Kaštany v parku okolo brněnského hradu Špilberk opadaly. Může za to klíněnka jírovcová, jejíž housenky napadají listy. | foto: Petra Mášová, MF DNES

Do Brna přišel „podzim“, stromy v okolí Špilberku opadaly

  • 8
Sice je teprve konec srpna, ale kdo nyní vyrazí na procházku do parku okolo brněnského Špilberku, může si připadat jako na podzim. Listy na kaštanech tam už hnědnou a opadávají. Příčinou listopadového vzhledu stromů je klíněnka jírovcová, jejíž housenky napadají listy, které následně usychají.

Boj proti škůdci je náročný a často i marný. I tak se v Brně aspoň částečně daří. Zatímco celorepublikově počet napadených jírovců roste, v Brně se v uplynulých čtyřech letech situace zlepšila.

Kaštany v parku okolo brněnského hradu Špilberk opadaly. Může za to klíněnka

"Problém s klíněnkou je zřejmě všude stejný, liší se však způsoby její likvidace," vysvětlil ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala, podle něhož není dobré hubit tohoto škůdce plošnými chemickými postřiky.

"V Brně řešíme problém s klíněnkou úklidem spadaného listí a vysazováním hybridních jírovců, například jírovců červených. Křížené stromy jsou vůči škůdcům mnohem odolnější. Jistým řešením také mohou být hodně velké aleje," řekl Kasala a zdůraznil, že například v parku na Špilberku je letos invaze jírovcového parazita mnohem slabší než v minulých letech.

Chráněné aleje ve Slavkově chemicky ošetřit nemohou

Opačná situace je ve Slavkově u Brna. Nasvědčují tomu kaštany v barokní aleji slavkovského zámku. "Dříve jsme se slavkovskou alejí chlubili, dnes se na ni dívám s hrůzou. Je konec srpna a stromy vypadají jako v listopadu," řekl ředitel Technických služeb Slavkova u Brna Radoslav Lánský, který stav kaštanů sleduje již dvaadvacet let.

Podle názoru vedoucího odboru životního prostředí Slavkova u Brna Miroslava Zavadila spočívá hlavní problém v tom, že v České republice klíněnka jírovcová nemá přirozeného predátora.

Kaštany v aleji v zámeckém parku ve Slavkově opadaly. Může za to klíněnka
Kaštany v aleji v zámeckém parku ve Slavkově opadaly. Může za to klíněnka

Komplikace s klíněnkou nejsou ve Slavkově žádnou novinkou, pracovníci Technických služeb používali léta k hubení škodlivého hmyzu mimo jiné i chemické postřiky. Před dvěma lety museli však s tímto způsobem ochrany kaštanů skončit, protože byl zámecký park spolu s historickými alejemi zařazen do soustavy chráněných území evropského významu Natura 2000.

"V současné době můžeme maximálně likvidovat spadané listí a tak alespoň částečně zamezit rozšiřování škůdců," vysvětlil Lánský a dodal, že v posledních letech se stav zámeckého parku a alejí dramaticky zhoršil.

Klíněnka jírovcová se do střední a západní Evropy rozšířila z Makedonie v osmdesátých letech dvacátého století. V současné době způsobují housenky tohoto drobného motýla problémy nejen v České republice, ale i ve Francii, Polsku nebo Švédsku.