Lázně Hodonín

Lázně Hodonín | foto: Vizualizace Jihomoravský kraj

Do lázeňství na jižní Moravě půjdou stovky milionů

  • 1
Z jižní Moravy se za tři roky stane lázeňské centrum s mezinárodním potenciálem. Tvrdí to alespoň zástupci Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Michalem Haškem. Jak toho chtějí docílit? Vytvořením lázeňského zázemí v Pasohlávkách a dobudováním už existující lázeňské zóny v Lednici.

Regionální rada Jihovýchod předběžně schválila několik projektů za stovky milionů korun.

V Pasohlávkách se mají vybudovat silnice a rozvodné sítě, vznikne také archeologický park Římský vrch, multifunkční turistické budovy se zázemím pro cyklisty i čtyřhvězdičkový hotel s kongresovým centrem a lázeňský zábavní park Thermal Moravia.

Thermal Moravia, projektThermal Moravia, projekt

První tři by měla vybudovat společnost Thermal Pasohlávky, ve které má podíl Jihomoravský kraj a obec Pasohlávky, na zbylé dva žádají o dotaci soukromí investoři.

"Není úkolem kraje stavět lázně. Podpoříme lázeňství tím, že vybudujeme silnice a potřebné zázemí, tak aby následně přišli soukromí investoři," řekl hejtman. Podle něj vše významně podpoří cestovní ruch, regionální ekonomiku a vytvoří na tři sta pracovních míst.

"Projekty ještě budou dopracovány, ale jsem přesvědčen, že začátkem příštího roku schválíme konkrétní výši dotace, aby se mohly už reálně rozběhnout," dodal Hašek. Dokončení výstavby se plánuje na rok 2013.

Léčivý pramen i přírodní divadlo

Osm bazénů včetně geotermálních, sedmnáct tobogánů a jiných vodních atrakcí, rehabilitační a relaxační zázemí, které dokáže obsloužit až šest tisíc lidí denně. Tak má vypadat celoročně využitelný akvapark za 1,2 miliardy korun, který plánuje v Pasohlávkách zbudovat společnost ŽS Real.

Využít by chtěli blízkého léčivého pramenu s obsahem sirovodíku a minerálních látek s teplotou kolem čtyřiceti šesti stupňů. "Je v republice ojedinělý a vhodný pro léčbu pohybového aparátu i kožních onemocnění," vysvětlila Renáta Verešová, předsedkyně představenstva ŽS Real.

Historický význam místa pak připomene archeologický park Římský vrch. Jeho součástí bude muzeum s promítacím sálem, přírodní divadlo, dílny pro řemeslné aktivity, rekonstrukce germánské vesnice i výstavy místních nálezů.

V areálu by měla vyrůst i rekonstrukce starověkých římských lázní. "Projekt připravujeme ve spolupráci s archeology z Akademie věd," řekla Lydie Filipová ze společnosti Thermal Pasohlávky. Hradisko u Mušova je totiž nejvzdálenějším vojenským ležením od hranic celé římské říše. Místní nálezy pochází z dob vlády Marka Aurelia.

Soukromý investor chce v lokalitě také zbudovat čtyřhvězdičkový kongresový a wellness Hotel Termal Mušov za více než tři sta padesát milionů.

Thermal Mušov, projekt

Samostatným projektem bude dobudování chybějícího zázemí v lázeňské zóně Lednice. "Rádi bychom vybudovali amfiteátr a kolonádu s promenádou. To nám umožní pohodlně jej napojit na lednický zámecký park na jedné straně a směrem k rybníkům na národní přírodní rezervaci," vysvětlil starosta Lednice Libor Kabát.

To by mělo přivést i více turistů. "Bude to navíc ještě umocněno plánovanou opravou jízdáren lednického zámku," dodal Hašek.