ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: MF DNES

Majitel má v patách exekutory, jeho firmy i tak získaly krajské dotace

  • 8
Firma je na seznamu nespolehlivých plátců daně, po majiteli vymáhají exekutoři stovky tisíc korun. I tak může dostat víc než půlmilionové dotace z rozpočtu Jihomoravského kraje, jako se to stalo v případě brněnského sportoviště.

Na případ rizikového nakládání s veřejnými prostředky narazila redakce MF DNES při procházení veřejného registru smluv. Peníze, které jsou určené na pořízení sportovního vybavení, tak mohly přijít vniveč.

Například brněnský magistrát by právě kvůli takovému riziku podobnou dotaci neudělil. „Jakoukoliv exekuci, a to i na podíl společníka, bychom vyhodnotili jako neúnosné riziko a přidělení dotace bychom zastupitelům nedoporučili. Nikdy totiž není jisté, že by exekutor nezabavil také peníze z dotací,“ vysvětlil Martin Jelínek, vedoucí školského odboru magistrátu, který dotace do sportu ve městě administruje.

Městským zastupitelům přitom pro nesouhlas s přiklepnutím peněz několikrát stačilo i to, že firmy či spolky nezveřejnily v obchodním rejstříku roční závěrky, jak jim ukládá zákon. Což je také případ firem Martina Fialy.

Kraj udělení dotace hájí tím, že exekuce nejsou vedené na firmu, ale na jejího majitele. Loni v dubnu tak zastupitelé odsouhlasili 600 tisíc korun na sportovní vybavení pro Sport Centrum Srbská v brněnském Králově Poli, jež stojí na druhém konci ulice od fotbalového stadionu Zbrojovky a má jiného provozovatele. Součástí areálu jsou kurty na tenis a beachvolejbal, futsalové hřiště, dvě restaurace a šatny.

Majitel firem žije v zahraničí, zastupuje ho prostředník

Po 200 tisících dostaly tři firmy personálně a majetkově propojené se stejným jednatelem – Martinem Fialou.

L. T. V. Bohemia Group dostala peníze na modernizaci sportovního zázemí, Best For Succes na kurty na beachvolejbal a PPT Gastro Group na nafukovací halu. Fialovy podíly ve společnostech jsou ale pod exekucí, protože dluží kolem půl milionu korun několika věřitelům. L. T. V. Bohemia navíc eviduje finanční úřad jako nespolehlivého plátce daně.

Sám Fiala žije dlouhodobě v zahraničí a v jednání s úřady jej zastupuje prostředník, který se představuje jako Petr Procházka. „Exekuce je osobní věc pana Fialy, firmy s tím nemají nic společného. Proč by nemohl dostat dotaci? Je sice nespolehlivý plátce, má ale všechno pro žádost doloženo. Je to formalita,“ řekl Procházka.

Fiala pak dalším jednatelem podle jednoho z dokumentů v obchodním rejstříku, který podepsal v roce 2015 a jako místo uvedl Orlando, jmenoval jistého Radima Hladíka. Ten je však vedený na úřední adrese Husova 5, je tedy „úředním bezdomovcem“.

Nafukovací halu za přidělené peníze nepostavili

Co přesně se za peníze z kraje v areálu vylepšilo, odmítl Procházka říct. „Obraťte se na advokáta pana Fialy,“ řekl. Jeho jméno ale neprozradil.

Podmínkou dotace mimo jiné bylo, že provozovatel investuje další třetinu peněz ze svého. Celkem tak do areálu mělo jít kolem milionu korun. Na první pohled ale tak velká investice není vidět. Potrhané zašedlé sítě, rozlámané lavičky a oprýskané kabiny lemují každé ze šesti hřišť v Srbské.

Vlastník areálu, Sportovní klub Královo Pole, pronajal hřiště na konci 90. let do roku 2020. A říká, že jsou zde velmi komplikované vztahy. „Kromě toho, že nám platí nájem a provozují to, nemáme s nimi nic společného, nemáme nad nimi žádnou kontrolu. Ani nad tím, zda a jak žádají o dotace,“ popsal výkonný ředitel sportovního klubu Jan Dvořák.

Podle něj v uplynulém roce nebyla na první pohled vidět žádná větší investice. „V roce 2014 kupovali umělý koberec na povrch hřiště nohejbalu, před rokem žádali o povolení pro nafukovací halu přes zimu, tu ale letos nepostavili,“ popsal Dvořák. Utracení peněz během roku 2016 bylo přitom jednou z podmínek přidělení dotace.

Kraj nyní kontroluje dokumenty

Co přesně firmy za krajské peníze pořídily, tak zatím není jasné. Ačkoli v polovině února hejtmanství tvrdilo, že závěrečnou zprávu a vyúčtování ještě nemá, ve středu úřad naopak vzkázal, že je firmy dodaly v poslední den termínu, 31. ledna. Kraj tak nyní kontroluje dokumenty.

Dotace byly v balíku celkem 35 milionů korun na zlepšení sportovního prostředí v kraji, o který se podělilo přes 300 spolků a firem. Vyřizovali je úředníci z kanceláře hejtmana v době, kdy kraji vládl Michal Hašek (ČSSD). Smlouvy ale podepsal až nový hejtman Bohumil Šimek (ANO) v polovině prosince 2016. Podle kraje to trvalo tak dlouho právě kvůli vyjasňování situace kolem firem.

Zásadní nakonec bylo to, že se exekuce netýkají firem jako takových, ale pouze majitele. „Ve společnosti Best For Succes je i další společník, jehož podíl exekucí postižen není,“ argumentuje mluvčí kraje Monika Brindzáková. Krajská dotační pravidla totiž na případ, kdy je exekuce na podíl společníka, a ne na celou firmu, nemyslí.

Kolik firem, jejichž majitelé jsou v exekuci, dostalo loni dotace od kraje, není možné zjistit. „Takovou informaci nemáme k dispozici. Nejedná se o informaci, která by byla dostupná v informačních systémech úřadu,“ sdělila mluvčí Brindzáková.