Do lichtenštejnského Nového dvora se vrátí ušlechtilí koně i dostihy

  13:08aktualizováno  13:08
Jedna z unikátních lichtenštejnských památek jižní Moravy, empírový Nový dvůr, čekají lepší časy. Podnikatel Luděk Mikulecký a majitel jezdecké stáje Bors Břeclav i stejnojmenné dopravní firmy, jej hodlá přestavit na kruhovou stáj podle francouzského vzoru. Navíc tam chce oživit i pořádání dostihů.

Nový dvůr byl vybudován v empírovém slohu Josefem Hardmuthem, který jej postavil v letech 1809 - 1810 jako hospodářskou usedlost. | foto: Město Břeclav

Na jezdeckém ovále se podle soukromého investora mají konat několikrát do roka i koňské dostihy. Zájemci si v Novém dvoře budou moci objednat projížďky kočárem krajinou, kterou na jihu Moravy před staletími nechali upravit Lichtenštejnové.

Chybět nemají ani wellness služby a ubytování s relaxačním výhledem do nedalekých lesů. Luděk Mikulecký totiž hodlá vložit do chátrající památky Lednicko-valtického areálu desítky milionů korun.

Nový dvůr

Objekt z počátku 19. století je jedním z více než dvaceti saletů Lednicko-valtického areálu vystavěný Lichtenštejny. Sloužil k hospodářským účelům, například k chovu koní, ovcí a ušlechtilých krav. Nový investor chce památku za desítky milionů korun opravit.
Budovu na návrší zdvíhajícím se od břehů Lednických rybníků tvořily stáje a obytná část. Na empírovém statku je nejhezčí kruhová rotunda uprostřed průčelí, v níž je krásně vymalovaný salonek.

Zdevastovanou stavbu poblíž Lednice, která v dávných časech sloužila k chovu krav, ovcí a koní a v posledních desetiletích vystřídala několik majitelů, chce Mikulecký opravit a vrátit ji původní využití.

Originální rotundu v areálu Nového dvora navíc podnikatel otevře po rozsáhlých opravách poprvé v historii i veřejnosti. "Statek opravíme s idejí návratu k původní podobě, tedy pro chov a trénink koní. Ostatně, rekonstrukce již začala alespoň provizorními opravami střech a okapů, aby do ní už dále nezatékalo," přiblížil Mikulecký, který už začal vyjednávat i s Regionální rozvojovou agenturou.

Opravy zničeného areálu vnímá jako další šanci pro celý region. "Rozsáhlý projekt, který by měl být kompletně hotov do konce roku 2019, by mohl pomoci rozvoji turistiky a agroturistiky na jihu Moravy," poznamenal Mikulecký.

Památkáři přitom snahy podnikatele, který je známý nejen jako majitel firmy Bors Břeclav provozující autobusovou dopravu, ale i jako milovník koní, vítají.

Žádné mimořádné požadavky si prý při opravě chátrající památky klást nemíní. "Je vždy pozitivní, když vlastník památky chce zachovat účel, k jakému sloužila v minulosti," zdůraznil Zdeněk Vácha z Národního památkového ústavu v Brně.

Kastelánka nedalekého lednického zámku Ivana Holásková smutný osud památky sleduje už pětatřicet let. "Je to unikátní historické hospodářské stavení s obrovským významem. Já osobně jsem ze záměru vybudovat tady stáje přímo nadšená," uvedla kastelánka.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Nehoda čtyř aut zastavila provoz na dálnici D1 u Brna, jeden člověk zemřel

Nehoda tří kamionů a jednoho osobního auta na dálnici D1 ve směru na Prahu....

Jeden člověk zemřel při nehodě tří kamionů a osobního auta na 172. kilometru dálnice D1 nedaleko Brna. Hromadná srážka...

Kometa přehrála v osmifinále LM Tampere, Plzeň rozstřílela Bolzano

Momentka z utkání Kometa Brno - Tappara Tampere

Úvodní osmifinálové zápasy hokejové Ligy mistrů oběma českým klubům vyšly: Kometa doma přehrála finskou Tapparu 5:1,...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

VIDEO: V Brně znovu překonali český rekord, naráz tančilo 2 135 lidí

Víc než dvěma tisícovkám tanečníků při rekordním vystoupení na brněnském...

Na brněnském výstavišti padl další český rekord. Na festivalu Life! se dalo v sobotu do tance 2 135 lidí najednou....

Podvodník prosázel peníze hokejistů, kteří si u něj objednali výstroj

Hokej - ilustrační foto

Nejméně tři desítky hokejistů naletěly podvodníkovi, který na sociálních sítích nabízel hráčskou výstroj, jež nikdy...

Před 180 lety vyjel první tuzemský vlak, lokomotivu přivezli z Anglie

Před první jízdou vlaku museli dělníci v roce 1838 postavit viadukt, který v...

Cestující z Rajhradu u Brna možná zaregistrovali na tamní nádražní budově pamětní desku, která připomíná, že odtud 11....

Najdete na iDNES.cz