Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do ankety o nejromantičtější místo jižní Moravy čtenáři nejvíc uváděli Mikulov a Cornštejn

Doporučujeme aktualizováno  12. června 12:02
O tom, že jižní Morava je plná krásných míst, nemůže být pochyb. "Nejkrásnější není Sněhurka, ale Mikulov," napsal svůj tip čtenář iDNES.cz. A nebyl sám. O tom, které město, hrad, zámek či krajina je přece jen nejromantičtější, mohou hlasovat všichni čtenáři v nové anketě.

Vyhlídka z moravské strany Dyje v NP Podyjí na rakouské městečko Hardeg | foto: Radek Přikral

Proč všechny městečko při hranici s Rakouskem tolik oslovuje? "V Mikulově se ideálně pojí bohatá historie s nádhernou pálavskou krajinou," myslí si starosta města Miroslav Koštial.

Dalším tipům vévodí romantická zřícenina hradu Cornštejn nad Vranovskou přehradou. "Nejkrásnější pohled je na něj v noci, když ho osvětlují plameny pochodní a ohňů. To si potom člověk připadá jako v pohádce," uvedla svého favorita v anketě čtenářka Lucie Řehůřková.

Co třeba Pohádka máje?
MF DNES oslovila několik osob se vztahem ke kraji, z nichž každá vnímá svět z trochu jiného pohledu. Třeba bývalý správce brněnského aeroklubu na něj shlíží z kabiny letadla, vodního záchranáře Miroslava Kučerku zase uhranula krajina při práci na člunu.

. Pravidla ankety

Své tipy můžete posílat od dnešního dne na e-mailovou adresu anketa.brno@idnes.cz.

Pokud chcete navrhnout místo, které pravděpodobně většina ostatních čtenářů nebude znát, připojte i fotografii a napište, kde přesně se místo nachází.

Z jedné adresy je možné poslat jen jeden hlas. Redakce si vyhrazuje právo vyřadit nevhodné příspěvky.

V pondělí 16. června vyjde v MF DNES a na stránce iDNES.cz deset nejčastěji uváděných míst. Pro ta bude možné hlasovat do pátku 20. června.

Které místo je v našem kraji nejromantičtější, se dozvíte v pondělí 23. června.

"Mám nesmírně rád krajinu Pohádky máje. Především proto, že je to pro mě krásná vzpomínka na stejnojmennou Mrštíkovu knihu," říká o lesích mezi Brněnskou přehradou a závodním okruhem sekretář Klubu českých turistů Brno Luděk Leder.

S oblibou vzpomíná také na Lednicko-valtický areál. "Je tam spousta hezkých zákoutí. Jel jsem tam v roce 1968 a byl to úžasný odpočinek od těch hochů, co nám pomohli v tancích," naráží na okupanty vojsk Varšavské smlouvy.

Herečka Alena Ambrová má zase nejraději procházky lesem. "Nejradši mám lesíčky u Velké Bíteše a u Bílovic nad Svitavou. Miluji zeleň, teď na jaře je všechno svěží, zkrátka nádhera," zasnila se herečka. Fascinují ji různé tváře bílovického arboreta. "Nikdy není stejné, ta proměnlivost je krásná," podělila se o zážitky Ambrová.

I výkonný šéf Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala má své romantické místo. "Vždy se rád vracím do míst svého dětství. Do prostor slavkovského bojiště. V rodných Heršpicích jsem udělal své první kroky, o kousek dál dostal svoji první pětku, poprvé spadl z kola a o něco později naboural svoje první auto," říká Hala.

Vodní záchranář Miroslav Kučerka objevil nejromantičtější místo, když dělal dozor při regatě plachetnic na Novomlýnských nádržích. "Ten pohled na Pavlov a zříceninu Děvína - krása," vypráví.

To z letadla je krásné všechno. Alespoň to tvrdí bývalý správce Aeroklubu Brno. "Nesmím zapomenout na Drahany. Nádherná je samozřejmě i Pálava se svými jezery," říká Vladimír Dvořák. "A zříceniny Dívčího hradu jsou také nesmírně romantické," shoduje se s Kučerkou.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz