Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Doprava v Brně: Strážníci budou k řidičům mírnější, policisté nemilosrdní

  6:50aktualizováno  6:50
Brněnský primátor Roman Onderka v pondělí vyzval brněnské strážníky, aby byli tento týden vůči řidičům tolerantnější. "Pro mnohé řidiče není lehké v současné situaci zvládnout jízdu po městě," řekl Onderka. Strážníci mají řidičům spíše radit a pomáhat, policisté ale zůstanou nekompromisní.

Kolony aut na Kolišti, Brno 15. září 2008 - Dopravní komplikace při zahájení strojírenského veletrhu v Brně + uzávěrka Husovy ulice v centru města | foto: Lucie Vaškeová, MF DNES

Dopravní tepny v Brně jsou totiž od pondělí zahlceny. Na brněnském výstavišti se koná tradiční strojírenský veletrh a do města se navíc přihrnuly desetitisíce studentů, kterým začal nový semestr. Centrum s uzavřenou ulicí Husovou se s náporem vyrovnává těžko, každý den se od rána tvoří kolony aut, popojíždějících téměř krokem.

Co přesně znamená vzkaz městské policii, aby byla tolerantnější, primátor Onderka  neupřesnil. "Tahle situace prostě není standardní. Něco podobného se stává jednou za desítky let. Dopravní propustnost je velmi složitá. A strážníci by to měli vnímat a více řešit to, co by mělo být samozřejmostí, tedy vstřícnost a toleranci, řidičům spíše poradit a pomoct se zorientovat," vysvětlil Onderka.

Vedení městské policie mělo včera kvůli nařízení svého nejvyššího velitele mimořádnou poradu. "Budeme k řešení jednotlivých přestupků přistupovat citlivě. Tak jak bude situace vyžadovat," tlumočila závěry mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.
 
Dodala ale, že minimálně dva přestupky městská policie určitě tolerovat nebude. Spíše naopak.

Strážníci: Špatné parkování neodpustíme
"Zvýšenou pozornost věnujeme těm řidičům, kteří nesprávným parkováním plynulost dopravy výrazně zhoršují, anebo nerespektováním alespoň základních dopravních pravidel, například vjížděním do jednosměrky, vytváří kolizní a nebezpečné situace. Tolerovat něco, co může už tak špatnou situaci zhoršit, je nepřijatelné," dodala Kapitančiková.

Řidiči si ale i tak musejí dávat pozor. Republiková policie totiž bude  vůči přestupkům nemilosrdná. "Víme o tom, že situace je napjatá, ale jakýkoliv neukázněný řidič udělá problémy druhým. Proto mírnější nebudeme," vzkázal policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Primátor Onderka zároveň požádal všechny řidiče o větší obezřetnost. "Bez vzájemné pomoci a tolerance se nedá žít, natož jezdit autem," konstatoval. A vyzval všechny obyvatele, kteří nemusejí vyjíždět auty, aby použili veřejnou dopravu.

Výstaviště je od pondělí až do pátku otevřené jak pro odbornou, tak pro laickou veřejnost. Strojírenský veletrh navíc letos slaví padesáté výročí. Organizátoři proto čekali větší návštěvnost, než v předchozích letech.

"V pondělí přišlo na zahájení více než osm tisíc lidí, to je o pět set více než loni,“ potvrdil mluvčí veletrhů Jiří Erlebach. Včera na veletrh přišlo osmnáct tisíc lidí.
 
Centrum města zahltili vysokoškoláci
Kromě řidičů z celé republiky, kteří se přijeli podívat na novinky v oblasti strojírenství, zahltili v těchto dnech město také univerzitní studenti. "Semestr jsme zahájili v pondělí. Do školy nastupuje více než 40 tisíc studentů. Nepřijedou sice všichni najednou, ale tento týden jich určitě dorazily a ještě dorazí tisíce," podotkla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Hromadný příjezd studujících už zaznamenali i strážníci. "Projevilo se to hlavně v centru města, kde je nyní větší frekvence lidí.  Naštěstí většina z nich nejsou řidiči," oddechla si Kapitančiková.

Ulice Husova bude podle plánů města uzavřena do konce příštích letních prázdnin.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Otec dostal na víkend dceru, s kočárkem usnul opilý v tramvaji

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Alkohol zmohl o víkendu v Brně třiatřicetiletého muže, který měl na starost devítiměsíční dceru. Muž s kočárkem usnul...

Z brněnského orloje padají speciální kuličky. Na počest Komety

Z brněnského časostroje na náměstí Svobody padají speciální kuličky. Tentokrát...

Fanoušci Komety mohou v těchto dnech ukořistit poněkud netradiční předmět do své fanouškovské sbírky. Orloj na náměstí...

Policie obvinila řidiče, který autobusem prorazil železniční závoru

Linkový autobus s dětmi jedoucími do školy ve Vyškově uvázl na železničním...

Z obecného ohrožení z nedbalosti policie obvinila řidiče linkového autobusu, který loni na podzim vjel ve Vyškově na...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz