Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zlínsko bere Brnu vliv, policisty i památkáře

Brno centrem Moravy? Poslední dobou to tak nevypadá. Po vyšší policejní škole se z města zřejmě přesune další zařízení. Jihomoravské památky budou spravovat lidé z Kroměříže.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

petrmoudry

Pro nové centrum kroměřížských památkářů by se hodilo

Hanácké náměstí v Kroměříži. Jedná se o soubor historických objektů, kterým hrozí zbourání. Soubor vytváří ucelený a hodnotný urbanistický soubor, který je hodný záchrany. Byly to bývalé Žižkovy kasárna. Tak by šlo tyto historické stavby zachránit a uchovat do budoucna.

0/0
2.8.2012 18:19

Radijo1

Jaký odbory?????

Podobné instituce financované z veřejných rozpočtů neexistují proto, aby měl někdo práci. Takže pokud se rozhodne v zájmu funkce, kterou má ústav plnit, že se něco sloučí a přeshěhuje, jsou pracovní místa na posledním místě.

0/0
2.8.2012 8:13

William.Riker

copak brnensko

misa kulicka pokukuje po predsednictvi CSSD a onderka obdivuje svuj falus, pak uz jen se sem tam ukazat...

0/0
2.8.2012 8:11

Rupert von Krazmar

mám nápad jak ušetřit ještě více

přestěhujte Masarykovu univerzitu třeba do Prušánek! To bude paráda!

0/0
2.8.2012 7:33

chrobaktruhlik

přrozené

centrum Moravy je přirozeně Olomouc stačí krátký pohled do mapy

0/0
2.8.2012 7:13

Skeptik Pavel

Re: přrozené

Geograficky vzato, když vezmeme v potaz území Slezska (které do Moravy chybně zahrnujete), tak je Olomouc více excentricky umístěna než Brno. Jinak již 300 let je Brno faktickou metropolí Moravy. K reformě správy památek na Moravě je pravdou, že věčné reorganizace jinak dobře fungující instituce, jakou památkový ústav v Brně nerpochybně je, jsou účelové - rozděl a panuj tím, že se někdo snaží )sice z Prahy) rozeštvávat moravská města mezi sebou. Někdy mám pocit, že se má Brno stát obětním beránkem v případě potenciální obnovy samosprávy Moravy. Ale byla by to nějaká obnova skutečné samosprávy Moravy? Vznikl by spíše jakýsi vazalský paskvil. Je dost možné, že se tak ale děje na základě lobování někoho z větších moravských měst a lobuje se logicky v Praze. Je to však krajně nechutné. :-P

+2/0
2.8.2012 13:50

Morava69

Královské město Kroměříž ...

.... je dle pražských pisálků zlínsko ?

+4/0
1.8.2012 23:01

Radijo1

Re: Královské město Kroměříž ...

Svým způsobem ano. Je to Zlínský kraj.

+2/0
2.8.2012 8:11

cmek

Re: Královské město Kroměříž ...

Jdes na to moc zhurta. Dej mu cas...;-D

+1/0
2.8.2012 8:38

Morava69

Takže dle Vaší logiky...

.... je moravské město Moravská Třebová pardubicko ? Jen kvůli tomu, že si to tak soudruzi v Praze (bez ohledu na historii a samotný název města) přáli ?

0/0
2.8.2012 15:34

Morava69

Zlínský (Gottwaldovský) kraj ...

... je výmysl komunistů. Ti ho však sami v roce 1960 jako nesmyslný zrušili .... a to si zlíňáci sami přejmenovali město na počest Gottwalda, který z nich poprvé udělal krajské město !!! Jaký ma ten kraj (a Zlín) smysl, když to není žádný přirozený region ... Kroměříž je Haná, UH je centrum Slovácka a Vsetín Valašsko ??? Zlínsko je jen nejbližší okolí (rádius cca 10 km) a i o tom by se dalo polemizovat, zejména v případě  Vizovic !

P.S. Ještě daleko horší paskvil je tzv Vysočina !!!

+1/0
2.8.2012 15:17

Kaziateta

Re: Královské město Kroměříž ...

