Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Psi ho vyslali, aby velel vlkům. Antihrdina o tom napsal knihu

  7:10aktualizováno  7:10
Taková kniha vzpomínek na normalizační časy v Brně tu ještě nebyla. Ze svého pohledu ji totiž napsal režimem dosazený šéf Divadla na provázku a Hanáckého divadla, komunista Jaroslav Tuček.

Jaroslav Tuček sepsal své knižní vzpomínky naprosto otevřeně. Zde v roce 2008 jako komik v Divadle Polárka, kterému také šéfoval (na snímku z roku 2000 s manželkou Kateřinou). | foto: Repro kniha Vzpomínky antihrdiny

Komunistický režim si v Brně nechal bezděky přerůst přes hlavu opravdový divadelní fenomén. Tehdejší Divadlo na provázku (dnes Divadlo Husa na provázku) a z Prostějova do Brna postupně přesídlené Hanácké divadlo (dnes HaDivadlo) hrály texty na tehdejší dobu nevídaně otevřené a odvážné.

Jaroslav Tuček: Vzpomínky antihrdiny aneb S Provázky, Hady a Martou na provázku

Brněnské nakladatelství Barrister & Principal vydalo na sklonku loňského roku ojedinělou knihu vzpomínek "normalizačního" šéfa legendárních divadelních souborů Divadla na provázku a HaDivadla Jaroslava Tučka.

Původních 900 stran textu, který vznikal pět let, zredigoval redaktor Miloš Voráč na současných 450 stran.

Kniha začíná nástupem Tučka coby tehdejším vedením shora "dosazeného" šéfa do vedení experimentálních souborů, které ho nikdy nepřijaly a nerespektovaly. Zároveň líčí i jeho potíže s "opačnou stranou": s režimním vedením zastřešujícího Státního divadla, s komunistickými orgány a příslušníky "zvláštních oddělení", tedy Státní bezpečnosti.

Vydání knihy inicioval a finančně podpořil podnikatel Milan Tříska.

Navíc tak expresivním a novátorským způsobem, že se duševně ztučnělým straníkům a okrimplenovaným soudružkám musely protáčet panenky. Svobodomyslní diváci ovšem šíleli nadšením a každý večer narvali Procházkovu síň v Domě umění, kde hrál Provázek, až po strop.

Zakázat takové divadlo by znamenalo obrovský skandál. Ale povolit s totalitním režimem očividně polemizující hry, kde navíc spřátelení lidé svými jmény "pokrývali" skutečné autory, například disidenty Václava Havla nebo Milana Uhdeho?

To byl oříšek. Jenže do šéfování divoké, slávou zhýčkané a jednolitě smýšlející party kumštýřů se žádnému prověřenému partajníkovi nechtělo. A tak si tehdy za obě divadla zodpovědný orgán, vedení Státního divadla Brno, vzpomnělo na hodného jihomoravského herce z Mahenovy činohry, naštěstí také straníka a svazáckého funkcionáře Jaroslava Tučka.

A tohoto vyučeného frézaře, který po studiích Janáčkovy akademie múzických umění nikdy nehrál jinde než v prověřených kamenných divadlech, vyslal do dokonalé jámy lvové, kde na Provázku ve skutečnosti vládl jurodivý Slovák, režisér Peter "Šery" Scherhaufer, opravdový divadelní despota.

Celé angažmá novopečeného stranického "hlídače" Tučka také začalo tím, že ho Šery málem zabil kovovou židlí, kterou po něm mrštil. A pokračovalo zarytým a víceméně nepřetržitým nepřátelstvím, urážkami i naprostým ignorováním nového "šéfa" prakticky od všech členů slavného divadla.

Deset let mezi psy a vlky

Paradoxní ovšem je, že hodného slováckého chlapce Jaroslava, kterého coby pohrobka vychovala předobrá katolička a pečovala o něj hodná mladá žena Kateřina, sice jeho angažmá stresovalo a jistě i uráželo, ale od herců, Šeryho i stranických a divadelních nadřízených si nechal líbit úplně všechno. A to po celých dlouhých deset let, vlastně až do převratu v roce 1989.

Navíc souboru vyběhával potřebné papíry k takřka zázračně povolovaným zahraničním výjezdům. A také se velmi zasadil o stavbu nové divadelní budovy na Zelném trhu.

Kniha sice není napsána literárně nijak zručně, její jazyk občas připomene styl partajních oběžníků, ale je neuvěřitelně otevřená a dokumentárně přesná. Tuček má fenomenální paměť pro podrobnosti i vyjadřování různých postav, především giganta Šeryho, osobitého Franty Kocourka a mnoha dalších.

Ale naprosto jedinečné jsou Tučkovy vzpomínky jako dokument doby psaný tím, koho psi vyslali, aby "vládl" vlkům. A kdo skončil sám a sám, pohrdán jedněmi a bitý "shora" druhými. Jistě, výdrž k takovému osudu chce určitou povahu. Tuček sice objektivně divadlo kryl proti stranickým vetům, zároveň tak ovšem činil naprosto nechtěně. Jako pravý antihrdina, jak se v názvu knihy sám poctivě nazval.

"Jednou napíšu hru o člověku, který dobré činí, aniž by věděl jak, a až dobré učiní, zjišťuje proč... Konáš, ale vysvětlit svoje konání nedovedeš... Máš v nose... Já som také plebejec. Proto si rozumíme. Ale hodně mňa aj ser.š!" prohlásil svou českoslovenštinou o Tučkovi génius Šery.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz