Do boje o střelnici Kývalka se vložil otec malého „pistolníka“

  18:35aktualizováno  18:35
Český střelecký svaz se chystá na březnovém sjezdu navrhnout prodej střelnice Kývalka poblíž brněnského Automotodromu. O obchodu za dvacet milionů by si Svaz rád "plácnul" s prezidentem Automotodromu Karlem Abrahámem.

Největší sportovní střelnice v Česku leží na brněnské Kývalce. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Rodič jednoho z mladých střelců, kteří zde trénují, Josef Halva, však boj o zachování střelnice nechce vzdát. Snaží se o prodeji jednat s policií, Univerzitou obrany, olympioniky i jihomoravským hejtmanem.

Halva tvrdí, že svaz chce prodejem "zalepit" své milionové dluhy a neřeší, že prodej areálu by střelecký sport v Česku zcela zdecimoval. "Málokdo ví, že podobně velký areál je na západě až v Mnichově a na východě až v Pekingu. Je to unikátní sportoviště," zdůrazňuje Halva, který zakládá i občanské sdružení na ochranu Střelnice Kývalka.

"Pokud by zde stříleli i policejní střelci, kteří už o to projevili zájem, Univerzita obrany, a případně pokud by se dala domluvit spolupráce i s městskou policií, daly by se z toho pokrýt náklady na provoz. Ty dělají ročně asi jeden a půl milionu korun," myslí si Halva.

Nedělají závody, nemají sponzory...

Samo vedení automotodromu od "dramatu" na střelnici Kývalka dává ruce pryč. "My jsme to jednání o prodeji pozemku nezahájili, takže nemáme s pozemkem zatím žádné plány," odpovídá ředitelka Automotodromu Ivana Ulmanová na otázku, zda by případně na pozemku střeleckou halu zachovali.

"Alfa a omega celé věci je, že Svaz prostě špatně hospodaří. Za tu dobu, co tady hala je, se do ní neinvestovalo. Pokud nepořádají závody, nemají sponzora, z čeho se chtějí živit? To je bolest všech sportovišť v celé republice," konstatuje Ulmanová.

I když přiznává, že by jim obrovský pozemek, na kterém by mohl stát hotel pro hosty Masarykova okruhu, vytrhl trn z paty, nehodlá se v celé kauze nijak angažovat.

"Se Svazem mám špatné zkušenosti, stále jen pláč a skutek utek. Ať si ty peníze seženou a hospodaří si, nebo ať to prodají, nám je to jedno," uzavírá.

Největší sportovní střelnici v Čeksu zřejmě spolkne Automotodrom

Předseda Českého střeleckého klubu Petr Baroch se Halvově aktivitě nebrání. "Nevím ale, co se mu podaří vybojovat," upozornil Baroch na to, že i on jako zástupce Svazu se pokoušel v minulosti získat peníze od města a kraje.

"Na magistrátě jsme s žádostí o podporu nepochodili, bylo nám řečeno, že si za finanční problémy můžeme sami a že si je taky máme sami vyřešit," řekl Baroch.

Nájem vzrostl na statisíce

Na střelnici trénuje každý týden asi 160 střelců. Kromě špičkových závodníků i děti a tělesně postižení. K rozhodnutí střelecký areál prodat vedlo svaz letošní zvýšení nájmu za pozemek, který vlastní Lesy ČR. Do letoška požadovaly 80 tisíc ročně, ale od tohoto roku se nájem zvýšil na 682 tisíc.

Podle Lesů ČR je to částka odpovídající dané lokalitě. Původně požadovaly dokonce téměř dvojnásobek. Svazu se i přesto zdá nájem příliš vysoký.

Největší sportovní střelnici v Čeksu zřejmě spolkne AutomotodromNejvětší sportovní střelnici v Čeksu zřejmě spolkne Automotodrom

Ačkoli o prodeji už mělo být rozhodnuto, zasáhla revizní komise střeleckého svazu a prodej haly bude znovu schvalovat 28. března sjezd delegátů. Ten posoudí i záměr vybudovat za peníze z prodeje menší halu v Soběšicích.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kvůli dálnici D43 přes Brno hrozí další žaloby, odpůrci se chtějí bránit

Ilustrační snímek

Jihomoravský kraj zveřejnil trasu plánované dálnice D43 z Brna na sever. Experti vybrali variantu přes Bystrc, což...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

Dálnice D43 má vést přes Brno, ukázala studie Jihomoravského kraje

Řidiči nyní musejí v úseku Liberec–Turnov počítat ve špičce se zhruba...

Dálnice D43 má vést na sever od D1 k Moravské Třebové přes Brno ve stopě takzvané Hitlerovy dálnice. Vyplývá to z...

Další z rubriky

Fotily se nahé i v bugatkách. Není se za co stydět, věří volejbalistky

Smečařka Eva Beránková na snímku z kalendáře, který brněnské volejbalové šelmy...

Nejen na hřišti dokážou volejbalové šelmy z Brna zaujmout. S heslem Pomáháme pomáhat se nebály svléknout svršky a...

VIDEO: Sochař vyřezal Titanic z masy ledu na brněnském náměstí

Sochař Marian Maršálek vytesal v Brně z ledu více než dvoumetrovou sochu...

Moravské náměstí v Brně se proměnilo v nevšední sochařskou dílnu. Hodinu po poledni tam umělec Marian Maršálek začal...

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Najdete na iDNES.cz