Fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích

Fakultní nemocnice v brněnských Bohunicích | foto: MF DNES

Dívku s virem A(H1N1) vyléčili v brněnské nemocnici za čtyři dny

  • 2
Čtrnáct dní strávila česká studentka z jižní Moravy v Arizoně ve Spojených státech. Do Česka přiletěla 25. května. Dva dny poté jí teplota vyskočila nad 38 stupňů a začalo ji bolet v krku. Naštěstí do dvou dnů přišla na kliniku infekčních chorob Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích.

Národní referenční laboratoř pro chřipku dnes potvrdila, že byla druhým člověkem v Česku, který onemocněl virem prasečí chřipky.

"Byla u nás hospitalizována od 29. května do 2. června. Podstoupila antivirotickou léčbu a díky dobrému stavu byla v úterý propuštěna domů. Nyní zůstává v péči svého praktického lékaře," uvedla mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová. - čtěte V Česku se objevil druhý případ prasečí chřipky

Rodina dívky ještě stále zůstává pod dohledem. "Kromě ní se s nikým nestýkala, připravuje se totiž na zkoušky. Pokud se u nikoho neobjeví příznaky, po dnešku dozor skončí," uvedl ředitel jihomoravské hygienické stanice Jan Mareček.

Ambulantně ošetřili lékaři ve fakultní nemocnici již 35 lidí s podezřením na virus A/H1N1. Nyní už nikdo s podezřením na novou chřipku na výsledky nečeká.

Prvním potvrzeným nemocným v Česku byl devětadvacetiletý pilot ČSA, který se nakazil ve Spojených státech. Minulý týden mu skončila karanténa.

Nemoc nebyla těžká

Podle primáře kliniky infekčních chorob Ivo Burgeta měla nemoc lehký průběh a pacientka i její okolí jsou mimo ohrožení.

Ivo Burget, primář kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno

V jakém stavu do nemocnice přišla. Nebála se?
Nepřijímal jsem ji, ale byl jsem u ní na vizitě. Strach neměla, byla v dobrém psychickém stavu. Přišla totiž včas, tedy do osmačtyřiceti hodin poté, co se u ní objevily první příznaky, hlavně vysoká teplota a bolest svalů. Bojí se spíš lidé okolo a novináři.

Jak nemoc probíhala?
Udělali jsme jí stěry z nosohltanu, které se poslaly do laboratoře a pak jsme nasadili antivirotikum Tamiflu. To účinkuje na jakoukoli chřipku, i na ptačí nebo typy A i B. Jsem rád, že se podařilo nemoc diagnostikovat a správně léčit. Pátý den už byla v dobré kondici, proto jsme ji pustili domů.

Myslíte, že se prasečí chřipka přeceňuje?
Prasečí chřipka může být nebezpečná, když zmutuje. To ale u nás nyní nehrozí, protože není chřipková sezona. Na jižní polokouli hrozí větší nebezpečí, protože tam teď přijde podzim a zima a vir může zmutovat. U nás se vyskytují jen sporadické případy. Je to jako panika u SARS nebo ptačí chřipky. Pak k nám chodí i lidé, kteří dvakrát zakašlou. Kdo však měl chřipku, tak ví, že člověk je pak úplně schvácený.

Chodí takových hodně?
Hodně ne, ale několik jich už bylo. Třeba turisté, kteří se vrátili z Egypta. Tam se v panice vybíjela prasata a lidé si to nějak popletli. Přitom pro prasečí chřipku musíte splňovat několik předpokladů.

Jaké to jsou?
Horečka nad 38 stupňů a akutní infekce dýchacích cest. Důležitá je také geografická anamnéza. Tedy jestli se člověk vyskytoval v zemích, kde se virus nachází. Mapa výskytu je na stránkách Světové zdravotnické organizace. Pak odebereme vzorek a pošleme ho do laboratoře.

Jaká je inkubační doba u prasečí chřipky?
Sedm až deset dní.

Je pacientka nebezpečná pro své okolí a může se jí nemoc vrátit?
Teď už pro své okolí nepředstavuje žádné nebezpečí. Tento typ chřipky se pacientovi vrátit nemůže.