Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská divadla musí platit za zmatky s čestnými vstupenkami

  8:33aktualizováno  8:33
Brněnská divadla se při udělování takzvaných čestných vstupenek musí řídit pravidly magistrátu. Ten při nedávné kontrole zjistil, že vstupné za stokorunu dostávali i lidé, kteří na ně neměli nárok. Divadla teď za chyby budou muset městu zaplatit.

Čestné vstupenky do brněnských divadel stojí od knce roku 2011 sto korun. Při jejich vydávání se však divadla musí řídit pravidly magistrátu (ilustrační snímek). | foto: MAFRA

Od brněnských divadel dostane od prosince 2011 lístek zdarma jen politická elita, jako je prezident, předsedové parlamentních komor či brněnský primátor a jeho náměstci. Hosté, které nepozve přímo město, musí za takzvané čestné vstupenky zaplatit sto korun.

I jejich vydávání se však řídí přísnými pravidly magistrátu. Ne všechna divadla na ně v uplynulém roce dbala.

Čestné vstupenky od prosince 2011

Pro vybrané hosty, novináře a odbornou veřejnost je čestná vstupenka za jednotnou cenu 100 korun. Seznam těchto lidí stanovil ředitel organizace, schválit jej musel magistrát.

Na vstupenku zdarma mají nárok pouze prezident, členové vlády, předsedové Parlamentu ČR, předseda Ústavního soudu, brněnský primátor a jeho náměstci, tajemník magistrátu a oficiální představitelé států a měst. 

"Divadla si metodiku, za jakých podmínek mohou poskytovat čestné vstupenky, vykládala trošku jinak a dopustila se drobných chyb. Poskytla tak vstupenky někomu, s kým se nepočítalo," přiblížil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil.

I když chyb nebylo podle Pospíšila "dramaticky moc", rozhodlo se město své příspěvkové organizace potrestat. Divadla tak nyní musejí do jeho kasy poslat částku, o kterou prodejem nesprávných vstupenek přišla. "Jedná se o částky od 700 korun u jednoho divadla po částku přesahující sto tisíc u jiného," dodal náměstek.

Divadlo doplatilo na příliš konkrétní seznam

Nejnižší částka se týká Národního divadla Brno, které špatně vydalo jen několik vstupenek. Naopak nejvíce bude muset zaplatit Městské divadlo Brno, které má podle radních do městské pokladny poslat asi 190 tisíc.

"Má to pochopitelně dopad na naše hospodaření. I když máme poměrně vysoký rozpočet, tak tato částka je skutečně velmi vysoká. Vzhledem k tomu, že nepracujeme se ziskem, tak bude velmi složité ji nastřádat," vysvětlil ekonomický náměstek divadla Lubomír Spáčil.

Podle Spáčila vznikla chyba špatným výkladem pravidel. Divadlo sice magistrátu poslalo seznam osob, které na čestné vstupenky mají nárok, automaticky ale počítalo s tím, že tito hosté, například z řad novinářů či akademiků, za sebe v případě nutnosti mohou poslat náhradu nebo si vzít i někoho s sebou.

Město na to však mělo přesně opačný pohled. "Protože takový člověk nebyl napsaný v seznamu, který jsme magistrátu poskytli, tak byl automaticky brán jako neoprávněná osoba," popsal problém Spáčil. "Za rok se to nastřádalo a vzhledem k tomu, že u nás je vstupné nejvyšší z divadel v Brně, tak i ten dopad je nejvyšší," dodal.

Městské divadlo už se s magistrátem dohodlo na úpravě seznamu a místo konkrétních jmen se na něj dostaly rovnou celé organizace. Město samo navíc nyní chystá úpravu stávajících pravidel. Podle náměstka primátora Pospíšila je cílem úpravy, aby byla pro divadla srozumitelnější.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Policie varuje před zvrhlíky z internetu, vysoce ceněné jsou fotky chlapců

Ilustrační snímek

Seznámit se, psát si s kamarády nebo se prostě jen pobavit. Nejčastější důvody, proč člověk chodí na internet. Oblíbené...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Najdete na iDNES.cz