Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Anglicky se cizinci v Brně domluví, mimo město je to ale horší

Začíná turistická sezona a na jižní Moravu míří tisíce cizinců. V Brně se anglicky domluví, horší je to v Lednicko-valtickém areálu. A jak odhalil test MF DNES, problém se svou mateřštinou budou mít při návštěvě kraje také Rusové.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

timili

Kolik znas jazyku, tolikrat...

Brno je mezinarodnim veletrznim mestem, takze je na miste, kdyz se zde cizinci domluvi anglicky, 

ale nemcina by nemela v zadnem pripade chybet. Zde musim podotknout, ze hranice Ceske republiky je tvorena vice jak 50 % s nemecky mluvicimi zememi, jejichz obyvatele tvori znacne procento navstevniku CR(tz. priliv financi).

Co se tyce cestovniho ruchu, minimalne 3 -4 lekce anglictiny a nemciny, trochu usmevu, to by mel snad zvladnout kazdy prodavac vstupenek ci pohlednic. Neni lepsi reklama nez spokojeny turista, ktery se rad zase jednou vrati nebo nas doporuci dale.

0/0
15.5.2012 10:22

gadzo z gheta

Re: Kolik znas jazyku, tolikrat...

Nesouhlasím. Anglicky se dorozumíte i v těchto sousedících zemích stejně jako všude jinde na světě. Kdežto Německy se dorozumíte pouze v zemích Německy mluvících. V jiných zemích se Německy dorozumíte pouze s obtížemi. Proto považuji Angličtinu za základ a Němčinu za doplněk.

0/0
15.5.2012 14:25

trasprd

Re: Kolik znas jazyku, tolikrat...

Třeba v Polsku, Nizozemí, severní Itálii, Švýcarsku či u nás se domluvíte daleko lépe německy než anglicky. Anglicky se moc nedomluvíte ani ve Francii, ve Španělsku, v Itálii, v Rakousku, v Německu... Čili pro středoevropana je vůbec nejlepší mluvit anglicky i německy, ovládat základy ruštiny a španělštiny.

+1/0
15.5.2012 16:08

gadzo z gheta

Re: Kolik znas jazyku, tolikrat...

Jelikož do ciziny příliš necestuji, nemám dostatek informací, abych vaši teorii vyvracel, ale zatím jse mi nestalo že bych se anglicky nedomluvil a to včetně například Rusů, u kterých bych angličtinu skutečně nečekal. Nejen pro středoevropana, ale pro každého člověka je nejlepší umět naprosto všechny jazyky všech zemí světa, protože například s křováky z afryky se nedorozumíte ani Anglicky ani Německy. Bohatě vám ale postačí jako středoevropanovi když budete umět Anglicky. ;-)

0/0
15.5.2012 17:36

argento

Re: Kolik znas jazyku, tolikrat...

Nevím, kde jste se přesně vyskytoval, ale v severní Itálii jsme se anglicky domluvili naprosto bez problémů jak na zimní dovolené, tak při výletu do Milana či v Genově a Torině.

Ve Španělsku jsem byla jen jednou, ale i tam bez problémů a do Rakouska jezdím celkem často a také se mi nestalo, že bych se nedorozuměla. Pravdou je, že se bavím spíše s mladší generací (do 35 let)...

0/0
15.5.2012 17:50

el_peregrino

Mně to přijde jako dobrý výsledek...

...lidi sice neuměli, ale snažili se pochopit a jevili ochotu komunikovat. To je víc než bych čekal...

+2/0
15.5.2012 0:06

medved.m

Že anglicky :-)

Kvíz pro zahraniční návštěvníky:

jakpak se nejlíp domluvíte mezi Cejlem a Francouzskou?

 

(Pokud by si tam tedy troufli. Odnesli by si z Brna památku na celý zbytek života ;-D)

0/0
14.5.2012 22:28

Korich-2010

Angličtina - základ

Docela mě překvapuje, kolik lidí zde hájí neznalost angličtiny. Prostě pokud máme nějaké ambice, aby k nám jezdili turisté ze zahraničí, tak by angličtina, coby univerzální jazyk měl být základ a k tomu nejlépe přidat i jazyky ze zemí častých návštěvníků. Je to prostě standard, který k určité úrovni prostě patří. Dorozumívat se rukama nohama v rumunské horské vesničce je sice romantické a patří to k zážitku z pobytu v takové lokalitě, ale naše země předpokládám nechce soupeřit o turisty s těmito místy..

