(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Do Pohořelic míří Rakušané. Budou stavět na černozemi, varují ochránci

  • 24
Rakouská společnost Semmelrock Stein+design plánuje v Pohořelicích na Brněnsku postavit továrnu na betonovou dlažbu. Tento záměr se však příliš nelíbí ochráncům přírody. Areál má totiž stát na nejúrodnějších půdách v Česku - černozemích.

Obyvatelé Pohořelic, včetně zastupitelů, stavbu továrny na betonovou dlažbu vítají. Samotná firma Semmelrock se však snaží pozitivní ohlasy brzdit.

Semmelrock v Pohořelicích

Rakouská společnost zvolila Pohořelice především díky dobrému napojení na dálnici.

Závod v Pohořelicích bude pátým tohoto investora v České republice. Vyrábět by se zde měla betonová dlažba

Ročně by měla továrna vyrobit 123 tisíc tun betonových výrobků a vytvořit pracovní místa pro zhruba šedesát lidí.

"Zatím jsme ještě nežádali ani o územní rozhodnutí," upozornil obchodní ředitel společnosti Libor Mareček na to, že krajský úřad zatím vydal pouze zprávu o posuzování vlivů na životní prostředí s kladným výsledkem.

Všechno teď záleží na rakouském investorovi. Podle informací MF DNES se však stavět nezačne ani příští rok.

Míst, kde by se mohlo stavět, je u nás hodně, míní ochránci

Ochránci přírody i tak už nyní vyjadřují z nové továrny obavy. Na zmar by tím totiž přišly úrodné černozemě, které se zde nachází. Podle nich je to navíc zbytečné. Stavět by se mohlo místo toho na takzvaných brownfieldech, což jsou opuštěná území s rozpadajícími se obytnými budovami, nevyužívané dopravní stavby nebo nefunkční průmyslové zóny.

Dalším šetrnějším řešením by mohla být výstavba na méně úrodných půdách. "Všechny náležitosti stavby jsou v pořádku, ale nelíbí se nám, že pokud se začne stavět, tak to bude na černozemích. Přitom je u nás spousta brownfieldů nebo méně kvalitních půd," uvedl náměstek pro půdní službu z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy Ivan Novotný.

S tím souhlasí i předseda Českého svazu ochránců přírody v Brně Václav Izák. "Stavba na zelené louce by měla přijít na řadu až jako poslední možnost. Pozemky na takto úrodné půdě by měly být mnohem dražší," dodal.

Továrna pomůže snížit nezaměstnanost, doufají v obci

Zástupci města se však brání. "Ornice je tady skoro všude kvalitní. Navíc nemůžeme bránit rozvoji města. Myslíme, že továrna na betonovou dlažbu bude pro Pohořelice přínosnější, než kdyby tu bylo třeba kukuřičné pole," namítl místostarosta Pohořelic Miroslav Novák.

Dalším důvodem pro stavbu je nezaměstnanost v oblasti. "Na Pohořelicku je téměř šest stovek nezaměstnaných," uvedl Igor Poledňák, ředitel kontaktního pracoviště pro Šlapanice a Kuřim krajské pobočky Úřadu práce České republiky.

Míra nezaměstnanosti je tady dokonce o dvě procenta vyšší než v celém okrese Brno-venkov. Situaci by tudíž mohl příchod rakouského investora zlepšit, práci by tady získalo kolem šedesáti lidí.