Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Brněnská vila byla skvostem, zůstaly však jen obvodové zdi

Münzova vila je významem srovnatelná se slavnější brněnskou vilou Tugendhat. Na rozdíl od ní ale není památkově chráněná. Z unikátní stavby při radikálních opravách tak zbyla jen část obvodových zdí. Investor sice slibuje přesnou repliku, odborníci ale litují ztráty originálu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

m-karr

MAJETEK má být ku prospěchu MAJITELE

Všechny věci které stvořil člověk mají opět pro člověka takovou hodnotu, jakou je za ně někdo ochoten zaplatit. nic víc, nic míň. Takže ve chvíli kdy se začne nějaký odborník rozplývat nad "nevyčíslitelnou hodnotou" mám pocit že jsme nejbohatší stát na světě. Výrok "Řeči o vytvoření repliky jsou jenom plané tlachy, které nemohou přinést žádnou pozitivní hodnotu," je o to planější tlach právě proto, že hodnotu přinese majiteli. Od toho ten barák na světě stojí aby přinášel hodnotu majiteli. Pokud ho pan odborník chtěl zachovat, doporučuju zavčas koupit a dělat si s ním co jen je libo. Ochrana památek je koníček jako chování papoušků, ale nevím proč k tomu nutit majitele které to nezajímá a obvykle ještě zadarmo, nebo za řádově menší peníze, než na kolik ta sranda majitele přijde, když nemůže rekonstruovat jak potřebuje.

0/0
10.5.2012 13:48

Bětka

Historická hodnota

V našem městě stavitel Polášek projektoval 1 ulici a pár vilek. V RD se postupem času měnila okna,zateplovalo,přistavovalo. U těch 2 samostatných vilek měl připomínky městský architekt. Nakonec se oba objekty zbouraly a postavily tak,aby vnější vzhled zůstal zachovaný,hlavně směrem do ulice,ale energeticky vyhovoval a majitelé si i uzpůsobili vnitřní dispozi. Většinou si ceníme vnějšího vzhledu,ale jak vypadá kuchyně nebo koupelna, to ví jen pár lidí. Tak proč nutit majitele, aby do smrti používal koupelnu třeba z r.1925,

+1/0
7.5.2012 8:52

šmejd2

Tihle tzv. památkáři jsou jen škůdci společnosti.

Když se jim mějaká stavba líbí a chtějí ji zachovat, ať si ji koupí (za jimi vydělané peníze - né za nějaké dotace) a ať si pak s tou stavbou dělají co chtějí. Takhle diktovat majitelům, co smějí a co ne, bez odpovědnosti a bez finanční spoluúčasti za svoje pořadavky a kecy a zejména sjejich střeštěnými pocity, je tak na úrovní kibiců u mariáše...a kibicové většinou dostanou přes držku...

+1/0
6.5.2012 8:13

jackie13

Re: Tihle tzv. památkáři jsou jen škůdci společnosti.

R^

0/0
6.5.2012 14:07

LovecDuchů

Pokud chce někdo vzdát hold funkc. domu z první republiky

Tak nejlepší řešení je opravdu strhnout, a postavit stejný dům z moderních materiálů. Jen tak je totiž možné dodoržet thedejší tloušťku zdí a velikost prosklení, a u toho to mít obyvatelný a vytopitelný, klidně i jako NED.

Jakési dodržování starých postupů a pod - kdo dnes například oprašuje reléový počítač a dodržuje postupy pro děrnou pásku? Přitom to bylo pro vývoj lidstva daleko důležitější, než nějakej hranatej barák.

Jako důkaz důvtipu předků nám bohatě stačí jedna vila Tugendhat.

+4/0
5.5.2012 22:24

Šťavnatá cikánská pečeně

Ještě že tu tihle ochranáři a památkáři jsou až posledních

20 let. Jinak jsme možná místo Karlštejna, Hradu a dalších památek dodnes oprašovali jeskyně a udržovali jejich "původní a nenahraditelnou" podobu.:-P

+3/0
5.5.2012 21:23

Gilth

Re: Ještě že tu tihle ochranáři a památkáři jsou až posledních

Mate v tom trosku zmatek... pamatkari vam nezakazuji stavet, jenom bourat...

0/0
6.5.2012 12:02

;-)

Dobře, že není chráněná

jinak by její oprava byla mnohem dražší, nebyly by na ni peníze a ruina by hyzdila město.

0/0
5.5.2012 17:52

klemi

promyšlená dispozice

Vila byla nádherná, s dokonalými technickými detaily a promyšlenou dispozicí. Škoda, že je v takovém stavu. Snad si nynější majitel uvědomuje, jaký skvost koupil a dá ho do původního stavu se vším všudy.

0/0
5.5.2012 16:47

Corsini

Pokud je ted domek zajímavý z architektonického hlediska...

... tak čemu vadí, když bude opraven tak, aby splňoval dnešní požadavky na bydlení?

Předpokládám, že obdivovatelé domu jsou nadšení jeho vzhledem, umístěním na pozemku a vnitřní dispozicí. Pokud je toto to kvalitní, bude to méně kvalitním, když do toho nebude zatékat, neporostou plísně na zdech a nebudou praskat stropy?

Jenom protože panuje mezi architekty všeobecné nadšení z funkcionalistických staveb, tak je potřeba ze všech udělat muzeum? Ani ten, kdo nepotřebuje šetřit každou korunu (jinak by si ani takovou stavbu nepořídil), nebude místo nákladné rekonstrukce provádět mnohonásobně dražší restaurování. Nehledě k tomu, že obnovením stavby do stavu, v jakém byla postavena je další problém. Tyto domy předběhly technologické a materiálové možnosti minimálně o půl století. Plochá střecha, tenká stěna nebo velkoformátová okna jsou náročné i v dnešní době s dnešními materiály.

Jakou navíc nabízí stavebníkovi alternativu? Za desítky miliónů obnovit něco, v čem se nebude dát bydlet?

+2/0
5.5.2012 16:44

grr

Alespoň to bude funkční

Stačí se podívat co udělaly nesmyslné požadavky památkářů s podlahami Tugendhatu. http://brno.idnes.cz/podlaha-ve-vile-tugendhat-0yp-/brno-zpravy.aspx?c=A120503_1772706_brno-zpravy_dmk

0/0
5.5.2012 16:39

Peťulák2

No, jestli není památkově chráněná, tak tam možná vyroste

na pohled to samé, ale se v tom dát bydlet i dneska. Tímto směrem by se podle mě mělo jít. Pokud už se to nedá obývat, protože materiály pokročily a moderní techniku do toho tak snadno nezarubete, tak proč to nezbourat a nepostavit na pohled repliku, ale uvnitř s novodobou elektrikou, vodou, rozvody internetu atd.? Něco si holt ponecháme jako muzea (Tugendhat), ale všechno asi nemusíme, že.

0/0
5.5.2012 16:27

good_luck!

Re: No, jestli není památkově chráněná, tak tam možná vyroste

no dle Vás já bych navrhl zbourat staré město pražské a na prázdných pozemcích pak zbudovat pár krásných "tančících domů" nebo "marín" To bude paráda. Vše nové a moderní technologií. ... I internetové rozvody budou...., teda první dva roky, než začnou nenadálá horka.... Pak stačí pár podpěr.

0/0
6.5.2012 21:47

sámvelkýmao

no

proč tu není foto původní budovy, aby to každej nemusel extra hledat?.....

+1/0
5.5.2012 16:20

Lord Havelock Vetinari

Mám za to

že hodně neodborné veřejnosti považuje všechny stavby funkcionalismu a modernismu za krásné, protože jim někdo řekl, že se jim ty baráky mají líbit- jsou přeci moderní a jednoduché a pokrokové atd. - a jako by pro ně neexistovala žádná alternativa mezi tímto a tzv. podnikatelským barokem.

0/0
5.5.2012 15:54

mr_bodo

Re: Mám za to

Jsem jeden z té neodporné veřejnosti. Můžu se tedy zeptat Vás, jako samozvaného odborníka, které domy v Brně z let 1920 - 2010 považujete za ty, kterými se může město pyšnit? Rád se na ty Vaše tipy zajdu osobně podívat.

