Ze srazu velorexů v Blansku

Ze srazu velorexů v Blansku | foto: Radek Miča, MF DNES

Do Boskovic se sjely na víkend velorexy

V Boskovicích na Blanensku mají od pátku sraz majitelé tříkolek značky Velorex. Na dvanáctý ročník jarního setkání velorexů jich na jih Moravy přijelo zatím kolem 150.

"Kromě domácích fanoušků vozítka s lidovým označením hadrák na setkání přijeli také sběratelé z Polska, Maďarska, Německa, Nizozemska a USA," řekl organizátor srazu Tomáš Kostík.

Hlavním tématem letošního setkání je svatba. "Heslem víkendu je Vem si svýho mazla, všichni účastníci závodu jsou oblečení ve svatebním. Speciální slavností úpravu mají také všechny velorexy," dodal Kostík.

Mezi více než 150 originálními tříkolkami není nouze o rarity. Za největší lze prý považovat předchůdce velorexu, který se prodával pod označením Oskar. Datum jeho výroby se odhaduje na počátek 50. let minulého století.

"Každé vozítko je nějak upraveno a jde o originál. Ocení to ale hlavně sběratelé, kteří ví, jak se které série vyráběly. Obyčejnému kolemjdoucímu se mohou zdát velorexy stejné," dodal Kostík. Největší unikát a překvapení, které ale Kostík nechtěl dopředu prozradit, čeká na účastníky srazu a návštěvníky Boskovic až dnes.

Tříkolku, kterou proslavil herec Josef Abrhám v roli nepoučitelného zlodějíčka ve filmu Vrchní, prchni, začali na počátku 50. let vyrábět bratři Stránští. V letech 1951 až 1971 jich bylo vyrobeno asi 17.500, třetina byla vyvezena do zahraničí. Lidová vozítka s nízkými provozními náklady a kovovou konstrukcí potaženou koženkou se ujala nejen v tehdejším Československu. Původně byly velorexy vyráběny jako invalidní vozítka a o tom, kdo jej získá, rozhodovala v Československu za minulého režimu komise při ústředním výboru svazu tělesně postižených.