Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do lichtenštejnského Nového dvora se vrátí ušlechtilí koně i dostihy

  13:08aktualizováno  13:08
Jedna z unikátních lichtenštejnských památek jižní Moravy, empírový Nový dvůr, čekají lepší časy. Podnikatel Luděk Mikulecký a majitel jezdecké stáje Bors Břeclav i stejnojmenné dopravní firmy, jej hodlá přestavit na kruhovou stáj podle francouzského vzoru. Navíc tam chce oživit i pořádání dostihů.

Nový dvůr byl vybudován v empírovém slohu Josefem Hardmuthem, který jej postavil v letech 1809 - 1810 jako hospodářskou usedlost. | foto: Město Břeclav

Na jezdeckém ovále se podle soukromého investora mají konat několikrát do roka i koňské dostihy. Zájemci si v Novém dvoře budou moci objednat projížďky kočárem krajinou, kterou na jihu Moravy před staletími nechali upravit Lichtenštejnové.

Chybět nemají ani wellness služby a ubytování s relaxačním výhledem do nedalekých lesů. Luděk Mikulecký totiž hodlá vložit do chátrající památky Lednicko-valtického areálu desítky milionů korun.

Nový dvůr

Objekt z počátku 19. století je jedním z více než dvaceti saletů Lednicko-valtického areálu vystavěný Lichtenštejny. Sloužil k hospodářským účelům, například k chovu koní, ovcí a ušlechtilých krav. Nový investor chce památku za desítky milionů korun opravit.
Budovu na návrší zdvíhajícím se od břehů Lednických rybníků tvořily stáje a obytná část. Na empírovém statku je nejhezčí kruhová rotunda uprostřed průčelí, v níž je krásně vymalovaný salonek.

Zdevastovanou stavbu poblíž Lednice, která v dávných časech sloužila k chovu krav, ovcí a koní a v posledních desetiletích vystřídala několik majitelů, chce Mikulecký opravit a vrátit ji původní využití.

Originální rotundu v areálu Nového dvora navíc podnikatel otevře po rozsáhlých opravách poprvé v historii i veřejnosti. "Statek opravíme s idejí návratu k původní podobě, tedy pro chov a trénink koní. Ostatně, rekonstrukce již začala alespoň provizorními opravami střech a okapů, aby do ní už dále nezatékalo," přiblížil Mikulecký, který už začal vyjednávat i s Regionální rozvojovou agenturou.

Opravy zničeného areálu vnímá jako další šanci pro celý region. "Rozsáhlý projekt, který by měl být kompletně hotov do konce roku 2019, by mohl pomoci rozvoji turistiky a agroturistiky na jihu Moravy," poznamenal Mikulecký.

Památkáři přitom snahy podnikatele, který je známý nejen jako majitel firmy Bors Břeclav provozující autobusovou dopravu, ale i jako milovník koní, vítají.

Žádné mimořádné požadavky si prý při opravě chátrající památky klást nemíní. "Je vždy pozitivní, když vlastník památky chce zachovat účel, k jakému sloužila v minulosti," zdůraznil Zdeněk Vácha z Národního památkového ústavu v Brně.

Kastelánka nedalekého lednického zámku Ivana Holásková smutný osud památky sleduje už pětatřicet let. "Je to unikátní historické hospodářské stavení s obrovským významem. Já osobně jsem ze záměru vybudovat tady stáje přímo nadšená," uvedla kastelánka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Jobs Contact
Plánovač strojní výroby (30.000 - 40.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz