Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Do Rakouska pro benzín? Po novém roce míří za hranice více Čechů než dříve

  • 3
Obyvatelé rakouského pohraničí si v posledních letech zvykli trávit víkendy na české straně. Zašli na levný oběd, v bezcelním pásmu nakoupili cigarety a alkohol a natankovali plnou nádrž benzínu. Vypadá to, že aspoň co se pohonných hmot týče, po novém roce se tento trend otočil.

"Já už v Česku vůbec netankuju, už několik let jenom v Rakousku," říká zdravotní sestra Marie Andrejsová.

Andrejsová už přes deset let dojíždí za prací do nemocnice do dolnorakouského Sankt Poltnu a má tak možnost pravidelně porovnávat ceny pohonných hmot v obou zemích.

"Ceny v Česku už ani moc nesleduju. Spoléhám se v té věci na manžela, který bydlí tady a tvrdí, že u nás se kupovat benzín nevyplatí," popisuje své zkušenosti zdravotní sestra.

V posledních letech se tak směr řidičů při hledání levnějšího benzínu začíná stáčet k jihu. Zvýšení spotřební daně o korunu na litr benzínu a nafty od nového roku tento trend ještě urychlilo.

Více řidičů míří za hranice

"Od nového roku nám výrazně přibylo zákazníků z České republiky. Dřív přijeli tři denně, dneska už jich tu bylo okolo patnácti," popsal pumpař Walter Leidermann návštěvnost čerpací stanice v pohraničním městečku Laa an der Thaya. Zároveň ale dodává, že novoroční zdražení neminulo ani jižní sousedy.

"U nás se ceny zvedly asi o deset až patnáct procent," popisuje zvýšení cen v Rakousku zaměstnanec benzínky v Drasenhofenu Franz Uhl. Kolik českých řidičů na pumpě na hlavním tahu z Mikulova do Vídně přibylo, si netroufá odhadovat.

"Pracuju tady teprve krátce, takže nemůžu říct, o kolik stoupl od nového roku počet zákazníků z Česka. Dá se ale říct, že jich jezdí hodně," tipuje Uhl.

Českým pumpařům ubývají zákazníci, ne však všude

Úbytek zákazníků naopak pozorují provozovatelé některých stanic z české strany hranice.

"Cítíme výrazný úbytek zákazníků. Zaměstnanci, kteří jezdí do Rakouska pozorují stále nižší cenu. Ta se tam drží stabilně. Kdo může nakupuje tam," popisuje situaci po novém roce zaměstnanec pumpy v Mikulově.

Nejedná se ovšem o celoplošný trend. Ceny pohonných hmot se jak v České republice, tak i v Rakousku liší pumpu od pumpy.

Ceny za litr se dost liší. Jak u nás, tak i za hranicemi

Podle rakouského automobilového klubu ARBO, který sleduje aktuální ceny benzínu a nafty stál ve čtvrtek nejlevnější litr naturalu 95 v Dolním Rakousku necelé jedno euro a jeden cent, tedy asi dvacet osm korun a třicet haléřů.

Nejlacinější nafta byla za šestadevadesát centů, tedy dvacet pět korun a dvacet haléřů. Naopak nejvyšší cena naturalu 95 se vyšplhala skoro až na dvaatřicet korun.

Ceny pohonných hmot na jihu Moravy se pohybují v daleko širším rozmezí. Nejlevnější palivo bylo ve čtvrtek v Brně-Vinohradech. Pouhých dvacet sedm devadesát zaplatili řidiči za litr naturalu 95.

Stejně jako nejnižší, tak i nejvyšší cena benzínu v Česku vysoce přesahovala cenu za hranicemi. Na D1 u čerpací stanice Popůvky stál litr naturalu včera dokonce třicet tři korun šedesát haléřů.

"Zákazníci si ale nestěžují. Zatím tady nikdo takový nebyl," říká zaměstnankyně pumpy.

Stejné je to i s cenami nafty. Nejlevnější naftu za dvacet šest devadesát mohli natankovat opět řidiči z brněnských Vinohrad. U Popůvek zaplatí o čtyři koruny a sedmdesát haléřů víc.

Tak vysoké rozdíly mezi cenami jsou zřejmě i důvodem, proč úbytek zákazníků týká pouze několika čerpacích stanic.

Řidiči, kteří chtějí jezdit nakupovat pohonné hmoty do zahraničí musí mít štěstí na levnou čerpací stanici ve svém okolí. Ale nejen to. V blízkosti hranic se musí nějaká vůbec vyskytovat.

K nejbližší benzínce za hranicemi je to i několik desítek kilometrů

Postačí jeden pohled na automapu, aby bylo jasné, do které oblasti se výstavba čerpacích stanic v posledních letech soustředila. Na české straně hranice se pumpy vyskytují mnohem hojněji.

Rakouské benzínky jsou často i několik desítek kilometrů za hranicemi. I proto se jihomoravští pumpaři o své zákazníky nebojí.

"Úbytek zákazníků vnímám spíš v souvislosti s lednem, což je obecně takový horší měsíc. Myslím, že do Rakouska obyvatelé Znojma pro benzín nezajíždí," říká vedoucí stanice ve Chvalovicích u Znojma.

"V Rakousku je totiž nejbližší čerpací stanice deset kilometrů od hranic. Když připočteme dvanáctikilometrovou vzdálenost ze Znojma k hranicím, tak to se už lidem nevyplatí," počítá pumpař z Chvalovicích.

Jisté ale je, že doby, kdy jihomoravské pumpy znamenaly pro obyvatelé Dolního Rakouska laciné pohonné hmoty, jsou pryč.

"I já sám jsem dřív jezdíval do Česka pro benzín, ale asi už pět posledních let se mi to nevyplatí," říká pumpař Uhl a Andrejsová mu dává za pravdu. "Mí kolegové si zajedou pro benzín spíš do Bratislavy," dodává.