Do krajských voleb na jihu Moravy jde 23 uskupení, chybět bude ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše. (Ilustrační snímek)

Do krajských voleb na jihu Moravy jde 23 uskupení, chybět bude ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Monarchisté, piráti, Cibulka... Do voleb jde na jihu Moravy 23 uskupení

  • 14
Dát hlas monarchistům, nebo raději pirátům? I před takovým rozhodnutím může v říjnu stát volič při krajských volbách. Ne každý chce svůj hlas hodit velkým politickým stranám a hledá alternativu. Na jižní Moravě mohou voliči vybírat z 23 uskupení.

I letos v kraji kandiduje třeba Pravý blok Petra Cibulky, jehož celý oficiální název zabere několik řádků. Aby ne, když obsahuje stručný volební program i adresu.

O hlasy voličů se uchází i Koruna Česká neboli monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska. Jak název napovídá, už od svého založení před jednadvaceti lety usiluje o obnovu království.

Zajímavý název si zvolila i Strana soukromníků České republiky, která vznikla v roce 2008.

Kdo ctí tradice, může zase podpořit hnutí Folklor i Společnost. To klade důraz na "amatérský sport a kulturu, zájmovou činnost dětí a mládeže a zachování národních kulturních památek a tradic".

Paroubkovci i piráti poprvé

Poprvé na jižní Moravě kandiduje i nová strana expremiéra Jiřího Paroubka Národní socialisté - levice 21. století. Jejím lídrem bude dosavadní krajský zastupitel za ČSSD a ekonom Viliam Záthurecký. Nováčkem v krajských volbách bude i Česká pirátská strana.

Naopak k tradičním účastníků patří Moravané. Letos je do voleb povede starosta Pasohlávek na Brněnsku Tomáš Ingr. Moravané doufají, že jim k úspěchu pomůže loňské sčítání lidu, které ukázalo velký nárůst počtu lidí s moravskou národností v regionu.

Na rozdíl od senátních voleb však do krajského zastupitelstva nekandiduje uskupení ANO 2011 podnikatele Andreje Babiše. Platforma podle oficiálního prohlášení neměla pro účast dostatek kvalitních členů.

Lidé volí v krajských volbách 65 členů zastupitelstva. Voliči mají možnost zvolit jen jednu stranu, hnutí nebo koalici. Preferenční hlas mohou dát až čtyřem kandidátům. Senátní volby jsou dvoukolové. Pokud někdo nezíská polovinu hlasů v prvním kole, postupují do druhého dva nejsilnější kandidáti.