Mrskačka z vydřích vousků měří pouhých 6,1 centimetru.

Mrskačka z vydřích vousků měří pouhých 6,1 centimetru. | foto: Agentura Dobrý den Pelhřimov

Doktor upletl pomlázku z vydřích vousků. Postup si natrénoval na kočce

  • 3
Pomlázku z vrbového proutí umí kdekdo, ale z vydřích vousků, to chce cit pro detail i nervy z ocele. Jan Břicháček z Brna má obojí a se svým výtvorem se tak dostal do pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Tento doktor přírodních věd potřeboval k upletení rekordního, 61 milimetrů dlouhého díla čtyři hmatové vousy vydry říční, tři hodiny práce s nástroji hodnými operačního sálu a nekonečnou trpělivost.

Mrskačka z vydřích vousků měří pouhých 6,1 centimetru.

Břicháček plete pomlázky odjakživa. „Bydleli jsme na vesnici a pletli jsme si je sami, a tak mi to zůstalo v krvi. Když jsem narazil u své kočky na to, že vousky občas trousí, a viděl jsem, že mají tvar jako proutek – zužující se na konci – řekl jsem si, že to je typický materiál na pomlázky,“ vypráví.

Na práci v tak malém měřítku a s tímto materiálem musel použít řadu nečekaných pomůcek: mikroskop, čelní lupu, gumovou podložku se zářezy na přidržování konců vousků, různě tvarované pinzetky s precizně přibroušenými hroty, několik šicích jehel se špičkami zbroušenými do různých tvarů... A v roce 2010 skutečně pomlázku z vousků své kočky upletl.

Když dostal nový materiál na výrobu – tedy ony vypadané vydří vousy – darem od majitelů ochočené vydry manželů Pavlíkových z Trhových Svin, vytáhl nástroje a pustil se znovu do práce.

Na řadě jsou vousky z myší nebo krys

„U té první, kočičí pomlázky jsem přemýšlel několik týdnů, jaký postup zvolit, jaké pomůcky si vyrobit. Takže nyní jsem už měl technologii v hlavě a šlo to rychle. Vytáhl jsem nástroje a nejprve jsem si znovu zkušebně upletl pomlázku z těch kočičích, abych si ověřil, že jsem to za ty roky nezapomněl,“ podotýká.

Velikost vydřích i kočičích vousků je zhruba stejná, rozdíl je v tuhosti. Vydří vous se špatně tvaruje – má totiž stejné vlastnosti jako u člověka nehet. Pomlázka má navíc rukojeť o šířce 1,4 mm vyrobenou z rybářského vlasce a na svém druhém konci je ozdobená zelenou mašličkou z hedvábí. Právě s ní byl největší problém. „Vousy se totiž nedají natočit, praskají a lámou se,“ vysvětluje Břicháček využití vlasce.

Pomlázku už věnoval do expozice pelhřimovského Muzea rekordů, kde je oficiálně zaregistrována. „Pan doktor se s ní pořádně natrápil,“ ocenil Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den Pelhřimov.

Břicháček ale se svým neobvyklým koníčkem nekončí, ačkoliv zatím žádný materiál k dispozici nemá. „Uvažuji, že si opatřím vousky z myší nebo krys. Kdybych byl v zoo, určitě bych si vzal od všech zdrojů, od tygra nevím po co. Ale když se k tomu člověk nedostane, je to těžké. Třeba se ale zase někdo ozve,“ zadoufal.