Diskuze

HYDROGEOLOG: Půl dne práce s virgulí a jste vyždímaný jako hadr

Hledal vodní zdroje pro nejvýznamnější moravské lázně, třeba Luhačovice či Velké Losiny. Jeho prameny nejen léčí, z jednoho se vaří i pivo. Životodárnou tekutinu hledá hydrogeolog Vladimír Řezníček geofyzikálním průzkumem, na metry přesně ji však dokáže najít i s pomocí virgule. I ve svých pětasedmdesáti denně pracuje. „Hlavně pro zábavu,“ říká v rozhovoru pro projekt Lidé Česka.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Tato metoda není na sto procent spolehlivá není potřeba ani proutek stačí silnější měděný drát a do několika metrů označí např. vodovodní potrubí nejsem senzibyl ale na vlastní kůži jsem si toto vyzkoušel, kontroloval mne pán, který věděl přesně kde tento vodovod vede a má různé odbočky. Podle toho bych mohl vyhledávat i prameny.

0 0
možnosti

"provádím i senzibilní šetření. Zařadil jsem ho mezi exaktní metody vhodné pro přesné situování jímacích vrtů."

S tím článkem pomáhali i redaktoři Technetu ? ;-D

0 1
možnosti

doufám, že takto určujete bez lékařského vyšetření i nemoci. Znám několik takvýchto i rádoby léčitelů, kteří takto určuji nemoci

0 0
možnosti
Foto

Jsem fyzik, s německým doktorátem honoris causa a nemohu jinak, než toho hydrogeologa podpořit. Sám jsem se přesvědčil, že mám na proutkařství mimořádné vlohy. Používám měděný, emailovaný drát průměru 2 mm, z toho ustřihnu 50 cm, posledních 10 cm zahnu o 90°a použiji jako držadla.

Vezmu ty dva dráty do rukou tak, že jsou zrovna vedle sebe. Jdu-li pak třeba po své zahradě, když stojím nad drenáží nebo nad kabelem, odchýlí se mi ty dráty samy od sebe. Půl metru dále jsou zase paralelně.

Před několika lety jsme měli příležitost, naši starou studnu převrtat- asi kilometr od nás byla vrtná souprava na jiném pozemku. Prošli jsme tedy okolí své původní studny, která měla nepříliš kvalitní vodu, především znečištěnou po každém dešti, s těmi dráty.

Na jednom místě se zdálo, že se schází více takových poruch. Bylo to kus dál od té staré studny, ale daleko silnější.

Začali jsme tam vrtat. Nejdříve velmi houževnatá vrstva nepropustného jílu, asi 7 m silná, poté asi 60-70 cm silná vrstva žlutého písku. Vše naprosto suché. Nad námi je ještě asi 120m k vrcholu kopce. Poté však začala hnědá rula, vrtání šlo daleko rychleji. V hloubce asi 27 m náhle začalo z vrtu stoupat mokré bláto. Navrtali jsme ještě asi do hloubky 36 m, pak z vrtu tekla vytrvale voda.

Několikahodinová čerpací zkouška dala 1450l vody za hodinu. Voda stála po vyložení vrtu trubkami z PE asi 50 cm pod horním okrajem.

Zatím jsme vodu nijak neanalyzovali, chutná výborně a vaříme s tou vodou běžně.

3 2
možnosti

P51e48t33r 13D37v82o84r80a35k

20. 4. 2015 23:50

Doporucuji knihu "Skryta ceska historie"...

0 0
možnosti

Vystudovaný geolog používá metodu, kde není znám mechanismus?

4 1
možnosti

Víte co je podstatou gravitace, jaký je její vnitřní mechanismus? Jestli ano, nobelka vás nemine a že se nestydíte ji denně využívat. Nebo znáte nejniternější podstatu mechanismu rozmnožování? Ale užívat si, to ano, seznam by mohl být dlouhý, protože když se dojde k určité hranici, má věda po ruce už jen slova. Leč pračlobrdík začal vařit, taky věděl kulový o podstatě chemických reakcí, ke kterým při vaření dochází. Podle slunce se měřil čas, i když to byla podle představ člověka díra v nebeském cedníku. Ono prostě, když něco opakovaně funguje, tak se to prostě používá, a tak to bylo a je úplně se vším v historii poznání. Teoretik pak spřádá modely a většinou nikam nedojde, dokud se nenarazí na nějakou hlubší jemnější vrstvu, kde je ukryta podstata na vnější rovině projevených dějů. Jak víte, že neexistují částice a s nimi spojená záření jemnější než dosud známá (vzpomeňte na dobu, kdy Bohr sestavoval svůj primitivní model atomu, co tušil o neutrinech a higgsových bosonech). Základní logika říká, že neznámých vrstev může být mnohem více, než jich dosud známe. Člověk to jen nechce připustit, protože by to znamenalo, že vlastně nic neví. Hlavně ta možnost, že je něco více, jak nepříjemné. Pak se vás ještě zeptám, kolik lidí na světě hraje na kytaru a kolik z nich je skutečně talentovaných virtuózů. Co tedy zase zaráží mne, je existence lidí, že i když něco vidí na vlastní oči, tak řeknou, že to nefunguje, protože to fungovat nemůže.(Lord Kelvin - žádné letadlo těžší než vzduch nikdy lítat nebude).