Jo, světlá výjimka pro mne je Internacionál. Ale další mne tak z hlavy nenapadnou... Poraďte tedy, prosím.

0/0
5.5.2012 16:23

normalni_cech

A načo je vojákom kašňa???

Zobrať krumpáče a kašňu rozbourovať!!!! ;-D;-D;-D;-D

0/0
5.5.2012 15:18

untrvasrman

a kčemu je to jako dobrý

ukájet se starým barákem.je zdevastovanej, tak opravit nebo zbourat a udělat park.stejně je ten barák hnusnej,vypadá jak malá továrna nebo nastavovanej výměník

+4/0
5.5.2012 14:54

mr_bodo

Re: a kčemu je to jako dobrý

možná vypadá jako továrna nebo nastavovanej výměník, ale radši se budu dívat na celé město těchto výměníků, než čumět na libovolný barák postavený v okolí libovolného většího města ve stylu podnikatelské baroko...

Možná kdyby investor komunikoval s památkáři před akcí, byl by klid. Možné je ale to, že i kdyby v dobré vůli šel za památkáři, tak narazí na ouřadu, který zarazí jakoukoliv opravu, protože na to má razítko.

Tady je každá rada drahá. Ale pokud postaví to stejné (zvenku), tak můžou památkáři akorát držet pysk. Názorný úkaz péče památkářů je např. kolonie Buďánka v Praze...

+1/0
5.5.2012 15:04

1000101111001111

Re: a kčemu je to jako dobrý

Podnikatelské baroko je éra, která již dávno pominula, dnes je spíše tristní, dívat se na moderní satelitní městečka. Investor s památkáři samozřejmě komunikoval, dostal od nich glejt, že o nic nejde. A zdá se, že "je klid", památkáři do toho nemají co kecat, tak jen uraženě mumlají. Což je dobře. Památkáři budou muset vzhledem k situaci držet pysk i kdyby tam postavil růžovou pyramidu pomalovanou kytičkami, což je také dobře. Jejich problém, spíše mne překvapuje že se teď vztekají a ukazují, že vlastně nedělají svoji práci, jak by měli.

.

Pokud jde o reálné výsledky práce brněnských památkářů, stačí se projít po centru. Něco tak odporného nechat udělat z města, které bylo kdysi tak krásné... včetně toho vybetonovaného Náměstí svobody s černou sochou soudruha Onderky, kam je třeba přes léto navézt písek, aby se tam dalo vydržet... a ti stejní vám zakáží postavit poutač před prodejnu, obalenou špinavou rozpadající se fasádou s rozbitou plastovou reklamou, která jim nevadí...

0/0
5.5.2012 15:13

T.Lojza

Re: a kčemu je to jako dobrý

Me pripada, ze hodne pamatkaru dela vse proto jen aby nekoho nastvali a dokazovali, ze maji taky moznost do neceho rejpat. Jak pisete - betonove namesti s tim cernym suldou z ktereho jednou za cas vypadne kulka, ale cas na nem jde poznat jen s navodem v ruce, je otresne.

0/0
5.5.2012 15:23

doktor_bota_2

Re: a kčemu je to jako dobrý

Tak to jsem rád, že nemáš moc to zařídit, to s tím městem výměníků. Funkcionalistické stavby považuju za stejně odporné architektonické vředy, jako ono "podnikatelské baroko".

S druhým odstavcem ale souhlasím, konzultovat cokoliv s památkáři nad rámec zákona je jistou cestou do pekla.

+1/0
5.5.2012 15:15

mr_bodo

Re: a kčemu je to jako dobrý

Čtyry járy jsem bydlel na Cihle 21, což byl a stále je funkcionalistický barák a fungoval dobře. Svoji funkci internátu splnil, vnitřek byl poskládaný slušně a z venku to vypadá stále dobře.

Takže jak by podle tebe měla vypadat "ta správná města"? Architektura do roku 1900 a pak všechno shodit dolů, protože pak už je to buď funkcionalismus, nebo socialistický realismus, nebo paneláky a končí to podnikatelským barokem. Ach jo...

