Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do Brna se nevrátím, napsal muž, jehož syn tu nesměl vystudovat

  16:07aktualizováno  16:07
Narodil se v Olomouci, žije v Norimberku. "Brno pro mne ale zůstane mým městem," napsal Ivo Kameníček ve své odpovědi na výzvu MF DNES, která hledá Brňany žijící v zahraničí. Krajánci" se ve svých dopisech dělí se čtenáři o své osudy.

Ivo Kameníček | foto: Archiv Ivo Kameníčka

Ani přes vřelý vztah k městu, kde prožil velkou část života, se Kameníček z Německa vrátit nechce. "Současné politické ovzduší a neexistence skutečně právního státu v České republice nás odrazuje od jakýchkoliv myšlenek na návrat," vysvětluje.

Důvody, pro které se rozhodl opustit rodnou zemi, mají kořeny už v době normalizace. Kameníček tehdy prokázal velkou dávku odvahy. V roce 1968 se totiž účastnil programu vyučování na vojenské technické akademii v té době spřátelené egyptské armády.

"Zpráva o vstupu vojsk Varšavské smlouvy nás zasáhla jako blesk z čistého nebe v jednom z autobusů, kterými nás v Káhiře sváželi do zaměstnání," vzpomíná  Kameníček. "V akademii jsme byli přivítáni soucitnými pohledy a projevy sympatií."

Sepsali protestní dopis

On ani jeho kolegové se s náhlým přetnutím Pražského jara nemínili smířit. Hned po příjezdu začali rozebírat možná řešení nové situace. Výsledkem byl protestní dopis, který sám Kameníček sepsal. Na shromáždění Čechů žijících v Káhiře se dočkal velké podpory.

"Nebylo nutné někoho přesvědčovat. Reakce byla tak spontánní, že podpisové archy byly za chvíli pokryty podpisy. Zaznamenal jsem jediný nesouhlas," přiblížil Kameníček.

Rezoluci pak na české ambasádě přeložili také do angličtiny a zbývalo jen předat ji zastupitelstvím okupantských zemí. Nikdo z diplomatů se k tomu ovšem neměl, a tak se nakonec uvolil pisatel prohlášení.

Režim ohrožoval jejich budoucnost

Později jej kvůli tomu čekalo mnoho příkoří ze strany režimu. "Syn měl po celou devítiletku samé jedničky. Na gymnáziu byl odmítnut, prý aby šanci dostali lepší. Když se chtěl po třech letech na učilišti s  diplomem nejlepšího učně v kraji dostat na průmyslovku, vše se opakovalo," vzpomíná  Kameníček na důvod, proč roku 1980 opustil s rodinou Československo.

"Vlastně mi nikdy nepřišlo na mysl toto město a tehdejší Československo natrvalo opustit, než jsem poznal, že pomsta komunistů je namířena i proti mým dětem a negativně ovlivňuje jejich budoucnost," dodal Kameníček v dopise redakci.

Proto se rozhodl odjet do Německa. Od té doby žije v Norimberku, část rodiny má také v Mnichově. "Už jsme si tu natolik zvykli, že Brno zůstává jen oblíbeným cílem našich návštěv," uzavřel.

Autor:Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

V Brně uzavřou Údolní ulici, v okolí bude problém s parkováním

t I přes nedostatečný odstup od kolejí je Údolní ulice plná zaparkovaných aut a...

Po rekonstrukci a uzavírkách na Dornychu či Kolišti přišla řada na další velkou brněnskou ulici. Ve středu 2. května se...

Hokejová hala pro Kometu vznikne na výstavišti. Zřejmě do roku 2022

Studii nového hokejového stadionu za Lužánkami už dříve vypracovala...

Multifunkční hala pro hokejovou Kometu vznikne na výstavišti v Brně. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) by mohla být...

VIDEO: Miniaturní kruhový objezd mate řidiče, místní jej ignorují

Miniaturní kruhový objezd mate řidiče

Kruhový objezd v Ostrově u Macochy spíš řidiče zmate, než aby pomohl usměrnit a zklidnit dopravu. Je tak malý, že ho...

Najdete na iDNES.cz