Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do firmy, která nabízí webové stránky zdarma, vstoupil švýcarský investor

  2:55aktualizováno  2:55
Před pěti lety dostal vysokoškolský diplom a dnes už je majitelem milionové firmy. Třicetiletému Vítu Vrbovi se plní sny na počkání. Jeho brněnskou firmu Westcom totiž zčásti koupil švýcarský investiční fond. Spolu se chystají zalíbit společnosti Google. Ta totiž za internetové projekty platí miliardy dolarů.

Majitel firmy Westcom Vít Vrba | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Švýcarský Centralway Holding koupila čtyřicetiprocentní podíl přes svou dceřinou společnost v Lichtenštejnsku," upřesnil Vrba. Společnost už investovala do řady českých projektů, jako třeba Invia.cz, Auto.cz nebo Blog.cz. A co investora nalákalo? Zalíbil se mu projekt Webnode.com, pomocí něhož může naprostý laik vytvořit profesionální webové stránky. Zdarma.

Částku, kterou Vrba za čtyřicetiprocentního podíl dostal, odmítly obě strany komentovat. "Přinesli nám vklad know-how v řádech desítek milionů korun," řekl pouze Vrba. Jeho firmě totiž jde hlavně o to, že jim zahraniční spojenec dokáže otevřít globální trh. "To by nám česká společnost nedokázala nabídnout, proto jsme je odmítli," dodal Vrba.

Nedávná transakce však pro Vrbu stále není konečná stanice. "Google je pro nás finální kupec. Nejprve ale musíme dobýt zahraniční trhy," opakuje majitel Westcomu.

Podnikatel začal společně s dalšími čtyřmi lidmi pracovat na projektu Webnode už před dvěma lety. "Firmu jsem založil v roce 1998, už na škole. Začátky ale nebyly zrovna manažerské. Lezl jsem po kolenou a zapojoval jsem počítačové sítě. Pak teprve přišla tvorba internetových aplikací," vzpomíná s úsměvem Vrba.

Možnosti udělat si na Webnode stránky využilo už sto tisíc uživatelů, například pařížský hotel, žokejové z Hongkongu či tvůrce filmové hudby z Beverly Hills.

Společnost Westcom se po společnosti Y Soft stala zatím druhou nejúspěšnější firmou, která sídlí v Jihomoravském inovačním centru. To nabízí začínajícím podnikatelům zázemí, které by si jinak nemohli dovolit. - čtěte Firma nabízí webové stránky zdarma, čeká na bohatého ženicha

. Webovky teď zvládnou i amatéři, proto máme úspěch

Majitel firmy Westcom Vít VrbaTřicetiletý Vít Vrba z Brna už vlastní "jen" šedesát procent firmy Westcom, kterou před deseti lety založil. Díky projektu jednoduché tvorby webových stránek Webnode.com koupil 40 procent firmy švýcarský investor. Malá firma z Jihomoravského inovačního centra teď zaútočí na světové internetové portály. A místo desítek milionů korun by se brzy mohly začít sypat dolary.

Jak na vás přišli zrovna Švýcaři?
Našli si nás sami. Po dvou schůzkách jsme se domluvili, bylo to hrozně rychlé. Navíc se skloubilo vše, co jsme chtěli. Peníze, kontakty a know-how, takže to bylo ideální.

Nákup čtyřicetiprocentního podílu ale není váš konečný sen.
To není. Teď teprve pořádně začínáme. Firma jako Google by měla být finální kupec projektu, který by koupil hotový projekt s miliony uživatelů.

Jak toho chcete dosáhnout?
Nejprve se musíme dostat na mezinárodní trhy. To už bychom nebyli schopni zvládnout jen vlastními silami.

Jaká země je nejdůležitější?
Spojené státy jsou velmi důležité. Ale my jsme hodně úspěšní ve španělsky a portugalsky mluvících zemích, aniž bychom se o to snažili. Máme asi patnáct procent španělsky mluvících uživatelů a deset procent z Brazílie. Chceme se proto primárně zaměřit na tyto země. Do USA se totiž strašně těžko proniká. Jak nesídlíte na západním pobřeží, nejlépe v San Francisku, americká média se s vámi nebaví. Zajímavá je pro nás i Čína.

Jak uživatele získáváte?
Reklamou to rozhodně nebude, ta uživatele obtěžuje. Základní služba tvorby stránek pomocí Webnode je zdarma a nadstandardní služby jsou placené. O ty má zájem jedno procento uživatelů, ale už teď nám bez problémů zaplatí celý provoz projektu. S přibývajícími uživateli stoupne i počet platících. Šlo jen o to zlomit mez prvních 100 tisíc uživatelů. To se nám v srpnu povedlo.

V čem je váš projekt jiný?
Pohybujeme se v extrémně konkurenčním prostředí. Programů na výrobu webových stránek jsou tisíce. Westcom se tím živil od roku 1998 a vždycky nám konkurovaly, i kromě velkých zavedených firem, dva tisíce studentů informatiky na brněnských vysokých školách. Nakonec jsme však přišli s řešením, které zvládnou lidé, kteří umí pracovat s Wordem. Když tu stránku vytváří, vidí, jak bude stránka vypadat, je interaktivní. Baví je to. Stránky na Webnode si dělají mladí nadšenci i senioři.

Jak dlouho se takový program vyrábí?
Začali jsme na tom pracovat před dvěma lety. Rok a půl trval vývoj aplikace. Původně nás to dělalo pět, teď sedm na plný úvazek. Bez podpory Jihomoravského inovačního centra (JIC) by to ale asi nešlo. Jsme jedna z prvních firem, která do inkubátoru vstoupila, a rostli jsme s ním. Byli jsme klasický studentský start-up. Já jsme začal podnikat už na škole. Tady ale byly první kanceláře, které jsme si pronajali. JIC pomáhal hlavně manažerským, ekonomickým a jiným školením a další výhodou byla výborná adresa, která je pro zákazníky i partnery znakem důvěryhodnosti. Když jsme přišli s Webnode, JIC nám pomáhal v oblasti kontaktování investorů. Nemusíte nikam telefonovat, jdete na domluvenou schůzku.

A teď jste milionář.
Není to tak, že bych nemusel do konce života pracovat. Investor přinesl peníze do firmy. Jasně, že to dělám pro peníze, ale primárně to dělám proto, že mě práce baví. Když chcete mít v něčem úspěch, musí vás ta práce prostě bavit.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Najdete na iDNES.cz