Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Domovy pro seniory chtějí, aby se do nich vrátili lékaři. Zlepšila by se péče

  19:40aktualizováno  19:40
Velké brněnské domovy pro seniory usilují o to, aby měly znovu vlastního lékaře. Před pěti lety byla tato místa zrušena, dnes citelně chybí. Seniorům to má zajistit častější péči a lékaři se mají vyhnout pokutám či výtkám od zdravotních pojišťoven.

Staří lidé jsou často nemohoucí a potřebují pomoc. Proto velké brněnské domovy pro seniory usilují o vlastní lékaře. Ilustrační foto. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Donedávna byl lékař součástí téměř každého domova důchodců. Před pěti lety však z nich lékaři zmizeli. Jejich pracovní místa byla zrušena. Jenže staří, často nemohoucí lidé je potřebují. Proto velké brněnské domovy pro seniory usilují o vlastního odborníka.

"Naši klienti jsou podstatně více nemocní. Zdravotní stav některých z nich je srovnatelný s kondicí pacientů v léčebně dlouhodobě nemocných," uvedl Josef Kudlička, ředitel Domova pro seniory Věstonická, který je největším domovem v Brně. Pobývá v něm na čtyři stovky klientů.

Pojišťovny lékaře pokutují

Do domovů mezi nemocné lékaři sice docházejí, většina z nich má ale navíc své vlastní ambulance a dostávají se do nepříjemností s pojišťovnami. "Pojišťovny lékařům často dělají problémy a různě je pokutují. Staří pacienti totiž potřebují více léků a více vyšetření. Proto mají lékaři, kteří do domovů docházejí, logicky více výkonů. A to se pojišťovnám nelíbí a nechtějí výkony proplácet," uvedla Marcela Zapomnělová z Domova pro seniory Vychodilova.

Podobné zkušenosti má i Jarmila Figurová, ředitelka Domova pro seniory Nopova. "Lékař, který k nám dochází, dostal od pojišťovny tři sta tisíc pokutu. A nyní má obavy, když léky předepisuje," řekla Figurová.

Tyto potíže by mohl vyřešit právě interní lékař. "Ten by byl zaměstnancem domova a pojišťovně by výkony vykazoval domov. Doktor tak bude předepisovat to, co klient opravdu potřebuje, a nebude mít obavy z nějaké pokuty či napomenutí," přiblížila plán Figurová.

Domovy: Péče o staré by byla kvalitnější

S novým, stálým lékařem by se zkvalitnila i péče o samotné staré lidi. "Náš lékař by měl možnost lépe poznat zdravotní stav. To pomůže klientům i po psychické stránce," konstatoval Kudlička.
Snahu ředitelů domovů podporuje i město. Mnozí lékaři totiž do domovů dojíždějí až z druhého konce Brna, a tak za svými pacienty nemohou tak často.

"Zrušení lékařů v domovech bylo neštěstím a rozhodně by se tam měli zase vrátit," uvedl náměstek primátora pro zdravotnictví Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

Domovy se teď snaží dohodnout s pojišťovnami na podmínkách, za jakých by mohl lékař v jejich zařízení fungovat. "Nevidím žádnou potíž, aby se praktický lékař stal zaměstnancem domova," uvedl ředitel brněnské pobočky VZP Josef Konopka. Pokud budou jednání úspěšná, může lékař do domovů nastoupit už na začátku nového roku.

Na tom, že by lékař velkým domovům pomohl, se shodují i ředitelé menších zařízení. Ti zatím problémy se zdravotníky nemají. "K nám do domova jezdí lékař ze Soběšic. Má u nás jen třicet pacientů, ostatní mají své vlastní lékaře, takže žádné problémy nemáme," uvedla ředitelka Domova pro seniory Okružní Barbora Dvořáková.

Malé domovy jsou totiž vesměs bývalými penziony. "A tak v nich bydlí mladší důchodci, kteří nepotřebují tak častou péči," uvedla Figurová z domova v Nopově ulici. Zde naopak pečují o klienty s Alzheimerovou chorobou, pacienty po cévní mozkové příhodě či seniory s Parkinsonovou chorobouNejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz