Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do Brna se nevrátím, napsal muž, jehož syn tu nesměl vystudovat

  16:07aktualizováno  16:07
Narodil se v Olomouci, žije v Norimberku. "Brno pro mne ale zůstane mým městem," napsal Ivo Kameníček ve své odpovědi na výzvu MF DNES, která hledá Brňany žijící v zahraničí. Krajánci" se ve svých dopisech dělí se čtenáři o své osudy.

Ivo Kameníček | foto: Archiv Ivo Kameníčka

Ani přes vřelý vztah k městu, kde prožil velkou část života, se Kameníček z Německa vrátit nechce. "Současné politické ovzduší a neexistence skutečně právního státu v České republice nás odrazuje od jakýchkoliv myšlenek na návrat," vysvětluje.

Důvody, pro které se rozhodl opustit rodnou zemi, mají kořeny už v době normalizace. Kameníček tehdy prokázal velkou dávku odvahy. V roce 1968 se totiž účastnil programu vyučování na vojenské technické akademii v té době spřátelené egyptské armády.

"Zpráva o vstupu vojsk Varšavské smlouvy nás zasáhla jako blesk z čistého nebe v jednom z autobusů, kterými nás v Káhiře sváželi do zaměstnání," vzpomíná  Kameníček. "V akademii jsme byli přivítáni soucitnými pohledy a projevy sympatií."

Sepsali protestní dopis

On ani jeho kolegové se s náhlým přetnutím Pražského jara nemínili smířit. Hned po příjezdu začali rozebírat možná řešení nové situace. Výsledkem byl protestní dopis, který sám Kameníček sepsal. Na shromáždění Čechů žijících v Káhiře se dočkal velké podpory.

"Nebylo nutné někoho přesvědčovat. Reakce byla tak spontánní, že podpisové archy byly za chvíli pokryty podpisy. Zaznamenal jsem jediný nesouhlas," přiblížil Kameníček.

Rezoluci pak na české ambasádě přeložili také do angličtiny a zbývalo jen předat ji zastupitelstvím okupantských zemí. Nikdo z diplomatů se k tomu ovšem neměl, a tak se nakonec uvolil pisatel prohlášení.

Režim ohrožoval jejich budoucnost

Později jej kvůli tomu čekalo mnoho příkoří ze strany režimu. "Syn měl po celou devítiletku samé jedničky. Na gymnáziu byl odmítnut, prý aby šanci dostali lepší. Když se chtěl po třech letech na učilišti s  diplomem nejlepšího učně v kraji dostat na průmyslovku, vše se opakovalo," vzpomíná  Kameníček na důvod, proč roku 1980 opustil s rodinou Československo.

"Vlastně mi nikdy nepřišlo na mysl toto město a tehdejší Československo natrvalo opustit, než jsem poznal, že pomsta komunistů je namířena i proti mým dětem a negativně ovlivňuje jejich budoucnost," dodal Kameníček v dopise redakci.

Proto se rozhodl odjet do Německa. Od té doby žije v Norimberku, část rodiny má také v Mnichově. "Už jsme si tu natolik zvykli, že Brno zůstává jen oblíbeným cílem našich návštěv," uzavřel.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz