Co je důležitější? Čistit kotel, nebo komín?

Co je důležitější? Čistit kotel, nebo komín? | foto: Profimedia.cz

Kraj rozdá další peníze na nové kotle, k mání jsou stovky milionů korun

  • 8
Obyvatelé Jihomoravského kraje mohou od pondělí žádat o dotaci na výměnu starého kotle za nový. Úspěšní zájemci mohou očekávat také bonus 40 tisíc korun za kombinaci kotle se zateplením. Získání dotace v druhé vlně však doprovází i další novinky.

„Hlavní změnou je, že už nadále nepodporujeme uhelné kotle s ručním přikládáním,“ sdělil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Dle jeho slov však byl o dotace na kotle čistě na uhlí minimální zájem, v první vlně si o ně zažádaly pouze čtyři procenta zájemců.

Další novinkou je zrušení takzvaných mikroenergetických opatření, lidé tedy už nemusejí za každou cenu zateplovat svůj dům. Na závěr si kraj pro žadatele připravil nastavení výhodné kombinace s programem Zelená úsporám.

Pokud lidé uspějí s žádostí o dotaci na kotel a zateplení mohou požádat o bonusovou dotaci. „Tu získají domácnosti, které zkombinují žádost o dotaci na zateplení, výměnu oken a dveří s dotací na výměnu kotle na tuhá paliva za jiný úsporný zdroj tepla,“ vysvětlil Valdman.

Za kombinovaný kotel s přikládáním získají žadatelé 40 tisíc korun, za tepelné čerpadlo dostanou pouze polovinu. Uplatnit nárok na bonus je možné nejpozději do dvou let od získání dotace na nový kotel.

Kraj rozdělí na nové kotle, stejně jako v první výzvě, 136 milionů korun. Žadatelé mohou získat až 80 procent, nejvýše ale 127 500 korun, zbytek si musejí zaplatit sami. Zájemci budou žádost podávat pouze elektronicky, poté ji musí do pěti dnů dodat i v papírové podobě.

Většina zájemců posílá žádosti poštou

„Fronty před úřadem neočekáváme, ani v prvním kole nebyly. I když lidé musí doručit papírovou žádost do pěti dnů, většina zájemců ji zasílá poštou,“ řekla mluvčí jihomoravského kraje Monika Brindzáková. Lidem bez počítače nabízí kraj od pondělí pomoc pracovníka přímo na úřadě.

V kraji je zhruba 25 tisíc domácností se starými kotli, za peníze z první vlny se vyměnila asi tisícovka z nich. Teď chce kraj vyhovět zhruba 1300 žadatelů.

Ministerstvo životního prostředí rozdělí krajům v novém programovacím období Evropské unie ve třech výzvách devět miliard korun na nové kotle. Jihomoravský kraj tak může získat okolo 400 milionů korun a vyměnit za ně asi tři tisíce kotlů.