Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Před 37 lety zmizela v Brně v jámě žena. Stále se neví, zda se našla

  16:29aktualizováno  16:29
Voda z prasklého potrubí způsobila před 37 lety v Brně tragédii. V Pekařské ulici vymlela dutinu, kam 15. února spadli muž a žena. Ta zmizela v proudu vody a bahna. Po deseti letech byla prohlášena za mrtvou, znalec tamního podzemí je přesvědčen, že její ostatky se nalézají v okolí Pekařské ulice dosud.

Do dutiny se propadli dva lidé - květinářka Marie Bartošová a Miroslav Šudák. | foto: encyklopedie.brna.cz

První se do propadliny zřítil osmapadesátiletý Miroslav Šudák. Marie Bartošová se mu pokusila pomoci. Muž se nakonec zachytil kabelů a to ho zachránilo. Bartošová se neudržela a zmizela v proudu vody a bahna. 

Příčinou smrti podle znalců mohlo být udušení nebo utopení, případně zranění způsobená pádem či tím, jak ji unášel proud. Tělo oběti se dlouho nedařilo najít. Policie případ uzavřela po deseti letech a žena byla prohlášena oficiálně za mrtvou.

Tělo našli až v roce 1992. Možná

Teprve v roce 1992 objevila policie poblíž kanalizační výpusti na Kšírově ulici lidské kosti a zbytek kalhot. O půl roku později byla nalezena v Brně-Černovicích na louce poblíž řeky Svratky lebka.

Fotogalerie

Manžel oběti tehdy identifikoval nalezený zbytek kalhot. Vzpomněl si, že manželka nosila krimplenové kalhoty a protože byla silnější postavy, všila si do nich klín, což odpovídalo nálezu.

O správnosti výsledků pátrání existují pochybnosti některých dalších odborníků. Zejména znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda je přesvědčen, že ostatky Marie Bartošové se dosud nalézají v okolí Pekařské ulice.

"Je technicky nemožné, aby se tělo z Pekařské ulice objevilo až v místech, kde měla být Bartošová nalezena. Na nalezených vzorcích navíc nikdy nebyl proveden test DNA a Pekařská nikdy nebyla rozkopána natolik, aby se dalo vyloučit, že tělo pod sutinami není," prohlásil Svoboda.

V době tragédie byla snaha úřadů celou záležitost co nejrychleji a bez většího rozruchu uzavřít. Když požádal manžel Bartošové tehdejší Národní výbor města Brna o odškodnění a příspěvek na pamětní desku, byl odmítnut.

Proto jsou na pamětní desce odhalené až v 90. letech slova o účasti vedení města nad tragédií, ke které došlo v důsledku lidské lhostejnosti.

"Tehdy se hrubě zanedbal stav potrubí. Dnes kdyby prasklo, hned by si toho někdo všiml a nahlásil vše mobilem," podotkl Svoboda. Podle něj by se podobná událost v dnešní době mohla stát jenom v případě, že by někdo opět zanedbal dohled nad potrubím a situaci neřešil.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Najdete na iDNES.cz