Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Brně opět vázne doprava, na rozdíl od loňska se však úředníci domluví

  11:15aktualizováno  11:15
Jezdit ráno do práce nebo se večer vracet domů kolem brněnského výstaviště může být v posledních dnech za trest. Na začátku května totiž silničáři začali s první částí oprav ulice Poříčí od křižovatky s Křížovou a Vídeňskou až po místo, kde se ulice kříží s Bauerovou.

Na brněnské ulici Poříčí se opravuje silnice, v dopravních špičkách se tak tvoří dlouhé kolony. (9.5.2016) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Provoz je tam převeden do protisměru a levý jízdní pruh silnice ve směru na Ostravu je uzavřen. Dopravní inženýři teď hledají možnost, jak řidičům přijíždějícím k omezení zjednodušit jízdu a zpřehlednit dopravní značení.

Fotogalerie

„Někteří zbytečně rekonstruovaný úsek objíždí přes Mendlovo náměstí. Řidiči, kteří chtějí pokračovat dále po městském okruhu směrem k hale Rondo, přitom mohou již za stanicí hasičů najet vlevo a pokračovat po mostě původně v protisměru. Zdržet by se tak mohli menší dobu,“ upozornil mluvčí brněnských policistů Pavel Šváb.

Zároveň zdůraznil, že policisté se více zaměří na řidiče, kteří i přes zákaz odbočují na křižovatce ulic Poříčí a Vídeňská vlevo k Mendlovu náměstí. Brzdí tím totiž další vozidla.

Opravy první etapy Poříčí by měly trvat přibližně do konce května. Pak se dělníci přesunou na další úsek silnice, po níž denně projede až 40 tisíc aut. Úplně hotovo by mělo být 31. července. Dopravu při jednotlivých etapách vyřeší vždy uzavřením jednoho jízdního pruhu.

Po loňském kolapsu se tentokrát uzavírky a výluky slaďují

S dalším zdržením by měli řidiči počítat v Brně momentálně také v Olomoucké a na ní navazující ulici Životského. Jsou uzavřeny do 30. června a musejí se objíždět přes Táborskou, Geislerovu a Šámalovu.

Na dopravní kolaps minulého roku, kdy bylo Brno v obležení uzavírek, řidiči jen tak nezapomenou. Současně se opravovaly státní silnice pod správou Ředitelství silnic a dálnic, ale i silnice kraje a města. Jednotlivé orgány se tehdy nechávaly slyšet, že to lépe zkoordinovat prostě nešlo. Tento rok naopak řidiče uklidňují, že se kolon v létě bát nemusejí.

„Co měsíc k nám zvu na krajský úřad všechny, kdo řeší opravy na dálnicích, silnicích a železnici na jižní Moravě. Společně ladíme harmonogramy uzavírek a výluk tak, aby se nenakupily v jednom regionu a řidiči neobjížděli opravované silnice po komunikacích, na kterých také probíhají stavební práce,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro dopravu Roman Hanák (ČSSD).

„Naposledy jsme se sešli na začátku května. Podařilo se nám například prosadit, že při opravě dálnice D1 z Brna ve směru na Vyškov zůstane alespoň částečně v provozu exit Brno-východ,“ dodal Hanák. Před nedávnem informoval, že kraj letos na opravy silnic přispěje 238 milionů korun.

Opravy čekají také dálnice

Na D1 si tohle léto opravy vyžádají od června do září částečnou uzavírku od Ivanovic po Podolí u Brna. Kromě toho se teď postupně opravuje také dálnice D2 ve směru z Brna na Hustopeče. Tady opravy potrvají až do listopadu.

„S krajem se nám povedlo například zkoordinovat opravy u Blučiny, které původně měly být ve stejném termínu,“ popsala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová. Dodala, že situaci určitě pomůže i to, že letos toho není naplánováno tolik jako loni.

Ředitelství silnic a dálnic rovněž pokračuje s modernizací některých úseků mezi Brnem a Prahou. O víkendu mezi Ostrovačicemi a Kývalkou nainstalovalo kamerový systém, jenž jako první umí změřit úsekovou rychlost.

Každé auto, které tudy projede rychlostí vyšší než osmdesát kilometrů za hodinu, vyfotí a data odešle obci s rozšířenou působností. Tedy Rosicím. Pak už bude na posouzení úředníků, jak moc řidič rychlost překročil a zda si zaslouží pokutu.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz