Společnost Vinium z Velkých Pavlovic podala správní žalobu na SZPI kvůli spornému původu hroznů (ilustrační snímek).

Společnost Vinium z Velkých Pavlovic podala správní žalobu na SZPI kvůli spornému původu hroznů (ilustrační snímek). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Do boje s inspekcí kvůli původu hroznů se po Templářích dalo i Vinium

  • 28
Do soudního sporu se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí se po Templářských sklepích Čejkovice pustil i další velký výrobce vína, firma Vinium z Velkých Pavlovic. Její právník podal na inspekci správní žalobu.

Podobně jako v kauze templářů jde i v případě Vinia o původ hroznů, který podle inspekce firma uspokojivě nedoložila. A i tento spor se vleče už od roku 2010.

Inspekce tehdy uzavřela kontrolu Vinia s tím, že hrozny, ze kterých firma vyráběla víno, mají neznámý původ. Lahve s vínem následně přikázala stáhnout z prodeje. "Odmítla ale udělat takzvaný izotopický rozbor, který by mohl potvrdit, že hrozny opravdu pocházejí z Moravy, jak jsme dokazovali," uvedl mluvčí Vinia Jiří Felix.

Původ hroznů navíc podle něj firma dokládala i potvrzením, které jí dříve vydala sama inspekce. "Pokud s hrozny nebylo něco v pořádku, bylo Vinium uvedeno v omyl dodavatelem. Rozhodně není pravda, že Vinium oklamalo svoje zákazníky, jak tvrdila inspekce v médiích," konstatoval Felix.

Už ve svém dřívějším vyjádření proto firma uvedla, že kroky inspekce považuje za součást konkurenčního boje. Uloženou milionovou pokutu ale navzdory nesouhlasu s výsledky kontroly Vinium zaplatilo. Domáhat se jí případně hodlá zpětně, pokud jí soud dá za pravdu.

Templáři budou požadovat desítky milionů

V podobné situaci jsou i Templářské sklepy Čejkovice, které za obdobnou chybu dostaly pokutu pětimilionovou. Oproti Viniu jsou však Templáři o krok napřed.

Tento týden jim už brněnský krajský soud dal za pravdu a výsledky kontroly i její průběh označil za nezákonný. "Žalovaný (SZPI - pozn. red.) pochybil, když nechal stáhnout víno ze sítě," konstatovala soudkyně Zuzana Bystřická.

Ke stažení vína Templářů z oběhu navíc došlo před Vánocemi 2010. Jen škodu na staženém víně tak firma vyčíslila na několik desítek milionů korun a domáhat se hodlá i náhrady za poškození svého dobrého jména.

Inspekce však nyní zvažuje, že proti verdiktu krajského soudu podá stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Případ Templářů, kteří dodávají na trh ročně sedm až osm milionů lahví vína, tak zřejmě bude pokračovat.