V Blansku se obávají, že budovu bývalého hotelu Dukla chce koupit podnikatel, který do něj přesídlí nepřizpůsobivé z brněnské ulice Cejl (ilustrační snímek).

V Blansku se obávají, že budovu bývalého hotelu Dukla chce koupit podnikatel, který do něj přesídlí nepřizpůsobivé z brněnské ulice Cejl (ilustrační snímek). | foto: Karel Pešek, MF DNES

Do hotelu nám nastěhují obyvatele brněnského Bronxu, bojí se v Blansku

  • 25
Hotel Dukla v Blansku má období lesku a slávy dávno za sebou, přesto se teď o něm místní baví víc než kdy před tím. Koncem září se totiž uskuteční jeho dražba. A blanenští se bojí, že hotel koupí podnikatel, který má nemovitosti v brněnské ulici Cejl, a do města přestěhuje lidi z této oblasti.

"Slyšeli jsme, že by se něco takového mohlo stát a moc se nám to nelíbí," řekla obyvatelka Blanska Vlasta Nečasová.

Nervozita ovládla i tamní politiky. "Ve středu jsem se účastnil druhé prohlídky hotelu a nikdo z přítomných podnikatelů tam s tímto záměrem nebyl," sdělil blanenský starosta Lubomír Toufar (ČSSD).

Přestože se město původně do dražby o hotel, jehož vyvolávací cena je patnáct a půl milionu korun, zapojit nechtělo, podle starosty možná radnici nic jiného nezbude. "To však ještě musíme projednat na radě a zastupitelstvu," popsal Toufar. Dodal, že pokud by chtěl hotel vydražit někdo se záměrem přestěhovat do něj sociálně vyloučené občany z Brna, pokusilo by se ho město přeplatit.

To však není vůbec jednoduché. Město musí nejprve zaplatit, stejně jako všichni účastníci dražby, dražební jistinu ve výši dvou a půl milionu korun. Blansko má však větší problém.

"V okamžiku dražby zájemce nemusí říct, k jakému záměru nemovitost kupuje," upozornil Jaroslav Huf, ředitel společnosti Moraven Holding, která má dražbu hotelu Dukla na starosti.

Rekonstrukci hotelu si město samo dovolit nemůže

Může se tak stát, že Blansko hotel koupí a ten bude bez potřebné rekonstrukce, na kterou by město nemělo peníze, dál chátrat. "Samozřejmě stoprocentní jistotu, jestli zájemce udělá s hotelem to, co nám slíbil, nebudeme mít nikdy. Ale snažíme se od uchazečů zjistit maximum informací, abychom předešli problémům," nastínil Toufar.

Problému se podle opozice dalo předejít. "Bohužel byl hotel zdevastován a dnes už nemůže sloužit k ničemu jinému, než levnému ubytování," tvrdí opoziční zastupitel František Ladič (KSČM).

V ideálním případě si radní představují, že budovu získá investor, který by ji zboural a postavil novou. Druhou přijatelnou možností je, že by hotel, který svou největší slávu prožíval v 80. letech, někdo zrekonstruoval a provozoval jej i nadále včetně restaurace.

Otázkou je, co by se s budovou stalo, pokud by zůstala v rukou města, které si rekonstrukci ani přestavbu nemůže dovolit. "Nejspíše bychom se snažili najít nějakého partnera, který v dražbě neuspěl a měl v plánu variantu přestavby nebo rekonstrukce," přiblížil starosta Toufar.

V brněnském Cejlu a okolí o stěhování nic neví

Zatímco v Blansku roste kvůli spekulacím napětí, v Brně obyvatelé Cejlu a okolí o ničem nevědí. "Tohle slyším poprvé a je to podle mě úplný nesmysl. Většina lidí v těchto lokalitách bydlí v obecních bytech ne u soukromých vlastníků," poznamenal Filip Fuchs z romského střediska Drom.

A podle magistrátu ani nemají podnikatelé příliš šanci byty získat. "Město Brno nabízí k prodeji bytové domy výhradně nájemcům, kteří v těchto domech bydlí," uvedl vedoucí bytového odboru Jiří Lahoda.