Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ulička u Husy na provázku by mohla být Havlova. Nápad přišel na výročí

  9:24aktualizováno  9:24
Umělecký šéf divadla Husa na provázku dostal nápad pojmenovat dosud bezejmennou brněnskou ulici po zesnulém prezidentovi Václavu Havlovi. Vladimír Morávek společně s brněnskými sokoly usiluje o to, aby slavné jméno nesla ulice vedoucí kolem brněnského Biskupského dvora a Diecézního muzea Petrov.

Vladimír Morávek z Divadla Husa na provázku se snaží Havlovu uličku zapsat na brněnskou mapu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnská spojnice Denisových sadů a Divadla Husa na provázku by se tak brzy mohla jmenovat Havlova ulička nebo ulička Václava Havla.

"Nápad vznikl v noci z 21. prosince, když se připomínalo roční výročí Havlova úmrtí. Tehdy celkově panovala v divadle špatná nálada a moc se nemluvilo. Potom, co jsem se porval s pár extremisty před Husou, kteří nesouhlasili s některými Havlovými vládními názory, za mnou přišel architekt Tomáš Rusín. Měl výborný nápad," líčí vznik iniciativy Vladimír Morávek.

Tomáš Rusín ho totiž upozornil na existenci veřejné výzvy, kterou vypsal brněnský magistrát o jméno jedné z ulic vedoucích přímo k divadlu.

"Asi ve dvě hodiny ráno jsme se na všem dohodli, a abychom posvětili slova skutkem, sehnali jsme od vrátného fixu a napsali Václavovo jméno na zídku," dodává Morávek.

Prezident už má vyhrazené místo v Jižním centru

Dát Havlovo jméno místu, kde se rád pohyboval, pro ně totiž znamenalo více než "za něj jen zapálit svíčku a vystavit si jeho portrét". Závěrečným krokem velkého nápadu bylo vypracování oficiálního projektu, který putoval na brněnský magistrát.

Ten nad novinkou váhá. "Ulice Václava Havla je už v naší databázi. Necháváme si tento název pro nějaké velké a významné místo. Předběžně se například plánuje jeho využití pro hlavní tepnu brněnského Jižního centra," uvedl mluvčí města Brna Pavel Žára.

Hlavní roli na magistrátu má však v tomto procesu pracovní skupina pro názvosloví, složená zejména z odborníků historie či jazyka. Ta podnět na nový název průchodu z Denisových sadů přijala a postoupila ho městské části Brno-střed, která bude mít v tomto případě rozhodující slovo.

"Nejprve se k potenciální změně musí vyjádřit daná městská část, které by se nové pojmenování týkalo. Pokud by bylo vše vyřízeno kladně, vzniku Havlovy uličky by už v podstatě nic nebránilo," vysvětlila předsedkyně speciálně zřízené skupiny Eva Kubánková.

"Na to, zda vznikne nějaký bulvár či třída ve spojení s Václavem Havlem v Jižním centru, budeme ještě dlouho čekat. Pokud by se v tomto případě použilo označení ulička nebo něco podobného, myslím si, že bychom nebyli proti," dodala.

Rozhodne anketa mezi občany

Pro odklepnutí nového jména pro ulici, po které se kdysi Václav Havel s Petrem Oslzlým nejednou procházeli, je tedy nyní stěžejní názor brněnské středové části. Pokud by magistrát získal její vyjádření do konce března, Havlova ulička by mohla začít oficiálně existovat přibližně od června.

Starosta Brna-střed Libor Šťástka však nechce verdikt uspěchat. "Dáme prostor našim občanům, tohle není téma na politické rozhodování. Budou se moci vyjádřit v anketě, kterou připravíme," sdělil Šťástka, který se novince nebrání.

Na to, zda mezi Brňany zvítězí monumentalita a Havlovo jméno bude čekat na výstavbu Jižního centra, jež může trvat roky, nebo získá jeho iniciály křivolaká ulička, kde býval podle jeho přátel šťastný, si autoři myšlenky ještě několik měsíců počkají.

Tato ulička by v budoucnu mohla nést Havlovo jméno.

Tato ulička by v budoucnu mohla nést Havlovo jméno.

"Tak jako má každé město své magické místo plné melancholie, mělo by mít i Brno prostor pro meditaci a přemýšlení," doufá ve vznik Havlovy uličky Vladimír Morávek. Jeho nápad s dojetím podpořila i manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová.

Téma pojmenovávání po Václavu Havlovi se v Brně otevřelo už v prosinci předchozího roku v souvislosti s připomínkou jeho úmrtí. Hlavním důvodem byl argument, že český dramatik a politik měl k Brnu velmi blízko, avšak posud v něm neměl zřízenou žádnou památku. Překřtění některé z již zažitých ulic bylo však pro magistrát Brna administrativně příliš složité.

Je podle vás ulička mezi Denisovými sady a Divadlem Husa na provázku vhodná, aby nesla Havlovo jméno?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. února 2013. Anketa je uzavřena.

ANO 1564
NE 1309
Autoři:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Pití pod kontrolou. Brno jako první v republice zřídí mokré centrum

alkohol, pálenka

Brno chystá jako první v republice centrum pro bezdomovce, kde bude povolený alkohol. Chce je díky tomu stáhnout lidem...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Další z rubriky

Do Senátu chce také kuchař. Nejznámějším kandidátem zůstává rektor Bek

Ilustrační snímek

Vedle nových zastupitelů si lidé v říjnu zvolí na jižní Moravě i dva nové senátory. Zatímco na Břeclavsku je o sedmi...

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

Opilec v půjčené lodi naboural na Baťově kanále plavidlo policistů

Pardubická policie ukázala nový říční člun. Podívejte se

Nečekaný konec měl pro policisty kontrolní den na Baťově kanále. Znenadání totiž někdo naboural do jejich plavidla....

Najdete na iDNES.cz