Diskuze

Slunce svítilo, sirény mlčely. A bomby zabíjely lidi v parcích

Do osvobození Brna zbývalo už jen pár dnů, přesto město právě před 70 lety, 8. dubna 1945, zažívalo jedny z nejkrušnějších chvil druhé světové války. Tehdy se na něj sneslo obzvláště ničivé bombardování.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PO

Takže podtrženo, sečteno: Sověti použili méně destruktivní munici, ale Němci nevarovali obyvatelstvo, stalo-li by se tak, ztráty na životech by byly minimální.

0 0
možnosti
TC

T20o96m77a88s 97C36e18n88e34k

13. 4. 2015 10:31

Sověti použili takovou munici, aby způsobili co největší ztráty na životech. Výběr cílů nebyl strategický, ale zaměřený na živé cíle. Ty parky a pod. bombardovali cíleně, protože věděli, že se tam utíká při náletech...

0 0
možnosti
RJ

Ještě 8.května "slavné " německé eso Erich Hartman nad Brnem setřelil sovětské letadlo. A to bylo osvobozeno 26.dubna. Určitě bylo méně padlých po Rusích než po USA. USA nažehlené kalhoty a velká výška. Rusové nízko.

3 8
možnosti
MK

Humanitární bombardování ala SSSR

3 3
možnosti
LH

To byla válka troubo

1 0
možnosti
PD

P20e35t28r 14D88v92o79r40a68k

11. 4. 2015 20:49

Americane se alespon snazili tomu dat nejakou logiku, a bombardovali (alespon v planu to tak bylo), jen prumyslove zavody.

Ale at mi nekdo vysvetli logiku Rusu, kreri primarne bombardovali centrum mesta.

To jim pri naslednem dobyvani melo jako pomoci v cem?

7 2
možnosti
JV

Mě napadá jen to, že se nemuseli zdržovat s otvíráním prostor, kde by mohl být ukrytý alkohol.

0 0
možnosti
LS

Jen doplnění. V obou případech jsem letadla viděl, prvního náletu se zúčastnilo 18(3 a 3 trojice), druhého 36(4 devítky ). Při druhém náletu jsem stál na stupátku tramvaje do Obřan. Skutečně v obou případech zazněl poplach až když letadla odlétala. Vracel jsem se domů po Křenové na které leželi mrtví. Projížděla tam také německá vojenská auta takže jsme nálet vnímali jako bojovou akci blížící se fronty. Nesdílím názor, že některá bombardování již nemusela být. Je to těžké zastavit válečnou mašinerii dokud válka neskončí. To píši s vědomím, že mne tehdy možná minula smrt o několik minut.

12 0
možnosti
EH

E56d11a 67H52a56n43s

11. 4. 2015 17:00

Podle osobních vzpomínek již málo posledních pamětníků bylo toto bombardování hodně i s politickým podtextem. Dneska je to ale i od spojenců podobné. Kdo se stýká s diplomaty, tak tyto plány zná, je to běžné. Smyslem je když už zemi nemohu napřímo ovládnout vše co nejvíce rozmlátit, jako dnes na Ukrajině. Pak se mocnosti porvou o to, kdo té zemi nabídne půjčky pro obnovu a porobí si jejich nerostné bohatství i oblasti ekonomicky. Podobný trik měli i Američané při útoku na Plzeňskou škodovku před koncem války. Věděli, že padne do východní zóny a náš průmysl by byl zbytečnou a významnou konkurencí.

6 2
možnosti
PS

proč to bombardovali na sklonku války ?

0 1
možnosti
VN

To, že je nebo za pár dnů bude konec války, se asi přesně nedalo říci. Podstatné, myslím si, byla ta zoufalá snaha německé mrchy bez ohledu na situaci plnit rozkazy, v daném případě "nevyrušovat lidi od práce, tj. výroby zbraní pro Wehrmacht", bez ohledu na životy "méněcenných" Čechů. Za ty nás Skopčáci považují stále, od roku 1990 jsem nucen s nimi obchodně jednat, hnus ! [>-]

10 5
možnosti