Pyrotechnici čistí Boří les u Břeclavi, zbavují ho munice z bývalé německé zbrojní továrny Muna, zničené na konci druhé světové války Rudou armádou.

Pyrotechnici čistí Boří les u Břeclavi, zbavují ho munice z bývalé německé zbrojní továrny Muna, zničené na konci druhé světové války Rudou armádou. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Jihomoravany letos potěší nové tramvaje, rozhledna i bezpečnější les

  • 20
V začínajícím roce 2016 se Jihomoravané mohou těšit na lepší podmínky při cestování v brněnské městské hromadné dopravě, na bezpečnější vycházky do lesa nebo například na unikátní výhled na Drahanskou vrchovinu a Boskovickou brázdu.

1 Nové tramvaje

Pohodlnější cestování slibuje Dopravní podnik města Brna. V roce 2016 totiž koupí hned dvacet nových tramvají 13T, zaplatí za ně 1,2 miliardy korun.

„Po obnově autobusů a trolejbusů se nám tak podaří snížit i průměrné stáří tramvají. Zároveň tím zvýšíme podíl nízkopodlažních vozidel,“ vysvětlil investici generální ředitel podniku Miloš Havránek.

Velkou měrou se na modernizaci podílí vedení města, kterému se podařilo jednáním snížit nákupní ceny tramvají ze 72 milionů korun na 58,5 milionu korun za jeden kus. První nové tramvaje začnou v Brně jezdit od června, poslední dodá výrobce Škoda Transportation v prosinci.

Díky obnově vyřadí brněnský dopravní podnik starší tramvaje typu K2 a T3. Mnohé z nich přitom neskončí ve šrotu. Část z nich by měla ještě přepravovat cestující v ukrajinském Mariupolu.

2 Nejvyšší rozhledna

V polovině ledna patrně zazní definitivní ano pro výstavbu rozhledny Velenka ve Velenově u Boskovic na Blanensku, jejíž stavbu podpořili obyvatelé v místním referendu.

„Projekt je velmi dobře promyšlený a vypracovaný, takže věřím, že dořešíme poslední detaily a začneme ji už za pár měsíců stavět. Bude se jednat o nejvyšší rozhlednu svého druhu v České republice, která bude vysoká pětašedesát metrů,“ uvedl starosta obce Jan Havelka.

Nová rozhledna má mít tři vyhlídkové plošiny, a to ve 21, 39 a 60 metrech. Součástí Velenky má být restaurace s venkovní terasou a sociálním zázemím. Starosta by si přál její otevření už letos na podzim.

3 Divocí koně

Zřejmě už na jaře se národním parkem Podyjí na Znojemsku začnou prohánět divocí koně. Do volné přírody je chtějí vypustit členové sdružení Česká krajina.

„Stádo by mělo tvořit dvacet koní plemene exmoorský pony. To je geneticky nejvíc podobné původním divokým koním, kteří Podyjím pobíhali zhruba před dvěma tisíci lety, než je vyhubili lidé,“ řekl Dalibor Dostál z České krajiny.

Znojemsko se tak stane po Milovicích druhou lokalitou v České republice, kde divocí koně budou volně žít v přírodě. Vedení národního parku si od poníků slibuje, že budou spásávat trávu, ale i náletové dřeviny, čímž pomůžou zachovat cenné louky.

Koně se do České republiky dostanou díky dotaci z Evropské unie, která platí jejich převoz z Velké Británie.

4 Bezpečnější les

Dalších přibližně padesát hektarů Bořího lesa u Břeclavi důkladně prozkoumají pyrotechnici. Zbavují jej munice z bývalé německé zbrojní továrny Muna, zničené na konci druhé světové války Rudou armádou. Les byl od min a nábojů opakovaně čištěn v šedesátých, sedmdesátých, osmdesátých i devadesátých letech.

Přibližně pět set hektarů lesa je ale stále nebezpečných, neboť se v nich nacházejí stovky až tisíce nevybuchlých kusů munice. A okolí Bořího lesa je velmi frekventovaným územím, spadá do Lednicko-valtického areálu. Sanace území je možná jen díky rozhodnutí vlády, která na ni vyčlenila 50 milionů korun ze státního rozpočtu. Peníze přitekly po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku.

Odborná firma munici vyhledá a předá policii. Ta pak rozhodne o tom, zda se dají granáty, protipancéřové střely nebo dělostřelecké miny převézt k likvidaci jinam, nebo je třeba odpálit je přímo na místě.

5 Muzeum a památník

Dlouhé roky se o tom jen mluvilo, nyní získává muzeum a památník připomínající bývalý internační tábor ze 2. světové války ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku reálné obrysy. V době válečného konfliktu v něm trpělo 2 683 lidí. Jednalo se převážně o rodinné příslušníky československých vojáků, kteří bojovali proti velkoněmecké říši, ať už na východní, nebo na západní frontě.

„Na muzeu jsme už začali pracovat. Zároveň jsme připravili architektonickou soutěž na památník. V muzeu najdou návštěvníci nejen exponáty, které jsme až dosud měli umístěné jako stálou expozici v místní základní škole, ale i další, dosud nezveřejněné předměty. Věřím, že obojí slavnostně otevřeme 28. října, tedy v den, kdy si budeme připomínat vznik republiky,“ doufá starosta Svatobořic-Mistřína Miroslav Veselý.

6 Neobvyklý autobus

Vinobus, tak se bude jmenovat speciální autobus, který začne jezdit od dubna ve Znojmě. Jak již jeho název napovídá, jeho zastávky budou soustředěny kolem vinných sklepů.

„Trasa autobusu bude měřit šestašedesát kilometrů s tím, že hlavní zastávka bude u Vlkovy věže v centru města, kde provozujeme infocentrum,“ vysvětlil předseda společnosti Víno originální certifikace (VOC) Znojmo František Koudela.

Vinobus s kapacitou 32 míst pojede čtyřikrát denně. V dubnu a říjnu od pátku do neděle, od května do září každý den. Návštěvníci budou mít přitom na výběr, zda chtějí absolvovat celou trasu s průvodcem, nebo jestli vystoupí na jakékoliv zastávce na trase, zajdou například na dvě hodiny do některého ze sklípků a následně budou pokračovat v cestě dál.

Akce má představit Znojmo jako město kvalitního vína. I z toho důvodu bude například jedna ze čtrnácti zastávek u vinařského hotelu Vinice Hnanice, kde turisté budou moci ochutnat vína vyznamenaná bronzovým oceněním Vinař roku 2015.