Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ulička u Husy na provázku by mohla být Havlova. Nápad přišel na výročí

  9:24aktualizováno  9:24
Umělecký šéf divadla Husa na provázku dostal nápad pojmenovat dosud bezejmennou brněnskou ulici po zesnulém prezidentovi Václavu Havlovi. Vladimír Morávek společně s brněnskými sokoly usiluje o to, aby slavné jméno nesla ulice vedoucí kolem brněnského Biskupského dvora a Diecézního muzea Petrov.

Vladimír Morávek z Divadla Husa na provázku se snaží Havlovu uličku zapsat na brněnskou mapu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnská spojnice Denisových sadů a Divadla Husa na provázku by se tak brzy mohla jmenovat Havlova ulička nebo ulička Václava Havla.

"Nápad vznikl v noci z 21. prosince, když se připomínalo roční výročí Havlova úmrtí. Tehdy celkově panovala v divadle špatná nálada a moc se nemluvilo. Potom, co jsem se porval s pár extremisty před Husou, kteří nesouhlasili s některými Havlovými vládními názory, za mnou přišel architekt Tomáš Rusín. Měl výborný nápad," líčí vznik iniciativy Vladimír Morávek.

Tomáš Rusín ho totiž upozornil na existenci veřejné výzvy, kterou vypsal brněnský magistrát o jméno jedné z ulic vedoucích přímo k divadlu.

"Asi ve dvě hodiny ráno jsme se na všem dohodli, a abychom posvětili slova skutkem, sehnali jsme od vrátného fixu a napsali Václavovo jméno na zídku," dodává Morávek.

Prezident už má vyhrazené místo v Jižním centru

Dát Havlovo jméno místu, kde se rád pohyboval, pro ně totiž znamenalo více než "za něj jen zapálit svíčku a vystavit si jeho portrét". Závěrečným krokem velkého nápadu bylo vypracování oficiálního projektu, který putoval na brněnský magistrát.

Ten nad novinkou váhá. "Ulice Václava Havla je už v naší databázi. Necháváme si tento název pro nějaké velké a významné místo. Předběžně se například plánuje jeho využití pro hlavní tepnu brněnského Jižního centra," uvedl mluvčí města Brna Pavel Žára.

Hlavní roli na magistrátu má však v tomto procesu pracovní skupina pro názvosloví, složená zejména z odborníků historie či jazyka. Ta podnět na nový název průchodu z Denisových sadů přijala a postoupila ho městské části Brno-střed, která bude mít v tomto případě rozhodující slovo.

"Nejprve se k potenciální změně musí vyjádřit daná městská část, které by se nové pojmenování týkalo. Pokud by bylo vše vyřízeno kladně, vzniku Havlovy uličky by už v podstatě nic nebránilo," vysvětlila předsedkyně speciálně zřízené skupiny Eva Kubánková.

"Na to, zda vznikne nějaký bulvár či třída ve spojení s Václavem Havlem v Jižním centru, budeme ještě dlouho čekat. Pokud by se v tomto případě použilo označení ulička nebo něco podobného, myslím si, že bychom nebyli proti," dodala.

Rozhodne anketa mezi občany

Pro odklepnutí nového jména pro ulici, po které se kdysi Václav Havel s Petrem Oslzlým nejednou procházeli, je tedy nyní stěžejní názor brněnské středové části. Pokud by magistrát získal její vyjádření do konce března, Havlova ulička by mohla začít oficiálně existovat přibližně od června.

Starosta Brna-střed Libor Šťástka však nechce verdikt uspěchat. "Dáme prostor našim občanům, tohle není téma na politické rozhodování. Budou se moci vyjádřit v anketě, kterou připravíme," sdělil Šťástka, který se novince nebrání.

Na to, zda mezi Brňany zvítězí monumentalita a Havlovo jméno bude čekat na výstavbu Jižního centra, jež může trvat roky, nebo získá jeho iniciály křivolaká ulička, kde býval podle jeho přátel šťastný, si autoři myšlenky ještě několik měsíců počkají.

Tato ulička by v budoucnu mohla nést Havlovo jméno.

Tato ulička by v budoucnu mohla nést Havlovo jméno.

"Tak jako má každé město své magické místo plné melancholie, mělo by mít i Brno prostor pro meditaci a přemýšlení," doufá ve vznik Havlovy uličky Vladimír Morávek. Jeho nápad s dojetím podpořila i manželka bývalého prezidenta Dagmar Havlová.

Téma pojmenovávání po Václavu Havlovi se v Brně otevřelo už v prosinci předchozího roku v souvislosti s připomínkou jeho úmrtí. Hlavním důvodem byl argument, že český dramatik a politik měl k Brnu velmi blízko, avšak posud v něm neměl zřízenou žádnou památku. Překřtění některé z již zažitých ulic bylo však pro magistrát Brna administrativně příliš složité.

Je podle vás ulička mezi Denisovými sady a Divadlem Husa na provázku vhodná, aby nesla Havlovo jméno?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. února 2013. Anketa je uzavřena.

ANO 1564
NE 1309
Autoři:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Chybí etická pravidla, kritizuje akademický senát námluvy s Křetínským

Majitel Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský v Brně...

Ani po čtyřech měsících nemá Daniel Křetínský jistotu, že mu vyjde plán na spolupráci s Právnickou fakultou Masarykovy...

VIDEO: Auto v Brně při nehodě vykolejilo tramvaj, zřejmě jelo na červenou

Do tramvaje v Brně ve středu večer na křižovatce narazilo auto, jeho řidič...

Vážné zranění utrpěl řidič osobního auta, který ve středu večer v Brně narazil z boku do tramvaje. Podle zjištění...

Muže, který v Brně postřelil jiného, policisté obvinili z pokusu o vraždu

Bazén u brněnské základní školy na náměstí Svornosti, před kterou v úterý...

Z pokusu o vraždu obvinili policisté muže, který v úterý odpoledne před školou v Brně postřelil soka, s nímž se ocitl...

Najdete na iDNES.cz