Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do Brna dorazili medvědi kamčatští, domov našli v novém pavilonu Beringia

  15:09aktualizováno  15:09
Brněnská zoologická zahrada má dva nové přírůstky. Jelizor a Kamčatka, dva kamčatští medvědi, přijeli do zoo z Ruska v pátek ráno. Jejich novým domovem se stane právě dokončovaný pavilon Beringie připomínající jejich domovinu na Sibiři, který bude slavnostně otevřen v sobotu 9. října.

Do brněnské zoologické zahrady dorazili z Ruska dva medvědi kamčatští. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Náročnou část už mají za sebou. Přeprava byla komplikovaná, ale zvládli jsme to," uvedl hlavní ošetřovatel medvědů Jiří Vítek. Ten za nimi letěl do Ruska a po cestě zpátky jim dělal nepřetržitý doprovod.

Transport těchto vůbec největších medvědů byl složitý nejen kvůli rozměrům přepravních beden, ale i kvůli vzdálenosti. "Medvědi putovali nejdřív z Rostova na Donu do Moskvy letadlem, pak opět letadlem z Moskvy do Frankfurtu a nakonec náklaďákem z Frankfurtu do Brna," řekl k cestě mluvčí zoo Pavel Hrazdíra.

Ošetřovatelé doufají, že do roka budou medvíďata

Do brněnské zoo přijeli oba medvědi v pátek brzy ráno. Tam už na ně čekali zaměstnanci zahrady a hasiči, kteří s pomocí jeřábu obě bedny s medvědy postupně přepravili z nákladního auta až do ubikací v novém pavilónu. Tam už na ně čekala svačina ryb, ovoce a zeleniny.

Do brněnské zoologické zahrady dorazili z Ruska dva medvědi kamčatští.Do brněnské zoologické zahrady dorazili z Ruska dva medvědi kamčatští.

"Oba jsou krásní. Je jim sedmnáct let, samec váží sedm set kilo, samice pět set. Původně to jsou sirotci z kamčatské přírody," popsal medvědy Vítek.

Jelizor s Kamčatkou jsou pár a už spolu měli i mláďata. Ošetřovatelé doufají, že do roka až dvou budou mít nové přírůstky i v Brně. "Většinou se rodí dvě až tři mláďata. Celý areál má prakticky hektar, takže může mladé klidně pojmout," doplnil Vítek.

Medvěd kamčatský

Medvěd kamčatský je spolu s medvědem kodiakem největším medvědem a největší suchozemskou šelmou vůbec. Dorůstá délky až tři metry a dosahuje váhy až tisíc kilogramů.

V přírodě obývá Kamčatku, Mandžusko a Sachalin. Je podobný grizzlimu, ale má mírnější povahu. Je velmi obezřetný a plachý a na člověka útočí pouze, když je překvapen a podrážděn. Jeho hlavním zdrojem potravy jsou lososi, ale živí se i různými bobulemi a ořechy.

Je velmi silný a odolný - má rychlé reakce a je dobře pohyblivý. Jeho zuby překousnou i tu nejsilnější kost a dokáže se i vyšplhat na skoro kolmý svah. Vzhledem ke své hmotnosti ale špatně šplhá po stromech. Je vynikajícím plavcem, na krátkou vzdálenost dožene i koně a za den dokáže ujít až sto kilometrů.

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

VIDEO: Muž se vloupal do bytu, vyjít ven jej přiměla až namířená pistole

Strážníci museli muži podezřelému z vloupání pohrozit zbraní

Sousedé z bytového domu v městské části Brno-střed slyšeli, jak se do jednoho z bytů někdo dobývá. Přivolali proto...

Rodina z jižní Moravy mapovala kamenné kříže. Hledala jejich příběhy

Původním povoláním novoveský hostinský a později kamenický mistr František...

Jihomoravská krajina je kamennými kříži doslova posetá. Bylo by marnou snahou pokoušet se nalézt jedinou vesnici, která...

Najdete na iDNES.cz