Kultura v Brně musí příští rok šetřit, městské firmy dostanou víc

  15:23aktualizováno  15:23
Šetřit se bude všude, sliboval před pár týdny primátor Roman Onderka. Z návrhu rozpočtu na příští rok ovšem vyplývá, že příspěvkové organizace se budou muset uskromnit hodně – na rozdíl od městských firem.

Brno | foto: Monika TomáškováMF DNES

Diskuze na téma jak v příštím roce rozdělit jedenáct miliard z rozpočtu Brna začala. Vedení města ohlásilo tvrdé škrty v příspěvkových organizacích, které zasáhnou stovky zaměstnanců.

Návrh rozpočtu ještě musí schválit na prosincovém zasedání zastupitelé.

Investice

Hlavní žrout peněz v městském rozpočtu se jmenuje "dostavba kanalizace a retenční nádrž Jeneweinova". Dohromady na ně město příští rok pošle 839 milionů korun. Celý projekt za dvě a půl miliardy podpořila téměř miliardou i Evropská unie, peníze je však nutno začít rychle čerpat.

Rozkopaná ulice Minská

Rozkopaná ulice Minská

Na další nové investice proto mnoho peněz nezbude. Počítá se například s opravou Zelného trhu. "Začne se také připravovat rekonstrukce silnic v ulicích Horova a Minská," dodal primátor Roman Onderka (ČSSD).

Příspěvkové organizace

Nedostatek peněz kvůli projektu kanalizace poznají především příspěvkové organizace. Divadla, zoo či domovy důchodců dostanou od příštího roku méně peněz na provoz.

Pochod na podporu Janáčkova divadla se zastavil i v centru Brna na náměstí

Pochod na podporu Janáčkova divadla se zastavil i v centru Brna na náměstí Svobody - 19. říjen 2011.

U divadel to bude po velkých bouřích zaměstnanců minus pět procent, u filharmonie deset a u ostatních minus dvacet procent.

Třeba zoo proto musí propustit šestadvacet lidí, Dům umění města Brna přijde o výstavní prostory v Domě pánů z Kunštátu a domovy důchodců zvažují zdražení služeb. Knihovna Jiřího Mahena zase zkrátí provoz v hlavní budově o hodinu. Od nového roku tak bude mít otevřeno do 18:00, v pobočkách se naopak sjednotí začátek výpůjční doby na 10:00.

"Už je navíc jisté, že zanikne pobočka v Líšni a v Chrlicích, kde bude knihovna sloužit pouze pro potřeby místní školy, nikoli veřejnosti," řekla zástupkyně ředitelky Knihovny Jiřího Mahena Hana Vacková.

O osudu dalších osmi poboček knihovna stále jedná s městskými částmi. "Nezbytnost škrtů je přitom zkreslená. Město klidně navýšilo příspěvek na opravy silnic o desítky milionů korun. Je špatným rozhodnutím vydělávat si na silnice kulturou," soudí zastupitel za zelené Martin Ander, podle něhož to neslouží městu ke cti.

"Neexistuje vazba mezi úsporami v příspěvkových organizacích a opravami komunikací," reagoval však Onderka.

Městské společnosti

Naopak městských společností se úspory nedotkly. Technické sítě Brno či Starez dostanou stejně peněz jako loni. Podle Onderky je to nutné, protože spravují městský majetek.

Brněnský dopravní podnik převzal ve čtvrtek 25 nových autobusů, každý z nich pojme až 109 cestujících.

Brněnský dopravní podnik

Dopravní podnik si dokonce polepší o 67 milionů korun. Přesto, že se budou příští rok zdražovat lístky na veřejnou dopravu až o třináct procent.

"U Dopravního podniku má navýšení opodstatnění, protože rostou náklady na provoz. Technické sítě by ale naopak mohly snadno ušetřit, kdyby celoročně neosvětlovaly památky i ve čtyři hodiny ráno. Starez zase pronajal halu Rondo Kometě s tím, že to bude levnější. Teď se ale ukazuje, že tomu tak není," kritizoval Ander.

Dotace

Také na účtech sportovních klubů přistanou příští rok stejné dotace jako letos. Do sportu ale dává město dlouhodobě méně peněz než do kultury.

Zbrojovka Brno představila své nové dresy. Svislé červené a bílé pruhy na

Zbrojovka Brno

"Dotace pro kluby FC Zbrojovka, TJ Tesla a SK Královo Pole zůstanou na úrovni letošního roku. Stejně tak podpora pro Kometa Group dosáhne 17,5 milionu korun (dotace na vrcholový a mládežnický sport činí 7,5 milionu korun, propagace města 10 milionů - pozn. red.), což také odpovídá úrovni letošního roku," uvedl Onderka.

Opoziční TOP 09 se však nelíbí, že město přispívá 10 milionů korun na Velkou cenu. "Tato motocyklová akce si na sebe může vydělat sama," podotkl zastupitel za TOP 09 Jaroslav Kacer.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Nehoda čtyř aut zastavila provoz na dálnici D1 u Brna, jeden člověk zemřel

Nehoda tří kamionů a jednoho osobního auta na dálnici D1 ve směru na Prahu....

Jeden člověk zemřel při nehodě tří kamionů a osobního auta na 172. kilometru dálnice D1 nedaleko Brna. Hromadná srážka...

Kometa přehrála v osmifinále LM Tampere, Plzeň rozstřílela Bolzano

Momentka z utkání Kometa Brno - Tappara Tampere

Úvodní osmifinálové zápasy hokejové Ligy mistrů oběma českým klubům vyšly: Kometa doma přehrála finskou Tapparu 5:1,...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Podvodník prosázel peníze hokejistů, kteří si u něj objednali výstroj

Hokej - ilustrační foto

Nejméně tři desítky hokejistů naletěly podvodníkovi, který na sociálních sítích nabízel hráčskou výstroj, jež nikdy...

Na Hodonínsku se vlak střetl s autem, jeden člověk je těžce zraněný

Ilustrační snímek

Železniční trať u Veselí nad Moravou na Hodonínsku uzavřela odpoledne srážka osobního automobilu s vlakem. Jeden člověk...

Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka....

Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních...

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na iDNES.cz