Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dopravní podnik slaví kulatiny. Historii lidem připomene speciální tramvaj

  18:51aktualizováno  18:51
Jízdenkový automat u zastávky už dnes nikoho nepřekvapí. Přístroj, který dnes cestující považují za samozřejmost, byl dříve v ulicích raritou. Brňané se s ním začali setkávat přesně před deseti lety. V době, kdy se začala psát nová kapitola v dějinách Dopravního podniku.

Dopravní podnik města Brna | foto: Archiv MF DNES

Společnost se tehdy změnila ze státní na akciovou.

Dopravce přistavil na brněnské náměstí Svobody takzvanou galerijní tramvaj. Uvnitř se mohli kolemjdoucí seznámit s nejvýznamnějšími milníky posledních deseti let, jak je vidí DPMB.

Reklamní panely připomněly například otevření provozní budovy v Novobranské ulici v roce 2001. Ve stejném roce se senioři nebo hůře pohybliví cestující mohli poprvé obrátit na bezplatné průvodce hromadnou dopravou, "DP asistenty".

Pro osoby vyššího věku, invalidy, ale i maminky s kočárky by mohlo být důležité i další číslo. "V roce 1998 jsme provozovali půl procenta nízkopodlažních vozidel. Konkrétně to byla čtyři," říká mluvčí Dopravního podniku Hana Pohanová. V loňském roce už jich městem jezdilo 186 a tvořila čtvrtinu celého vozového parku.

Služeb Dopravního podniku využívají Brňané pro cesty do školy, do práce i za zábavou. V budoucnu je budou vozit autobusy na stlačený zemní plyn, podnik plánuje pořídit i devět nových tramvají.

Zjednodušení cestování se možná dočkají obyvatelé Komárova, kde by mělo dojít k dalšímu rozvoji tramvajové trati. Koleje časem povedou zřejmě i k bohunické poliklinice a univerzitnímu kampusu.

Historií proveze tramvaj
Galerijní tramvaj se v pátek odpoledne se zájemci vydala na novou konečnou linek 12 a 13 u technologického parku. Ode dneška bude měsíc brázdit koleje moravské metropole v běžném provozu.

Paradoxně se jedná o vůz, do nějž není možné žádnými dveřmi vstoupit bezbariérově. Jen s odstupem jej proto z vozíčku pozorovala Jana Koldinská. Její manžel Roman Koldinský byl z přístupu dopravců zklamaný.  "To je typické. Se ženou se tam teď nedostaneme," zlobil se.

"Tento typ tramvaje využíváme jako galerijní vůz již několik let. Je to proto, že poskytuje větší plochu pro umístění propagačních materiálů," vysvětlila mluvčí Pohanová. Naopak s úsměvem se z vyjížďky vraceli manželé Crlovi. "Moc se nám to líbilo. Hlavně projížďka medláneckou vozovnou. Je tam teď všechno moderní. Půjdeme se podívat i na historické vozy," těšil se Miroslav Crla.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

Najdete na iDNES.cz