Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kultura v Brně musí příští rok šetřit, městské firmy dostanou víc

  15:23aktualizováno  15:23
Šetřit se bude všude, sliboval před pár týdny primátor Roman Onderka. Z návrhu rozpočtu na příští rok ovšem vyplývá, že příspěvkové organizace se budou muset uskromnit hodně – na rozdíl od městských firem.

Brno | foto: Monika TomáškováMF DNES

Diskuze na téma jak v příštím roce rozdělit jedenáct miliard z rozpočtu Brna začala. Vedení města ohlásilo tvrdé škrty v příspěvkových organizacích, které zasáhnou stovky zaměstnanců.

Návrh rozpočtu ještě musí schválit na prosincovém zasedání zastupitelé.

Investice

Hlavní žrout peněz v městském rozpočtu se jmenuje "dostavba kanalizace a retenční nádrž Jeneweinova". Dohromady na ně město příští rok pošle 839 milionů korun. Celý projekt za dvě a půl miliardy podpořila téměř miliardou i Evropská unie, peníze je však nutno začít rychle čerpat.

Rozkopaná ulice Minská

Rozkopaná ulice Minská

Na další nové investice proto mnoho peněz nezbude. Počítá se například s opravou Zelného trhu. "Začne se také připravovat rekonstrukce silnic v ulicích Horova a Minská," dodal primátor Roman Onderka (ČSSD).

Příspěvkové organizace

Nedostatek peněz kvůli projektu kanalizace poznají především příspěvkové organizace. Divadla, zoo či domovy důchodců dostanou od příštího roku méně peněz na provoz.

Pochod na podporu Janáčkova divadla se zastavil i v centru Brna na náměstí

Pochod na podporu Janáčkova divadla se zastavil i v centru Brna na náměstí Svobody - 19. říjen 2011.

U divadel to bude po velkých bouřích zaměstnanců minus pět procent, u filharmonie deset a u ostatních minus dvacet procent.

Třeba zoo proto musí propustit šestadvacet lidí, Dům umění města Brna přijde o výstavní prostory v Domě pánů z Kunštátu a domovy důchodců zvažují zdražení služeb. Knihovna Jiřího Mahena zase zkrátí provoz v hlavní budově o hodinu. Od nového roku tak bude mít otevřeno do 18:00, v pobočkách se naopak sjednotí začátek výpůjční doby na 10:00.

"Už je navíc jisté, že zanikne pobočka v Líšni a v Chrlicích, kde bude knihovna sloužit pouze pro potřeby místní školy, nikoli veřejnosti," řekla zástupkyně ředitelky Knihovny Jiřího Mahena Hana Vacková.

O osudu dalších osmi poboček knihovna stále jedná s městskými částmi. "Nezbytnost škrtů je přitom zkreslená. Město klidně navýšilo příspěvek na opravy silnic o desítky milionů korun. Je špatným rozhodnutím vydělávat si na silnice kulturou," soudí zastupitel za zelené Martin Ander, podle něhož to neslouží městu ke cti.

"Neexistuje vazba mezi úsporami v příspěvkových organizacích a opravami komunikací," reagoval však Onderka.

Městské společnosti

Naopak městských společností se úspory nedotkly. Technické sítě Brno či Starez dostanou stejně peněz jako loni. Podle Onderky je to nutné, protože spravují městský majetek.

Brněnský dopravní podnik převzal ve čtvrtek 25 nových autobusů, každý z nich pojme až 109 cestujících.

Brněnský dopravní podnik

Dopravní podnik si dokonce polepší o 67 milionů korun. Přesto, že se budou příští rok zdražovat lístky na veřejnou dopravu až o třináct procent.

"U Dopravního podniku má navýšení opodstatnění, protože rostou náklady na provoz. Technické sítě by ale naopak mohly snadno ušetřit, kdyby celoročně neosvětlovaly památky i ve čtyři hodiny ráno. Starez zase pronajal halu Rondo Kometě s tím, že to bude levnější. Teď se ale ukazuje, že tomu tak není," kritizoval Ander.

Dotace

Také na účtech sportovních klubů přistanou příští rok stejné dotace jako letos. Do sportu ale dává město dlouhodobě méně peněz než do kultury.

Zbrojovka Brno představila své nové dresy. Svislé červené a bílé pruhy na

Zbrojovka Brno

"Dotace pro kluby FC Zbrojovka, TJ Tesla a SK Královo Pole zůstanou na úrovni letošního roku. Stejně tak podpora pro Kometa Group dosáhne 17,5 milionu korun (dotace na vrcholový a mládežnický sport činí 7,5 milionu korun, propagace města 10 milionů - pozn. red.), což také odpovídá úrovni letošního roku," uvedl Onderka.

Opoziční TOP 09 se však nelíbí, že město přispívá 10 milionů korun na Velkou cenu. "Tato motocyklová akce si na sebe může vydělat sama," podotkl zastupitel za TOP 09 Jaroslav Kacer.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Spokojíme se s pozicí náměstka, připustili lídři Pirátů a ČSSD v Brně

Ilustrační snímek

I když se jednička každé kandidátky bere ve volbách jako adept na primátora, brněnští lídři Pirátů a ČSSD – Tomáš...

Recidivista ukradl tři banány, poté prodavači kolenem vykopl zub

Na zadržených banánech si budou moci pochutnat zvířata ze zoologické zahrady v...

Napadením prodavače vyvrcholila minulý týden banální krádež ovoce v Hodoníně. Když se prodavač dožadoval vrácení zboží,...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Najdete na iDNES.cz