0/0
5.5.2012 15:36

mim7

Re: a kčemu je to jako dobrý

On by si to představoval jako jeho modla: http://justpaste.it/wjo

0/0
5.5.2012 15:46

mr_bodo

Re: a kčemu je to jako dobrý

Promluvil hrdý majitel 2+1 sídliště Brno - Bohunice, že?

+1/0
5.5.2012 16:24

mim7

Re: a kčemu je to jako dobrý

Nikoliv.

0/0
6.5.2012 8:31

generál Failure

No a co jako

Ivestor si koupil pozemek a strhnul stary barak ktery tam byl, protoze chce neco jineho. Ma velke stesti, ze mu to nekdo pod rukama neprohlasil za pamatku, protoze to by mu zbyly jedine oci pro plac.

+4/0
5.5.2012 14:50

computer

Re: No a co jako

Investore jsi pěkné ..... víte co a kdo mu tyhle barbarské akce chvaluje taky.

0/0
5.5.2012 14:55

Datel 15

Re: No a co jako

Když se Vám vila tolik líbí, proč jste jí nekoupil a nezrestauroval?

+4/0
5.5.2012 15:05

Antonin Konecny

Re: No a co jako

Přesně.

Kdo chce zachovávat kde jakou stavbu, nechť si ji koupí a dělá si, co uzná za vhodné, pokud tím nenaruší sousedům či jiným věcem jejich současnou činnost.

Já nechci za svoje peníze (a to ani ty, co platím v daních) chránit kdejakou budovu, co zajímá nějaké nadšené architekty. Prostě nechci. Stačí mi chránit několik málo staveb, které mají státotvorný význam.

Chápu, že někdo může mít jiný názor, a nijak mu nebráním jeho peníze užívat jinak, ale moje ne.

+2/0
5.5.2012 15:11

generál Failure

Re: No a co jako

Aha, takže jestli tomu správně rozumím, tak majitel měl sáhnout do _své_ kapsy a vilu pro potěchu _Vašeho_ oka a ducha zrestaurovat, místo aby zvolil podstatně levnější cestu stržení a postavení nové?

 

Zkuste se vžít do jeho kůže. Koupíte barabiznu a najednou se na vás všichni sesypou a začnou vám diktovat, co a jak se svým majetkem a na své náklady máte udělat :-) Nechce se mi věřit, že byste sklapl uši a začal konat, jak hlas ulice žádá.

+1/0
5.5.2012 16:02

yndes

Tady původní fotky

http://www.bam.brno.cz/objekt/photogallery?filter=code&code=C001&full=1&id=92

+1/0
5.5.2012 14:42

ctyrykacka

Re: Tady původní fotky

díky za odkazR^ to jsou hajzlové, co s tím vyvedli;-€

0/0
5.5.2012 15:03

1000101111001111

Re: Tady původní fotky

Komunisti? Ano.

0/0
5.5.2012 15:16

vintason

no škoda že neukázali originální foto

jak vypadala před:-/

0/0
5.5.2012 14:28

Harpa-gon

Re: no škoda že neukázali originální foto

http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:M%C3%BCnzova_vila,_Brno_Hroznov%C3%A1_1.jpg

+1/0
5.5.2012 14:36

Concrete_Donkey

Re: no škoda že neukázali originální foto

Neukazali? Vy nemate ten internet s gůglem?8-o

+1/0
5.5.2012 14:37

T.Lojza

Re: no škoda že neukázali originální foto

Noo kazdej ho nedostal v krabicce jako bonus.

0/0
5.5.2012 15:30

PIsa.lek

Teprve potom jeden z nejvýznamnějších brněnských ...

> ... architektů mezi válkami postavil třeba dnešní budovu Komerční banky na náměstí Svobody nebo sídlo Českého rozhlasu.

Bohužel, autor plácá a neví o čem. E. Münz se s Wiesnerem poznal PRÁVĚ při stavbě dnešního sídla Českého rozhlasu. Šlo o filiálku banky Union, jejímž ředitelem Münz byl. Union banka 1921-25, Münzova vila 1924-26.

0/0
5.5.2012 14:20

Grimkin

Re: Teprve potom jeden z nejvýznamnějších brněnských ...

A tipnul bych si, že autor ani neví, kdo je Igor Fait...

0/0
5.5.2012 14:48Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.