Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do Rakouska pojedou z Mikulova kratší cestou cyklisté i auta

  17:29aktualizováno  17:29
Rakouskou vesničku Ottenthal dělí od Mikulova sotva sedm kilometrů. Ovšem jen pro ty, kdo jedou na kole. Cestující v autech si musí zajíždět až přes Poysdorf a pak na celnici k Mikulovu. Cesta se jim tak protáhne takřka o dvojnásobek.

pohled ze Sv. kopečku na Mikulov | foto: Petr Koláček

Do loňského roku to motoristy zase tolik netrápilo. Jenže v prosinci se vstupem do Schengenu padla hranice a z Rakouska na Moravu už se nemusí zajíždět přes celnici. Motoristé by si cestování rádi zkrátili.

Mikulov proto začal s Rakušany jednání o rozšíření této spojnice i pro motorová vozidla. Mikulovští zastupitelé si už odsouhlasili, že záměr zanesou do svého územního plánu.

"Dnes nás s regionem kolem města Laa spojuje pouze cyklostezka. A všichni, kdo se odtud do Mikulova chtějí vydat autem, nesmyslně najezdí dvacet kilometrů navíc," míní starosta Mikulova Rostislav Koštial. Problém by mělo vyřešit rozšíření cyklostezky o pruhy pro osobní auta.

Nápad Rakušané přivítali
Podle mikulovského starosty se právě teď nabízí jedinečná možnost, jak na vybudování nové silnice získat peníze z Bruselu. Na projekty přeshraniční spolupráce chce Evropská unie v příštích letech uvolnit velký balík peněz.

"Rakouská strana by tuto novou spojnici maximálně uvítala. Řekl bych, že nás do toho i trochu tlačí," podotkl starosta Mikulova Rostislav Koštial. Podle něho ostatně Mikulov a území kolem rakouského městečka Laa historicky propojeno bylo. "Obnovit jej je v podstatě mezinárodní zájem," míní.

Podoba budoucí silnice ještě není známa. Jisté však je, že stávající cyklostezka nezanikne. Pruhy pro auta vyrostou buď těsně vedle ní, nebo obě komunikace oddělí pás zeleně.

K záměru se ještě musí vyjádřit Ředitelství silnic a dálnic ČR, které dá Mikulovu jasnou odpověď, zda vůbec je území pro auta průchodné. Projektanti budou muset počítat i s možností, že nová silnice bude muset křížit budoucí dálnici R52.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz