Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Města začínají zakazovat domácí ohňostroje. Vadí lidem i zvířatům

  • 5
Přesto, že se na konci jara Brno promění v evropské centrum ohňostrojů a lidé si užijí krásu barevných světel nad hladinou Brněnské přehrady, po zbytek roku by si Jihomoravané třaskavou show blízko svých domovů raději odpustili. Některá města proto chtějí s výtržníky bojovat.

Rozzlobení obyvatelé Hustopečí, kterým uprostřed noci nad hlavami často bouchají petardy a rachejtle, adresovali stížnosti i na místní radnici.

Město na Břeclavsku proto připravuje novou vyhlášku, která by měla používání pyrotechniky ve městě výrazně omezit. Schvalovat ji budou zastupitelé už na svém následujícím jednání.

„Připravenou vyhlášku jsme zatím poslali k posouzení ministerstvu. Chceme mít jistotu, že všechna její ustanovení jsou v pořádku, abychom ji mohli s klidným svědomím schválit,“ uvedla starostka Hustopečí Hana Potměšilová.

Vyhláška podle ní počítá s tím, že ohňostroje budou povoleny jen v určitých dnech. Například během silvestra, Burčákových slavností či na „čarodějnice“ 30. dubna.

V Hodoníně vyhověli petici občanů

Podobně se s pyrotechniky amatéry chtějí vypořádat i v Hodoníně. Petardy a ohňostroje na fotbalovém stadionu, na ulicích a v parcích budou v Hodoníně od poloviny května nevítaným společníkem.

Zastupitelé se totiž rozhodli vyhovět petici přibližně čtyř desítek občanů, kteří si stěžovali na to, že pyrotechnika obtěžuje majitele zvířat i rodiče malých dětí.

„Přijali jsme proto obecně závaznou vyhlášku, která zakazuje používání pyrotechniky ve městě v období celého roku s výjimkou silvestra a Nového roku,“ dodala starostka Hodonína Milana Grauová.

Kromě těchto dvou dnů v roce mohou lidé ohňostroje odpalovat pouze v průmyslových areálech, za dohledu hasičů a řádně zajištěné pořadatelské služby.

Akci navíc musí pořadatelé předem nahlásit.

Novou vyhlášku vítají nejen majitelé zvířat, ale i v místní zoologické zahradě.

„Pyrotechnika zvířata hodně stresuje, přičemž nejhorší je to samozřejmě na silvestra, kde se s tím ale těžko dá něco dělat,“ řekla mluvčí hodonínské zoo Bohuna Mikulicová.

Naproti tomu obyvatelé Brna na takové omezení spoléhat nemohou.

„V současné době není v Brně vyhláška, která by upravovala nebo zakazovala používání zábavní pyrotechniky,“ uvedla mluvčí jihomoravských hasičů Pavla Pražáková.

Domácí ohňostroj se hlásit nemusí

Pokud se ve městě někdo baví tím, že hází petardy z oken, je pro přivolané strážníky obtížné výtržníka najít. I přesto ale má smysl městskou policii přivolat. Strážníci oznámení prověří a pokusí se určit byt, ze kterého dělobuchy létají.

„Pokud by se pachatele nepodařilo najít, veškeré informace by postoupili na úřad pro případ, že by se záležitost opakovala,“ řekl mluvčí Městské policie Brno Jakub Ghanem.

Pokud výtržníka dopadnou, rozhodně je zajímá, jestli splňuje podmínky pro manipulaci s pyrotechnikou. V Brně jsou oznámení o rušivém používání pyrotechniky spíše ojedinělá.

„Za letošní rok jsme jich přijali přibližně desítku,“ dodal Ghanem. Pokud někdo chystá oslavu s velkým ohňostrojem, hlásit to městské policii nemusí. Informace však strážníci pro lepší přehled o dění v lokalitě uvítají. Při veřejném shromáždění musí organizátoři použití pyrotechniky předem nahlásit městské části.