Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Doprava v Brně: Strážníci budou k řidičům mírnější, policisté nemilosrdní

  6:50aktualizováno  6:50
Brněnský primátor Roman Onderka v pondělí vyzval brněnské strážníky, aby byli tento týden vůči řidičům tolerantnější. "Pro mnohé řidiče není lehké v současné situaci zvládnout jízdu po městě," řekl Onderka. Strážníci mají řidičům spíše radit a pomáhat, policisté ale zůstanou nekompromisní.

Kolony aut na Kolišti, Brno 15. září 2008 - Dopravní komplikace při zahájení strojírenského veletrhu v Brně + uzávěrka Husovy ulice v centru města | foto: Lucie Vaškeová, MF DNES

Dopravní tepny v Brně jsou totiž od pondělí zahlceny. Na brněnském výstavišti se koná tradiční strojírenský veletrh a do města se navíc přihrnuly desetitisíce studentů, kterým začal nový semestr. Centrum s uzavřenou ulicí Husovou se s náporem vyrovnává těžko, každý den se od rána tvoří kolony aut, popojíždějících téměř krokem.

Co přesně znamená vzkaz městské policii, aby byla tolerantnější, primátor Onderka  neupřesnil. "Tahle situace prostě není standardní. Něco podobného se stává jednou za desítky let. Dopravní propustnost je velmi složitá. A strážníci by to měli vnímat a více řešit to, co by mělo být samozřejmostí, tedy vstřícnost a toleranci, řidičům spíše poradit a pomoct se zorientovat," vysvětlil Onderka.

Vedení městské policie mělo včera kvůli nařízení svého nejvyššího velitele mimořádnou poradu. "Budeme k řešení jednotlivých přestupků přistupovat citlivě. Tak jak bude situace vyžadovat," tlumočila závěry mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančiková.
 
Dodala ale, že minimálně dva přestupky městská policie určitě tolerovat nebude. Spíše naopak.

Strážníci: Špatné parkování neodpustíme
"Zvýšenou pozornost věnujeme těm řidičům, kteří nesprávným parkováním plynulost dopravy výrazně zhoršují, anebo nerespektováním alespoň základních dopravních pravidel, například vjížděním do jednosměrky, vytváří kolizní a nebezpečné situace. Tolerovat něco, co může už tak špatnou situaci zhoršit, je nepřijatelné," dodala Kapitančiková.

Řidiči si ale i tak musejí dávat pozor. Republiková policie totiž bude  vůči přestupkům nemilosrdná. "Víme o tom, že situace je napjatá, ale jakýkoliv neukázněný řidič udělá problémy druhým. Proto mírnější nebudeme," vzkázal policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Primátor Onderka zároveň požádal všechny řidiče o větší obezřetnost. "Bez vzájemné pomoci a tolerance se nedá žít, natož jezdit autem," konstatoval. A vyzval všechny obyvatele, kteří nemusejí vyjíždět auty, aby použili veřejnou dopravu.

Výstaviště je od pondělí až do pátku otevřené jak pro odbornou, tak pro laickou veřejnost. Strojírenský veletrh navíc letos slaví padesáté výročí. Organizátoři proto čekali větší návštěvnost, než v předchozích letech.

"V pondělí přišlo na zahájení více než osm tisíc lidí, to je o pět set více než loni,“ potvrdil mluvčí veletrhů Jiří Erlebach. Včera na veletrh přišlo osmnáct tisíc lidí.
 
Centrum města zahltili vysokoškoláci
Kromě řidičů z celé republiky, kteří se přijeli podívat na novinky v oblasti strojírenství, zahltili v těchto dnech město také univerzitní studenti. "Semestr jsme zahájili v pondělí. Do školy nastupuje více než 40 tisíc studentů. Nepřijedou sice všichni najednou, ale tento týden jich určitě dorazily a ještě dorazí tisíce," podotkla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Hromadný příjezd studujících už zaznamenali i strážníci. "Projevilo se to hlavně v centru města, kde je nyní větší frekvence lidí.  Naštěstí většina z nich nejsou řidiči," oddechla si Kapitančiková.

Ulice Husova bude podle plánů města uzavřena do konce příštích letních prázdnin.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Najdete na iDNES.cz