Historická část města mezi kostelem sv. Mikuláše a hradem

Historická část města mezi kostelem sv. Mikuláše a hradem | foto: Radek Miča, MAFRA

Do chudinské čtvrti naláká Znojmo i turisty

  • 3
Obecní pastevci, městská chudina, ale také hrobník či obávaný městský kat měli ve Znojmě v dobách středověku své místo v části zvané Jáma. Strmá roklina mezi hradem a chrámem sv. Mikuláše se i proto s větším zájmem veřejnosti příliš nesetkávala.

Až vloni se vedení města rozhodlo, že dříve chudinské čtvrti zvané rovněž Staré město vtiskne punc a tamní zákoutí opraví. Nyní rekonstrukce končí.

"V nejbližších dnech by se v místě mělo udělat ještě veřejné osvětlení, což je poslední věc. Jinak schodiště, ploty a plůtky jsou již hotové," uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Místo zvané Jáma či Staré město patří mezi nynějších "77 divů Znojma". Tvoří jej dva tucty menších domků a stavení postavených bez jasného vnitřního řádu tam, kde to strmě klesající svah stavitelům dovolil.

Historická část města mezi kostelem sv. Mikuláše a hrademHistorická část města mezi kostelem sv. Mikuláše a hradem

Touto roklinou mezi znojemským hradem a chrámem sv. Mikuláše patrně vedla v raném středověku i obchodní stezka z Moravy do Dolního Rakouska.

Podle radnice je proto Jáma natolik cennou lokalitou, že je škoda nechat ji zcela ležet ladem.

Turistická atrakce i místo pro romantické procházky

"Jsou tam zákoutí, o kterých nikdo neví. Třeba kamenné křivolaké uličky, kterými se dá vyjít hned vedle hradu či pod hradbami. Do budoucna tam město uvažuje i o turistické značené stezce," přiblížila mluvčí.

Radnice vyčlenila tři a půl milionu korun na zvelebení všech zákoutí Jámy. Strmý svah má být nyní vyhledávaným místem nejen turistů, ale i romantiků.

"Nebylo třeba na to vytvářet nějaký kompletní projekt. Jednalo se například o opravy kamenných schodů. Byly tam také neudržované plochy trávníků, o něž se začne pečovat," přiblížila již dříve městská architektka Iveta Ludvíková.

Této části města věnuje radnice zvýšenou pozornost. Samostatnou investiční akcí jsou i dlouhodobé opravy tamního hradebního pásu.

Historická část města mezi kostelem sv. Mikuláše a hradem

"A prostor Jámy se svými stezkami tak po opravě plynule naváže i na blízké zrekonstruované Karolíniny sady," nastínil nedávno starosta města Petr Nezveda.

Příští rok pak dělníci obnoví podle dobových fotografií i dřevěný Hilitzerův altánek s výhledem na přehradu a na Národní park Podyjí. V 19. století se nacházel hned u hradeb, pod kaplí svatého Václava.

Znojmo tak usiluje o postupnou opravu celého hradebního systému a jeho zpřístupnění veřejnosti. Obnovuje proto hradby a někdejší hradební příkopy i v dalších částech města. V Dolním parku například vzniknou i průchody do centra města.