Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Divadelníci se učí texty i v letadle

  19:53aktualizováno  19:53
Dvakrát týdně, vždy v úterý a ve čtvrtek, míří několik nadšených milovníků umění z Bílovic nad Svitavou na divadelní zkoušku. Dobrovolníci z ochotnického spolku Bota občas nemají kde zkoušet a na nové kostýmy se jim nedostává peněz. Jsou ale i tak nadšení.

Bílovice nad Svitavou | foto: Filip ChludiliDNES.cz

A vedoucí souboru Jana Appelová stíhá práci, divadlo a teď i Vánoce. "I cukroví už mám napečeno. Mám skoro dospělou dceru, takže ji plně zaměstnávám," směje se divadelnice.

Bílovické talentované amatéry vede už deset let. "Název Bota vznikl spontánně před deseti lety. Už si ani nepamatuji, kdo ho vymyslel," přemýšlí Appelová. Je nejen vedoucí souboru, ale i autorkou většiny her. Inspirace většinou přijde sama.

"Každá naše hra je úplně jiná, snažíme se hlavně neopakovat. Jedním z našich nejúspěšnějších představení byl westernový muzikál na motivy romance mezi Romeem a Julií," vzpomíná.

Dramata? To ne, lidé se chtějí bavit

V repertoáru spolku jsou hlavně komedie. "Okruh diváků je v Bílovicích přece jen omezený a lidé se chtějí hlavně pobavit. Nemůžeme si dovolit žádná dramata nebo psychologické hry. Nalákat diváky na takové kusy je problém i pro velká kamenná divadla," dodává Appelová.

Na Vánoce chystá spolek už podesáté Živý betlém. "Je to asi půlhodinová scénka. Zpívají se koledy a pomáhá nám i zdejší chrámový sbor. Snažíme se scénku každý rok trochu obměnit, doplnit o vtipné dialogy, aby se to dětem líbilo," říká divadelnice.

S Živým betlémem jezdí Bota i na zájezdy. Už příští týden vyráží na první. "Hrajeme ve Vranově, Křtinách i v domově důchodců v Brně - Řečkovicích," vyjmenovává.

Texty se herci učí, kde se dá

Je jasné, že ji hraní baví. S časem je ale trochu problém. Všichni členové souboru buď pracují, nebo studují. "Stíháme to ztěžka. Někteří se učí ve vlaku, v tramvaji nebo třeba v letadle," dodává s úsměvem šéfka ochotníků. Pracuje jako grafička.

Bota je neziskovou organizací. Příspěvky získávají divadelníci zejména z dobrovolného vstupného nebo od obecního úřadu. Jenže rozpočet obce je už tak napjatý.

"Naposledy jsme dostali sedm tisíc korun. Použili jsme je na obnovu kostýmů ke hře Živý betlém. Za deset let, co ji hrajeme, jsou poničené," posteskla si. Spolek zkouší v obecních prostorách, "doma" je v sále bílovické Obecní hospody.

Talentovaní amatéři stihnou nastudovat ročně pohádku pro děti a tři hry pro dospělé. Premiéra nejnovější hry bude v březnu. "Chystáme rozvernou konverzační komedii," říká Appelová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Najdete na iDNES.cz