Královské město Kroměříž? Kroměříž bývalo vždycky letní sídlo olomouckých (arci)biskupů!

0/0
2.8.2012 13:08

atul

Opět kraje

Ač to tak na první pohled nevypadá, za celým rozhodnutím je oslabení Brna coby pouhého jednoho z 14 krajských měst... Pak se nemůže divit, že centralistické rozhodování z Prahy bere Brnu jeho zavedené ústavy... Kdybychom pitomé kraje neměli, měli bychom zpátky Moravu jako zemi a Brno jako přirozenou metropoli. A to prosím nejsem Brňák. EU

+4/0
1.8.2012 22:41

dzejty

Re: Opět kraje

Jedním z argumentů moravistů je to, že Moravu bysme si necentralizovali. Tak nechte jeden nedůležitý úřad i Kroměříži.

+2/0
1.8.2012 22:50

Morava69

Co to je moravista ?

Má to být nadávka moravským vlastencům ?

+1/0
1.8.2012 22:59

Kerb

Re: Co to je moravista ?

Nejhorsi ze vseho je ta bezmoc a pasivita. Porad jenom ctu: "prazske ustredi zrusi ...",  "centrala v praze rozhodla ...".  Ja nemam problem s tim, ze se sprava soustredi do Kromerize (a to jsem od Brna!). Ma to jednu vyhodu: Kromeriz bude mit pod spravou hrady a zamky na cele Morave, cimz o krucek priblizujeme k osvedcenemu zemskemu zrizeni. Horsi je, ze jinde jsou tendence presne opacne - zruseni pozice sefu zpravodajstvi v brnenskem a ostravskem studiu CT a rizeni regionalniho zpravodajstvi z Prahy !!! tak to uz je povyseni centralismu na druhou. Co vsechno si jeste nechame vzit? Morava V nepatri Praze !!!  Na druhou stranu, verim, ze se podari obnovit moravskou samospravu. Ve vlastnim zajmu ji potom budujme na decentralizovanem principu - potom bude naprosto o.k., ze sprava moravskych pamatek bude rizena z prekrasne moravske Kromerize a ne z Brna.

+1/0
2.8.2012 9:58

Skeptik Pavel

Re: Co to je moravista ?

Někdy mám pocit, že my samotní Moraváci si  sereme do vlastního hnízda. Opěvujeme Moravu ale jak jde o Brno, vždy je cítit jakýsi ostentativní odpor. Jakási obsese z pragocentrismu nám zatemnila mysl a jdeme od jednoho extrému do extrému druhého. Abychom dokázali těm odpůrcům Moravy jak jsme proti jakémukoli centralismu (a abychom hlavně dokázali odpůrcům, že nejde o nějakou restauraci brnocentrismu, protože jím se mnozí odpůrci obnovy zemského zřízení a mnozí moravští užiteční idioti zaštitují), tak jedině Morava s hlavním městem, které nám bude v Praze milostivě schváleno a hlavně to nesmí být Brno. To, aby nám ta moravská samospráva byla povolena. Jen chci říci, že spor o hlavní město již byl vyřešen před více jak 300 lety a ten kdo jej chce opět oživit sleduje vše jiné, jen ne obnovu Moravy.

0/0
2.8.2012 14:32

Skeptik Pavel

Re: Co to je moravista ?

Protože vnucená podoba samosprávy Moravy Moravanům Prahou (pochopitelně využívajíc rozhádanosti a animozit mezi moravskými krajskými městy a tedy i lobbingu mimobrněnských) bude spíše kvazivazalský paskvil. Jiné by to bylo, kdybychom se nejpreve tady na Moravě a ve Slezsku domluvili a pak teprve  s tím, na čem se tady dohodneme to v Praze předložili. To jsem ale idealista, v reálu je to tedy výsledek tlaků a protitlaků  a ostentativního soupeření mezi moravskými městy aniž společný cíl v tom zápalu lobování někdo vidí. A tím není účelový "kompromis", tedy paskvil, který znamená že vlk se nažral a koza zůstala celá a výsměch z úatředních pozic, jak jjsou ti moraváci blbí, že se ani neumí dohodnout. Inu rozděl  a panuj. Na dnešní podobě krajů je to vidět přímo ukázkově. Takže tahle karavana zvaná kocourkov jede vesele dál. :-/

0/0
2.8.2012 14:39

Skeptik Pavel

Re: Co to je moravista ?

Dobrá nechtˇje správa moravských památek v Kroměříži. Mám jen obavy, že se jedná o becný trend, jehož podstatou je využít dnes módního odporu vůči velkým městům a populisticky do toho zatáhnout zejména Brno aby ořezalo. Ukázkový je třeba ten výkřik z Vysočiny zřídit v Jihlavě vlastní biskupství, a rozdělit tak brněnské biskupství. Jestliže současné idnstituce jako NPÚ v Brně a Olomouci fungují dobře (a navíc je to i vůči Olomouci fér), nechápu proč se do toho rýpe. Ušetří se kulové, už jen v souvislosti co archiválií v Brně a Olomouci je , která je často důležitým podkladem v památkové péči. Nikdo aní já nechci žádný brnocentrismus ale hlas rozumu mi říká, že tady to zavání vyléváním vaničky i dítěm  a účelovým lobingem.

0/0
2.8.2012 14:54

nibor

Re: Co to je moravista ?

Furt ta zlá Praha..... Sem měl za to, že politici a státní správa pocházejí z celé republiky, ale asi se mýlím, volit smějí pouze Pražáci:-)

0/0
2.8.2012 15:24

Morava69

Jedinou brzdou ...

... která se zuby-nehty brání návratu historického zemského zřízení které protiprávně zrušili komunisti v roce 1949 je centralistická Praha. Dokud má máslo na hlavě bude tepána.. Čemu se tedy divíte ?

+1/0
2.8.2012 15:30

nibor

Re: Jedinou brzdou ...

Jéžišikriste, tohle je zlej sen.

Už ti někdo řekl info, které zná už možná každé šestileté dítě, že do parlamentu nevolí pouze Pražáci, že jen voličů z Moravy a Slezska je několikrát více než těch pražských?

Nebo v zájmu procítěného pláče tohle nehodláš brát v úvahu?

0/0
2.8.2012 15:42

Morava69

Ještě jste si nevšiml...

... jací jsou lidé stádo ? Když tu bylo R-U lezli do řiti císaři, za Hitlera hajlovali, za komančů tu bylo 2 mio komunistů ... už Vám dochází jak mocná je propaganda, zejména když už to počešťování trvá nepřetržitě 63 let ?! Zeptejte se lidí na Moravě co jsou, v naprosté většině odpoví že Češi, když se jich zeptáte jestli jsou Moravany tak si najednou vzpomenou že jsou Moravany. Můhj děd se narodil v markrabstvím Moravském, můj otec v zemi Moravskoslezské.... tak co je na mě proboha českého ???

+1/0
2.8.2012 15:57

nibor

Re: Ještě jste si nevšiml...

Osobně mi nebude vadit, když vůbec nic, spíš budu rád.

Protože zneuznanÍ géniové, co je ostatní neberou, protože všichni kromě nich a jejich sympatizantů jsou jen hloupé stádo, které jejich skvostné ideje nechápe, protože je manipulováno, od takových raději co nejdál.

Komunistické propagandě nevěřila ani většina členů KSČ, a teď už 23 let máme svobodu slova a informací, kdy se může propagovat skoro cokoliv. Ale lidi nevěří mně, géniovi, tak jsou zmanipulovaní ,jak prosté, jak vysvětlující, chyba rozhodně nemůže být ve mně.

Naštěstí normálních lidí, co ctí jak myšlenku Moravy, klidně ve formě historické samosprávné země, tak zároveň ideu zemí koruny české, je stále nejvíce.

0/0
2.8.2012 16:07

Morava69

Až na poslední souvětí ...

.... je to samé bla, bla, bla. Škoda že z Vašich příspěvků není úcta k moravské samosprávě a rozhořčení z jejího nespravedlivého zrušení, cítit. Možná že jsme víc na stejné lodi, než jste si ochoten připustit a neschovávejte se za "normální lidi" - je to laciné. Já nésu militantní, ale mám celkem strach aby si z tohoto neřešeného problému neudělali téma nějací extremisté .... potom by to bylo jak na balkáně, a to snad nechceme nikdo.

