Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Doprava v Brně jde do kolen. Uzavřela se další tepna

  12:24aktualizováno  12:24
Brněnští řidiči si do konce prázdnin znova potrénují svou trpělivost. Ulice Otakara Ševčíka, která je jednou z nejvytíženějších v Brně, se v úterý částečně uzavřela. Jezdí se tam v obou směrech pouze jedním jízdním pruhem. Očekávají se zácpy na desítky minut a zpožďování autobusů hromadné dopravy v celých Židenicích.

Opravy na silnicích - ilustrační foto. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Tah ulicí Otakara Ševčíka je už dlouho ve špatném stavu. Na silnici jsou velké praskliny, její povrch je deformovaný a propadají se tam poklopy od kanálů.

"Přestože jsou práce záměrně prováděny o prázdninách, kdy není tak velký provoz, lze na této silnici očekávat problémy s plynulostí dopravy," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Cesta se potáhne i hromadnou dopravou

Problémy se předpokládají hlavně ve špičce. To znamená kolem sedmé hodiny ranní a po třetí hodině

uzavírka V židenicích

Uzavírka v Židenicích začala dnes, nový asfalt bude hotový 29. srpna. Během této doby se doporučuje využívat trasu přes Vinohrady ulicemi Rokytova, Žarošická, Jedovnická, Bělohorská a Ostravská.

Autobusy číslo 84 a 44 pojedou po svých původních trasách, očekávají se však výrazná zpoždění, která by se mohla dotknout i dalších spojů MHD.

Autobusy tudy nepojedou pouze ve dnech 14.-16. srpna, kdy bude linka číslo 84 odkloněna ulicemi Táborskou, Křenovou a Masnou.

odpoledne, kdy je provoz hustý i za normálních okolností. Pokud se tedy řidiči rozhodnou vydat touto cestou, musí počítat s významným zdržením.

Autobusy městské hromadné dopravy pojedou normálně po svých původních linkách. Trasy zůstanou stejné s výjimkou období od soboty 14. do pondělí 16. srpna, kdy bude okružní autobusová linka číslo 84 odkloněna ulicemi Táborskou, Křenovou, Masnou.

"Budou se tam zcela jistě tvořit fronty. Proto budeme upozorňovat cestující, že linky 84 a 44 budou nabírat zpoždění. Zatím nevíme, jak moc dlouhé fronty se tam budou stát, ale počítáme s tím, že zpožďovat by se mohly i linky číslo 45, 75, 56 a 58," popsala možný vývoj situace mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová.

Hluk a prach obtěžuje obyvatele

Vedení dopravního podniku počítá i s případným narušením jízdního řádu trolejbusů směrem na Vinohrady. "Pokud budou zácpy větší, to znamená i na Gajdošově ulici a u Staré osady, tak by se to mohlo dotknout i linek na sídliště Vinohrady," dodala Pohanová.

Uzavírky silnice, kde denně projedou desítky tisíc aut, se děsí nejen řidiči. Strach nahání i majitelům přilehlých obchodů či firem.

"Hluk a prach nám komplikuje život už teď. Asi půl roku tady totiž opravují plyn a vodu, takže si myslím, že horší už to snad být ani nemůže," řekl jednatel firmy Telconnect Lubor Ševčík.

Bojí se o poštu

Muž se ale nejvíce bojí problémů s doručováním pošty. "Do práce vždycky nějak dorazím, jen si teď možná budu muset vyhradit na cestu více času. Problém je pro nás spíš s doručováním pošty a balíků. Dopravci, kteří k nám vozí zboží, mají už teď občas problém se tu zorientovat. Co ale budou dělat teď, když si k nám navíc budou muset vystát na silnici doslova frontu," dodal s obavami v hlase.

Problémům v dopravě budou muset čelit nejen řidiči osobních automobilů, ale hlavně spojů městské hromadné dopravy a řidiči taxi služeb.

"Na Gajdošově směrem na Rokytovu to stojí normálně. Teď to podle mě bude ještě o dost horší. Je to další výrazné zdržení na výjezdu z města a rozhodně bude časově úspornější jet jinudy, například nahoru po Bělohorské nebo přes město. Určitě mi to způsobí komplikace. Jediné štěstí je, že se to celé stihne ještě o prázdninách. Přes rok by to totiž znamenalo totální kolaps," řekl řidič osobní dopravy Filip Jekl.

Využijte objížďku, radí úředníci

Zvolit objížďkovou trasu řidičům radí i vedení magistrátu. "Doporučujeme všem, aby se od začátku oprav až do konce prázdnin vyhnuli Židenicím a využívali odlehčovací trasu přes Vinohrady ulicemi Rokytova, Žarošická, Jedovnická, Bělohorská a Ostravská," poradil mluvčí Žára.

Obyvatelům domů stojících bezprostředně u silnice se ale po prázdninách uleví. Investor celé stavby, Ředitelství silnic a dálnic České republiky, totiž v dotčeném úseku silnice I/42 na ulici Otakara Ševčíka položí zkušebně odhlučněný povrch vozovky, takzvaný gumoasfalt. Ten by měl zajistit pohodlný průjezd jednou z hlavních brněnských tepen, ale i snížení hluku.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Obecní úřad v Bílovicích porazil i dnes už slavný kostel v Sazovicích

Klub za starou Prahu udělil ocenění za nejlepší novostavbu v historickém...

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí pro rok 2017 se stal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice...

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Najdete na iDNES.cz