Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Divadlo v industriálních jesličkách

  12:49aktualizováno  12:49
Enfant terrible brněnského divadelnictví, Divadlo v 7 a půl, skončilo (zatím) se svými inscenačními snahami v bývalé závodní knihovně zaniklé Zbrojovky.

Divadlo v 7 a půl - Chodba divadelní scény | foto: Archiv MAFAMF DNES

A tak, chceme-li si s pravou předvánoční pokorou připomenout nějaké skutečně chudičké divadlo, které by nám vykreslilo komfort, v němž se kdysi narodil malý Ježíšek, těžko najdeme v Brně lepšího adepta nežli léta letoucí bídu s nouzí troucí Divadlo v 7 a půl.

Principál tohoto nezařaditelného souboru Matěj T. Růžička je sám též poněkud nezařaditelný. A může-li se jeho protějšek z Městského divadla Brno, ředitel Stanislav Moša, pochlubit ekonomicky skvěle klapajícím chodem svého MDB (který korunoval novou Hudební scénou, jedinou po roce 1990 zgruntu postavenou divadelní budovou v České republice), pak je nutné říct, že ředitel Sedmapůlky je ve všem všudy jeho pravým opakem.

Coby dokonalý prototyp "zlobivého dítka" brněnské kultury totiž s místními politiky příliš vycházet neumí, komerci dělat nemíní (a možná také neumí), chodník slávy či blýskavou výpravu si dovolit nemůže. I když jeho divadlo za ta léta dosáhlo na slušný kritický i divácký ohlas, v posledku je vlastně rád, když má pro svou práci jakoukoliv střechu nad hlavou.

Studený odchov

Po všech možných divokých přesunech a ještě snad divočejších ekonomických potížích, které si podle nynějšího kulturního náměstka brněnského magistrátu Daniela Rychnovského "divadlo samo zavinilo svým nestandardním chováním", po takřka dvouleté nečinnosti uvedli "sedmapůlníci" na sklonku letošního podzimu novou hru Svíce dohořívají od Sándora Máraie.

Hráli ji ve svém novém sídle: v bývalé závodní knihovně zaniklé továrny Zbrojovka v Zábrdovicích, a to za podmínek věru velmi základních (dosud divadlo řeší například vytápění zdejších prostor, jež se v těchto měsících jeví minimálně "divácky" nezbytné).

Popravdě - ať už se divadlo chovalo ekonomicky jakkoliv nestandardně, tvrdá čísla z městského rozpočtu říkají, že s podobnou státní podporou, jakou dostávala Sedmapůlka, se divadlo skutečně "na rovinu" provozovat nedá.

Zatímco do Národního divadla Brno šlo letos z městského rozpočtu 269 milionů (z toho jen Tajemství Zlatého Draka spolklo čtyři miliony korun), slušně vydělávající Městské divadlo Brno dostalo 223 milionů korun, Centrum experimentálního divadla 42 milionů korun a loutková Radost 22 milionů, na stovky dalších kulturních žádostí (včetně Sedmapůlky) vyčlenilo město pouhých třináct milionů korun.

"Jediným regulátorem kulturní politiky města by měla být kritika," pronesl již zmíněný náměstek Daniel Rychnovský u kulatého stolu o brněnské koncepci kultury a divadla, kterou 2. prosince uspořádal Spolek Kultura & Management a studenti kabinetu divadelních studií při semináři estetiky brněnské filozofické fakulty.

A ihned tam také navrhl, aby přítomní studenti divadelní vědy založili webovou stránku s kritickými články o brněnských divadlech, které by magistrátním úředníkům pomohly v orientaci, jak které divadlo hraje.

A tak mám pro tyto případné webovky první příspěvek: v uměleckých a provozních podmínkách brněnských divadel panuje do očí bijící nerovnost, která s úrovní jejich tvorby nemá pranic společného.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Najdete na iDNES.cz