0/0
2.8.2012 16:17

nibor

Re: Až na poslední souvětí ...

Cítil by jsi to zřejmě jen tehdy, pokud bych s tebou v čemkoliv  nadšeně souhlasil. Což se očividně nestane nikdy, vzhledem k ublíženým úděsnostem, co z tvé strany pravidelně zaznívají.

0/0
2.8.2012 16:31

Morava69

Aha !...

.... místo argumentů od Vás čtu jen urážky. Poměrně primitivní ....asi se Vám těch argumentů nedostává. Podvědomě víte že mám pravdu, ale to Vás strašně s..e, a jste ješita aby jste to uznal. Nashledanou.

0/0
2.8.2012 17:41

nibor

Re: Aha !...

Já argumenty dával, třeba, kolik poslanců je z Prahy a kolik z Moravy. Tvoje reakce=0. Ale kdokoliv vidí v nesouhlasu se svojí osobou urážku celé země, ten si o ostřejší tón říká,.

0/0
2.8.2012 18:30

Morava69

Ano...

.... soudruzi z Prahy už nepočítají s obnovením zemského zřízení, které zrušili komunisti, a dělají vše proto, aby se na tuto poslední zásadní nepotrestanou komunistickou křivdu zapomělo. Jdou na to promyšleně, staví proti Brnu ostatní moravská města ! Zlín a Jihlava jim (centralistům) přímo zobají z ruky a nechápou, že plní jen roli užitečných idiotů !

+2/0
1.8.2012 22:56

Toranoko

Re: Ano...

Hm, teda nevim, v cem jim Jihlava zobe z ruky... Jihlavaci odjakziva pod Brno neradi patrili, takze to rozhodne neni "tou Prahou". Krom toho, z Jihlavy toho taky dost mizi, nechci syckovat, ale rozhodne mi to neprijde jako rozkvetajici mesto

+1/0
2.8.2012 8:42

Skeptik Pavel

Re: Ano...

"Jihlavaci odjakziva pod Brno neradi patrili". No to odedávna je tak posledních 60 let. Od té doby, co byla Jihlava dosídlena lidmi z Čech, po odsunu Němců.

+1/0
2.8.2012 14:05

nibor

Re: Opět kraje

Jestliže celorepublikové organizace mají sídlo v Praze, jde o hnusný pragocentrismus. Pakliže několik z organizací s působností pro Moravu bude mít sídlo jinde na Moravě  než v Brně, jedná se pro změnu o rejdy temných pražských sil.

Prostě, ať žije principiálnost.

P.S. není tohle náhodou v gesci ministerstva kultury, jehož minystryně je z Moravy?

+1/0
2.8.2012 8:25

Skeptik Pavel

Re: Opět kraje

No je z Ostravy, a té by se "pod Brnem" nechtělo určitě být.  :-)

0/0
2.8.2012 14:07

nibor

Re: Opět kraje

Ostrava je napůl moravská.

0/0
2.8.2012 15:25

Morava69

Jen technická poznámka ...

.... Ostrava je ze 2/3 moravská !

0/0
2.8.2012 15:32

Morava69

Víte ...

.... pokud se podíváte na koncept samosprávy Moravy za R-U, tak ono to nebylo "pod Brnem" .... malé ale samosprávné okresy s velkou rozhodovací pravomocí .... toto se týká jen centralistické Prahy a je to strašení lidí, že v zemském uspořádání nahradí trediční pragocentrismus jakýsi brnocentrismus. Nejsmutnější je, že tyto "strašáky" vypouštějí sami nejčastěji pražáci, spoléhajíc na neznalost lidí.

+1/0
2.8.2012 15:43

Morava69

To, že je někdo z "Moravy"...

... ještě neznamená, že této zemi (Moravě) slouží k dobru. U politiků pochazejících z Moravy se většinou projeví "pražský náplavový syndrom" a ve většině případů své zemi naopak škodí !

