Ve vile Tugendhat zují návštěvnicím boty s podpatky, poškrábaly by lino

  9:12aktualizováno  9:12
Jehličkové podpatky nechte doma, vzkazují budoucím návštěvníkům správci funkcionalistické vily Tugendhat. Uvnitř této brněnské památky UNESCO je totiž tak výjimečné linoleum, že by ho boty některých dam mohly poškodit.

Vila Tugendhat | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Přesně to stejné bílé linoleum, které si do své vily pořídili v roce 1930 manželé Tugendhatovi, vyrobila na přání restaurátorů německá firma Deutsche Linoleum Werke.

"Mies van der Rohe chtěl, aby podlaha působila jako jednolitá plocha, což u parket nebývá. Bílá barva byla nejvíce neutrální. Musím však přiznat, že byla velmi choulostivá na špínu a vyžadovala velkou péči," vzpomínali na nezvyklou podlahovou krytinu manželé Tugendhatovi podle dochovaných archivních materiálů.

Právě tuto choulostivou podlahu má ochránit nařízení zakazující vstup do vily v podpatcích. A jak si průvodci ve vile poradí s návštěvnicemi, které se o zákazu nedozvědí a na prohlídku dorazí ve špatné obuvi?

"Pokud to budou opravdu ostré jehličkové podpatky, budou si takové dámy zkrátka muset sundat boty. A aby nechodily bosé, dostanou jednorázové návleky," popsala Dagmar Černoušková ze Studijního a dokumentačního centra vily Tugendhat.

Kvůli ochraně podlahy dostanou jednorázové návleky i ti, jejichž boty projdou kontrolou u vstupu do vily. "Jen si je budou smět navléknout přímo na boty, ne na bosou nohu," doplnila Černoušková.

Zákaz bude na webu i v propagačních materiálech

Upozornění o zákazu vstupu v podpatcích se objeví na webových stránkách vily tugendhat.eu, kde začne už v nejbližších dnech fungovat rezervační systém.

A nezvyklý pokyn pro návštěvníky bude zdůrazněn i na propagačních materiálech pro turisty. "Je totiž pravda, že zakazovat podpatky není úplně obvyklé. Ale linoleum, které je ve vile, je opravdu výjimečné," upozornila Černoušková.

V nově zrekonstruované památce UNESCO nyní finišují přípravy na její otevření. Oslavy dokončení složitých oprav, kterých se zúčastní politikové i odborníci dohlížející na průběh rekonstrukce, jsou naplánovány na 29. února. První návštěvníci se pak do vily podívají 6. března.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

VIDEO: Koňský povoz přivezl vánoční strom na náměstí Svobody

Povoz tažený koňmi přivezl na náměstí Svobody vánoční strom (17. listopadu...

Stovky lidí v sobotu čekaly na příjezd vánoční stromu na náměstí Svobody v Brně. Letos ho přivezl povoz tažený dvěma...

Muž si spletl jména žen, uraženou partnerku pak napadl v kostele

Věřící v St. Mary's Cathedral v Dublinu. Ilustrační foto

Na služebně znojemské městské policie hledala útočiště žena, kterou její partner napadl v kostele. Jako důvod rozepře...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz