Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Divadelníci se učí texty i v letadle

  19:53aktualizováno  19:53
Dvakrát týdně, vždy v úterý a ve čtvrtek, míří několik nadšených milovníků umění z Bílovic nad Svitavou na divadelní zkoušku. Dobrovolníci z ochotnického spolku Bota občas nemají kde zkoušet a na nové kostýmy se jim nedostává peněz. Jsou ale i tak nadšení.

Bílovice nad Svitavou | foto: Filip ChludiliDNES.cz

A vedoucí souboru Jana Appelová stíhá práci, divadlo a teď i Vánoce. "I cukroví už mám napečeno. Mám skoro dospělou dceru, takže ji plně zaměstnávám," směje se divadelnice.

Bílovické talentované amatéry vede už deset let. "Název Bota vznikl spontánně před deseti lety. Už si ani nepamatuji, kdo ho vymyslel," přemýšlí Appelová. Je nejen vedoucí souboru, ale i autorkou většiny her. Inspirace většinou přijde sama.

"Každá naše hra je úplně jiná, snažíme se hlavně neopakovat. Jedním z našich nejúspěšnějších představení byl westernový muzikál na motivy romance mezi Romeem a Julií," vzpomíná.

Dramata? To ne, lidé se chtějí bavit

V repertoáru spolku jsou hlavně komedie. "Okruh diváků je v Bílovicích přece jen omezený a lidé se chtějí hlavně pobavit. Nemůžeme si dovolit žádná dramata nebo psychologické hry. Nalákat diváky na takové kusy je problém i pro velká kamenná divadla," dodává Appelová.

Na Vánoce chystá spolek už podesáté Živý betlém. "Je to asi půlhodinová scénka. Zpívají se koledy a pomáhá nám i zdejší chrámový sbor. Snažíme se scénku každý rok trochu obměnit, doplnit o vtipné dialogy, aby se to dětem líbilo," říká divadelnice.

S Živým betlémem jezdí Bota i na zájezdy. Už příští týden vyráží na první. "Hrajeme ve Vranově, Křtinách i v domově důchodců v Brně - Řečkovicích," vyjmenovává.

Texty se herci učí, kde se dá

Je jasné, že ji hraní baví. S časem je ale trochu problém. Všichni členové souboru buď pracují, nebo studují. "Stíháme to ztěžka. Někteří se učí ve vlaku, v tramvaji nebo třeba v letadle," dodává s úsměvem šéfka ochotníků. Pracuje jako grafička.

Bota je neziskovou organizací. Příspěvky získávají divadelníci zejména z dobrovolného vstupného nebo od obecního úřadu. Jenže rozpočet obce je už tak napjatý.

"Naposledy jsme dostali sedm tisíc korun. Použili jsme je na obnovu kostýmů ke hře Živý betlém. Za deset let, co ji hrajeme, jsou poničené," posteskla si. Spolek zkouší v obecních prostorách, "doma" je v sále bílovické Obecní hospody.

Talentovaní amatéři stihnou nastudovat ročně pohádku pro děti a tři hry pro dospělé. Premiéra nejnovější hry bude v březnu. "Chystáme rozvernou konverzační komedii," říká Appelová.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Ilegální ubytovna kvůli dluhům provozovatele končí, sto lidí nemá kam jít

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Potřetí za poslední rok a půl hrozí hromadné vystěhování chudým lidem. Tentokrát z ubytovny v Šámalově ulici v...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Najdete na iDNES.cz