4 1
možnosti

Jakýsi senzibil hledal před lety pramen u souseda na zahradě. "Tady je!" ohlásil. Kopali deset metrů, dvacet, nic. Ale nejspíš to bylo tím, že se nejdenalo o pana Řezníčka, ačkoliv s určitostí to nevím.

2 1
možnosti

J78a39n 15K33o58c19i60á58n

20. 4. 2015 17:21

Pro ty co zpochybňují to že opravdu existují vysoce hodnotné ceny pro ty kteří by dokázaly funkčnost podobných praktik tak na YT existuje i česká verze pořádaná klubem Sisyfos (odměna 10000 + zařízení a zaplacení cesty i na cenu  pořádanou v USA za milion dolarů). Je tam osloveno mnoho proutkařů - Že ukáže své schopnosti se nabídl pouze jeden jehož výsledky ve dvojitém slepém testu (double blind test) se nijak neodlišují od kontrolní skupiny (člověka co to určuje tak že pouze hází mincí). Bohužel to video zmizelo a našel jsem jen člověka co detekoval geopatogenní zóny "https://www.youtube.com/watch?v=hz1rLvg27tg";) který ovšem také nebyl úspěšný. Zároveň dodávám i něco světového (když už jsme tu s ním měli rozhovor) kde R.

Dawkins testuje proutkaře (opět s negativním výsledkem). Můžou mi místní příznivci velkého neznáma vysvětlit proč se nikdo s těch supertalentovaných jedinců kteří to mají "od boha" do těchto souteží nechtějí přihlašovat? A nechci slyšet argument "nedělají to pro peníze" protože většina z nich si za nalézání geopatogeních zón a podobných pitomostí účtují desetitisíce takže brát peníze není pro ně zjevně nějaký problém.

5 0
možnosti

Popravdě, nemám racionální důvod věřit těmhle mystifikátorům ta jejich prohlášení o odměnách a o testech o nic víc než věřit těm proutkařům anebo těm, co si jejich služby objednávají a investují do toho skutečné peníze, nejen imaginární. A Dawkinse, kdyby se držel svého oboru a nefušoval do oborů, ve kterých je naivní jak plyšový medvídek, bych si celkem i vážil. Jenže on si právě na tom fušování staví svou popularitu.

1 2
možnosti

Pokus, který by měl cenu, by bylo angažovat proutkaře s velmi dobrou pověstí (a dobrými odhady hloubky), ten by zmapoval území řekněme 50x50 metrů, a to by se následně provrtalo naskrz hustou maticí vrtů.

0 0
možnosti

Kdyby šlo o detekci pevných hornin, tak by takový pokus mohl mít smysl, ovšem laicky bych řekl, že s rozložením a pohyby podzemních vod může hustá matice vrtů dost zamávat.

0 0
možnosti

O45t42a 62J98e66l39í60n44e86k

20. 4. 2015 14:20

Pan hydrogeolog je evidentně šprýmař, který využívá panenskou nedotčenost paní redaktorky oblastí přírodní věd ;-) 

Copak opravdu paní redaktorka netuší, že podzemní voda je v Česku v podstatě všude bez ohledu na fakt, jestli někdo nad územím mává klacíkem, tančí šamanský tanec či snad dokonce vzývá všechny hlubinné vodní bohy - nemohla by paní redaktorka ke kolegům z Technetu na doškolení? 8-o

Ale já předpokládám, že pravda je prostší: paní redaktorka spletla den v kalendáři a myslela si, že je dnes apríl ;-)

5 5
možnosti

A kdo využil vaší panické nedotčenosti a nabulíkoval vám, že si můžete zřídit lázně, kdekoliv se vám zamane, zatímco naši hloupí předci si to mohli dovolit jen na pár výjimečných místech?

4 1
možnosti

J23a57n 88S18a63l14o31m27o27n

20. 4. 2015 14:03

No vida, napadlo mě jak to zkusit opravdu vědecky a prověřením lidí, nikoli pozemku. Připravte pozemek tak, jak se připravoval na jiné pokusy (třeba s tím že ve čtvercích bude náhodně zakopaná ona trubka, nebo barel s vodou). Pak vezmětě 10 proutkařů a 10 skeptiků (a čím víc jich bude, tím lépe) a nechte je to projít s proutkem. Přičemž pritkaři budou hádat podle proutku a skeptici, třeba taky s proutkem, si to odhádají zcela náhodně. Jeden nesmí vidět druhého a ani jeden se nesmí setkat s nikým kdo ví kde je co zakopáno. Pak porovnejte výsledky skupin mezi sebou a máte výsledky. Pokud bude výsledek skeptiků lepší než proutkařů, je dokázáno, že proutkaření je nesmysl a hádáním se to trefí stejně dobře a nebo lépe než proutkem. Opačný výsledek prokáže opak, vyrovnaný výsledek neprokáže nic :-).

0 0
možnosti

O21t10a 49J25e94l88í93n80e67k

20. 4. 2015 14:22

No podobné pokusy se samozřejmě v minulosti organizovaly, jen nastal problém, kde sehnat proutkaře, protože podobným pokusům se všichni proutkaři (pochopitelně) obloukem vyhnou ;-)

0 1
možnosti