Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Doprava v Brně jde do kolen. Uzavřela se další tepna

  12:24aktualizováno  12:24
Brněnští řidiči si do konce prázdnin znova potrénují svou trpělivost. Ulice Otakara Ševčíka, která je jednou z nejvytíženějších v Brně, se v úterý částečně uzavřela. Jezdí se tam v obou směrech pouze jedním jízdním pruhem. Očekávají se zácpy na desítky minut a zpožďování autobusů hromadné dopravy v celých Židenicích.

Opravy na silnicích - ilustrační foto. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Tah ulicí Otakara Ševčíka je už dlouho ve špatném stavu. Na silnici jsou velké praskliny, její povrch je deformovaný a propadají se tam poklopy od kanálů.

"Přestože jsou práce záměrně prováděny o prázdninách, kdy není tak velký provoz, lze na této silnici očekávat problémy s plynulostí dopravy," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Cesta se potáhne i hromadnou dopravou

Problémy se předpokládají hlavně ve špičce. To znamená kolem sedmé hodiny ranní a po třetí hodině

uzavírka V židenicích

Uzavírka v Židenicích začala dnes, nový asfalt bude hotový 29. srpna. Během této doby se doporučuje využívat trasu přes Vinohrady ulicemi Rokytova, Žarošická, Jedovnická, Bělohorská a Ostravská.

Autobusy číslo 84 a 44 pojedou po svých původních trasách, očekávají se však výrazná zpoždění, která by se mohla dotknout i dalších spojů MHD.

Autobusy tudy nepojedou pouze ve dnech 14.-16. srpna, kdy bude linka číslo 84 odkloněna ulicemi Táborskou, Křenovou a Masnou.

odpoledne, kdy je provoz hustý i za normálních okolností. Pokud se tedy řidiči rozhodnou vydat touto cestou, musí počítat s významným zdržením.

Autobusy městské hromadné dopravy pojedou normálně po svých původních linkách. Trasy zůstanou stejné s výjimkou období od soboty 14. do pondělí 16. srpna, kdy bude okružní autobusová linka číslo 84 odkloněna ulicemi Táborskou, Křenovou, Masnou.

"Budou se tam zcela jistě tvořit fronty. Proto budeme upozorňovat cestující, že linky 84 a 44 budou nabírat zpoždění. Zatím nevíme, jak moc dlouhé fronty se tam budou stát, ale počítáme s tím, že zpožďovat by se mohly i linky číslo 45, 75, 56 a 58," popsala možný vývoj situace mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

Hluk a prach obtěžuje obyvatele

Vedení dopravního podniku počítá i s případným narušením jízdního řádu trolejbusů směrem na Vinohrady. "Pokud budou zácpy větší, to znamená i na Gajdošově ulici a u Staré osady, tak by se to mohlo dotknout i linek na sídliště Vinohrady," dodala Pohanová.

Uzavírky silnice, kde denně projedou desítky tisíc aut, se děsí nejen řidiči. Strach nahání i majitelům přilehlých obchodů či firem.

"Hluk a prach nám komplikuje život už teď. Asi půl roku tady totiž opravují plyn a vodu, takže si myslím, že horší už to snad být ani nemůže," řekl jednatel firmy Telconnect Lubor Ševčík.

Bojí se o poštu

Muž se ale nejvíce bojí problémů s doručováním pošty. "Do práce vždycky nějak dorazím, jen si teď možná budu muset vyhradit na cestu více času. Problém je pro nás spíš s doručováním pošty a balíků. Dopravci, kteří k nám vozí zboží, mají už teď občas problém se tu zorientovat. Co ale budou dělat teď, když si k nám navíc budou muset vystát na silnici doslova frontu," dodal s obavami v hlase.

Problémům v dopravě budou muset čelit nejen řidiči osobních automobilů, ale hlavně spojů městské hromadné dopravy a řidiči taxi služeb.

"Na Gajdošově směrem na Rokytovu to stojí normálně. Teď to podle mě bude ještě o dost horší. Je to další výrazné zdržení na výjezdu z města a rozhodně bude časově úspornější jet jinudy, například nahoru po Bělohorské nebo přes město. Určitě mi to způsobí komplikace. Jediné štěstí je, že se to celé stihne ještě o prázdninách. Přes rok by to totiž znamenalo totální kolaps," řekl řidič osobní dopravy Filip Jekl.

Využijte objížďku, radí úředníci

Zvolit objížďkovou trasu řidičům radí i vedení magistrátu. "Doporučujeme všem, aby se od začátku oprav až do konce prázdnin vyhnuli Židenicím a využívali odlehčovací trasu přes Vinohrady ulicemi Rokytova, Žarošická, Jedovnická, Bělohorská a Ostravská," poradil mluvčí Žára.

Obyvatelům domů stojících bezprostředně u silnice se ale po prázdninách uleví. Investor celé stavby, Ředitelství silnic a dálnic České republiky, totiž v dotčeném úseku silnice I/42 na ulici Otakara Ševčíka položí zkušebně odhlučněný povrch vozovky, takzvaný gumoasfalt. Ten by měl zajistit pohodlný průjezd jednou z hlavních brněnských tepen, ale i snížení hluku.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

VIDEO: Výročí okupace připomnělo promítání, proti divákům se rozjel tank

Výročí okupace připomněla Masarykova univerzita speciálním promítáním

Ve velkou promítací plochu se v pondělí večer proměnil rektorát Masarykovy univerzity v Brně. Výročí okupace vojsky...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Najdete na iDNES.cz