0/0
14.5.2012 21:37

Mr. Datel

Re: Angličtina - základ

Na Kanárech často neumí anglicky ani velitel maríny, docela jsem čuměl, že vzhledem k počtu turistů jsou na úrovni Brna.

0/0
15.5.2012 8:10

RonPaul

Rusky uz nemusime umet.

Anglicky se uci ve skole, tak ma kazdy umet.

0/0
14.5.2012 16:56

Meredyth

Re: Rusky uz nemusime umet.

Ve školách se nevyučuje jenom anglický jazyk.

0/0
14.5.2012 19:55

argento

Re: Rusky uz nemusime umet.

Opravdu každý? A co třeba generace (a že jejich zástupců mezi námi je stále ještě spousta), která se ve škole učila pouze rusky? Ono se snadno řekne, rusky už nemusíme umět, protože to nepotřebujeme, ale anglicky musíme umět všichni. Přečtěte si něco o učení se cizích jazyků ve zralém či dokonce starším věku - nemáte skoro žádnou šanci se ten jazyk naučit. Moje známá k tomu dává dobrý příklad - až nás jednou (hypoteticky) obsadí arabové, budeme muset všichni umět arabsky a pak se najdou chytráci, kteří nám, v té době starší generaci, která výborně mluví anglicky, ale již nemá buňky na to se učit arabsky, budou mladí říkat "arabsky se učí ve škole, tak má každý umět"...

+1/0
15.5.2012 12:06

m-karr

Turisto a cestovateli, buď připraven!

Každý kdo chce procestovat nějakou cizí zem, by si holt měl uvědomit že se tam mluví jiným jazykem. A nepovažoval bych za jakoukoli ostudu, že v Lednicko-Valtickém areálu nemluví rusky a anglicky. Holt se u nás mluví česky, a tak se případný cestovatel musí vybavit slovníkem a naučit se pár základních vět. Angličtina je sice takový mezinárodní jazyk a jeden by čekal že se s ním domluví leckde, ale když někde vybalím angličtinu, někdo místní mě pochopí a rukama/nohama ukáže odpověď, tak jsem naprosto spokojený. Když pro nějakou věc použiju slova z angličtiny, němčiny ruštiny, češtiny, nebo nějakého jiného jazyka ze kterého mi náhodou ten výraz utkvěl a ono pořád nic (v Bosně) tak prostě nastoupí taky ruce a nohy, nebo to vyzkouším u někoho jiného. Cestování je holt i o dobrodružství a tahle jazyková patří k těm zábavným a bezpečným.

+8/0
14.5.2012 12:12

Meredyth

Re: Turisto a cestovateli, buď připraven!

Navíc my jsme země,která má historicky daleko blíže k němčině a jsme obklopeni dvěma německy hovořícími státy.A co se týká Brna,tak brněnský hantec má spoutu slov založených na němčině.

0/0
14.5.2012 12:18

egi

Re: Turisto a cestovateli, buď připraven!

Zkoušel jsem v Itálii odevzdat nalezené doklady četníkovi a mohl jsem se zbláznit s angličtinou. A to nemůžete jít raději na poštu, nádraží nebo zámek. To potřebujete toho fízla. Ruce, nohy, pár internacionálních výrazů, papír sebranej z tiskárny a propiska. Až pochopil, zavolal jakéhosi vyšetřovatele, říkal mu "doktore", "dottóre, dottóre, pan Angličan našel dokumenty".

A nedávno v Maroku? Zkuste si anglicky. Můžete aj německy. Nebo rusky. Che.

Máte pravdu, je to aspoň zábava. Kromě "rukami, nohami a aj ušami" doporučuju ještě blok a tužku. Nakreslit nějakého ftáka, napsat k tomu 1/4 a ukazovat na gril s kuřaty s internacionálním: "Hen todle", to umí každý ;-D

0/0
14.5.2012 12:48

Stojan_Jakotyc

Re: Turisto a cestovateli, buď připraven!

Ale v Itálii byste se na tom nádraží v pohodě anglicky domluvil.

0/0
14.5.2012 15:24

Stojan_Jakotyc

Re: Turisto a cestovateli, buď připraven!

Na druhou stranu, když od mne někdo chce peníze za službu, tak samozřejmě očekávám, že mi tu službu dokáže vysvětlit. Tvrzení, když jede do Česka má se naučit česky, nebo ssebou mít aspoň slovník češtiny je opravdu hloupé. Pokud se mi někdo snaží prodat kopeček zmrzliny za 20 korun, tak by měl umět říct alespoň v jednou světovém jazyku z čeho ta zmrzlina je, kolik stojí a slušně mi poděkovat za to, že jsem se u něj svoje peníze rozhodl utratit.

0/0
14.5.2012 15:16

m-karr

Re: Turisto a cestovateli, buď připraven!

Pokud na tom místě ten zmrzlinář ročně prodá aspoň 5 - 10 % kopečků cizincům, tak to určitě má smysl. ale to mluvíme o jiních lokalitách než je Lednicko-Valtický areál.

0/0
15.5.2012 11:06

el_peregrino

Re: Turisto a cestovateli, buď připraven!

Bývalá Jugoslávie je super - v Mostaru (jo, vypadal jsem jako turista) ke mně přiskočila paní, tak kolem padesátky, otočila mě o 90 stupňů a pravila: "Der alte brigde...tamo!". A to jsem se jí na nic neptal :-)

0/0
15.5.2012 0:09

el_peregrino

Re: Turisto a cestovateli, buď připraven!

Bridge, pochopitelně...v jejím podání "brić" :-) Když je dobrá vůle, lidi se domluví vždycky...

0/0
15.5.2012 0:12

brblovka

Re: Turisto a cestovateli, buď připraven!

Je vhodné mít při cestě do zhraničí pár základních frází napsaných v bloku, alespoň mně se to osvědčilo ve Francii. Jsem pro, aby totéž činili cizinci u nás. Než nějaké komolení v jiném jazyce...

0/0
15.5.2012 19:59

Ruler

maj se cizinci naučit česky

já když jedu ven, očekává se, že se tam domluvím jejich jazykem (nebo aspoň anglicky) a když cizinec jede sem, očekává se ZASE, že já budu umět jeho jazykem...

0/0
14.5.2012 12:08

dzejty

Re: maj se cizinci naučit česky

Že se mají cizinci učit česky? Tak to by sem žádní nejezdili. Copak se češi učí arabsky když letí na 2 týdny do Egypta?

+1/0
14.5.2012 12:13

Meredyth

Re: maj se cizinci naučit česky

A jelikož neumín ani trochu arabsky,tak se tam nehrnu.

+1/0
14.5.2012 12:20

m-karr

Re: maj se cizinci naučit česky

Jedno v Rumunsku na prohlídce jeskyně nám nějaký maďar překládal z rumunštiny do angličtiny a my ještě nějakému Rusovi do ruštiny. Tyhle náhody jsou pak super zábava, ale nerad bych byl ten poslední komu je překládáno.

+1/0
14.5.2012 12:25

Flotek

Re: maj se cizinci naučit česky

Jo, takhle jsme si zastavili v Rumunsku u podunajské silnice, že si dáme něco teplýho v místním motorestu.

Dal jsem si kafe, přítelkyně si poručila čaj. Kafe mi bylo donešeno a přítlekyně dostala Ice tea. Tak říkám, že to je omyl, že bychom rádi vařenej teplej klasickej čaj...no a za pár minut nám na stole přistála stejná láhev Ice tea, jen ohřátá v mikrovlnce ;-D Na další vysvětlování už jsem rezignoval :-)

0/0
14.5.2012 16:22

Ruler

Re: maj se cizinci naučit česky

pokud jedou s cestovkou se válet k bazénu, nepotřebujou nic, maj průvodce, pokud se chtějí domluvit, měli  by vědět jak :-) když jsem jel do Rumunska, naučil jsem se aspoň základní věci v rumunštině... a přijde mi to normální

0/0
14.5.2012 14:59

m-karr

Re: maj se cizinci naučit česky

Zajeďte se podívat na památky do Berlína. Dostanete sylabus (text prohlídky) nebo elektronického průvodce v turečtině, ruštině, řečtině, ale v češtině ne. zjevně čeština neexistuje jako jazyk se kterým je třeba počítat ani pro sousedy. V komerční sféře to občas bývá jinak. V Itálii se nás při vstupu do restaurace ptali odkud jsme (anglicky) a pak nám přinesli jídelní lístek ve slušné češtině a při odchodu se s náma česky rozloučili. (pizzeria v Ponte di Legno) Možná až budou Češi vozit prachy do německa, i v Berlíně se bude mluvit česky :-)

0/0
14.5.2012 12:21

Ruler

Re: maj se cizinci naučit česky

o kole či o voze? přesně to popisuju - když jedu ven, musím umět se domluvit jinak než česky... ale když Rus (nebo Francouz, Němec, dosaďte si libovolně) jede k nám, očekává se, že to budu zase já, kdo bude umět cizí jazyk...

0/0
14.5.2012 14:56

pavel-m

Re: maj se cizinci naučit česky

Dle vaší logiky a vašeho očekávání v zahraničí by se zde turisté měli být schopni domluvit buď našim jazykem nebo aspoň anglicky. Což ale není splněno.

Btw. "turisti by měli umět česky" - takže před návštěvou každého cizího státu se mám učit pár tisíc slov abych jim rozuměl? Na takovou cestu se vám jako turista vykašlu. A pojedu tam kde mi rozumí (třeba anglicky).

0/0
14.5.2012 12:44

Ruler

Re: maj se cizinci naučit česky

vždyť přesně o tom je můj příspěvek :-) když jedu někam já, nemluvím tam česky, ale anglicky... když někdo přijede sem, očekává se, že on bude mluvit svým rodným jazykem a já mám umět cizí jazyk... s tou češtinou to byla nadsázka.... Rusáci maj taky umět anglicky a je to vyřešený...

0/0
14.5.2012 14:54

pavel-m

Re: maj se cizinci naučit česky

Holt jsem si ten příspěvek interpretoval jinak (stejně jako pár dalších reagujících).

problém u nás je že spousta lidí v turismu neumí ani anglicky.. :-/ (naopak pokud jsou starší tak ještě mohli být nuceni rusky umět)

0/0
14.5.2012 14:57

Ruler

Re: maj se cizinci naučit česky

jistě... pokud někdo poskytuje službu cizincům, měl by jim rozumět... já jsem to bral spíš obecně u obyčejných lidí, kde to nějak vyznívá tak, že Češi musej umět všechny řeči, kdežto Fracouz má umět jen svůj, Němec taky, Rus, Angličan atd... většina Angličanů neumí nic než anglicky, páč to prej nepotřebujou...

0/0
14.5.2012 15:04

neugebauer

S angličtinou až na Čukotku

Tak ano jistě, naprostá většina turistů na jižní Moravě jsou rodilí amglicky mluvící, že? Zejména z nejbližšího rakouského zahraničí.Rv

Nedávno zkoumala Česká televize, jak jsou na tom se znalostí jazyků na horách. Ptali se v Krušných horách na české i německé straně. Ptali se v Krkonoších na české i polské straně. Ale všude se ptali anglicky???!!!??? Copak se nemůžeme naučit alepoň pár vět německy. A úplně legrační to bylo v Polsku. Každý Čech a Polák se při troše námahy hravě domluví svými vlastními jazyky. Proč bychom měli v Polsku mluvit anglicky, když do hor anglicky mluvící v životě nepřijde???

0/0
14.5.2012 11:31

xmass

Re: S angličtinou až na Čukotku

Na jihu Polska se dá v pohodě domluvit, ale na severu ani ťuk...tak jsem používali opravdu tu angličtinu.

0/0
14.5.2012 11:53

akademik Richard

Re: S angličtinou až na Čukotku

presne. Je videt, ze predrecnik je "znalec" a nevytah paty z CR

0/0
14.5.2012 12:32

trasprd

Re: S angličtinou až na Čukotku

Já se na severu Polska domluvím úplně v pohodě, stačí se naučit pár desítek polských slovíček, která jsou hodně jiná než v češtině (latarina, prisnic, droga...) a není co řešit.

0/0
15.5.2012 16:12Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.