Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je na čase skončit, usoudil principál. S ním zmizí i jedinečné divadlo

  16:14aktualizováno  16:14
Brno přichází o jednu ze svých nejvýraznějších divadelních scén. Po třiceti letech letos končí svou činnost oceňované brněnské Divadlo U stolu, které sdílí prostory na Zelném trhu s Divadlem Husa na provázku.

V Divadle U stolu František Derfler (vpravo) zastával tolik funkcí, že bez něj může těžko fungovat. Zahrál si například v inscenaci Mrtvá kočka po boku Ladislava Lakomého. | foto: Divadlo U stolu

Skončit se totiž rozhodl zakladatel scény a její umělecký šéf, charizmatický herec František Derfler. Divadlo stálo výhradně na něm. „Je mi 76 let a mám za to, že je namístě skončit včas,“ vysvětluje principál.

Ten své divadlo založil na přelomu let 1988 až 1989, kdy se jako signatář Charty 77 rozhodl inscenovat především texty autorů, již za normalizace nesměli publikovat nebo jejichž hotová díla totalitní režim vyhazoval z knihoven a veřejného povědomí.

Divadlo U stolu má v plánu uvést od 4. června svou poslední premiéru, Senecovu hru Thyestes, pak činnost ukončí. K více než padesáti, většinou zdařilým inscenacím tak už žádná další nepřibude.

Líto je to například teatrologovi a profesoru Janáčkovy akademii múzických umění Václavu Cejpkovi. „S Divadlem U stolu pro mě odchází snaha říct něco opravdově k dnešnímu světu, nestydět se za vztah k tradici a ke kontinuitě,“ teskní Cejpek. „V neposlední řadě mizí s tímto divadlem i kus poctivého divadelního řemesla,“ dodává divadelní pedagog.

Divadlo U stolu přerušilo činnost už v roce 1990. O sedm let později se ale vrátilo. „Je to poctivé, solidní divadlo, které přemýšlí o své dramaturgii a citlivě zvažuje, co chce svým divákům sdělit bez ohledu na módní trendy,“ vyzdvihl Cejpek.

Za vším je neomylný cit pro hry i herce

Důraz na dokonalé vyznění a ztvárnění hraného textu umožnila nejen pokora a očividná láska principála Derflera ke slovu vybraných her, ale i neomylná schopnost vybrat si špičkové divadelní spolupracovníky a především odpovídající interprety.

Výtvarník Milivoj Husák, choreografka Hana Halberstadt, skladatel Zdeněk Kluka i režisér Ivo Krobot pracovali s divadlem velmi pravidelně, obrovským kladem byly ale zvláště herecké výkony, protože pro výběr představitelů měl zdejší umělecký šéf v podstatě neomylný cit.

Už zesnulý Ladislav Lakomý, současní Igor Bareš, Petr Štěpán, Viktor Skála, Jan Kolařík, Jan Mazák, prvotřídní dramatické herečky Helena Dvořáková, Helena Čermáková a Marie Durnová a mnozí další představují skutečně to nejlepší, co prošlo scénami nedávného i současného Brna.

Herci i inscenace této menší scény si odnesli až nezvykle četná ocenění, například Cenu diváků festivalu České divadlo, Durychova Boží duha získala Cenu Nadace Českého literárního fondu, Calderónův Život je sen byl nominován na nejlepší inscenaci roku 2003, další ocenění sesbíralo Demlovo Zapomenuté světlo a tak dále.

Mohla by tedy scéna pokračovat bez svého zakladatele Františka Derflera? Podle Cejpka to možné není. „Divadlo U stolu nese v celé své podobě osobnostní pečeť Františka Derflera, který zde figuruje jako dramaturg, režisér i herec – jakýsi demiurg toho noblesního světa,“ potvrzuje jedinečné sepětí divadla a jeho zakladatele Cejpek.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Řidičům na jižní Moravě se uleví, před volbami rychle finišují opravy

K rekonstrukčním pracím v brněnském centru na Kolišti, které mají skončit letos...

Práce na rekonstrukcích ulic, silnic i mostů na jižní Moravě finišují. Do prvního říjnového víkendu, kdy se konají...

Vize za miliardu. Z Hodonína až do Olomouce na lodi

Výletní loď se po Baťově kanálu blíží ke Spytihněvi, kde stojí nové přístaviště.

Olomoucký kraj chce prosadit výrazné prodloužení Baťova kanálu. Ředitelství vodních cest s trasou až do Olomouce v...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Najdete na iDNES.cz