P.S. To ostatní snad ani nestojí za komentář ... je to přesně ve stylu "kdo chce psa (Brno, Moravu) bít, vždy si hůl najde" !

+1/0
2.8.2012 15:26

nibor

Re: To, že je někdo z

Ty fakt nikdy se svojí pěstovanou celoživotní ublížeností nezklameš:-) Můžeš mi říci, co jsem protimoravského vlastně napsal?

Pro pořádek a zásadní informaci, když má někdo názor odlišný od tvého, není to opravdu automaticky útok proti Moravě, neplatí ludvíkovské "stát jsem já":-).

Co se politiků týče, kdo má zodpovědnost, jací politici budou na Moravě zvoleni, pražští nebo moravští voliči? Jestliže se podle paranoidních teorií po příchodu do Prahy nějak záhadně mění na nepřátele své země, bylo by asi dobré příště vybírat lépe, ne? Za to, koho na Moravě (v mimopražských Čechách, ve Slezsku), zvolí, opravdu Pražáci nemohou.

0/0
2.8.2012 15:36

Morava69

Ono to není o názoru ...

.... ale o historii. Pokud kážete bludy (např. že 1+1=3) bude to vždy blbost ať už budete okecávat jak chcete .... stala se neodiskutovatelná a doložitelná komunistická křivda která dodnes nebyla odčiněna .... je to jasné jak facka TEČKA !!! To není o mojí ublíženosti, ale o spravedlnosti, pokud komunisti sebrali někomu statek, továrnu musí se to vrátit, pokud komunisti zničili nějakou zemi (oni vlastně zničili i samosprávné Čechy) tak vlastně není taky o čem diskutovat !!!

0/0
2.8.2012 15:50

nibor

Re: Ono to není o názoru ...

Fajn, tak jaký blud nebo jakou invektivu vůči Moravě jsem kázal? Konkrétně, prosím.

Mám za to, že jsem pouze poukázal na holý fakt, že do parlamentu nevolí pouze Pražáci a že voliči v každé části ČR mají zodpovědnost za to, koho do parlamentu pošlou.

0/0
2.8.2012 15:58

Morava69

Dám Vám poslední radu ...

.... ještě jednou si bedlivě přečtite svůj příspěvek .... a nedělejte ze sebe (a ze mě) blba !

P.S. Ti "Vaši" voliči mají na výběr jen ze stran ovládaných pražskými sekretariáty. Vy máte iluze o spravedlnosti a nezištnosti naší politické scény ?

0/0
2.8.2012 16:23

nibor

Re: Dám Vám poslední radu ...

Nekličkuj a povídej konkrétně, co zlého jsem proti Moravě vyslovil. .

P.S. ty "pražské sekretriáty" jsou stejná ho*adina jako "pražská" politika, ve smyslu ovládaná Prahou. I strany volí své představitele ze všech koutů republiky, to jednak, a za druhé, nikomu nic nebrání založit si stranu s ústředím mimo Prahu, což se v případě tebou oblíbených stran děje, ne?

0/0
2.8.2012 16:35

Gróf

Hanáková je družinářka z Vizovic.

Tomu odpovídá i to rozhodnutí.

0/0
1.8.2012 22:26

Corsini

Copak, našel se kupec na palác na Svoboďáku?

A nebo se někdo těší na budování nového kroměřížského sídla pro těch pár stovek úředníků? Přeci jenom by to mohla být v této nuzné době zajímavá zakázka - 100 - 200 miliónů by to určitě vzalo, spíš i víc.

Jenom úplný pitomec si může myslet, že spojením dvou poboček úřadu vznikne jedna menší a efektivnější. Už jenom náklady na to spojování přesáhnou možné úspory za dalších 100 let.

+3/0
1.8.2012 22:20

pavel-m

Re: Copak, našel se kupec na palác na Svoboďáku?

Pokud jste si nepřečetl v článku, tak v Kroměříži je místa v současných budovách dost..

+2/0
1.8.2012 23:30

Moravod

pha

Prohnilý to vítr vane ze západu.

+1/0
1.8.2012 22:13Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.