co chce studium čarodějnictví oceňovat čtyřmi kredity mi připadá jako naprostá zhovadilost. Podobně nepochopím nač se potřebuje trenér plavání pyšnit titulem magistr. Nechápal bych to jako rušení celých fakult ale některé programy případně pouze samostatné předměty skutečně dávají prostor k úvahám o degradaci vysokého školství. Jinak jako student vysoké školy plně podporuji zavedení školného a další body vysokoškolské reformy. Tudíž bych se velmi nerad doslechl, že uvedená iniciativa vyjadřuje názory všech studentů.

+2/0
24.1.2012 19:30

Keltman4u

Re: studenti

Ač nemá,m rád gender mají nejlepší zaměstnatelnost co jsem slyšel mají uplatnění

0/0
24.1.2012 22:50

Sidonie_11

Re: studenti

Studuju FSS a jedině tento semestr jsem si tak nějak "užívala", protože jsem měla zapsaných minimum předmětům. Jinak jsem celého bakaláře, od prváku po státnice v 6. semestru, makala o 106 a byla ráda, že se vůbec najím a vyspím. Takže tady toto zobecňování, že na FSS nevíme, co roupama dělat, si prosím odpusťte, pokud si to sám nevyzkoušíte. Jenom dodám: kolikrát se to může lišit obor od oboru třeba tím, jestli je tam povinná praxe. Ono se to možná nezdá, ale 104, resp. 156 hodin na semestr se do časových dispozic značně promítne...!

0/0
24.1.2012 19:30

Leto_II

Re: studenti

dobře, omlouvám se za takové zevšeobecňování. je mi jasné že i na filosofické fakultě jsou i důležité a smysluplné obory. ale vy jako člověk přímo z FSS víte nejlépe kolik zbytečných předmětů tam máte. ale já jsem skutečně jenom technokrat a na některé humanitní obory se koukám trochu povýšeně.

0/0
24.1.2012 19:50

Sidonie_11

Re: studenti

Ano, vím asi o dvou oborech, o kterých si i já myslím, že jsou zbytečné... (A přiznávám, že jeden z nich jsem studovala i já, ale to proto, abych mohla studovat to, co jsem skutečně chtěla). Jenže tímto zobecňováním shazujete všechny studenty, co opravdu poctivě studují obor, pro který je na trhu práce uplatnění, obor, u kterého je VOŠ/VŠ vzdělání vyžadováno. :-/

0/0
24.1.2012 19:59

Leto_II

Re: studenti

tak tím se ale dostáváme už k jinému problému, proč musí mít dnes uklizečka maturitu a šef uklizečky dvě vysoké školy? třeba zdravotní sestřičky, nabo vámi zmiňovaní sociální pracovníci. podobných případů je taky nespočet. hlavní problém je v obrovském počtu studentů bez uplatnění ve vystudovaném oboru, což by vyřešilo právě školné. to by mohlo být i záporné a motivovalo studenty ke studiu nepopulárních ale důležitých oborů. ovšem účelného řešení se asi nedočkáme.

0/0
24.1.2012 20:10

Sidonie_11

Re: studenti

Vzdělání sociálních pracovníků je stanoveno zákonem, takže to se ptejte tam, proč to tak je (a dozvíte se, že je to kvůli zajištění kvalitnějších služeb). ;-) A o tom, který obor bude akreditován a tím pádem vyučován a vyprodukuje nějaké absolventy, rozhoduje akreditační komise, studenti se hlásí na to, co je nabízeno... ;-)

+1/0
24.1.2012 20:16

Keltman4u

Re: studenti

Nejde o skolne ani tak, to i spousta lidi na FSS podporuje. Jinak rozdil mezi FSS a treba technikou je v tom, ze u nas na skola uci myslet, ale zamestnani si musime najit sami behem studia navazat kontakty byt aktivni a mit pak dobre CV, neni to jako na technice kdy na konci studia prijde Bosch do skoly a vybere si ty co budou u nej pracovat. My se musime u mimoskolnich aktivit snazit a FSS ma velice malou nezamestnanost jen podotykam a to nejsou prodavaci v KFC.

0/0
24.1.2012 22:54

lukumuisti

Re: studenti

R^;-D

0/0
25.1.2012 15:02Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.